Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiálny text distribútora)

Michalechal

Středověk - náramně vykreslen. Jen jsem měl pocit, že poslední třetina už nebyla taková, jako počátek. A jedno mínus - dabing Seana Beana ... Jinak přesně to, co mám rád :-) ()

ChrisBa

Veľké prekvapenie...film ešte temnejší ako hovorí o ňom samotný názov.. atmosféra je poriadne hustá..a stredovek hnusný presne tak ako ho poznáme z dejín...určite nejde o horor, ale skôr o mysterióznu drámu s výborným nápadom..takisto ako mnohí si aj ja myslím, že tento geniálny nápad sa dal ešte viac využiť..najmä príchodom do dediny to trochu rýchlo zbehne.. ale aj napriek tomu sa jedná o skvelý počin a nečakane dobrý film..tieto temné časy mám vo filmoch rád..priam ich zbožňujem...kresťanstvo v konfrontácii s pohanstvom a mágiou je základom filmu..čo sa mi páči je to, že misky váh sa neprikláňajú vo filme na žiadnu stranu..a je čisto na divákovi, čo bude mať v hlave počas jeho sledovania..mimochodom Sean Bean je tu skvelý..a záver je famózny.. "Fanatismus je zhoubnější, než mor!!!" ()

XdanteX

Poselství rozhodně ano...k nalezení rozhodně ne. Zbytečné rozvádět chyby zbytečného díla.....přitom ubrat pár scén a pár přidat a bojovalo by to i o pátou hvězdu...Zpackaná práce ()

Burdock

Tak tohle se povedlo. Sychravý, nepříjemný prostředí, pěkně odsýpající děj, středověká krutost, Sean Bean i John Lynch jako vždy kvalitní výkony. Prostě pěkný historizující horůrek. Lahůdka. ()

Krabak

Tak a pořád dokola... Horor? Proč? Mysteriozní? Proč? Žádné nadpřirozené jevy... Každopádně za tu mýlku žánrů jsem i rád. Normálně bych nejspíš na tento film nenarazil. Překvapivě vcelku povedený historický film ze středověku s výborným koncem (opět... Sean Bean RIP :D). Věřím tomu, že v oné krizové době to opravdu takto chodilo. Ti co byli nakaženi byli hříšníci a krásné ženy, které nakaženy nebyly byly vydávány za čarodějnice. Takže nejlepší kombinace byla ošklivý, věřící chlap. --->70% ()

POciSEM

No slabota teda.Čekal sem trochu jinší filmík.Nějakou depresivní nálož o bezmocnosti při hledání léku proti moru a oni tam běhaj nějaký košťata z pána prstenů a obracej hříšníky k bohu.Navíc morem zajdou za celej film asi jenom 3 lidi a zbytek si vesele pobíhá okolo jako by se jich nákaza netýkala.Krev jim prská do xichtu,objímaj se s nakaženýma jen tak z plezíru.No prostě nuda když v reálu padaly lidi jako mouchy.Příště to chce pořádně přitlačit na kosu a ne rozvíjet love story jednoho pánbíčkářskýho nýmanda ()

Adramelech

Škoda nedotaženého scénáře. Kdyby se děj lépe propracoval, mohl to být čtyřhvězdičkový, ne-li pětihvězdičkový film. Předpoklady pro to by zde byly: atmosféra, vizuál, herecké typy i výkony... ()

Ještěřák

Další zvládnutý film roku 2010. Zvládnutý. Tedy NE jako SOLOMON KANE. Ne srandovní jako Kane, KDEŽE LIDIČKY! 80% s tím, že ta bloncka se mi nelíbila, ba bych ji na konci ještě navrch znásilnil do všech zajímavých samičích otvorů. ()

Ezekiel1

Žádný trhák jako INCEPTION, KICK-ASS ani SHUTTER ISLAND...pro mě je jedničkou a nejlepším filmem roku 2010(aspoň prozatím) BLACK DEATH! Absolutně mi tento autentický snímek ze středověku se skvělou atmosférou vyrazil dech. Můžu ho doporučit a přirovnat zároveň snad jen k trojici Jméno růže, Maso a krev, Kladivo na čarodejnice. Z čista jasna se tento zdánlivě nenápadný film plný bahna a špíny zamořené Anglie zjevil a já zůstal jako opařený. Po POWDER BLUE je nyní více než jasné, že je nutností si zapamatovat jméno Eddieho Redmayna. Obrovský zážitek! ()

Hyb_rid

Film, který mě velmi potěšil z prostého důvodu: nestranně zobrazuje fanatické prosazování víry. Žádný happy end, žádné přikrášlování prostě jen špína, mor a krev. ()

Abiosis

*HORŠIE AKO MOR* Možno sa zlej tete "čarodejnici" podarilo obalamutiť hlavného hrdinu, ale filmu sa to u mňa nepodarí. Chce pôsobiť veľmi naturálne a bez príkras, ale ja mu jednoducho nedokážem uveriť. Zbožňujem filmy o rytieroch, ale títo, pod vedením Seana Beana, sa tvrdo síce tvária a sú odetí v tmavom, a majú ostré, dlhé meče, ale rešpekt pred nimi nemám. Na slovo sú skúpi a keď už niečo vyrieknu, tak si želáte, aby radšej len ďalej kráčali po krajine morom sužovanej (v podstate ani nič iné vo filme nerobia) a aby im únava jazyky zväzovala. Idú si a idú, kde-tu niekoho seknú, idú si a idú, kde-tu niekoho bodnú. Celý film vyznieva vo svojom celku príliš trápne a príliš umelo. A ja nemôžem inak: je to prvýkrát, čo sa moje hodnotenie tak veľmi líši od toho celkového, ale Boh, od ktorého sa dedinčania vo filme odvrátili, mi je svedkom, že by som hviezdičiek rád dal viacej. Lenže v Black Death je nebo temné a nič sa na ňom netrbliece. Verdikt v 1 vete: Temne pôsobiaci film bez jedinej svetlej chvíľky. 25.09.2010 ()

Disease

Syrové jako VALHALLA RISING, ale vypravěčsky svižnější. K setkání Solomona Kanea a Wicker Mana bych ještě přidal Maso a krev. ()

chaometic

Pro mě největší překvapení roku 2010. Krásné a napínavé, zvraty v ději. Hned jak jsem viděl ten obřad těsně potom, co je prásknul ten mnich řekl jsem si "A ted jste v prdeli" Překvapivé a děsivé tak se mi to líbí. ()

Haymar

Vynikající atmoféra, depresivní prostředí středověku ještě umocněno morovou epidemií, to samo o sobě stačí na rozehrání dostatečně ponurého a tíživého představení. Herci také solidní (v čele s výtečným Beanem a démonickou C. Van Houten). Ovšem jako celek to trochu skřípe a to zejména díky přiliš rozvleklému ději (akce je tam všehovšudy 1 a ½), nevygradovanému finále a možná až příliš (na můj vkus) vyhroceného a prvoplánového "křesťansko/ateistického fanatismu". Ale věřím, že s pořádným rozpočtem by z toho Smith dokázal udělat podívanou jako prase! ()

Prochy38

Atmosféra tohoto hororového fantasy byla velmi povedená. Postavy taky velmi zdařilé. Ale film pořád tak nějak někam směřuje, až skoro nikam nedojde. Říkám, nebylo to špatné, ale podle mého třeba Hon na čarodějnice si musel diváka získat spíše. Můj názor ovšem. Líbilo se mi to, ale nadšením opravdu nehýřím. A C. van Houten to neskutečně slušelo. ()

PetkaW.

Na to, že jsem od filmu moc nečekala, mě příjemně překvapil. Zarazilo mě, kolik známých a slavných tváří se tu sešlo. Atmosféra tajemného středověku, klášterů a nevysvětlitelných záhad, za kterými musí stát buď Bůh, nebo Ďábel, byla vykreslená skvěle. Sem tam zazněla i celkem zajímavá hudba. Výkony některých herců nebyly zrovna oscarové, ale zbytek se snažil. Krev a pár nechuťáren k tomuhle typu filmů taky sedí a tady jich bylo dostatek. Občas mi vadily náhlé střihy a posuny kamery, ale to je můj názor. Jako horor bych to nenazvala, ale i tak je Černá smrt příjemných překvapením, na které se dá dívat a které nenudí. Zajímavý námět k zamyšlení. Je tu skvěle vidět, kam až může zajít víra a co s člověkem udělá, když je jí hodně i málo. ()

Ricky_CZ

Od začátku do konce chladné, surové a sakra funkční...Chvíli jsem si zvykal, že tam neběhá Boromir, což naštěstí netrvalo dlouho. Zlá to byla doba, velmi zlá... Díky bohu za ateismus bez trestu... ()

MrKlobouk

Taky se neubráním srovnání se Solomonem, ve kterém BD trochu pokulhává. Sice má povedený začátek, ale jakmile dorazí do vesnice, celé tempo se zvolní a vy se začnete docela nudit. Navíc akce je tu jen poskrovnu, aby vás dostatečně nadopovala. Ale byly zde i momenty, které mě jako křesťana zaujaly - třeba tenhle "dialog": "Why follow her?" "Because She was beautiful. And real." Škoda, že si pak nedali více práce se samotným závěrem filmu, který mi přišel ukončený trochu narychlo ( nemyslím tím pointu, která byla dobrá). ()

Oyer

Už už jsem čekal nějakou hovaďůru, ale musím říci, že nejen první polovina byla téměř geniální, tajemno, očekávání, obavy co bude za "rohem", prostě paráda. A možná protože jsem čekal, že z hrobů budou vstávat zombie, umrlci a další stupidní neznabohové tak právě proto jsem byl snímkem nadšen. Konec bych usekl o 10 minut dříve a trošku pozměnil. Dokonce ani ta náboženská tématika mi tu vůbec nevadila. Prostě nápínavé od začátku do konce. Tento film má koule ! Nejde sice o horor, kde krev teče proudem, jako při většině hororových snímcích, ale přesto budete při té správné koukací atmosféře pořád v očekávání a napnutí. Paráda. Co se týče několikrát zde zmiňované černé magie, ani s ní bych to neviděl zase tak černě. Je to v mezích. ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (viac)