Columbo

• Slovensko Columbo zasahuje (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (1971–2003), 93 h 41 min (Minutáž: 70–98 min)

Predloha:

Evan Hunter (kniha)

Peter Falk, Vito Scotti, Marshall R. Teague, Joel Beeson, Richard Dysart, Julie Newmar, Shelley Morrison, Carlene Watkins, Chad Willett, Louis Herthum (viac)

Recenzie používateľa Colonist k tomuto seriálu (57)

Na programe vražda (1990) (S09E03)

Patrick McGoohan není jen skvělým záporákem, ale i režisérem. Pečlivá příprava vraždy za bouřlivé noci je neuvěřitelně atmosférická. S Columbem mu to jako obvykle ladí a některé scény jsou kouzelné (třeba Columbovo vyprávění vtipu). ()

Odpočívajte v pokoji, paní Columbová (1990) (S09E04)

Pět hvězdiček jako vyšitých, nejlepší díl ze všech to sice není, ale k těm nejpovedenějším a hlavně nejzapamatovatelnějším se řadí. Při prvním sledování mě ani trochu nenapadlo, jak se to celé vyvrbí. Závěrečné odhalení je naprosto geniální. Helen Shaver je výborná vražedkyně, takového psychopata poručík za soupeře nikdy neměl. ()

Smrtiaca korunka (1990) (S09E05)

Provedení vraždy bylo poměrně důmyslné a chytře vymyšlené (trochu mi to připomenulo starý díl "Zločinný steh" s Leonardem Nimoyem, kde se místo kapsle měly rozpustit nitě). Vrah byl tentokrát mimořádně slizký parchant. Škoda, že prostředek epizody je takový nijaký. Ani dobrý, ani špatný, ani zajímavý, ani nudný. Prostě "nijaký" je to správné slovo. Proti závěrečné pointě nemám námitek. Nebylo to poprvé, kdy Columbo donutil lží vraha k přiznání, protože neměl pořádný důkaz. Pořád lepší toto odhalení, než nějaká drobnost, která se dá snadno zpochybnit...Mimochodem, taková zajímavost k nováckému dabingu - Columba v této epizodě dabuje Petr Haničinec (jeden z mála novějších dílů, kde tomu tak je) a vrahova tchána dabuje Dalimil Klapka (druhý Columbův dabér). Je tedy úsměvné, když v několika scénách sledujeme takový rozhovor "Columba s Columbem". ()

Žonglér - Vražda v Malibu (1990) (S09E06)

/Pozor, možné spoilery v následujícím komentáři/ Zase jeden netypický a chvílemi možná i zmatený díl. Je vrahem skutečně ten, koho jsme viděli střílet? Já si pořád myslel, že to udělala sestra oběti. A vida, celé to bylo mnohem komplikovanější, tudíž jsem se někdy v ději (hlavně na začátku) trochu ztrácel. Díl má celkem vtipná místa, jen ten vrah mohl být o něco lepší. Závěrečná pointa? No nevím, dokazovala, že vrahem byl muž, ale s určitostí nedokazovala který. Zase snadno zpochybnitelné...P.S. Vždy mi zůstával rozum stát, proč Češi do původního názvu "Vražda v Malibu" přidali toho žongléra...sice to je narážka na Columbovu větu v závěru, ale přijde mi to jako neuvěřitelně blbý název. ()

Columbo na univerzite (1990) (S10E01)

U nějakého Columba jsem napsal, že jakmile je vrah nějaký mladý cucák, není to ono. Zde máme dokonce dva cucáky, ale mé tvrzení tu neplatí. Hoši jsou dobrými Columbovými protihráči. Myslí si, jak mají navrch a jak dělají z Columba vola, ale ve skutečnosti poručík dělá voly z nich ("Jen se smějte, chlapečkové"). Je pravda, že kluci to udělali celkem chytře (provedení vraždy se vlastně dozvídáme až při závěrečném odhalení, což je netypické), ale pak už to s vymyšlenými důkazy přeháněli. Povedená epizoda (ale hodnocení okolo 83% by si zasloužily jiné díly, které zde na CSFD mají třeba "jen" 75%). Mimochodem, otce jednoho z chlapců zde hraje Robert Culp, klasický columbovský záporák ze tří starých dílů. ()

Vražda škodí zdraviu (1991) (S10E02)

George Hamilton vypadá skoro stejně jako před dvaceti lety. Je pořád stejně slizký, má všechno dobře promyšlené, ale snaží se vytvořit tak geniální plán, že udělá mnoho chyb. V této epizodě mi přišlo, že Columbo vraha pronásledoval dokonce víc než obvykle. ()

Columbo a vražda rockovej hviezdy (1991) (S10E03)

Velmi dobrý díl, o kterém se dá klidně prohlásit, že vrahem je zahradník :) Závěrečné usvědčení bylo dobré, akorát...Creightonova asistentka přece nevěděla, že chce Creighton zabít svou přítelkyni, a že mu tedy nevědomky poskytuje alibi - nevím, zda mi něco uniklo, ale to jí skutečně řekl něco jako "Jeď rychle s mojí zvětšenou fotkou na obličeji, ať dostaneš pokutu a půjč mi svoje auto, já si musím něco zařídit" a ona to klidně udělá? To je tedy oddaný zaměstnanec...Právník přece musel tušit, že si to ta ženská spojí dohromady a že jí dojde, že mezitím zabil svou přítelkyni a že mu poskytla alibi...Jediná taková vada na jinak dobrém dílu. ()

Nie je čas na umieranie (1992) (S10E05)

Na tento díl můžete nahlížet dvojím způsobem - buď, že je to netradiční díl Columba, nebo že je to obyčejný thriller, ve kterém hraje i Peter Falk. Díl to není špatný, sice vybočuje ze schématu, Columbo závodí s časem jako Jack Bauer a chvílemi je z něj dokonce akční hrdina, ale určitou atmosféru to má. V rámci celého seriálu je to možná špatné, ale jako samostatný snímek to není zase tak zlé. Ten chlápek se skalpelem byl pořádný magor a pomohl k tomu i výborný dabing celé epizody. Ačkoliv jsem velkým zastáncem klasického Columba, proti tomuto dílu nic nemám. Je to prostě něco nového...Mimochodem, v tomto dílu hraje fotografa Daniel Davis, kterého možná znáte jako ironického komorníka ze seriálu "Chůva k pohledání". ()

Vrabec v hrsti (1992) (S10E06)

Mé prvotní hodnocení této epizody byly tři hvězdičky, jelikož jsem to hodnotil jen podle paměti. Když jsem si nyní tuto epizodu znovu připomenul, rozhodně jsem byl mile překvapen. Je to výborný díl, ne-li jeden z nejlepších vůbec (jistě, 5 hvězdiček jsem dal mnoha dílům, ale některé díly mají ještě něco víc a tento to má). Najdeme zde několik překvapivých zvratů, dobrou atmosféru, opravdu vtipné momenty a solidní protihráče. Závěrečná pointa byla solidní, zase se projevil Columbův cit pro detaily. Nestává se často, abychom v jednom díle měli 3 mrtvoly, obvykle to jsou tak dvě (většinou původní oběť + vyděrač). Zde navíc ještě omylem zemře člověk, který s tím nemá nic společného. V menší roli právníka se zde objeví známá tvář Dona S. Davise (například generál v seriálu Hvězdná brána nebo otec Scullyové v Aktech X). ()

V hre je všetko (1993) (S10E07)

Peter Falk si scénář k tomuto dílu sám napsal. A je to také na tomto dílu vidět, zabývá se Columbovou postavou do hloubky, jeho vnitřními pocity. Bohužel to trochu také mění pohled na postavu Columba, jak ji za ta léta známe. Poručík si s podezřelou hraje, ona s ním také a nakonec se z toho aférka vyklube doopravdy. Zásadový poručík blázní a během toho "románku" si na paní Columbovou vůbec nevzpomněl (jednou se o ní zmínil během jednoho z prvních výslechů a pak až v závěru)! Sice to bylo nevinné jiskření, ale ke Columbově postavě mi toto chování vůbec nesedělo. Scénáristicky to prostě skřípalo a závěrečná pointa, proč se ty dvě ženy spojily a jaký je mezi nimi vztah, to už bylo opravdu trochu přitažené za vlasy...Faye Dunaway byla silný ženský protivník, avšak její "kolegyně" už tak valná nebyla, lepší by byla nějaká samostatná epizoda s Faye. Není to špatný díl, ale Falk ve svém scénáři některé věci nevychytal. Slabší čtyři hvězdičky. ()

Motýľ v šedých tieňoch (1993) (S10E08)

Williama Shatnera jsem dřív moc nemusel, ale poslední dobou jsem mu docela přišel na chuť a oblíbil jsem si ho. Bohužel obě jeho vystoupení v Columbovi se zrovna moc nevyvedla. Nehraje zde sice špatně, ale má smůlu na slabší díly. Zdejší Shatnerův arogantní vrah byl dobrá postava, ale provedení vraždy bylo docela laciné a ačkoliv mám rád tu klišovitost Columba, kdy je většina dílů podle jednoho schématu a díly jsou si mnohdy podobné jako vejce vejci, zápletka s alibi po údajně vzdáleném telefonu tu byla už tolikrát, že tentokrát mě už opravdu nebavila. Díl má vtipné momenty a silné závěrečné odhalení, jenže bohužel je to také poměrně nuda a hluchá místa se zde najdou. Těch 90 minut zde bylo opravdu dlouhých... ()

Columbo v prestrojení (1994) (S10E09)

Z pěti hvězdiček po posledním zhlédnutí musím snížit na čtyři (tři a půl) a přepsat svůj komentář. Proč? Dřív jsem tento díl měl moc rád, ale když jsem si ho nyní připomenul, asi jsem konečně přestal být slepý. Nemám nic proti netradičním epizodám, dokonce ani "Není čas na umírání" mi nevadí, ale tenhle díl, ačkoliv má zajímavý nápad, skoro ani nevypadá, jako kdyby to byl Columbo. Kdyby to byl samostatný film s Peterem Falkem v roli detektiva, který by se nejmenoval Columbo, nic bych proti tomu neměl. Jenže v přestrojení mi Columbo připadal, jak kdyby to nebyl on. Jde mu o krk, mlátí ho tu, ale to se ke starému dobrému poručíkovi prostě nehodí. Aspoň že ve druhé půlce si Columbo zase oblékne svůj baloňák a připraví jedno zajímavé usvědčení, tak jak se na něj sluší. Jak už jsem napsal, zápletka dílu byla slušná. Jako v jednom z mála dílů zde nesledujeme nejprve vraha, jak někoho důmyslně zavraždí, a pak Columba, který to vyšetřuje. Zde o vyšetřování vraždy ani tak nejde, spíše o skládání rozstříhané fotky místa, kde je ukrytý lup z bankovní loupeže a Columbovém postupném hledání dílku za dílkem. Bohužel to také bylo trochu moc překombinované a zmatené, občas se dá v ději trochu ztratit. Nevím, možná jsem při posledním sledování nebyl zrovna dobře naladěn a třeba příště tomu dílu zase přijdu na chuť... ()

Podivní spojenci (1995) (S10E10)

Geniální závěrečná bouda a solidní vrah. ()

Vražedné stopy (1997) (S10E11)

Dobře vymyšlený plán a povedená vraždící dvojice (ženskou polovičku hraje Shera Danese, reálná manželka Petera Falka, pro kterou to nebylo první vystoupení v seriálu). Také je zde dost humorných míst. Škoda u této epizody jen toho natahovaného závěru, kdy Columbo svým kumpánům z restaurace dlouho zbytečně vysvětluje to, co je nám jasné. ()

Popol popolu (1998) (S10E12)

Patrick McGoohan vstoupil jako herec do série výborně (Za úsvitu) a ačkoliv tento svůj nejlepší díl už nepřekonal, jako představitel vraha se s Columbem tímto dílem stejně dobře rozloučil. Chladný vrahoun, jiskření mezi ním a poručíkem a netušená závěrečná pointa - tak to mám rád. ()

Vražda s príliš mnohými notami (2000) (S10E13)

Já mám tento díl rád. Je sice nový, ale s klasickými se může téměř rovnat. Je tu důstojný protivník Billy Connolly a ani humor nechybí. Uznávám, závěrečné usvědčení nebylo nic moc (vlastně nebylo žádné, Columbo sice přišel na provedení vraždy, ale jediné, co měl proti pachatelovi v ruce, byl motiv, a vrah se dobrovolně vzdal sám), ale vzhledem k tomu, že je to předposlední díl, tak stejně musím dát 5 hvězdiček (kdyby to byl starší díl, bylo by to méně). Být to poslední díl, série by skončila důstojně. Jenže ne, my jsme se ještě museli dozvědět, že má Columbo rád noční život (hlavně proto ta pátá hvězdička tomuto dílu)... ()

Columbo má rád noční život (2003) (S10E14)

Columbo jednadvacátého století. Tak to už není ono. Nová éra "columbovek", která odstartovala v roce 1989, v žádném případě nebyla špatná, ale tohle se vážně se nepovedlo. Falk je už starý a když ho vidíme, jak si ruku ráchá v záchodové míse, je nám ho skoro až líto. Co vlastně tomuhle filmu chybí? Vrah, který by byl poručíkovi důstojným protihráčem, jeho svérázné vyšetřovací metody, jeho osobitý humor, nějaká atmosféra a pořádné závěrečné usvědčení. Tedy to, co dělá Columba Columbem. Protože je to Columbo, dám aspoň tři hvězdičky, ale film sám o sobě si je nezaslouží. Mimochodem, zavražděného exmanžela zde hraje Carmine Giovinazzo (Danny z CSI NY) a zaměstnance klubu jménem Julius hraje Jorge Garcia (Hurley z Lost). ()

Zemřel herec Burt Young

09.11.2021

Zemřel americký herec Robert Vaughn

Zemřel americký herec Robert Vaughn

12.11.2016

Poslední ze Sedmi statečných se odebral na věčnost. Robert Vaughn, jehož minulostí trýzněný Lee se navždy zapsal do westernové historie, nás včera opustil ve věku 83 let. Ačkoliv ho znáte z řady… (viac)