Graham McVeigh má veľké problémy so svojím bratom Teddym, spoluvlastníkom ich rodinnej farmy a veľkého žrebčinca. Keď sa hazardný hráč Teddy zadlží u talianskeho gangstra Bruna Romana, Graham sa rozhodne brata zbaviť a vymyslí vražedný plán. Najprv navštívi Brunov bar s dvoma živými myškami, a keď pomocou nich spôsobí dostatočný rozruch, v nestráženej chvíli zavolá Teddymu z Romanovej kancelárie. Neskôr v noci brata na odľahlom mieste zastrelí. Na druhý deň zabije aj Bruna Romana. Poručík Columbo má podľa jeho plánu uveriť, že Romano volal Teddymu, potom ho pre nesplatený dlh popravil a nakoniec prišiel vymáhať svoje peniaze ku Grahamovi, lenže ten ho zabil v sebaobrane. Poručík Columbo však znova nájde zopár nezrovnalostí a začne o Grahamovej výpovedi pochybovať. (TV JOJ)

Anderton

Columbo si väčšinou vystačí na usvedčenie vraha sám, ale keď sa nedá inak a k dispozícii je aj veľmi neobvyklá partia na spoluprácu, prečo to nevyužiť a nenaservírovať divákovi aj niečo iné, ako záverečnú rozmluvu Columba s páchateľom v jednej miestnosti s vysvetlením usvedčujúceho dôkazu. Tentokrát dostaneme niečo iné a v rámci seriálu táto zmena pôsobí originálne a sviežo. ()

nascendi

Jednotlivé diely Columbovskej série sú spravidla zaujímavé a niekedy i napínavé. Jedinou ich systémovou slabinou je stereotypnosť postavy a jej konania. Tento diel ma zaujal práve preto, že sa vymyká z klasickej schémy a prináša niečo, s čím som sa u ostatných dielov stretol iba výnimočne. A tak som dal štyri hviezdičky originálnemu nápadu a prehliadol drobné nedostatky, ktoré tam ostali. ()

Autogram

Columbo na gangsterský štýl, a teraz už pekne natvrdo aj s jeho únosom. Škoda toho spoileru v názve epizódy. Bez neho by ten napínavý záver mohol byť ešte napínavejší. Keď už sa poručík výnimočne ocitne v ohrození života, zachová sa správne „columbovsky“, teda žiadne veľké hrdinstvo. –––– Necháme popel popelem. –––– Skotsku se sodou. A málo sody. ()

Rudyamon

Padouch tohoto dílu si myslel, že to prostě dá. Stačí jen zabít nepohodlného bratra, jeho vraždu hodit na mafiánského bosse a toho pak odklidit taky. Co mu ale příroda dopřála na těle, zjevně ubrala na duchu. Dostat se do sporu s mafií totiž opravdu nebyl dobrý nápad. Rod Steiger v roli pomstychtivého mafiánského šéfa byl opravdu skvělý: „Když nepodepíšete, dám vás zabít. Nic osobního, jen obchod...“ O Columbovi jsme se dozvěděli, že se naučil kouřit už ve dvanácti, a za vše může jeho bratr. A taky to, že ač se dokáže spojit s mafií kvůli naplnění zákona, „hodnému padouchovi“ ruku nepodá. Závěrečná scéna, kdy vrah udělá cokoli, jen aby se dostal ze spárů mafie, je fakt super. 4 hvězdičky - 80%. ()

Godhaj

,,Dvě myši na dámách.“ Zprvu mi přišel tento případ velmi zajímavý a netradiční. Bohužel při vyšetřování nedostává tentokrát poručík mnoho prostoru na úkor mafiánské rodiny a vraha, což mi vadilo. Závěrečné odhalení vraha je sice velmi promyšleně nastrojeno, ale mě to přišlo až moc teatrální a přehnané, a hlavně zde chybí ona Columbovská finta, kdy se vrah přizná bezděky sám. V porovnání s jinými díly je tento rozhodně podprůměrný. ()

• V tomto díle, když na Columba (Petr Falk) promluví Vincenzo Fortelli italsky, prohlásí Colombo, že je v italštině špatný. Přitom v díle Columbo: Smrt bere Jackpot z roku 1991 mluví Columbo na pohřbu italsky naprosto plynně. (Wishkah)
  • Jediná epizoda, ve které můžeme vidět Columba (Peter Falk) kouřit cigaretu. (Pepinec)