Mladý muž v podnájme pristihne lupiča a pri vzájomnom súboji obaja zomrú. Išlo o bežné lúpežné prepadnutie? Poručíkovi Columbovi vŕta v hlave výstrižok z fotografie nájdený u jedného z mŕtvych. Papierik v tvare detskej skladačky bol zrejme jediným dôvodom, pre ktorý sa lupič vlámal do bytu. Ďalšie dielik získajú vyšetrovatelia hneď na druhý deň, keď sa na policajnej stanici objaví poisťovací úradník Irving Krutch, ktorý pátra po peniazoch z dávnej bankovej lúpeže. Aby detektívi prišli záhade na kĺb, Columbo musí odložiť svoj obľúbený plášť, prezliecť sa za talianskeho gangstra a kontaktovať ľudí blízkych obom obetiam. (TV Wau)

cheyene

Jedna z nejnetypičtějších epizod celého seriálu je Columbo v přestrojení. A narozdíl od mnohých uživatelů mi tohle odpoutání od klasické šablony sedlo. Vždycky uvítám zpestření, když se poručík mihne na scéně v něčem jiném než v baloňáku a tentokrát ho můžeme vidět v drahém oblečení, v obyčejné bundě a klobouku, ale také se projede limuzínou a zahraje si na velkého kmotra, přičemž hudba svým nástrojovým obsazením trochu připomíná onu proslulou melodii z Godfathera. Dále mě zaujala samotná zápletka, která se motá kolem rozstříhané fotky a seznamu lidí. Columbo postupně rozplétá tohle zamotané klubíčko a se šarmem sobě vlastním hledá vše, co potřebuje. Místy mi epizoda přišla kapku nudnější (některé scény bych osobně zkrátil), ale celkově na mě působila velice příjemně, netradičně a poutavě. ()

Autogram

Columbo na gangsterský štýl a bez baloňáku, to je celkom zaujímavá zmena. V klobúku a elegantnom saku je skutočne v prestrojení a svedčí mu to. Horšie je to s prekombinovaným príbehom a dobrodružným zostavovaním skladačky, čo nie je columbovský štýl. Viac som sa bavil na detailoch a vtipných narážkach a ako v závere Columbovi fakt nezáleží na peniazoch. –––– Přineste mi telefon. Jeden hovor! Každej zločinec má právo na jeden hovor! –––– Jak se jmenujete? – Poručík Columbo. – Křestní jméno? – Poručík. ()

DocBrown

Zápletka je spíš taková blbost, ale díl má skvělou (a hodně netradiční) McBainovskou atmosféru a kupu velmi zábavných charakterů, kterým vévodí Zeke (herec se tam už mihl v roli prodejce v sexshopu). To jeho trpělivé still here mi zní hodně často v uších. Ed Begley (hlavní oponent) měl zase dost velkou roli (hlavního oponenta Starlinga) v dvojepizodě Star Trek VOY. ()

majec4

Opat jedna z nestandartnych casti, ktoru si taktiez pamatam z detskych cias. Vtedy sa mi to ale nepacilo. Dnes nemam nejake velke vyhrady voci tejto casti. Jedine co ma odradzalo od plneho poctu bolo niekolko momentov, ktore som ani vdaka pretoceniu si celych scen nedokazal pochopit. Za vsetky uvediem priklad, ked porucik s kolegom prehladavaju byt jedneho z obeti a bavia sa o ziarovke, potom sa bavia nieco o cigarach a zrazu zmlknu a obaja sa pozru na tu ziarovku. Samozrejme najdu co hladali. Dva krat som si to pretacal a neviem ci neumim cesky, alebo je problem niekde inde. Chapem, ze mi asi nieco unikalo, ale to predsa nie je moj problem ;-). Inak som sa bavil, kedze skladanie tej fotografie je vcelku zaujimave. Ked tak nad tym dielom uvazujem tak ide urcite o jeden z najnestandartnejsich dielov vobec. Pocet mrtvych je vysoky, porucik ma partaka, bali zeny, meni look, dostane na frnak. Bola by skoda neocenit takuto chutovecku. ()

donkocicak

Velmi dobrý díl, pravda netradiční. Byl jsem v napětí až do konce, byť jsem tušil, kdo je vrah. Novější díly Columba narušují charakteristiku epizod starých. Ne vždy na začátku sledujeme vrahův promyšlený zločin a děj je zamotanější než tomu bývalo u Columba v 70.letech. Mně tyto změny nevadí, naopak jsem je uvítal jako zajímavé zpestření tohoto legendárního seriálu. ()

• Tato epizoda Columba je jediná, ve které se vrahovu identitu dozvídáme až na konci, nikoliv, jak u Columba bývá zvykem, na začátku. (lekr)