Columbo - Season 10 (1990) (séria)

Vražda s príliš mnohými notami (S10E13)

(epizóda)
  • Česko Vražda s příliš mnoha notami (viac)

Findlay Crawford (Billy Connolly) je slávny a úspešný hudobný skladateľ a dirigent, ktorý má nesmierne talentovaného učňa Gabriela (Chad Willett). Po piatich rokoch sa však Gabriel rozhodne vystúpiť z Crawfordovho tieňa a získať uznanie za hudbu k filmom, ktorú napísal on, ale ceny a uznanie si privlastnil Crawford. To, samozrejme, Crawford nemôže dovoliť, a preto využije Gabrielov zvyk, ktorý počas skúšok a nahrávania hudby k filmom vylezie na strechu štúdia a diriguje imaginárny orchester. Crawford ho pod rúškom dobroprajnosti otrávi pohárom šampanského a jeho smrť narafičí ako pád zo strechy a to práve počas Crawfordovho koncertu. Vyzerá to naozaj ako náhoda, poručíkovi Columbovi (P eter Falk) však nie je jasné, prečo Gabriel počas pádu zo strechy ani len nevykríkol a prečo má na ruke poranenie, ktoré s pádom nemôže súvisieť... (oficiálny text distribútora)

Autogram

Málo nápaditá vražda a aj to vyšetrovanie sa vyvíja pomaly, postupne a bez akéhokoľvek prekvapenia. A nakoniec vrah takmer poďakuje za odhalenie. Pritom síce bol odhalený, ale bez akéhokoľvek dôkazu. Zaujímavé tak zostáva len hádanie otrepaných filmových melódií. Na predposledný diel Columba som očakával niečo viac. –––– Hudbu si pamatujete, jenom když je špatná. Jenže, když je hudba k filmu taková, jak má být, tak si ji nepamatujete. Ale vzpomenete si, co zobrazuje. –––– Byl jste v ZOO? Viděl jste mrože? ()

Colonist

Já mám tento díl rád. Je sice nový, ale s klasickými se může téměř rovnat. Je tu důstojný protivník Billy Connolly a ani humor nechybí. Uznávám, závěrečné usvědčení nebylo nic moc (vlastně nebylo žádné, Columbo sice přišel na provedení vraždy, ale jediné, co měl proti pachatelovi v ruce, byl motiv, a vrah se dobrovolně vzdal sám), ale vzhledem k tomu, že je to předposlední díl, tak stejně musím dát 5 hvězdiček (kdyby to byl starší díl, bylo by to méně). Být to poslední díl, série by skončila důstojně. Jenže ne, my jsme se ještě museli dozvědět, že má Columbo rád noční život (hlavně proto ta pátá hvězdička tomuto dílu)... ()

gombarix

Columbovi od první chvíle pomohla náhoda (očití svědkové pádu) a celkově byla jeho cesta k pachateli až moc přímočará. "Potrhlost" obou umělců je zbytečně přepálená, ale i v tom kontextu působí reakce pachatele na odhalení jaksi nepatřičně. - Špatné to není, jako žádný Columbo, ale je na tom vidět, že už je nejvyšší čas skončit. ()

majky19

Mně se tato epizoda velmi líbila, i když samozřejmě byla velmi dobře předvídatelná. Nicméně mi v této části nechybělo nic, co je pro poručíka Columba tak charakteristické. Jeho nadhled, přirozenost, vtip, mazanost a samozřejmě vysoká míra inteligence a důvtipu. Musím přiznat, že jsem se při této epizodě skvěle bavil, zejména potom v okamžicích. kdy Columbo přišel na nahrávacího studia za Finlaym a celý případ rozlouskl. A pasáž, kdy Finlayho Crowforda autem doprovázel domů, kde předstíral, že mu došel benzín, byla rovněž velmi povedená a vtipná. ()

cheyene

Dobře zosnovaný vražedný plán versus policejní eso. Columbo tentokrát řeší případ, který je zajímavý, leč vyšetřování je velmi průhledné a k žádné překvapivé pointě či triku poručíka nedojde. Šediny Peteru Falkovi sluší a působí v této epizodě na jednu stranu více jak blázen, ale na druhou také značně charismaticky. Papírově možná slabší díl, ale za vidění stojí už kvůli hudbě a hudebním odkazům (Čajkovskij, Psycho, Čelisti,...). ()

• Poté, co Columbo (Peter Falk) řešil ve studiu problematiku bot oběti vraždy Daniela McEneryho s Findlayem Crawfordem (Billy Connolly) a ze studia odchází, upozorňuje Crawforda, že Daniel měl velikost bot číslo 43. Ihned poté zahraje Crawford na klávesy basový hudbní motiv. Tento motiv hraje ale na špatné straně klavíru, kde jsou vysoké tóny, nikoliv basy. (pjotri)