Keď študentom na katedre práv v Harwarde, Cooperovi a Justinovi, oznámi ročníkový učiteľ, profesor Rusk, že dá návrh na ich vylúčenie zo školy, nenájdu títo zhýčkaní synčekovia bohatých, vážených a prísnych rodičov iný spôsob, ako zabrániť hroziacej katastrofe, len zavraždiť nezlomného profesora. Inteligentní mladíci spáchajú takmer dokonalý zločin. Majú však smolu. Na univerzitu pozvú Columba z oddelenia vrážd, aby prednášal na kurze kriminológie... (oficiálny text distribútora)

kkarx

Jeden ze tří nej dílů "nového" Columba (další budiž Motýl a Vražda Rockové Hvězdy). Při vraždě totálně geniální mrazivá atmosféra. Stephen Caffrey měl dostat ve filmovém průmyslu rozhodně víc šancí, protože toho floutka zahrál parádně. Po dlouhých letech se tu objevuje i Robert Culp, sice v kratším cameu, ale i tak je to potěšující. Snad jen konec byl trochu nedomyšlený, ale jinak vše ostatní skvělé. ()

cheyene

Rozhodně nadprůměrný díl a proto mu dávám plný počet hvězdiček. Dobře promyšlená vražda, až do samotného konce jsem nevěděl, jak ji vrahové vlastně provedli. Je úžasné, jak ledový klid si Columbo zachovává i v situacích, kdy z něj pachatelé a otec jednoho z nich dělají naprostého idiota a neschopného amatéra. Scéna, v níž dva zlotřilí studenti napodobují poručíkova gesta a on je vidí přes okno, je skvělá."Jen se smějte, chlapečkové." Ono se nadarmo neříká, že kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe. :) ()

DocBrown

Jeden z nejlepších dílů, co jiného čekat od stárnoucího detektiva mezi mladými cucáky. Nicméně to podstrčené auto už jsem jako znalec Columba vytušil. Každopádně způsob odpálení na takovou dálku (a přes zdi) by ve skutečnosti nemohl fungovat. A ta haluz, že to někdo chytil a nahrál. Bohužel mi utekla scéna s chlapečky, takže já bych přidal tuhle : "To nic není, v nemocnici mají tak malé kamery, že vám je mohou strčit ....", "... tak to by stačilo!". ()

Boss321

Jeden z TOP dílů tohoto úchvatného seriálu. Studenti zabyjí svého profesora a myslí si, že provedli tu nejgeniálnější vraždu, navíc dělají z Columba idiota a myslí si o něm, že ji nikdy nemůže přelstít. To ovšem neznají Columba. Výborný konec, kdy velmi nápaditě dokáže jejich vinu nemá chybu. Pět hvězdiček. ()

Colonist

U nějakého Columba jsem napsal, že jakmile je vrah nějaký mladý cucák, není to ono. Zde máme dokonce dva cucáky, ale mé tvrzení tu neplatí. Hoši jsou dobrými Columbovými protihráči. Myslí si, jak mají navrch a jak dělají z Columba vola, ale ve skutečnosti poručík dělá voly z nich ("Jen se smějte, chlapečkové"). Je pravda, že kluci to udělali celkem chytře (provedení vraždy se vlastně dozvídáme až při závěrečném odhalení, což je netypické), ale pak už to s vymyšlenými důkazy přeháněli. Povedená epizoda (ale hodnocení okolo 83% by si zasloužily jiné díly, které zde na CSFD mají třeba "jen" 75%). Mimochodem, otce jednoho z chlapců zde hraje Robert Culp, klasický columbovský záporák ze tří starých dílů. ()

• Colombo (Peter Falk) na začiatku prednášky spomína, že v jednom prípade odhalil vraha na základe odtlačkov zubov v žuvačke, ktoré sa zhodovali s odtlačkami zubov na kúsku syra, ktoré vrah zanechal v kancelárii obete. Išlo o prípad, ktorý sa udial v epizóde Na programe vražda (1990). (AxelWers)
  • Věnováno památce výkonného producenta Jona Epsteina, který zemřel 19 dní před vydáním epizody. (Epistemolog)
  • Pri prehrávaní záznamu vraždy je kazeta zastavená skôr ako je stlačené tlačidlo na videoprehrávači. (zoot3r)