Duna

• Česko Duna (viac)

Dejvecd

"The great man doesn't seek the lead, it's called to him. And if your answer is no, you will still be the only thing I ever needed you to be, my son." // Woooooooooow... Moje pocity sa nedajú opísať slovami. Tak skvelý film som už dlho nevidel a asi nikdy v živote mi nebehali zimomriavky po tele počas celej doby stopáže. Skvelé postavy, skvelý vizuál, skvostná hudba a úžasné prehovory postáv. Tak skvostné filmy sa len tak nevidia. Okamžite chcem pokračovanie a okamžite, ty čo sedíš a čítaš tieto slová a ešte si ten film nevidel, tak okamžite sadni do auta a choď do kina. Skvost... Dokonalosť sama. 8/10 (Videné v kine) "There's no call we do not answer. There is no faith that we betray. Emperor asks us to bring peace on Arrakis. House Atreides accepts!" ()

Maniax

Audiovizuálně naprosto strhující, a už vím, jak zní "ohlušující ticho". Takovýhle kinozážitek jsem neměl od ... já vlastně ani nevím. Blade Runner byl místy na podobné úrovni, stejně tak Inception nebo Dunkirk, ale tady je to skoro až hypnotický. Chvílema jsem si připadal, jako kdybych na Arrakisu skutečně byl. Tohle neumí jen tak někdo. Denis je geniální estét. Bohužel, co se týče příběhu, nebo spíš scénáře, tak tam to dle mě trošičku hapruje. Je nutné říct, že poslouchám audioknihu, a skončil jsem přibližně v části, kde skončil film, takže jsem tím docela zkriplen. Kniha je pomalá, hraje si s niternými monology, jemnými náznaky a vybroušenou rétorikou. Tím trpí hlavně první polovina filmu odehrávající se v Arrakeenu. Film jede, a nezastavuje. Nenechá vydechnout. Tam, kde je v knize přes několik desítek stran scéna u večeře s místní smetánkou, kde je vidět korupce a prohnilost a obtížnost úkolu zvládnout vládu Arrakisu politicky, film jede nezastavitelnou rychlostí a dávkuje za burácivé hudby jednu scénu za druhou. To je podle mě trošku škoda, a trpí tím hlavně postavy, jejich prokreslení, motivace a hlavně vztahy mezi sebou. Na druhou stranu je to skutečně imerzivní a vtáhne to do děje a hlavně do prostředí pískem ošlehané Duny. Dle mě to nemá moc smysl vidět jinde, než v IMAXu. Na televizi to bude čtvrtinový zážitek. Ale to už je tak nějak u Villeneuva zvykem. Chci víc a chci to hned. ()

ACDCKL

Naprosto nadšen z celého filmu. Vizuální stránka naprostý perfect, hudba od Hanse Zimmera výborná, scénář též na velmi dobré úrovni, herecké výkony hlavních herců též výborné a film rozhodně svojí stopáží nenudí. Není to film pro každého a bude mít své odpůrce a milovníky a já jsem v té druhé skupině. Za mě jasných 5* a rozhodně chci pokračování, pač Denis umí tyto Sci-fi filmy, již Příchozí se mi hodně líbili. ()

stephano

Jako úvodní film fajn, škoda jen že dej a akce neni davkovaná stejne jako v případě star wars. Bohužel takto je to opravdu jen představovačka. BTW: nechapu, kde tam utopili tech 160 milionu, to asi počítají i častečny náklady na druhy díl. ()

Solverino

Jako čtenáři předlohy se mi to líbilo, ale kdybych nevěděl kdo je kdo a tak nějak se v ději neorientoval, byl bych dost zmatený. Lidi, který to nečetli to moc nepochopí a nebo "pojedou" pouze po povrchu... vizuálně ohromující, hudba skvělá, herecké výkony dobré až velmi dobré. Není to úplně na 100% to, co jsem si představoval při čtení, na mě je to už trochu moc opulentní, kdy se člověk kochá monumentálními scénami a vytrácí se hloubka příběhu. Ale děkuji za možnost to vidět. Silné 4 hvězdy. ()

MyrnaAlec

Výtvarně velkolepé, je vidět, že byl čas i peníze. Proti obsazení nic nenamítám, oproti předloze doktorka Kynes. Na konci moc dlouhé, a jelikož obsahově je další pokračování dost náboženské, jsem zvědavá, jak se s tím pan režisér popasuje. Pro srovnání jsem si pustila Lynche a nebylo to o nic horší. ()

Joedas

Velká spokojenost, nikoliv nadšení, ale vzhledem k očekávání je to úspěch. Především díky za duchaplnej velkofilm, kterej mi na plátnech chyběl. V Duně je poctivá filmařina, která umí podat velkolepost událostí, bohatost universa a archetypální coming of age příběh. S důrazem na poctivost spíš než na spektákl, s plejádou herecký extraligy a s odzbrojujícím vizuálem. Jenže. Bez pokračování tenhle film tak trochu postrádá význam, což neni vzhledem ke kvalitě provedení ani tak výtka jako spíš povzdech. Dál mi poslední dobou nesedí Zimmer, kterej se od vynikajícího Dunkerku zřejmě rozhodl opustit filmový melodie a dal se na experimenty se zvukovýma efektama. Soundtrack je pak samozřejmě originál a hodně "svůj", mě ale chvílema rušil. A nakonec jen malý šťouchnutí do pár případů, kde mě malinko rozhodily podivnej střih, rušivý přechody mezi scénama nebo ne úplně povedená akce. Celkově jsem ale za Dunu velmi rád a mám takovej plíživej pocit, že jsme svědky zrodu příštího kultu. ()

Midar

Dlouho očekávaný sci-fi epos Duna režiséra Denise Villeneuve konečně dorazil do kin a s úsměvem na rtech vám mohu potvrdit, že je to opravdu tak moc dechberoucí audiovizuální jízda, jak se povídá. Pokud jste tedy Dunu ještě neviděli, okamžitě na ni vyrazte do kina a vezměte s sebou, co nejvíce přátel a příbuzných. Něco takového se totiž v kině jen tak nevidí. Villeneuve se prostě rozhodl vzít fantastickou a údajně také nezfilmovatelnou předlohu spisovatele Franka Herberta a přenést ji na filmové plátno tak dechberoucím a vizuálně podmanivým způsobem, že ji v budoucnu dokážou trumfnout snad jenom její další díly. Vážně si nepamatuji, kdy naposledy jsem v kině tak moc hltal každý záběr a upřímně se modlil, aby to ještě neskončilo. Pro mě osobně je Duna nejsilnějším kino zážitkem za posledních několik let. Při značném množství scén jsem tak jen užasle čuměl na plátno absolutně přikován na sedadlo, přičemž jsem se, vším tím vzrušením, až neskutečným způsobem potil. Tak úderným a dechberoucím zážitkem pro mě Duna byla. Není to totiž jen opojná audiovizuální jízda. Je to monumentální sci-fi podívaná, jejíž hlavní devízou nejsou všechny ty vizuální a kamerové orgie, ale především nosné postavy v perfektně vybudovaném vesmíru. Více zde. ()

SAINTS

Tak sme sa dočkali a dlho očakávana Duna spatrila svetlo sveta.Z čisto vizuálneho hladiska sa jedná skutočne o o ohromujúce a pôsobivé dielo.Emocialna stránka filmu zase až tak nefunguje.Sfilmovaná je len prvá polovica knihy.Je to logický prístup vzhladom na rozsah materialu.Nie je to len akčné sci-fi,ale ponúka aj vlastnú mytologiu.Akcie vo filme nie je vela,ale ak sa už vo filme vyskytne je sfilmovaná výborne.Herecke obsadenie je výborne Timothée Chalamet je presvedčivý a výrazna je aj Rebeca Ferguson ako jeho matka.Tempo filmu,ktore zvolil režiser je značne umelecke a nesadnú každému. ()

dragonian odpad!

Efekty fajn, ale dramaturgia a naracia tejto shitnej adaptacie duny si s nicim nezada s typicky villneuovskym spracovanim..za mna velke sklamanie.uz by ho mal dakto stopnut ()

AgnesDee

Naprosto úžasný zážitek. Nádherná hudba, kamera, herecké výkony - prostě ryzí filmařina, která není ve všech větších blockbusterech patrná. Ale mám pocit, že Villeneuve, společně s Nolanem, započínají novou éru kinematografické majestátnosti. Knihu nemám ještě zcela dočtenou, ale to vůbec nevadí, protože je to dobře postavená adaptace, která odstranila všechny scény, co by byly filmu akorát přítěží, a obohatily čtenářův zážitek nádherným vizuálnem, který jsem si alespoň já takhle nepředstavovala. Už se nemůžu dočkat, až to uvidím podruhé. ()

JohnnyD.

Audiovizuální stránka filmu je parádní. Obsazení filmu luxusní. Jen mě mrzí, že většina velkolepých akčních sekvencí je brutálně prostříhána až na kost. ()

Bobstein

Naprosto zbytečný kastrát knižní předlohy. Vyrobeno pro nenáročné, barvičkohltající, lobotomizované hanszimmermasturbanty. Lynch měl aspoň koule zapojit diváka do nějaké transcendence...ale pozitivní na tomto snímku je, že se z něj nechce zvracet a skončil. ()

iN

OK tak taky těch pět hvězd. Protože film Duna ve mně probudil vzpomínky na knihu, na obě původní hry na na skvělé Příchozí. Protože záběry pouště nikdy nebyly tak dechberoucí a Hansovu hudbu takhle přesně napasovanou na film jsem naposled slyšel v Interstellaru. Herecké obsazení také sedí jak poklice na hrnec, a moje jediná výtka tak směřuje ke zbytečnému 3D, které ještě více ztmavuje už tak temné scény. Sem s tou dvojkou! ()

Stejšn

Oceňuju téměř dokonalou věrnost předloze (no dobře, nad Kynesem přimhouřím oči) a výborné technické zpracování (super že někoho konečně napadlo, že třeba ornitoptér by mohlo být víc druhů), harvestery a nafukovací caryally fajn, přepravní lodě gildy a červi taky a tak dál. Ano, je to roztahané, ale ona je taková i knížka. Oproti Lynchově hrůze je tahle adaptace nebe a dudy. Ani obsazení mi nevadilo. Výtku mám ovšem k Zimmerově přeřvané a nadbytečné hudbě. To kvílení a hulákání mě od půlky filmu lezlo na nervy a ke konci už vyloženě štvalo, navíc nechápu poklesky typu "baron Harkonen si promne obočí a v tu ránu začne řvát epická hudba". Takové věci jsou tam bohužel mockrát. V tuto chvíli má Duna na ČSFD 85 procent a stejně bych hodnotil i já. Viděno v kině ve 3D. ()

Vykuk

Nuda k uzoufání, sterilní videoklip, nezajímavé postavy, kdy mi bylo absolutně jedno, co se komu stane.. jen za to artové zpracování a protože tam nebyly vyloženě hlouposti, dávám lepší průměr a protože tomu asi nerozumím, ale za mě zbytečný film. ()

MartinTerran

Sice je to pouze půlka příběhu, ale i tak si tento snímek zaslouží pozornost. Je zde rozehrán zajímavý příběh, kterému je věnováno dost času, poté samozřejmě nějaká ta akce a také rozlehlé pláně Arrakisu. Knihu jsem sice nečetl, ale film jsem shlédl s někým kdo ano a bylo mi řečeno, že je to knihou velmi inspirováno, takže pokud se vám líbila kniha, tak by se vám měl líbit i film. Budu se těšit na další díly, které předpokládám, že budou, jelikož by byla velká škoda kdyby to skončilo takhle neukončeně. Hodnocení: 83/100. ()

Cermicek

Moc nechápu tady ty oslavný komenty opájející se vizuálem.. Jako jo, na oko to pěkný je, ale že bych z toho uchcával nějak víc než třeba u SW, tak to ani náhodou! Možná i naopak, místy mi přišla počítačová grafika až do očí bijící (a to jsem to zkoukl v kině!). Jinak předlohu jsem samozřejmě nečetl, tudíž očekávání nulová. Audio teda výborný! Výprava taky fajn. Herecky poměrně slušně nabušený. Ale celkovej dojem takový to "naah, dost průměrná čtyřka". Za mě teda typickej block-buster na ždímání peněz s ničím extra navíc🤷‍♂️ ()

mac000

Velice vybraná hvězdná sestava podtrhuje úsilí tvůrců ( a producentů) o založení nové serie scifi eposů, které zde (po skončení Star Wars) pár let chybí. Pokud si film povede dobře v box-office, není důvod proč ne. Dějově je příběh rozmáchlý do několika vrstev a navíc je zde několikadílná knižní předloha Franka Herberta, která vydá na dalších X dílů. Přinejmenším na druhý díl se už teď těším... ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl