Duna

• Česko Duna (viac)

Dodge-I

Tak jo, dalsi pokus o zfilmovani nezfilmovatelneho... - diky za kameru, hudbu a poust. Stejne tak i za zajimave postavy, jen nevim, proc tam maji byt souboje "jeden proti X" - to uz bylo rusive a dlooooooouheeeee. Kazdopadne je proc se tesit na pokracovani - tak snad to za rok vyjde! ()

laker4life

Duna je efektní a vizuálně atraktivní, chce být velkofilmem, ale postrádá spád a příběh. Meh! Btw, jsem jedinej, komu vadil ten uřvanej etno "zpěv"? :) ()

ElvisP

Když čtu recenze jiných uživatelů, říkám si: "opravdu jsme viděli stejný film?"  Kdo nezná knížku, hru, nebo nějaké předchozí ztvárnění Duny, tak pro něj to bude z počátku asi zábava. Epický a monumentální pojetí skoro všeho. Ale jak rychle přijde nadšení, tak stejně rychle přijde zívání a nuda. Já se na tenhle film letos těšil asi nejvíc, a jsem teda neobyčejně zklamaný. Táhlé pomalé scén, který vlastně vůbec nic neříkají, nic se tam neděje. Můžete obdivovat dokonalou krásu daného místa, a to je asi vše. Akce skončí skoro dřív než začne. Přesně tenhle styl rychlosti filmu jsem viděl poměrně nedavno u Blade Runner 2049 a hle, stejný režisér. 2 zklamání ze 2 jeho filmů. Film se může pojmout úplně jinak, nabídnout úplně vše, od akce (chybí) před dokonalé designové ztvárnění všeho (to je tak na 85%), úžasnou zápletku (tu podstatnou asi každý pochopí, ale to je tak vše). Jediné co, tak první půlka filmu díky efektům a soudtracku nabídne super napětí, kdy člověk chce víc a víc, ale dostane toho míň a míň. Obsazení... no já nevím, proč je teď tak hrozně moderní dávat do velkých rolí od pohledu těžký outsidery ať Timothéé, Rebecca nebo Zendaya. Ani jeden z nich mi nepřijde vhodný na svém místě pro film s tak ohromným potenciálem. Nakonec stopáž 2 a půl hodiny, kdy se tohle vše mohlo smrsknout klidně na 90 minut a divák by vlastně nepřišel o nic, umocní pocit toho, že jsem z kina odcházel hodně zklamaný a smutný ()

Enon

Pro mě film roku. Herecký výkony, hudba, kamera, svět, prostředí, červi, akce, Zendaya, doslova nic nezklamalo a já sem celou dobu na to čuměl a ani sem nedýchal. Tenhle film prostě musí vydělat, protože nutně potřebuju 2. Duna je opravdu skvělý sci-fi, hodně lidí říká, že tu máme nový star wars s čím celkem souhlasím. Jenže Duna je pro mě prostě snad i lepší než star wars. Denis Villeneuve je pro mě fakt jeden z těch nejlepších režisérů. To co točí má hlavu a patu a je vidět, že má nějakou vizi. A Hans Zimmer zde udělal možná i nejlepší soundtrack v celé své kariéře. Duna je pro mě už teď naprostá srdcovka, sem z toho úplně mimo a dávám 94%. ()

HappyUnicorn

"I expected nothing and I'm still disappointed." Naozaj som po videní traileru nemal vysoké očakávania, no stále som dúfal že ma to prekvapí. Nestalo sa. Knihu som čítal, a tak som trochu zaujatý. V prvom rade je to nudný film. Bol som v kine so sestrou a jej kamarátkou ktoré o Dune nič nevedeli a obe niekedy v polovici začali zaspávať. Je to plné pomalých záberov ktoré sa ťahajú ako grilovaný syr, pričom vizuálne sú síce pekné no bez hĺbky. Pomedzi to sa stále opakuje tá istá nudná vízia budúcnosti. Paul hovorí o desivej predstave svätej vojny naprieč celým vesmírom (slovo jihád ako v predlohe sa používať nesmie), no to čo vidíme na obrazovke je jedna malá kôpka horiacich tiel a zhruba tisíc vojakov ktorí mu hailujú z pláže (a keďže majú zelenožlté brnenia na trávnatej ploche, ani ich niet vidieť). Všetky sety pôsobia umelo, sterilne, ako je bohužiaľ módou v modernej scifi. Kopa prázdnych miestností... Zdĺhavé zábery sú tu na úkor postáv, ktoré majú ledva meno. Na mnohé z nich dej proste zabudne a už sa neukážu. Dôraz sa kladie na to, aby postavy v scéne pôsobili vizuálne dobre, a to že sa o nich vlastne nič nedozvieme nikomu nevadí. Táto verzia Jessiky je večne uplakaná a neistá, zato tu ale máme novú strong female postavu - doktorka Kynes. Aký zmysel má zničiť jednu ženskú postavu z knihy a potom genderbendnúť nejakú mužskú?  Celé environmentálne posolstvo knihy je zabudnuté, a to som si myslel že práve v dnešnej dobe sa naň film zameria. Je nám povedané že voda je na Dune vzácna, no keď postavy blúdia púšťou, vôbec sa nezdá že by mali smäd alebo im bolo horúco. Navyše v pusti všetci chodia veselo bez masiek, ktoré im majú brániť v strate vlhkosti - tie sa im hompáľajú na krku. Je to niečo podobné ako keď v historickom bojovom filme hlavný hrdina nenosí prilbu v bitke aby mu mohli vlasy epicky viať.  Celý dej, proroctvá, vízie, intrigy a všetko okolo toho je značne zjednodušené, Paul sa miestami mení na hlúpeho tínedžera aby mali ostatné postavy dôvod vyložiť nejakú tú expozíciu.  Už dlho ma žiadny film takto nenahneval. Avšak, soundtrack bol fantastický, choreografia bojových scén špičková a efekty taktiež. Takže 2 hviezdy. ()

Spojenec

Jsem ráda, že jsem film viděla až po přečtení legendární knižní předlohy. Díky tomu byl můj zážitek z filmu mnohem intenzivnější. Obsazení bylo perfektní, hudba byla perfektní, kamery, střih atd. ale ze všeho nejlepší byl ten aesthetic Duny, ten vlastní pocit který si film sám vytvořil. ()

Fearghast

Nebylo to úplně špatné. Asi nejlepší části pro mě byly soundrack, Rebecca Ferguson a Stephen Henderson, kteří by se skoro dali, v kontextu filmu, považovat za postavy v příběhu. Bohužel největším nedostatkem filmu je neefektivita vyprávění. Za 2,5 hodiny se sice něco dozvíme o vývoji událostí, ale o postavách, koření, dalších domech apod. vcelku velké kulové. No hlavně, že jsme se dozvěděli palmách v 5ti minutách, které se daly využít pro nějaký ten "charakter building". CGI vypadalo v místech dost nedokončené, ale to už by bylo vyloženě hnidopišství typu "desert power", kdy moje oči miřili ke stropu a pak na hodinky, když už to bude končit. ()

ZdenHor

Zvuk, kamera, efekty, hudba, námět, herci ..... Za mne ano, ano, ano. Už u filmu z roku 1984 jsem byl nadšen, ale o to víc mne bavil, když jsem si přečetl Herbertovu knihu. Po přečtení knihy mi pak film dával kompletní zážitek, proto jsem se těšil na jeho nové ztvárnění a ano, nezklamalo mne.  Je evidentní, že budou další, díly. ()

silvia93

Spoiler... Táhne se to jak smrad ten film a ten popisek zde sedí akorát na konec filmu a vůbec celý film ani není o pořádné akci ani o ničem.. Prý příprava na druhý díl. Bezva. Ale po tomhle mě druhý díl absolutně nezajímá a nebudu ztrácet další pomalu 3 hodiny v kině ničím. Přes hodinu se pomalu neděje nic a na konci jen čekáte, kdy bude sakra už konec. Za mě odpad ne ale těžkej podprůměr. Bohužel plné saly kin neznamenají opravdu kvalitu filmu. A herecké výkony některých mě fakt nebavily. Některé věci byly zbytečné a na některé se trochu zapomnělo a nechápu ani tu zmínku a nedávalo to smysl. ()

MoonySmile

Teprve dnes jsem zjistil, že není jisté, jestli bude pokračování. Kdybych nečetl knihu, nevěděl o co jde a myslel si, že nic víc už nebude, bylo by to za 3 a velký údiv nad nevyužitým hereckým potenciálem. ()

Mykie

Nova Duna je skvelou adaptaci, nektere sceny jakoby vypadly primo z knihy, presto se nemuzu zbavit pocitu, ze tomu neco chybi. Meritko je monumentalni, zabery epicke a pribeh osudovy, tak jak to ma byt, ale filmovy svet, ve kterem se Pad rodu Atreidu odehrává, je oproti tomu kniznimu priliz sterilni, jednotvarny a jaksi minimalisticky. Chybi mi vetsi diversita, originalita a zajimavost mezi jednotlivymi skupinami. Chapu, ze Villenuevova vize je vice down to earth, ale tim je bohuzel trosku nudna. Presto je to ale jedna z nejlepsich sci-fi poslednich let. ()

Đ@veKiN9

Knihou dosud nepolíbený mohu konstatovat, že to je taková vylepšená verze filmu z roku 1984. Pojetí Villeneuva se mi opravdu líbí. Moc se těším na pokračování, kde jim to Paul ještě pořádně ukáže :-) Oproti 1984 je to uhlazenější, efekty moc pěkné, samozřejmě více african american people, jak jinak. Lady Rebecca Ferguson is really HOT!!! ()

bobstt

Po vizuální stránce luxus. Jinak nudáááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááá.Více není třeba komentovat.😒😒 ()

Muffin

Hudba a vizuální stránka otřásá divákem v sedadle, ale po skončení filmu vlastně chybí odpověď na otázku, proč? Proč tolik dramatu a kvůli čemu? Koření? Co to je? Kdybych neviděl dřívější filmy, tak zde odpověď ani nepostřehnu. Film je točen jako dáreček pro fanoušky knihy, ale kdo nečetl, těžko pochopí o čem to celé je. Vztah k postavám se také nedostavil. Možná i proto, že nic není dovyprávěno do konce. Co se týče Duny jako příběhu, myslím že je celkem jedno zda se odehrává ve středověku nebo fantasy světě. Spíš by tomu slušel nějaký seriál, založený na dialozích, než na velkolepé podívané. No trochu se to bojím říct, ale Duna mě do žánru sci-fi nikdy neseděla. Snad Dunu někdy pochopím, snad při druhé projekci mi to nějak dojde... ()

Konev

Mám rozporuplné pocity. Po technické stránce pěkné, ale ne kdovíjak. Po stránce dějové úplně o ničem. Nějaká vědma, nějaké sekce, občas se zaválčí, ale co nám chtěl autor vlastně říct? Titulní postava je nesympatický mladík, který má být vůdcem? Schopnosti a hlavně vlastnosti získá kde? Od vědmy? Nechápu proto ostatní, co se jim na filmu tolik líbilo a proč má film tak vysoké hodnocení? Samozřejmě, že proti gustu žádný dišputát. A ještě k tomu ta stopáž....2x jsem u toho málem usnul... ()

Marek.Skalka

Protože jsem knihu několikrát četl, vím, co se ještě stane, co a proč se děje. Právě to je u zfilmování podobného propracovaného díla velmi obtížné, v mnoha případech i vlastně neproveditelné. Ovšem Pán prstenů Petera Jacksona ukázal, že to možné je. Film se mi opravdu líbil, je dobré na něj jít do kina. Tam přeci jen poušť vynikne. A i moře, resp. scéna, kdy vesmírná loď vzlétá z moře, je skvělá. Filmu bych sám za sebe dal plných pět hvězdiček, jenže jak jsem říkal, ještě se uvidí, jak si režisér povede u dalších filmů. Duna totiž skutečně není jeden film a ty další jen jakási nastavovaná kaše, kdy to půjde skopce (jako třeba u Matrixu).  Ne, tohle je první část filmu. Stejně jako se nejprve muselo utvořit Společenstvo prstenu, musela se navodit atmosféra na pouštní planetě. A to se povedlo. PS: Červi vypadají výborně. ()

PMU

Jako překvapivě JO. Občas dost roztahané ale bylo na co koukat. Obsazení slušné. Hudba mě hodně bavila a samozřejmě dyzajn snímku super. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl