Verejní nepriatelia

• Česko Veřejní nepřátelé (viac)
USA / Japonsko, 2009, 140 min

Píše sa rok 1933 a hospodárska kríza v Spojených štátoch trvá už štvrtý rok. Z väzenia v Indiane utečie banda bankových lupičov. Na čele s Johnom Dillingerom (Johnny Depp) vyčíňajú v Chicagu. V priebehu niekoľkých minút dokážu kompletne vykradnúť každú banku, pričom polícia je na nich krátka. V tridsiatych rokoch minulého storočia vzniká FBI a mladý riaditeľ J. Edgar Hoover (Billy Crudup) má veľké ambície vytvoriť moderný úrad plný mladých dravých profesionálov. Za šéfa pobočky v Chicagu vymenuje agenta Melvina Purvisa (Christian Bale), ktorého veľkou túžbou je dostať Dillingera aj s jeho kumpánmi. Dillinger si s ním však iba pohráva. Purvis presvedčí Hoovera, aby do jeho tímu povolal aj skúsených starších agentov, inak nemá šancu. John Dillinger sa zamiluje do mladej Billie Frechetteovej (Marion Cotillardová). Keď po zatknutí musí pred súd, najme si toho najlepšieho advokáta, ktorý zariadi, aby ho neodviezli do inej väznice. Dillingerovi sa opäť podarí utiecť a znova vykráda banky. Purvis svoj boj nevzdáva a stále sa ho snaží nájsť. Je mu jasné, že to nebude ľahké. Dillingerovi je v Chicagu už trochu tesno a so svojimi kumpánmi vyčíňa aj v iných mestách. FBI je im však na stope. Keď pri lúpeži postrelia jedného z bandy, Purvis krutým spôsobom získa od umierajúceho informácie, kde sa Dillinger schováva. Pripraví veľkú akciu, aby ho dostal. Dôjde k obrovskej prestrelke a prenasledovaniu v autách, muži umierajú na oboch stranách. John Dillinger je jediný z partie, kto prežije. Purvis je presvedčený, že jedného dňa sa do Chicaga vráti, pretože tam žije dievča, ktoré miluje. Lenže Dillingerovi je jasné, že Purvis ju veľmi dobre stráži... (TV JOJ)

hellstruck

I když mám ráda Johnnyho,moc se mi do tohoto filmu nechtělo.Kamarádka šla na to do kina,já ji odmítla doprovodit.Nakonec mi to bez smlouvání pustila moje drahá babička,které tímto vřele děkuji.Bez ní bych přišla o svižný a napínavý zážitek:) ()

kitano

Ak je nejaký film , vďaka ktorému by sme mali byť radi že sa Depp dostal medzi hercov vyhľadávaných áćkovými režisérmi, tak je to práve tento. Michael Mann natočil gangsterku z klasického obdobia, ktorá posobí ako balzam na dušu pre všetkých, ktorým toto prostredie tak ako mne na plátne veľmi chýba. Nablýskane veterény, samopaly Tompson, bankové lúpeže, nahánačky, prestrelky. Možno sa snímok nesie až v príliš odľahčenom štýle a nasleduje klasické žánrové formulky, no to vám vynahradí záver filmu, ktorý obsahuje jedny z najposobivejších scén za posledné roky. (9/10) ()

NinadeL

Johnny Depp, Christian Bale a Marion Cotillard v přepisu moderní předválečné gangsterky? Ideální. Jen je škoda, že opět chybí propojení s knižní distribucí a česky román Public Enemies: America's Greatest Crime Wave and the Birth of the FBI, 1933–34 (2004) nevyšel. ()

Kaka

Další pecka se srdcem i myšlenkovým přesahem, kterou spousta lidí (v kině, ale i na csfd) nepochopí a uvidí jen to co je vidět na první pohled. Standartní a rutinní kriminálku s ruční kamerou a syrovými přestřelkami s minimem emocí. Mann je sice pořád stejný, ale je to stále neuvěřitelně cool a promakané. Lehce slabší odvar Heatu, který je více komorní a bohužel přenesen do 30.let minulého století. ()

Spiker01

Skvostně obsazená poctivá Mannova gangsterka. Skvělá atmosféra, kostýmy, zbraně, zkrátka dobové reálie z filmu jen čiší. Depp je super, nesouhlasím s lidmi co říkají, že poslední dobou hraje všechny role stejně jako Jacka Sparrowa, rozhodně to není pravda. Johnny má charisma a dokáže to perfektně prodat. Public Enemies stojí hlavně na něm a skvěle napsaném příběhu...90% ()

sud

Tenhle film třímá v ruce všechny trumfy - bohužel odkryje jen některé. Největší slabinou snímku je jeho scénář. Scénáristé se především nedokázali pořádně rozhodnout, zda se zaměřit více na zločineckou dráhu Johna Dillingera, či na jeho soukromý (milostný) život - nakonec se rozhodli pro obě stránky, ale ani pro jednu pořádně. Tempo je zdlouhavé, emotivní scény studené jak psí čumák a většina herců nemá co hrát. Dillinger v podání Johnnyho Deppa působí nevýrazně a flegmaticky (možná, že je to spíše vina monotónního Čápova dabingu, kdo ví), přičemž scéna, kdy sbalí Billie v šatně jasně dokazuje o jak šťavnatou postavu mohlo jít. Christian Bale se sice hodně spoléhá na své charisma, ale s ohledem na postavu agenta Purvise mu to vychází. Michael Mann ovšem nezklamal na poli akčních scén - jakmile se začne střílet, je o zábavu postaráno. Technická stránka filmu je celkově precizní (digitální kamera nevadí). Celkový dojem? Asi jako kdybych si v restauraci objednal prvotřídní specialitu a přinesli by mi chleba s máslem. Chleba by byl dobře pečený, máslo domácí, najedl bych se do syta a docela si i pochutnal, ale zážitek (chuťový) by byl ve výsledku poloviční. 50%. ()

Krouťák

Ojojoj.... Michael Mann je jeden z mých nejoblíbenějších režisérů a i když jsem nikdy pana Deppa ani Balea nemusel, byl jsem plný očekávání, jak se s tímhle zajímavým námětem poperou. Gangsterky mám velice rád a tyhle '' starý časy '' tuplem, tak jak je sakra možný, že jsem se 140 minut NUDIL ? Byl jsem až šokovanej, kolikrát jsem chtěl film vypnout. Na druhou stranu si hvězdu zaslouží perfektní hudba a důstojné zakončení. Pro mě zatím největší zklamání roku a nemůžu uvěřit, že tohle režíroval ten samý člověk, co má na svědomí několik mých oblíbených filmů 35%. ()

akisha

Pro mě film naprosto znehodnotila kamera, díky který měla tahle retro krimi nádech spíš jakýhosi dokumentu a vůbec, byla to prostě hrůza. Zatímco v Heat jsme nevěděli, komu fandit, protože to oba byli takový sympaťáci, tady opět nevíme (aspoň já), komu fandit, ale bohužel proto, že se postavy divákovi moc nepřiblíží. Bale je se svým plochým poldou úplně zabitej a u Deppa mi chyběla hlubší motivace a nebudu žrát Johna Dillingera jen proto, že ho hraje Depp. Vedlejší postavy měly obdivuhodně málo prostoru, člověk si tak akorát řekl "jé, to je Wenham/Ribisi/Dorff" a pak už se tam ty tváře jen tak pár vteřin mihnou a jsou ty tam. Akce taky nic moc (zas ta kamera), ale líbila se mi ta v nočním lese, pak scéna, kdy Dillinger navštíví policejní oddělení a většina vyloupení bank taky ušla. Taky mi přišlo, že hudba byla dosti zvláštní (ale ne vyloženě špatná). Největší záhadou ale stejně je to, že jsem se na to vydržela dívat celý dvě a půl hodiny a jen dvakrát jsem zašla zkontrolovat kuře. 65% ()

Falko

Michael Mann to natocil presne podla mojho gusta, ani chvilku som sa nenudil. Prestrelky boli tak perfektne natocene a na domacom kine som si ich vychutnal tak hlasno, ze mozem byt rad, ze si susedia nemysleli, ze sa u mna skutocne strielalo. Aj ked tu mal Christian Bale menej priestoru, nevadilo mi to, pretoze ma zaujimalo hlavne to, ako sa budu Dillingerovi darit neustale uteky pred agentmi vtedajsieho Uradu pre vysetrovanie - FBI a naozaj John Dillinger vyuzil vsetky metody pri utekoch, podla ktorich su dnesni nebezpecni gangsteri na zaklade tychto skusenosti pod omnoho väcsou kontrolou. Dillinger nemal v cele nikdy ziadne puta, ako napr. Hannibal Lector, takze nebol problem napadnut strazcu, zobrat jeho zbran a pouzit ho pri uteku ako rukojemnika spolu s dalsimi kumpanmi. Taktiez ma potesila pritomnost Marion Cotillard, urcite vtedy Christiana Balea nenapadlo, ze si s nou o 3 roky neskor zahra i v tretom pokracovani THE DARK KNIGHT RISES (2012). Mensiu ulohu tu mal pri konci filmu aj zvlastny agent Charles Winstead v podani Stephena Langa, ktory si zahral zaporaka v AVATAROVI (2009). Pri tomto filme som si spomenul este na ine podobne filmy a to napriklad na NELUTOSTNY SUBOJ (1995) taktiez od Michaela Manna, kde policajt Al Pacino nahanal gangstra Roberta De Nira, dalej na CHYT MA, AK TO DOKAZES (2002) od Stevena Spielberga, ale trosku v komedialnej atmosfere, kde Tom Hanks nahanal L. DiCapria alebo na thriller AMERICKY GANGSTER (2007) od Ridleyho Scotta, kde Russel Crowe nahanal gangstra Denzela Washingtona. S Public Enemies som viac, nez spokojny, necakal som, ze sa mi to bude az tak pacit po MIAMI VICE (2006), ktory ma od Michaela Manna mierne sklamal. _________ Johnny Depp - (John Dillinger) +++ Christian Bale - (Melvin Purvis) +++ Marion Cotillard - (Billie Frechette) +++ Channing Tatum - (Beauty Boy Floyd) +++ Billy Crudup - (J. Edgar Hoover) +++ James Russo - (Walter Dietrich) +++ Stephen Lang - (Zvláštny agent Charles Winstead) +++ Lili Taylor - (Lillian Holley) +++ Giovanni Ribisi - (Alvin Karpis) +++ Leelee Sobieski - (Polly Hamilton) +++ Casey Siemaszko - (Harry Berman) +++ Giovanni Ribisi - (Alvin Karpis) +++ Stephen Dorff - (Homer Van Meter) +++ Produkcia: Michael Mann, Robert De Niro +++ ()

viperblade

Jsem zpátky z kina už nějaké 3 hodiny. A pořád nevím, co tomuto filmu dám (rozhoduju se mezi 4 a 5 *). Od Michaela Manna jsem čekal jen to nejlepší (po tak výborných filmech, jako byly Nelítostný souboj nebo Collateral) a nemůžu říct, že bych byl zklamaný. Stylové přestřelky, skvělé herecké výkony, výborná hudba, to vše jsou Veřejní nepřátelé. Teď budu trochu psát v bodech: 1: Moc jsem nechápal, co tady někteří mají s digitální kamerou, ale pak, když některé záběry vypadaly, jako z nějaké dovolené, jsem to pochopil. Mě to ale nijak nevadilo, dokonce bych řekl, že díky tomuto má ten film svůj styl. 2: Fakt, že Christian Bale tu hraje "druhé housle" nepopírám, ale upřímně, tady to asi jinak nešlo. Protože scénář dává mnohem více prostoru Dillingerovi, než detektivu Purvisovi. Takže vzhledem k tomuto faktu musím říct, že mě Bale nezklamal (vzpomeňme si na posledního Terminátora, kdy Bale hrál (či měl hrát) hlavní roli, ale tu mu ukradl Sam.) 3: Účast Emilie de Ravin mě velice potěšila, i když mohla na plátně zůstat o trochu déle. 4: Marion Cotillard nám pěkně vystrkuje růžky, coby herečka. Jsem přesvědčen, že v budoucnosti si ještě pro nějakého toho Oscara dojde. A já jí to přeju. 5: Johnny Depp byl vynikající a dokázal vytěžit z Dillingerova charakteru maximum. Pomalu ale jistě začínám chápat tu první pozici, kterou zde na CSFD.cz má. Závěr: Tak vzhledem ke všem kladům, kterém jsem zde vyjmenoval a vzhledem k tomu, že tohle je 2200. film, kterým jsem zhlédnul, jdu na plný počet. Rozhodně se těším na druhou projekci, kde si ujasním, zda jsem udělal dobře, nebo ne. ()

castor

Filmy totálního detailisty Michaela Manna (pokud tedy nejde do ambicióznějších látek – Ali) na sebe v poslední době velmi slušně vydělávají (Collateral – rozpočet 65 milionů/celosvětové tržby 218 milionů nebo třeba právě Veřejní nepřátelé – 100 milionů/214 milionů), samotný režisér si vydobyl velmi slušné postavení a v žánru akčního thrilleru udává v posledních letech tempo. To bylo tak.. Spojené státy se pomalými krůčky dostávají z černého období hospodářské krize. John Herbert Dillinger si ve státní věznici odpykal devítiletý trest. Vedle zpytování svědomí se ale seznámil i s řadou kriminálníků, kteří pak po jeho boku napříč středozápadem Spojených států vykrádají jednu banku za druhou. Policejní vyšetřovatelé jsou tu na druhé koleji, vše je podřízeno Dillingerovu rozvláčnému životu a pečlivě zvládnutým reáliím (hlavní hrdina umírá přesně tam, kde jeho skutečný předobraz). Přesto Mann nenatočil klasický životopis. Šel na to trochu jinak a mnohdy se mu to, po čem pásl, vydařilo na výbornou. Jenže gangsterský film má mít své kouzlo a užití digitální kamery mu nemusí slušet. A vlastně ani nesluší. I když režisér leccos ukočíroval, některé z scén přesto mnohdy připomínají spíš záznam nějakého videoamatéra než renomovaného tvůrce. Kvituji s povděkem jeho odvahu v experimentování s flexibilními kamerami, ale třeba skvělá úvodní sekvence dokazuje, že dobové atmosféře by víc slušela kamera klasická. Právě rafinovaný útěk z vězení je typickým příkladem, ve kterém se měl snímek držet – tedy točit víc ze stativu nebo kolejnice. Experimentování známé z Collateralu nebo Miami Vice, kde se digitální kamery nořily do nočních velkoměst, dobové retro kriminálce prostě nesluší. Co naopak musí těšit je herecké obsazení. Už jenom trojlístek Depp (který sehrál opět skutečně žijící postavu), nemluvný ochránce zákona Bale a rozkošná Cotillard stojí za risk do sto čtyřiceti minut dlouhého opusu jít. Jen škoda, že třeba postavy Stephena Langa z Avataru nebo mnohdy přehlížený mistr vedlejších rolí Giovanni Ribisi mají ve vyprávění tak málo prostoru.. 70% ()

D.Moore

Na jedné straně digitální kamera (nechápu, nechápu, ale ke konci jsem si na ni snad i zvykl), roztahaný děj a několik historických nepřesností, na straně druhé perfektní herci a hlavně herečka, výborně natočené přestřelky, setsakramentsky napínavé scény a Goldenthalova magická hudba. Veřejní nepřátelé jsou dobří, velmi dobří, Jenže ne dokonalí. Jestli chtěl Michael Mann natočit něco jako Nelítostný souboj ze třicátých let (a to vzhledem k tomu, jak sympaticky/nesympaticky jsou Dillinger s Purvisem vylíčeni, asi chtěl), nepovedlo se mu to. Ale to stejně nikdo nečekal, že. ()

ripo

Mne sa vlastne okrem hudby na tomto filmem nepáčilo takmer nič .... Naťahované scény, ktoré nijakovsky neposúvali dej a vrcholne odporná ručná digitálna kamera mi nutkavo pripomínali časy televíznych kriminálnych drám. Sklamanie .... Veľké sklamanie ... ()

Hild

Film stojí především na parádním hereckém výkonu Johnnyho Deppa, jehož charisma je neodolatelné. Parádně natočený film, u kterého jsem se nenudila ani minutu. Sice má i své zápory, ale v rámci žánru se jedná o kvalitní snímek. ()

Spooner

Mannovi podobné látky prostě sednou. Johny Depp vykrádá banky a Christian Bale mu jde po krku ve výborně zobrazených 30. letech. Mann předvádí opět výbornou režii a překvapuje tím, že digitální kamera v gangsterce nemusí být úplně na škodu. Kamera je naopak velice přehlédná a vůbec mě nevyrušovala jako v případě Miami Vice. Problém vidim spíše v příběhu. Ten se místy pomalu až životopisně zaobírá osudem Johny Dillingera a jeho hlavního protihráče nechává úplně stranou. A s tím ani výborný Christian Bale nic nenadělá. Navíc je to i docela chladný a k pomalu žádné postavě, až na vynikajícího Deppa a výbornou Cotillard., si nevybuduje divák žádný vztah. A první hodinka filmu se navíc docela táhne. Ta druhá polovina je ale famózní a plně to vynahrazuje a je zde plno výborných scén (přestřelka v lese, Dillinger na policejní stanici..). Mann prostě nezklamal a i když mají Veřejní nepřátelé pár mušek, tak i přesto se jedná o výborný film pro fanoušky Manna i fanoušky žánru. ()

Davies182

První dojem po shlédnutí nového snímku Michaela Manna byl úžasný. Dost jsem se bál nudy, která se ale v kině na nijak delší dobu naštěstí nedostavila, takže už jen tím, že jsem si celou stopáž užil - podobně jako kdysi u Heat - jsem sám sebe přesvědčil o vysokém hodnocení. Mohlo být ale klidně vyšší, protože bezprostředně po odchodu ze sálu a celou cestu domů se mi Public Enemies zdáli jako perfektní a téměř bezchybný film. Jenže když se tak ohlížím zpátky, tak to sice byla zábava, ale ten snímek se nějak záhadně vytrácí, jakoby vyšumívá do prázdna mezi kvantem jiných skvělých filmů, které jsem v poslední době viděl. Tím, že režisér používá děsně sexy digitální kameru, mně osobně vizuál tak učaroval, že jsem si užíval už jen ty jednotlivé záběry a režii. A to je pravděpodobně jádro pudla. Tomuto kousku totiž chybí hutnější příběh, větší údernost. Jak jinak se dá vyjádřit, že se mi po ohlédnutí za včerejškem zdá, jako by mi při sledování něco chybělo... Možná snad to, že dva hlavní herecké trumfy filmu spolu měly v podstatě jedinou společnou scénu, při které Depp vedl zastrašující monolog a Bale se jen výhružně batmanovsky pousmíval. Ještě bych ale rád vyzdvihnul zvuk, který má Mann vždy perfektně zmáklý, a s kterým mne překvapil už v Miami Vice. Přestřelky všeho druhu on prostě umí. Takže závěrem: ano, tento film lze jedině doporučit, ovšem jak již trefně poznamenal Isherwood, je to "pouze" takový hodně milý, nic neřešící film. ()

petero

HEAT ostal neprekonaný. V PUBLIC ENEMIES je opäť ako v MIAMI VICE len minimálna charakterizácia postáv vďaka čomu je jadro filmu nevýrazné a jednotlivé typovo dobre obsadené postavy dokonca zameniteľné. Michael Mann sa znova zameral viac na technickú stránku filmu ktorá je opäť výborná a tie pouličné prestrelky pripomenú tie z HEAT. Johnny Depp si konečne strihol poriadne drsnú úlohu no napriek tuctovému príbehu je z toho len mierne nadpriemerná gangsterka. ()

gogo76

Hovoril som si, že M.Mann s takým hereckým obsadením a témou nemôže šliapnuť vedľa. A predsa to bolo pre mňa mierne sklamanie. Zvesti o rušivej digitálnej kamere som si nepripúšťal, no nakoniec ma to predsa rušilo a to dosť. Zábery ako z klasických gangsteriek v kombinácii so zábermi, ktoré letmo zahliadnete v nejakej mexickej telenovele sa strašne bijú a poriadne mi kazil zážitok. Napriek stopáži 140 min. mi tam chýbal väčší priestor pre bližšie zoznámenie sa Dillingerovou partiou. Príbeh sa pomerne presne drží historických udalostí, ale mnohé udalosti alebo postavy spojil do jednej. Hercom nemožno vyčítať nič, prekvapí hlavne M.Cotillard, ktorá má potešila peknou scénou v závere. Celkovo záver, kde Gillinger sedí v kine a hltá slová C.Gabla, pričom vonku naňho čaká tridsať agentov, je radosť pozerať. Horšie to je keď dôjde k osudnému výstrelu, ktorý je akokeby z iného filmu. DVD obsahuje celkom zaujímavý Mannov komentár, kde často opakuje vetu: " Čo asi cítil Dillinger pri vychádzaní z kina, keď ešte pred chvíľou počúval slová C. Gabla, ktoré dokonale vystihujú jeho život. Napriek miernemu sklamaniu odporúčam pozrieť. 60%. ()

Xmilden

Určitě přesvědčivější snímek než Miami Vice, ale stále těžko Mann dosahuje na vysokou laťku, na které se ukrývá název Nelítostný souboj. Veřejní nepřátelé mě ale určitě potěšili. Děj hezky odsýpá a ani nějak nevadí tentokráte slabší soundtrack. Christian Bale už u mě dosáhl úrovně totální okoukanosti a tak jsem rád že zde nedostává kdovíjaký prostor. Souboj s Johhnym by stejně měl jasného vítěze. Navíc divák určitě raději fandí sympatickému zloději než spravedlivému policajtovi. Největší rušičkou filmu je kamera, tentokráte to myslím už Mann totálně přehnal. PS: Ale ty akční sekvence jsou v podání Michaela Manna prostě geniální, takže mé hodnocení určitě 80% po prvním shlédnutí. ()

Bale založí Ferrari

Bale založí Ferrari

21.08.2015

Kyberthriller Hacker neuspěl u kritiků ani u diváků a navíc jde o jeden z největších propadáků letošního roku (rozpočet 70 milionů dolarů, tržby 17). Režisér Michael Mann tak potřebuje malou domů,… (viac)

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

26.11.2013

Wallander je bezesporu jeden z nejlepších detektivních seriálů současnosti. Možná i proto, že se nejedná o tradiční seriál – každá ze tří dosavadních sérií obsahovala tři devadesátiminutové epizody,… (viac)

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

17.02.2013

Chris Hemsworth si měl zahrát hlavní roli v sci-fi Stevena Spielberga Robocalypse, jejíž natáčení už mělo v těchto dnech probíhat. Kvůli problémům s rozpočtem však bylo odsunuto na konec roku a Chris… (viac)

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

21.06.2010

Už se o tom spekulovalo dříve, teď je to oficiální. Leonardo DiCaprio si po Franku Abagnaleovi a Howardu Hughesovi zahraje další slavnou postavu americké historie 20. století. J. Edgar Hoover založil… (viac)