Verejní nepriatelia

• Česko Veřejní nepřátelé (viac)
USA / Japonsko, 2009, 140 min

Píše sa rok 1933 a hospodárska kríza v Spojených štátoch trvá už štvrtý rok. Z väzenia v Indiane utečie banda bankových lupičov. Na čele s Johnom Dillingerom (Johnny Depp) vyčíňajú v Chicagu. V priebehu niekoľkých minút dokážu kompletne vykradnúť každú banku, pričom polícia je na nich krátka. V tridsiatych rokoch minulého storočia vzniká FBI a mladý riaditeľ J. Edgar Hoover (Billy Crudup) má veľké ambície vytvoriť moderný úrad plný mladých dravých profesionálov. Za šéfa pobočky v Chicagu vymenuje agenta Melvina Purvisa (Christian Bale), ktorého veľkou túžbou je dostať Dillingera aj s jeho kumpánmi. Dillinger si s ním však iba pohráva. Purvis presvedčí Hoovera, aby do jeho tímu povolal aj skúsených starších agentov, inak nemá šancu. John Dillinger sa zamiluje do mladej Billie Frechetteovej (Marion Cotillardová). Keď po zatknutí musí pred súd, najme si toho najlepšieho advokáta, ktorý zariadi, aby ho neodviezli do inej väznice. Dillingerovi sa opäť podarí utiecť a znova vykráda banky. Purvis svoj boj nevzdáva a stále sa ho snaží nájsť. Je mu jasné, že to nebude ľahké. Dillingerovi je v Chicagu už trochu tesno a so svojimi kumpánmi vyčíňa aj v iných mestách. FBI je im však na stope. Keď pri lúpeži postrelia jedného z bandy, Purvis krutým spôsobom získa od umierajúceho informácie, kde sa Dillinger schováva. Pripraví veľkú akciu, aby ho dostal. Dôjde k obrovskej prestrelke a prenasledovaniu v autách, muži umierajú na oboch stranách. John Dillinger je jediný z partie, kto prežije. Purvis je presvedčený, že jedného dňa sa do Chicaga vráti, pretože tam žije dievča, ktoré miluje. Lenže Dillingerovi je jasné, že Purvis ju veľmi dobre stráži... (TV JOJ)

HappySmile

Zezačátku jsem se trochu bála, že to bude nudná podívaná, naštěstí jsem ale byla velmi záhy vyvedena z omylu. Perfektní střílečky dokázaly film skvěle rozpumpovat, takže výsledná stopáž vůbec nebyla na obtíž. Velmi povedené bylo zobrazení doby a co ještě stojí za zmínku, je určitě kamera - ruční záběry při vypjatých situacích přidávaly na autenticitě. ()

M.i.k.e

Veřejní nepřátelé ve mně po shlédnutí zanechali stejné dojmy,jako před nějakým časem Nelítostný souboj.Stejný režisér,podobně hvězdné (byť omlazené) obsazení a velmi velmi podobný příběh o nelítostném zločinci,kterého stíhá sveřepý policajt.Ani tak moc mi nevadila Mannova typická roztřesená kamera,jako fakt,že byť se určitě jedená o nadprůmerný snímek,podobně jako Nelítostnému souboji mu něco málo chybí.To "něco málo",které diváka vtáhne do děje,přiková k sedačce a nějakým způsobem ztotožní s hrdiny.Mě se to nepovedlo ani u souboje a ani u Veřejných nepřátel,což je určitě obrovská škoda...80% ()

Joe321

Ouč. Krom Deppa tu jiný herecký výkon nestojí za zmínku. Na Manna nulová akce a co hlavně... nulová atmosféra (větší gangsterský feeling ve mě vyvolává i dvd obal Kmotra). A to za to podle mě digitál nemůže. Napětí mezi Deppem a Balem přes mříže je nulové. Pořád jsem čekal, kdy konečně budu moct vykulit oči, ale marně. Žádná scéna mi v paměti nezůstala. Ani hláška. ()

Hees

Výborný výkon Johnnyho Deppa.Film je pre mňa trochu zvláštny v tom, že som stále očakával že sa niečo stane inak ako sa dialo.Pre tieto moje očakávania, ktoré boli vždy odlišné od tohoto pre mňa jednoduchšieho príbehu som bol stále prekvapený.A prekvapenia mám rád. ()

(mOnkey)

Film, jenž se v mnoha momentech snaží zbytečně dramatizovat (Dillingerův příchod na policejní stanici) a jenž nedokáže budovat atmosféru a vyvolat potřebnou porci napětí, i když se o to usilovně snaží. Mann je vcelku šikovný režisér, umí si udržet pozornost, ale jeho filmy postrádají osobnost, tvůrčí invenci, kterou by jim vtiskl a díky které by byly na první pohled rozeznatelné. Takhle se i přes daleko akčnější pojetí nemůže "umírněnějším" (do obrovských uvozovek) snímkům jako Goodfellas či Casino ani zdaleka rovnat. ()

MartinNDL

Tenhle film je jako hořící dynamit. Jenom sledujete, jak běží čas a víte, že když se nic neposere, konec bude velká pecka. A nic se neposralo. Herecký souboj se kupodivu nekoná, protože Depp tančí klasiku a Bale si hraje svůj minimalistický vnitřní jazzíček. A hraje si taky Mann - se samou podstatou filmu, se vztahem fikce a reality. Neustále vás nutí ptát se sami sebe, co vlastně sledujete. A ptá se i Depp / Dillinger, když sedí v kině a dívá se nejdřív na sebe - Dillingera, aby se na něj podíval divák (fiktivní v sále kina / reálnej v jiným sále nebo u tv) a pak se dívá ještě jednou na sebe - Gablea - Blackieho - roli v Manhattan Melodrama i na sebe Gablea - Deppa. Stejně jako několik minut před poslední návštěvou kina jde na policejní stanici a nikdo netuší, jestli je to realita. A proto je nesmírně zřejmé, proč se zásadní scény Public Enemy odehrávají na autentických historických místech. Nezbývá tedy než se logicky zeptat. Je obliba záporných postav (naše i režisérova) součástí filmu, fikce nebo reálná.? ()

O´Neill

Super filmek, s dobrým scénářem. Skvělá kamera, a herecké výkony (především Deppa). Docela zklamal velice uspěchaný konec. Nicméně, chaotická kamera v akci byla úžasná! A soundtrack? Ten byl jedním slovem úchvatný! ()

lebowski!

Spíše zklamání. Čekal jsem více než jen životopisný film. Spousta zbytečných dějových pasáží, filmu chybí ucelenost, větší provázanost, ne jen prvek Dillinger. Kamera mě šokovala, je to jak dívat se na tuzemskou nedělní pohádku na čt1. Podle mého naprosto nevyužitý potenciál. Proč nedostal Bale více prostoru? Proč 140 minut? Tři hvězdy jsou za skvělého Deppa a za povedený konec. ()

dezorz

maloktory film je mozno nazvat prelomovym. verejni nepriatelia prelomovym filmom su, bohuzial, nie su zaroven aj filmom vybornym. neviem posudit, ci PE je Obcanom Kaneom gangsterky. obcan Kane nie je moja salka kavy. pokial mam pod tym oznacenim chapat vyssie umelecke kvality, t.j. ze sa filmu podarilo zobrazit nezobrazitelne, tak v tom pripade PE Obcanom Kaneom nie su. Godard, Kitano, S.Suzuki su umelci gangsterky. Mann nie. Man chce a dokaze prechadzat hranice zanru, ale nechce natacat nezanrove filmy s prvkami zanru. (ne)kvality PE sa najviac ukazu pri porovnani s Kubrickovym Barrym Lyndom. BL je tiez hitoricky kostymovy film s dorazom na formalnu stranku – s potrebou vizualneho stylu ukazat charakter doby – je to tiez film odosobneny, chladny, dejovo natiahnuty, pomaly, bez vyraznejsich zapletiek a s chutou natocit nocne a tmave sceny bez dodaťtocneho svietenia. BL je filmarskou orgiou, genialne dielo genia. PE je orgiou statocnosti, genialne dielofilmoveho mainstreamu. PE ukazujetechnologicke moznosti (limity) sucasnosti. kym Kubrick musel zaplatit neskutocne peniaze za najsvetelnejsie objektivy na svete, objektivy zeiss vyvijane pre nasa (pevne ohniska, 36,5mm a 50mm svetelnost 0,7), Mannovi staci ´bezna televizna´ kamera. 2/3 chip umoznuje male, lahke, svetelne relativne lacne objektivy u ktorych je (nevyhoda pre portrety, vyhoda pre krajinky) velka hlbka ostrosti. Tak za par supov ma niekolkonasobny zoom, ktory ma svetlenost 2 po celej dlzke a tak o 5 clonovych cisel vacsiu hlbku ostrosti. (pri F2 je hlbka ostrosti asi tak ako pri 35mm pri F11) bez problemov moze natacat detaily v slabom osvetleni s 50-100mm zoomom,v ktorych je ostre vsetko. bez takejto kamery by to nebol schopny urobit. zaujimalo by ma, co vacsina prispievatelov mysli pod tym, ze sa im nepacila digitalna kamera. vedia skutocne rozlistit analog od digitalu (lebo ja nie), alebo len opakuju informacie dodane marketingovym oddelenim filmu? nie som dostatocne znaly filmovej praxe, ale povedal by som, ze ide o zle – slabe svietenie (polovica filmu posobi ako lacna TV inscenacia, a ked uz konecne nastane svetlne zaujimava scena – napr. smrt dilingera – aj hla, tato jedina bola natocena analogom:) a so slabym svetlom spojeny nizsie dynamicky a chromaticky rozsah chipu. problemom filmu je naduzivanie detailu (drviva vacsina je tocena detailom, aj polocelky maju v popredi cast postavy/objektu) a nechcene nedodzriavanie 180 stupnovej osi – malo polocelkov a celkov nedava moznosti divakovi orientovat sa v priestore. druhym problemom je, ze Mann nie je velky filmar, nevie odosobnenim , chladom ci natahovanim nezazivneho deja dosiahnut nieco viac. preto po polhodine, ked sa opozera novost stylu, pride nuda. BL sa da pozerat znova a znova, trva 3 hodiny a nic sa tam nedeje. PE sa da pozerat pol hodinu a iba raz. to je rozdiel medzi geniom a profi majstrom. ()

shyster

Michael Mann bohužel nenatočil další Nelítostný souboj. Postavy Johnny Deppa a Christiana Bale jsou nevyrovnané, obzvláště kvůli scénáři, který jasně nadržuje Deppovi a dává mu velký prostor oproti Balovi, který tam prostě hraje tak jen druhé housle. Překvapilo mě, že ta digitální kamera mi vůbec nevadilo (po shlédnutí trailerů jsem se bál, že to bude humoreskovité), ale byla zajímavým doplňkem. Jinak je to strašně natahovené a nudné. ()

Petoss1

Opäť vynikajúci Depp v úlohe skutočnej postavy bankového lupiča Johna Dillingera. Mann stvoril klasickú gangsterku s moderným vizuálom. Trochu ma zarazili reči o tej digitálnej kamere a tak som mal aj mierne obavy, ako bude film na mňa pôsobiť. Lenže príbeh je tak pútavy a žánrovo vyšperkovaný najmä zo začiatku, že ma nejaké "nedostatky" kamery netrápili. Naozaj obsahuje všetko, čo môžete od gangster - kriminálky očakávať, perfekcionistické prepady, dokonalo natočené prestrelky, naháňačky, dialógy k veci a nádych Caponeho éry. Skoro by som zabudol na úžasný útek z väzenia, postupne, od dverí k dverám :). K tomu všetkému znejúce, chytľavé melódie a je z toho radosť pozerať. No aj tu sa nájdu nedostatky. Nemastný, neslaný výkon Balea podčiarknutý záverečnou scénou a odchodom z miesta činu akoby sa nič nestalo, mňa ani tak neirituje. Skôr scéna príchodu na policajnú stanicu a prechod bez najmenšieho všimnutia, či jednej kotroly dokladov až do oddelenia "Dillinger" mi spolu s úplnou ignoráciou okolia, na muža so zbraňou, trošku naštrbili výsledny dojem. Rozhodne to však nieje zlý film, to už vôbec netvrdím, medzi novodobými gangsterkami sa zaradí určite vysoko, no na Mesrina to aj tak nemá. 85% ()

Jino

I přes velkou délku stopáže se mi zdálo, že filmu něco chybělo. Zvláště poslední třetina mě nudila - jakoby jen pomalu dojížděla ke svému konci u něhož jsem si už pochrupoval a musel se na něho příští den podívat ještě jednou. Herecké výkony dvou hlavních hvězd (Deppa a Balea) rozhodně nejsou oscarové, ale vzhledem k ostatním zúčastněným nemají samozřejmě velkou konkurenci. Dokonce i můj oblíbenec Christian Bale jakoby hrál napůl plynu. Moc natahované a málo produktivní - 60%. ()

bourec

Tak sem si znovu pustil snímek o Dillingerovi, a musim uznat, že herecky je to skvost. Ani režie, i přes moje určitý výtky vůči materiálu na kterej se točilo, taky nezaostává. Ovšem druhá projekce potvrdila, že tohle je drama, ve kterým se nemáte o koho opřít. Depp je sympaťák, ale jeho postava je lehkoživka. Policajti, nebo spíš maniaci ve službách "policie", tak tam si taky nevyberete. Nakonec teda moje hodnocení jen za tři hvězdy. A rozhodně to neni tak velká laskomina, jak někteří píšete. 60%. ()

joker.george

Když jsem tento fim viděl poprvé nebavil a nudil mě. Přišel mi obyčejný a monotóní. Asi moje slabší chvilka... Protože když jsem se rozhodl, že Veřejným nepřátelům dám druhou šanci, tak jsem zažil úplně docela jiný a silnější kafe. Atmosféra gangsterského prostředí mě pohltila, těšil jsem se z každého momentu, což podrhovala hudba, přestřelky i pátrání byly napínavé, smrt se mohla zasáhnout prakticky kohokoliv a to vše podtrhujou Depp, Bale a Cotillard. ()

Rocky88

Public Enemies musím nazvat lehkým zklamáním, nicméně to v tomto případě není až taková tragédie, protože očekávání byla opravdu vysoká. Proti hraje dlouhá stopáž a nevyužití Balea (opravdu jsem chtěl stejně prostoru pro oba jako v Heat). Vše ostatní je paráda, především Depp, atmosféra a hutné přestřelky. Určitě se někdy podívám rád znova. ()

Crawler-D

Takže Michael Mann vážně zakopl, ale není to kvůli digitální kameře, jak jsem se obával nejvíc, ale kvůli celému konceptu filmu a vlastní režii, které nejsou schopny vytvořit ani auru osudového střetu mužů na opačných stranách zákona a ani tempo, ve kterém by nebylo 140 minut delší dobou, než už je. Kamera tu ještě více než v jeho předchozích filmech, kde mohla pracovat s všudypřítomným světelným znečištěným moderních velkoměst, připomíná ruční dokumentaristiku, někdy se kamera zaklepe tak, že i moje vlastní záběry by mohl použít Coppola a bylo by to na plátně lepší. Tma je tmoucí o to víc, že film skutečně nazírá na gangstery třicátých let s dokumentárním neumětelstvím. V závěru filmu se Mann pokouší svázat Veřejné nepřátele (kteří, jak mě překvapilo, nemají nic společného s Veřejným nepřítelem Williama Wellmana z třicátých let) s gangsterským snímkem Clarka Gablea, což mě osobně vyznělo tak, že gangsterské snímky se v něčem neinspirovaly v skutečných mužích podsvětí, ale že naopak ony udaly životní postoj těchto gangsterů. Myšlenka by to byla zajímavá, kdyby neznamenala definitivní konec šancí na vytvoření osudovějšího svazku Dillingera a detektiva Purvise. Pravdou pak je, že zatímco Purvis Christiana Balea zůstane postavičkou bez diváckého zájmu, Johnny Depp musí utáhnout film navzdory všemu a všem. Pouze scény Deppovy charismatické snahy sbalit Marion Cotillard dosahují kvalit divácké atraktivnosti. Deppovo herectví protentokrát potěší o to víc, že se obejde bez excentricity a výstředností, a zakládá se na skutečně minimalistickém vyjádření. ()

JohnRambo

Neviem prečo šetrili na kamerách ale určite tými digitálmi nepomohli. To by ani tak zlé nebolo ale počas 60% filmu som mal pocit že kameramanom je neskutočná zima. Zbytočne veľa detailov zblízka ktoré nezvládli natočit bez trasenia. A čo sa jedná filmu tak určite vyskoká úroveň. Johnny ako vždy skvelý. Predposledná scéna keď Dillinger vychádzal z kina bola pre moje oči najkrajšia, druhá najlepšia bola prestrelka a naháňačka v lese. ()

starbrejkr

Opravdu se začínám bát o směrování kariéry Michaela Manna. Collateral byl jasný vrchol jeho novější tvorby a jak se zdá. počínaje Miami Vice to jde dolů. Novinka sice dvojičke detektivů z Miami překonává, ale čekal snad někdo s tímhle tématem a duem Depp/Bale něco jiného? Myslím, že dovedu celkem snadno pojmenovat, co je hlavním problémem filmu. Mann totiž selhal tam, kde by to asi málokdo čekal - v psychologii postav a to mluvím hlavně o postavě Melvina Purvise, o němž se vlastně vůbec nic nedozvíme a pro diváka je naprosto prázdnou postavou. Trošku se divím Christianu Baleovi, že do takové postavy šel, protože opravdu neměl co hrát (snad až na scénu vzájemné konfrontace ve vězení, která byla lahůdková). Kdyby tak ubral na některých z mnoha přestřelek a věnoval se víc tomu rozboru, takhle je tam toho střílení opravdu moc a zajídá se.... Postava Johna Dillingera byla vykreslena ucházejícně a Johnny Depp so to zahrál hodně s chutí. Bohužel ona postava spolu s několika extrémně silnými scénami, kde problesklo Mannovo mistrovství (mluvím hlavně o konci, který by seděl spíš k pětihvězdičkovému filmu, opravdu síla) jsou jedinými pozitivy filmu. O přestože jsem byl prozatím fanoušek Mannovy kamery, tady to jednoduše už přepískl a dovedl do extrému. Nevadí mi, že je digitální, ale ony roztřesené záběry tam, kde Collateralu přidávaly, tak tady ubírají a také odvádí pozornost. Rozporuplné jsou pro mě taky až trapně prťavé roličky v castinu vysoko uváděných Ribisiho a Sobieski. Mnohem víc v paměti zůstane Marion Cotillard se svým upřeným pohledem. Celkově nemůže Veřejné nepřátele hodnotit jinak než zklamání. Přeci jen jsem čekal film roku a místo toho dostal jen kvalitní snímek s několika výjimečnými momenty a s výraznými vadami. ()

Bale založí Ferrari

Bale založí Ferrari

21.08.2015

Kyberthriller Hacker neuspěl u kritiků ani u diváků a navíc jde o jeden z největších propadáků letošního roku (rozpočet 70 milionů dolarů, tržby 17). Režisér Michael Mann tak potřebuje malou domů,… (viac)

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

26.11.2013

Wallander je bezesporu jeden z nejlepších detektivních seriálů současnosti. Možná i proto, že se nejedná o tradiční seriál – každá ze tří dosavadních sérií obsahovala tři devadesátiminutové epizody,… (viac)

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

17.02.2013

Chris Hemsworth si měl zahrát hlavní roli v sci-fi Stevena Spielberga Robocalypse, jejíž natáčení už mělo v těchto dnech probíhat. Kvůli problémům s rozpočtem však bylo odsunuto na konec roku a Chris… (viac)

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

21.06.2010

Už se o tom spekulovalo dříve, teď je to oficiální. Leonardo DiCaprio si po Franku Abagnaleovi a Howardu Hughesovi zahraje další slavnou postavu americké historie 20. století. J. Edgar Hoover založil… (viac)