Alita: Bojový Anjel

• Česko Alita: Bojový Anděl (viac)

Svet vzdialenej budúcnosti nie je ideálnym miestom k životu, napriek tomu v ňom žijú ľudia, ktorí nezištne pomáhajú iným. Tak napríklad kyberdoktor Ido (Christoph Waltz) prehľadáva skládky, aby našiel funkčné súčiastky, ktoré môže implantovať ľuďom, čo o časti tela prišli. Takto objaví Alitu (Rosa Salazar), poničeného kyborga so srdcom a dušou dospievajúceho dievčaťa, a vráti jej život. Po prebudení Alita vôbec nič nevie. Nepamätá si svoju minulosť, nespoznáva svet okolo sebe, ale okamžite nasáva enormné množstvo nových informácií. So životom vrstovníkov Alitu zoznamuje Hugo (Keean Johnson), mladý rebel s motorkou, ktorý jej od prvého stretnutia mimoriadne imponuje. Vďaka svojej zvedavosti spozná Alita aj odvrátenú stránku mesta Iron City, v ktorom s doktorom Idem žije. Fyzickou konfrontáciou s  podsvetím v sebe objaví mimoriadne, smrtiace schopnosti. V tú chvíľu sa dostane do hľadáčika skupiny nájomných zabijakov, ktorí terorizujú mesto, ale teraz dostali jedinú úlohu– nájsť a zničiť Alitu. Z obyčajného kyberdievčaťa sa stane bojový anjel. A konečne si spomenie, aké je jej poslanie. (CinemArt SK)

Radiq

Takovej trochu sci-fi mainstream - dost mi to připomnělo třeba Ready Player One nebo novou verzi Total Recall nebo podobné kousky s metropolí budoucnosti. Neříkám, že to bylo špatně - špatně ale bylo to směšně malé množství krve a celkově to mohlo mít víc dospělejší feeling. Přišlo mi to celé úplně stejně rozporuplné, jako samotnej režisér Robert Rodriguez - dokáže natočit kultovní snímky, stejně jako pitomosti pro děcka. Oceňuji řemeslně obdivuhodné digi efekty (i když i tam jsem měl sem tam nějakou výhradu) a povedené herecké obsazení (i když stejně kvalitní postavu jako Landu už od Christopha Waltze nelze očekávat). Vyhlídka na druhej díl je sice dobré znamení a určitě ji uvítám, ale rozhodně nebudu postávat v první řadě. Ani sedět. ()

Sabrewulf

Nepamatuju film, kde by mi bylo tak strašně moc u zadnice, co se na obrazovce děje. Co se týče vizuálu, dokud CGI nebo poloCGI postavy jen mluví a stojí, je to fajn, jakmile se ale začnou hýbat, skákat, běhat, metat salta, odkryje se v celé své nahotě naprosto HNUSNÁ, nereálná animace, ze které mi bylo šoufl. Oni nemají žádný program na fyziku nebo jak? Vždyť už je plno pluginů na destrukci, nemají něco takového na fyziku postav? To je jak kdyby to animovali ručně, proboha! Jakoby si programátor při saltu postavy označil keylight, posunul přes šipky model nahoru, označil další keylight a pak posunul šipkama na zem. Kostrbaté, neplynulé, HNUS! Režie nemá žádný styl nebo nápaditost, což je u Rodrigueze docela zarážející, když např. takový Desperado jich měl hromadu. Je to škoda, protože jinak mi byla postava Ality sympatická. ()

Nivenx

Rodriguez nikdy nebyl špatným režisérem, ale prostě Cameron to není. Alita je nádherným vizuálním dílem se sebejistou režii, která střídá perfektní občas dechberoucí akci s emocemi, ale chybí tomu více odvahy. Našlapuje, okecává ale bojí se více šlápnout na plyn. Chybí i takové to větší info o tom světě, jak to tam chodí a jak to tam funguje a o postavách také se moc neví. Aby mohl být zážitek větší! Samozřejmě i tak spokojenost, ale pokud by byl druhý díl, tak nevím co by tam chtěli točit, aby to diváky zaujalo. ()

dr.fish

Standardizovaný instantní produkt pro náctileté, který Hollywood vyrábí od nepaměti. Běží podle stejných vzorců, věřím, že i někde v sejfu leží nějaký univerzální scénář, který se vždycky vytáhne, změní se kulisy a postavy, natočí se to a vydělá to peníze. Tady je přeci jen náznak nějaké myšlenky, takže to není úplně dementní, to je třeba v zájmu jakési objektivity říct. Stejně ale nejde o nic víc než o film, na který za dva dny zapomenu. 60% ()

Triple H

Zmiešané dojmy. Na jednu stranu vypiplaná až brilantná technická stránka (napr. Zapan Eda Skreina je perfektný). Že je Alita skutočná síce neuverí nik, ale nie je problém si to nevšímať a mnohé prvky ako emócie, koža, vlasy atď. sú zase o malý kúsok lepšie ako predtým. Je otázne či by nebola vhodnejšia živá dievčina, ktorú mohli digitálne kus upraviť (rozpočet by sa určite potešil), ale to už je jedno. World-building je solídny, budúcnosť celkom zaujímavá (dôjde aj na obligátne neónové svetielka, ktoré mám rád a mám pocit, že po inšpiráciu sa zašlo aj do Detroit: Become Human). Skrátka pozerať sa je na čo, film je spravený krásne. Herci nie sú žiadny zázrak, ale nič nekazia a Waltz je istotka. Problém je podľa mňa na režisérskej stoličke. Rodriguez sa evidentne snažil, hit potrebuje ako soľ a nedá sa povedať, že by takto obrovský projekt (najväčší v jeho kariére) nezvládol. Ale niečo chýba, nedodal mu správnu šťavu, dej je útržkovitý (viem si predstaviť, že pôvodný zostrih mal minimálne o 20 minút viac), postavy a ich vzťahy/motivácie sa menia skokovo a nechytia 2x za srdce (a scéna s Alitiným srdiečkom či záverečný beh smer Salem boli už tak-tak na hranici nechcenej smiešnosti). A logika aj v rámci takéhoto divokého sci-fi občas úplná mimóza - ak som správne pochopil jednu scénu, tak spôsob akým dostať frajera zo šlamastiky je ODREZAŤ MU HLAVU (!) a schovať si ju pod kabát. Chcelo to aj rýchlejšie (resp. stupňujúce sa) tempo - film ako keby nikdy nepreradil na vyšší rýchlostný stupeň ako ten čo je zaradený počas prvej polhodinky. Spomenul som si na duchovne spriaznený Ready Player One - ten sa valil vpred ako splašený vlak, tu ako keby sme stále čakali na rozbeh. Čiže tak, nádherne spravené (3D IMAX nutnosť), pozerateľné, blbiny by sa dali prehliadnuť, ale s troškou viac šťavy a s lepším tempom to mohla byť pecka, po ktorej by sa človek aj tešil na pokračovanie, ku ktorému si film otvára dvere možno až priveľmi sebavedomo (a ktoré vzhľadom na tržby dostaneme asi ťažko). ()

Script

James Cameron se skryl před světem na nějakou dobu, aby natočil něco pořádného. Všichni čekali, že natočí prvně pokračování Avatara, ale místo toho spojil síly s Robertem Rodriguezem a vytvořili Alitu. Především musím říci, že snímek byl hodně založen na emocích, to jak Alita projevuje svoji empatii. Co se týče děje, tak byl skvělý, kromě závěru. Ten konec mě tak trochu zklamal. Doufal jsem v nějaký uzavřený konec, ale místo toho dostanete konec, který vás připravuje na pokračování. To mě trochu vadí. Nic méně si dovedu představit, že by to tvůrci dokázali dějově dokončit. Je tam spousta nevyřešených věcí, který by další díl mohl uzavřít. Nic méně doporučuji se na tento film podívat v době, kdy se další snímek bude později zase vysílat v kinech, protože teď akorát budete nenasytní z toho, že nemůžete vidět pokračování. ()

griph

ᴰⁱˢ ˢʰⁱᵗ ᵐᵉʲ ᵏᵒⁿᵗᵉʲⁿ ˢᵃᵐ ᵒᶠ ᵈⁱ ⁱⁿᶠᵒʳᵐᵃᵗⁱᵒⁿ ʲᵘ ʷᵒⁿ'ᵗ ᵗᵘ ⁿᵒᵘ ᴶᵘ ʰᵉᵛ ᵇⁱⁿ ʷᵒʳⁿᵈ  Bojový anděl? Proč je kurva vůbec anděl zaprvé? Tenhle film je jen ouvrrejtid sračka! Vidím to stejně jako u Avatara, u kterého jsem taky nikdy nepochopil tak vysoké hodnocení! Sice konec Avatara nebyl tak bed, ale ty dvě hodiny nudy kolem.. a ještě k tomu se plánuje pokračování těch modrých skokanů, no to mě poser.. Doufám, že u Ality se žádné pokračování neplánuje.. Jelikož už tohle stálo za píču, leda by se toho chopil někdo jiný, normální, nebo možná naopak nějakej píčus, ale ten by to oživill. Dával jsem Alitě šanci, fakž že jo, věnoval jsem ji prvních 30 minut attenšn, ale.. nic, prostě nic. Dokonce jsem to zkusil další den, zase nic.. možná přibylo trochu příběhu, ale to je tak všechno. Aj don't nou, jestli je film tak "kůl" kvůli jménům jako Rodriguez nebo Cameron, nebo snad jen proto, že stroje vypadají pěkně. long borink gut-luking šit :) ()

Xicht0r

Hezky se na to kouká, ale ve výsledku je to děsně blboučká teenage sladká pohádka. Akční scénky párádní, akorát neustálé tlačení debilní obdoby basketbalu a Nascar závodů jako něčeho hustokrutopřísnýho mě fakt sralo. Celou dobu jsem žil v domění, že se podíváme nahoru do Salámu, ale prd po trubkách se prostě vylézt nedá, musíme to vzít obklikou přes výhru v Hunger-Famfrpál debilitě a to až v dalším díle...ugh. ()

chelseaman22

Alita je anděl s očima velikosti pivních podtácků, které v kombinaci s mechanickým tělem zabírají na obyčejné humanoidy, které se zcela zjevně opíjejí představou, že koitus interuptus s mechanickým tělem je kvalitnější, nežli koitus s plnoštíhlou ženou s ruměncem. Já raději Harryho Pottera a jeho nekonečnou odyseu s Cho Changovou vyvrcholenou v Café Madam Pacinkové. 69 % Celosvětový příjem k 19. 8. 2019: $404,852,543, což je 2,38 násobek rozpočtu ()

Cedr

Zábavné a vysoce koukatelné pohádkově nenáročné sci-fi dobrodružství, které nikdy neurazí a trefí-li se vám do nálady, tak i docela nadchne. Robert Rodriguez možná není nejlepší story-driven vypravěč, ale tomu jak upoutat diváka rozhodně rozumí. 75% ()

UhLee

(7/10). Slabší Ready Player One. Takovou nálepku bych dal tomuto snímku. I přes to jsem si film dost užil. Musím ocenit přehledné akční sekvence, které byla radost sledovat. Také jsem si užil skomírání Vektora v podání Aliho. Geniální. Děj byl předvídatelný, ale bylo to pěkně postupně servírováno na digitálním podnose. Alita se mi osobně líbila více s upřímným úsměvem, když byla méně OP, ale to je věc názorů. Myslím si, že bude pokračování a já se na něj i celkem těším. Mé srdce zaplesalo, když si sundal Nova brýlky a ukázalo se, že je to náš Edwardek. ()

Helmutek

Něco mezi Ready Player One (bez notorickýho hláškování) a Avatarem (s cyborgama místo emzáků). Salazar sice pěkná je, ale ten její neustále vypíčeně fascinovanej výraz mě celkem rozčiloval - stejně jako na mě trochu rušivě působila ta její až moc uhlazená digitální tvářička. Nemůžu se rozhodnout mězi dvěma až třema - mezi nadprůměrem a podprůměrem, protože jsem přesvědčenej, že z děje ve mě za měsíc nezůstane vůbec nic, na druhou stranu tomu ale nemůžu upřít to, že (narozdíl právě od jinak žánrově podobnejch Avatara s Ready Player One) se Alita nesnaží tvářit jako nijak pateticky světoborná věc - ať už agitkou a vizuálem (Avatar) nebo humorem (RPO). Navzdory možná předloze (nečet jsem jí) je totiž Alita pohádkově naivní a ničim zajímavá nebo průlomová - výrazně se mi líbil snad jen nápad se zapovězenym nebeskym městem, kam se zezdola nikdy nikdo nedostane, a taky zajímavá postava tatíka Christophera Waltze. V rámci efektový sci-fi/fantasy pohádky mi zas ale nesedí ústřední motiv celýho filmu, ten motorball - totiž ekvivalent gladiátorskejch zápasů se vší svou brutálně-bestiální podstatou i přízemní krvelačností diváků, která se tady ale líčí pomalu jako ta nejúžasnější a nejkrásnější věc na světě (včetně roztomilý Ality, která se ve hře realizuje, jako kdyby to byla kdovíjak povznášející a ctnostná činnost) - jako záminka k dalším efektům a dramatickej scénám to ale samozřejmě slouží dobře. Za mě mezi 2 a 3*. ()

Ryuuhei

Poslední západní adaptace mangy dopadla slušně, i když se dost odklonila (Na hraně zítřka) a tak se dalo očekávat, že podobně si dají záležet i co se týče Ality. A vskutku, jde o naprosto solidní, zábavný, v akci přehledný a napínavý dystopický sci-fi snímek, kde mi nakonec ani oči přes půl ksichtu Alitiny vůbec nevadily. A to jsem rok dopředu skuhral, proč se rozhodli pro takovou deformaci (nehledě na to, že šli vizuálně aspoň částečně ve šlépejích mangy). Jediná opravdová výtka by padla na hlavu poslední příběhové části, která postrádala na smyslu (jinak řečeno naprosto zbytečná záchrana). Ale jinak? Bavil jsem se od začátku do konce, pocítil spoustu emocí, ale i zvědavost ohledně fungování prezentovaného post-apo světa. Resp. mě zajímalo, co se skrývá pod rouškou města v oblacích. Což mi připomíná, že pokud se nedočkáme pokračování, asi budu muset ještě víc snížit na procentech. 90% ()

Qitek

Vytáhnul mě na to mladej. Nečekal jsem nic. Těšil jsem se konečně na dvě hodiny spánku ještě s brejlema, takže si mě fakt nikdo ani nevšimne. Ještě v CZ dabingu no ty vole... A hele ono to normálně nenudilo. Nějak ta blbost odsejpala a já si říkal, že mít 8 let a tohle vidět, jdu z kina s předčasně tvrdým pérem. ()

BROKEN_

James Cameron tenhle projekt připravoval dlouho, ale kvůli práci na nových dílů Avatara, přenechal režii Rodriguezovi. Ten když má po ruce dobrý scénář, tak dokáže natočit povedený kousek ( Sin City, Desperado, Grindhouse - planeta teror ). Alita není výjimkou. Film má ohromující vizuál, z kterého na každém kroku jde cítit originalita, a výborná propracovanost. Designy kyborgů jsou velmi působivé, a každý má něco do sebe. Postavy jsou velice dobře podkresleny, také díky hercům. Rosa Salazar je v roli Ality rozkošná, vizuálně je úžasně udělaná. Ostatní herci Waltz, Connely, Ali, Johnson hrají velice solidně a na jejich výkonu jde jasně znát, že umí hrát. Příběh je během filmu čím dál zajímavější, a díky tomu chcete vědět víc, a proto nechcete aby to skončilo, tedy aspon já jsem nechtěl. V čem má film další plusové body krom CGI, jsou akční scény. Jsou přehledně natočený, plus s dobrou choreografii. Hudba od Junkie XL jako vždycky super, především soundtrack MOTORBALL ( https://youtu.be/2K_CzTLFpAA ). Je čas říct i něco k záporům. Dost často jsou tu klíšé scény, typu, mám motorku, ale raději se proběhnu. Jsou pasáže, které jsou předvidatelné, a ano, mně to nevadí, ale je to do očí bijící. Dále jsou scény, při kterých se s nějakou náhodou dostane jedna postava tajně na místo, a to mi bylo ještě šumák,ale ta postava zvolí místo odchodu tou stejnou cestu, hlavní vchod, kde tu postavu všichni vidí, a já si říkám proč ty vole? Film bohužel končí v tom momentě kdy divák chce vědět víc. O to víc se těším na pokračování, doufám že se dočkáme. P.S. Ve filmu má cameo Edward Norton, a kvůli němu chci o to víc pokračování. Silné 4 hvězdy. ()

ivan_drago

opravdu zhovadilý pokus o jakýsi cyber punk/ post apo něco s totálně prkenými herci ( ano i Christoph) a jednou CGI hlavou... která jakoby tak určitě hrála v jiné alternativní rovinně... příslib pokračování mi upřímně děsí a Rodriguez by měl natočit radši Mačetu ve vesmíru... ()

Dado

Mohlo to byť azda i najlepšie sci-fi za posledných pár rokov. Sám veľký James Cameron by ale v scenári musel okolo ohromujúcich akčných sekvencií vystavať zápletku, ktorej by bok po boku vládlo niečo diametrálne iné než suchopárna dejová vata s kŕčovitou romancou. Potenciál tu však nepochybne je a pokiaľ nebude polovicu pokračovania tvoriť nezmyselný mišung basketbalu, rugby a rýchlokorčuľovania, ktorý je spolu s lovením odmien zjavne jedinou aktivitou, ktorá sa dá v Iron City vykonávať, určite si ho už len kvôli Edwardovi Nortonovi v úlohe záporáka ujsť nenechám. (60%) ()

Johnny.ARN

Ako graficky to spapalo dosť svojich konkurentov. Dejovo to bolo klišé na klišé. Ale až niekde od lepšej polky ma to začalo vážne baviť a zaujímať. Nie žeby ma to do vtedy nezaujímalo, veď vykreslenie príbehu a minulosť Ality z tvorcov išla ako z chlpatej deky, ale až vtedy to začne byť skútočne fajn . Dobre sa an to pozerá, v kine by ten vizuálny zážitok bol ešte o čosi lepší. Alita teda osloví širšie spektrum divákov, predsa nový príbeh, asi nová séria. Vôbec mi nevadila dvojka v R-kovom ratingu a potom pekný prequel o histórií tých bojov. Na pokračovanie už rozhodne do kina. A Waltz si v tomto filme vybral oddychový čas. 4 z 5 ()

Mrkvič

Od roku 1998 nenatočil Rodriguez nic dobrého. A neměním názor ani po Alitě. Přitom film místy ukazuje, jak ohromný měl potenciál. Celá postava Ality, její bojové scény, emoce a minulost, to všechno má nádech kvalitního scifi a příběhu malého nenápadného outsidera, ze kterého se stane hrdina. Jenže okolo jsou fakt děsně otravné postavy a co hůř, zmatlaný svět. V první polovině filmu se udivuju nad brutální hrou, která by snad měla vládnout celému světu a všechno je jí podřízeno. Hra potom na hodinu ustoupí do pozadí, aby se na nesmyslný okamžik vrátila. To je příšerný scénáristický kolaps. Celý svět v oblacích také pluje na.... mraku a nedovedu si představit, že by nějaké pokračování mohlo mít kloudný příběh. Škoda. ()

James Cameron možná nenatočí další Avatary

James Cameron možná nenatočí další Avatary

05.07.2022

67letý režisér James Cameron (Titanic, Terminátor) čerstvě maličko překvapil filmový svět, když v posledním rozhovoru na téma Avatar prozradil, že nutně nemusí být režisérem čtvrtého a pátého filmu.… (viac)

Dočkáme se pokračování Ality na Disney+?

Dočkáme se pokračování Ality na Disney+?

03.01.2021

Režisér Robert Rodriguez zakončil rok 2020 poměrně úspěšně. Jeho epizoda Star Wars seriálu The Mandalorian sklidila samou chválu, následně jsme dozvěděli, že bude produkovat (a nejspíš i částečně… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů