Špinavá hra

• Veľká Británia Play Dirty

Severní Afrika, 1942. Ofenziva nacistického generála Rommela uvízla na mrtvém bodě a Britové se pod Montgomeryho velením připravují k protiútoku. Plukovník Masters vede speciální jednotku pro sabotážní operace, která dosud nebyla příliš úspěšná. Brigádní generál Blore mu však dává poslední šanci, když mu Masters předloží fotografie hlavního Rommelova skladu pohonných hmot. Masters vyšle jednotku sedmi mužů, aby provedla nebezpečný výpad 400 mil za frontovou linii, kde hluboko v nepřátelském týlu zničí německé zásoby benzínu. Blore nicméně trvá na tom, aby jednotku vedl někdo z vnějšku. Volba padne na kapitána Douglase a malá jednotka se vydává do pouště. V průběhu akce však dojde ke změně plánů ústředního velení... Film Špinavá hra byl volně inspirovaný akcemi Long Range Desert Group, jednotky vytvořené v severní Africe během druhé světové války k průzkumu bojem a sabotážním akcím v týlu nepřítele. Snímek, který v mnoha ohledech vybočuje z dobové konvence heroických válečných filmů, bez příkras a s nebývalou autenticitou ukazuje, v jakých nelehkých podmínkách museli britští vojáci plnit své úkoly. Nejde jen o boj s nepřítelem, ale i o boj s rozmary počasí, s obtížným pouštním terénem a v neposlední řadě se vztahy uvnitř jednotky. Přesvědčení, že válka je ve své podstatě špinavá hra a zločinný podnik, se autoři filmu drží až do samého konce. (Česká televize)

dopitak

Protiválečné poselství je silné zvláště ke konci. Vzhledem k nemnožství akcí a přestřelkám spíše slovním se vám s klidem může stát, že se na kusu pouště prospíte, aniž byste o mnoho přišli. Velmi slušný dabing z původní VHS (Pavel Rímský, Alexej Pyško, Jan Přeučil), pozor na jeho druhou verzi ze studia Bär pro MGM v roce 2010, které se doporučuji vyhnout obloukem o poloměru Sahary. ()

Cervenak

Jeden z tých filmov, pri ktorých platí "takéto sa už dnes netočia". Akoby inžinier nebol len hlavným hrdinom, ale aj režisérom filmu - precízna britská prácička s kamerou a strihom, za ktoré by aj dnes fičali minimálne nominácie. Zároveň je to ale trochu suché a studené - s postavami a vzťahmi (okrem veliteľov) sa scenár príliš neserie, ide sa rovno do akcie, pretože podstatná je misia a konkrétne riešenia problémov na ceste. Emócie sú len medzi teplými Arabmi. V čase 1:15 sa síce objaví ženská postava, ale našťastie ju iba zmlátia, znásilnia a zastrelia, žiadne ústupky. Finálny ohňostroj a extra strohý, kruto cynický koniec už všetko iba zaklincujú. Skrátka pecka. ()

Djkoma

Válka je špinavá hra, to ví každý, ale takto skvěle natočený a vymyšlený film o této stinné stránce války asi nenajdete. Všichni se tváří vážně, dělají vážné věci, zabíjejí lidi, ale vy přesto cítíte "něco" v pozadí... Ano, ten úmysl a ironizace války až k absurdně skvělému závěru (pak si jen řeknete, že to tak prostě skončit muselo!). Prakticky celý děj se odehrává v poušti, takže všudypřítomný písek a špína ještě lépe dotváří správný válečný vzhled filmu. Charaktery tu doplňují děj, válku a prostředí pouště, možná nejsou nejlepší a extra silné, ale určitě filmu neškodí. Potěšil mě jako klasicky Michael Caine, který tu připomíná vizáží svou postavu z Příliš vzdáleného mostu (1977). Přestože je kovaný brit, v německé uniformě mu to sekne také:-)). Ze Špinavé hry jsem prostě musel být příjemně potěšen. Pro všechny fanoušky válečných filmů dobře ukrytý poklad... ()

Pohrobek

Krásný, krásný, snad ten nejkrásnější možný válečný film. Film z těch, které byli schopni natočit jenom Briti, a to ještě velmi, velmi dávno. Brutální, cynický, ironický, vtipný válečný film, kde se nevyskytují kladné postavy obvyklého ražení. To, co člověku může vadit na Tuctu špinavců - jistý happyend a kladné postavy, - se nekoná. Konec Špinavé hry je skutečně neskutečně krásný - zvlášť pro ty, kdo milují "špatné" konce. Zvláštní jednotka, která střílí především saniťáky a znásilňuje sestřičky. Michael Caine sem trochu nezapadá, ale tomu, že bude semlet, se zabránit nedá. Z formálního hlediska je André De Toth spíš béčkař - nicméně je to béčkař geniální. ()

Rob Roy

Variace na Tucet špinavců, bez výraznějších charakterů a líbivých dramatických scén. Silně dokumentaristické pojetí s minimální stylizací a suchý britský přístup. Oblíbený Scorseseho biják. ()

Fr

,,VÁLKA JE HROMADNÝ ZLOČIN. PROČ NEVYUŽÍT ZLOČINCE? ŽÁDNÝ STRACH DRAHÝ PŘÍTELI, LEECH VÍ, JAK NA TO. DOVEZE VÁS TAM A ZASE ZPÁTKY, VIĎTE LEECHI? CHCE TO KLIKU…" /// Takovej ten film, ze kterýho na vás (mě) po 10ti minutách dejchne krásná atmosféra války a drsnejch (špinavejch) chlapů. Přesně ty totiž (každá) mise, při který musíte mít kliku, vyžaduje. Válečný dobrodružství, který válku na Africký frontě nepřibližuje davovýma scénama, ale podmínkama, zakončený parádním (anglicky) ,,suchým“ ftipem(?)… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Páč vím, že M.Caine nebude hrát žádnýho čuráka. 2.) Taky jsem sloužil. 3.) Thx za titule ,,hombre76“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ * ()

Karlos80

Příběh za II. světové války odehrávající se v Africe, jednotka žoldáků, nehostinné a drsné podmínky pouště při plnění zvláštního bojového poslání..Špatný a nečekaný konec (já jsem přehlédl tu vlajku:-) v jinak opravdu špinavě rozehrané hře. ()

RHK

Výborný válečný film. 2.světová, Afrika, poušť, německý sklad paliva a jednotka složená z protřelých mazáckých trestanců pod velením málo zkušeného kapitána, která ho má zničit. Palivo, ne kapitána (výtečný Michael Caine v hlavní roli). Život ve válce je však jen cynický vtip. Ukázka: https://www.youtube.com/watch?v=EaPBf7dk8hA ()

Jossie

U tohoto výborného válečňáku mě překvapil humor, ale nakonec od britů je možné čekat ho vždycky. Viděla jsem ten film vlastně nadvakrát a poprvé bez začátku a to jsem stála na straně Michaela Caina a toho hlavního padoucha bych nejraději zastřelila. jenže pak jsem to viděla pěkně celé a zjistila sem, že pravda je možná někde úplně jinde. ()

Jara.Cimrman.jr

"Ať někde najdou nepotřebného kapitána." Občas je pro dosažení vyšších cílů nutné někoho obětovat a kapitán Douglas v čele armádních zločinců se jeví jako ideální objekt. Tomu rozumím. Dokonce rozumím i tradiční britské zásadovosti, která sice ohrožuje úspěch mise, ale zato posiluje charakter. Pouze ji nepovažuji za rozumnou a kdybych nasazoval svůj život pod velením naftařského kapitána Douglase, tak bych mu brzy udělal slušivou díru do hlavy, abych měl šanci na přežití. Nicméně tohle je celkem slušná mise, která sice má na můj vkus poněkud pozvolnější tempo, ale hodně zachraňuje velmi vtipné závěrečné selhání lidského faktoru. ()

dobytek

Já nevim, jak tohle ohodnotit. On ten film neni špatnej a třeba scény s taháním aut přes kladku na kopec nebo s nastraženou výbušninou jsou opravdu dobře natočený a napínavý. Jenže mě to prostě nějak nevtáhlo do děje a postavy mi spíš lezly na nervy. V podstatě nejsympatičtější ze všech mi asi přišla ta německá zdravotnice. A moc na mě nezapůsobil ani ten nečekanej konec. A jako bonus nesmyslná vojenská technika, což je ve filmech z 60. let často zvykem. Věřim tomu, že se najdou lidi, kterym se to líbí, ale mě to teda moc nenadchlo. Myslim si, že na film asi rychle zapomenu. Tři hvězdy za těch pár scén a Michaela Caina. ()

gudaulin

Jsou filmy, po jejichž zhlédnutí pochopíte, že musíte urychleně změnit hodnocení řady filmů příslušného žánru, protože jste nuceni poměřovat jejich kvalitu právě zhlédnutým kouskem. A stejně tak je to u Špinavé hry, protože ta předčí na podobném námětu postavený mnohem slavnější a lépe hodnocený válečný film Tucet špinavců, nemluvě o jeho četných napodobeninách, nikoliv jen o příslovečný chloupek, ale o pěkných pár koňských délek. Je mnohem realističtější, promyšlenější, cyničtější a stále překvapující. A taky hodně nekorektní, s pořádným šlehnutím do vlastních řad. Mít takovéhle zmetky ve vlastní jednotce, to už pak ani nepotřebujete nepřítele. A ještě nebezpečnější než německé zbraně jsou výkyvy počasí a rozmary vlastního vedení. Pátá hvězdička unikla jen o malý kousek, v podstatě je tam jediný logický zkrat, kdy bych očekával v krizové situaci spíš vyhnutí se odpovědnosti a následnou kapitulaci než boj na ostří nože. Přesto je to snímek, který potěší a potvrzuje mnou odpozorovaný paradox, že slavné válečné snímky mnohdy nestojí za nic a naproti tomu téměř neznámé kousky, které má v oblibě jen hrstka fajnšmekrů, patří k nedoceňovaným perlám. Michael Caine potvrzuje, že patří k těm hvězdám filmového plátna, které si své postavení tvrdě odpracovaly a umí hrát na jedničku. Celkový dojem: 85 %. ()

Gilmour93

Michael Caine jako 2000 liber na slunci.. Britský kapitán ctící zásady, čestnost a konvenční vojenské postupy brzy zjistí mezi skupinkou opravdových "Expendables", že k přežití ve válce je potřeba přesný opak. A taky mávat ve správné uniformě dostatečně viditelně jistou vlajkou.. Na svůj žánr dost neobvyklý film, v kterém se toho moc nenamluví a když už ano, tak to stojí za to (např.lakonický komentář na konci pokusu o znásilnění německé zdravotní sestry). ()

3DD!3

Chuťovka. Britové věděli jak na to. Trochu odtažitější přístup k postavám je tu dosyta vynahrazen cynizmem a krásně vykreslenou atmosférou hnusné, pískem nasáklé krajiny, ve které se děj odehrává. V podstatě každý, možná až na Michaela Caina, je tu sebestředná svině, co něco dělá jen když musí. Cesta na místo "akce" je pomalá, plná vyměňování pneumatik a nudy. Závěr, který by dnes ve filmech Michaela Baye mohl být bombastickým finále, je podán úsporně a realisticky. Brilantní konec mě donutil se suše usmát a jít na pět. ()

D.Moore

Senzace! Špinavá hra pro mě znamená nejen další dílek do skládačky zvané "Michael Caine", ale rozhodně i jeden z nejlepších viděných (proti)válečných filmů. Popsal bych ho jako kombinaci Tuctu špinavců, Lawrence z Arábie, Železného kříže a Divoké bandy. Všem milovníkům žánru a zmíněných snímků, kteří na můj komentář narazí, tuhle lahůdku doporučuji. Jenom pozor - až skončí, možná z ní nebudete mít zrovna dvakrát dobrý pocit. Je to zkrátka drsný film o zvláštní jednotce, která je doopravdy zvláštní. Michael Caine i Nigel Davenport za své kreace zaslouží velké uznání, stejně jako režisér De Toth, kterému se podařilo ukuchtit spoustu nezapomenutelných scén (vyjíždění útesu, zastávka na výměnu pneumatik, písečné bouře, přepadení skladu paliva a pochopitelně i mrazivé finále). Dávám jim všem pět špinavých hvězd. ()

gogo76

Dosť ťažko dostupný film, ktorý som odsledoval so svojou mierne pokročilou angličtinou. Titulky som nenašiel. M. Caine vtedy iste prežíval zlaté obdobie, pretože toto je jeden z jeho naozaj dobrých filmov z obdobia 60-70-tych rokov, kedy sa mu vážne darilo. Caine to ako veliteľ nemá s bandou všelijakých čudákov, vrátane dvoch buzerantov, vôbec jednoduché. Misia v rozpálenej Afrike je ťažká aj bez hroziaceho nebezpečenstva v podobe mínového poľa alebo dobre vyzbrojených nemeckých jednotiek. Samotný záver s bielou vlajkou asi mnohých šokuje, možno i naserie, no ja si už dlho nepamätám tak dobrý záver. Tak zvláštne krátke, ale stále krute reálne a uveriteľné vyvrcholenie filmu som už vážne dlho nevidel. Silné štyri hviezdy. 80%. ()

cheyene

Špinavá hra je částečně podobná filmu Písečné moře, avšak v některých pasážích mi přišla o něco víc špionážní, čímž mi občas lehce připomněla nedostižný snímek Kam orli nelétají. Řada scén je tu více než dobrých (oáza, tahání aut na hřeben, minové pole, závěr) a potěší také Michael Caine a Nigel Davenport. ()

Big Bear

Jednoznačně parádní záležitost, kterou mi kazila jediná věc a to záměna Sdkfz za americké halftracky u německé armády. Opakovaný to nešvar všech válečných filmů nejen sedmdesátých let, ale dokonce i dnes... Kurník šopa, to nešlo v Africe pár polopásů v tom roce 1969 někde u Arabáků vyšťárat? To je je ale jen jediná výhrada. Pokud byla v Severních Africe u Britů nějaké jednotka, kterou opravdu žeru, pak to byli kluci od LRDG. Už jsem o nich psal ódy u jiných válečných sníků, takže to zde vynechám. Caine a Davenport si skvěle sekundovali a já se opravdu skvěle bavil. Ačkoliv zhruba 1/2 filmu trvá přesun jednotky pouští na místo akce, i ten přesun tvůrci skvěle okořenili jednotlivými epizodami a upřímně, já se kochal už jen tím přesunem terénních vozidel přes poušť... Bojové scény byly na svojí dobu udělány skvěle a například rozstřílení kolony britských bedfordů by asi už lépe nešlo udělat ani dnes i s pomocí digitálních animací! Za závěr přidávám hvězdu a Lilli Marlena u závěrečných titulků (oblíbená to píseň nejen německcýh ale britských vojáků v Severní Africe) mne jen utvrdila v tom, že pan režisér věděl moc dobře co točí. Za mne je to rozhodně 5 barelů benzínu! * * * * * ()