Film v režii čtyřnásobného držitele Oscara® Clinta Eastwooda (Million Dollar Baby, Nesmiřitelní), Invictus vypráví pravdivý příběh o tom, jak Nelson Mandela (Morgan Freeman) spojil síly s kapitánem jihoafrického rugby týmu Francoisem Pienaarem (Matt Damon), aby pomohl sjednotit zemi. Nově zvolený prezident Mandela ví, že jeho národ zůstává po apartheidu stále ještě rasově i ekonomicky rozdělen. Věří, že může svůj lid spojit přes sport, proto se rozhodne sjednotit hráče rugby, kteří patří v celosvětovém měřítku mezi outsidery. Jihoafrický rugby tým nakonec postoupí na Světový pohár roku 1995. (oficiálny text distribútora)

becki_tu

Clint Eastwood nepřestává překvapovat. Tentokrát skloubil politiku, sport a životopisné drama a opět z toho byla filmová lahůdka, která má hloubku, emoční sílu, dějepisný nádech a vynikajicí herce v hlavních rolích. Další důkaz toho, že kolektivní sport může hrát v historii jakéhokoliv národa velkou roli. A nejlíp to věděl právě "neporazitelný" Nelson Mandela. 90% ()

MeanWhile

Další skvělé Eastwoodovo dílo. Síce nemá na klasiky jako například Gran Torino nebo Milion Dollar Baby, ale stejně i na toto je pěkná podívaná. Mě osobně se Invictus líbil, protože sport jako takový mám velmi rád, a rugby taky. Matt Damon, to je taky jeden z mých oblíbených herců, a tak jsem doufal že s Eastwoodem a Freemanem dokáží udělat suprovej film, a taky se tak stalo. Damon se vážně předvedl a Freeman v roli prezidenta také obstál na výbornou. ()

Morholt

Tak já nevim. Na jednu stranu je to zručně odvedená filmařská práce, ale na druhou stranu se nemohu zbavit dojmu, že tu chybělo více emocí, které by byly v tomto případě na místě. Možná jsou na vině i oba hlavní představitelé. Mandela je určitě výraznou osobností, která se v nejistých dobách snažila v JAR co nejcitlivější cestou sjednotit obě dvě etnika, ale že by to byl až tak hodný strýček, jak ho podává Freeman, se mi nechce věřit. Na Damonovi byl prozměnu výrazný jen jeho příšerný přeliv. Ani zápasy neměly takový náboj, jak bych očekával. Možná, že kdyby na režisérské židličce seděl někdo jiný, byl bych shovívavější, ale do Clinta jsem vkládal větší naděje. Ale buď jak buď, tahle pohádka o Jihoafrickém "Naganu" se docela povedla a je jen škoda, že stejně jako u nás tenhle úspěch něco znamenal jen několik málo dní. 70% ()

Kimon

"Šeptám dík tomu, čím Bůh může být, ... za svou duši nepřemožitelnou, ... já jsem pánem svého osudu, ... já jsem své duše kapitánem" ...... tato slova uslyšíte v samém závěru filmu. Ta slova vyjadřují obrovskou morální sílu jisté lidské osobnosti, osobnosti Nelsona Mandely. Desítky let věznění morálně nezlomily tohoto muže, ale naopak, daly mu sílu k něčemu obdivuhodnému. K citlivému sjednocení znepřátelených obyvatel horkého jihu Afriky prostřednictvím toho, co lidé bez rozdílu názorů milují. V rukou vynikajícího režiséra Clint Eastwooda, stejně vynikajícího herce Morgana Freemana a Matt Damona vznikl film stejně obdivuhodný, jako je život samotného Nelsona Mandely. ()

jerry12

90%."Šeptám dík tomu, čím Bůh může být. Za svou duši nepřemožitelnou, já jsem pánem svého osudu, já jsem své duše kapitánem." Pro koho je Madiba teroristou, pravděpodobně nezůstane objektivní a neuzná kvality tohoto snímku, protože oba tábory - ať přívrženci, či odpůrci Madiby - jsou až příliš radikální na to, aby byla jejich objektivita vůbec myslitelná. Čistě z hlediska filmového řemesla se však jedná o skvěle zvládnutý film - co jiného také čekat od Clinta Eastwooda - s tradičně perfektním Morganem Freemanem, který předvádí svůj další nadpozemský výkon (nemluvě o tom, že vizuální i mimická podoba se skutečným Madibou je neuvěřitelná), a parádně sekundujícím Mattem Damonem. Jako přívrženec Madiby jsem byl nadšen i ze skromného a věrného podání reality a příběhu, se kterým si Eastwood poradil fantasticky, a touto skromností a pokorou, se kterou nám Invictus předvádí, připomíná, jak lidským byl Madiba člověkem, jak dobrým byl člověkem, jak skromným a pokorným byl člověkem. Možná ani já nejsem objektivní, ale jak bych taky mohl být, když Nelson Mandela je pro mě hrdinou, a ten příběh je prostě tak nádherný? ()

Fleur6

Ďalší Clintov film, ktorý neskrývane hrá na city cestou proslovov. Priznám sa však, že tentokrát to na mňa zabralo viac ako jeho minuloročné počiny a nevedela som sa rozhodnúť medzi 4 - 5*. Možno je to tým, že mám rada Morgana Freemana, ale neklamme sa, dôležité je aj to, že mám proste rada filmy, čo ma vedia dojať. ()

PROROK14

Film s jedinou dobrou scénou a to s tým preletom lietadla. Inak nuda, nuda a zas nuda. Jednoducho 134 minút na film, v ktorom nenastane žiaden zvrat, žiadny náznak napínavého záveru je veľmi veľa. ()

bouncer

Morgan Freeman je coby Nelson Mandela dokonalý a neuvěřitelně přesný, zato Matt Damon je nudný a nevýrazný. To jsou nominace na Oscara pro tento film, i když jen ta Marganova je plně zasloužená. Co ale napsat k filmu samotnému? Nic moc. Jde jen o průměrný mix politického dramatu a sportovního snímku. Režie je hodně nevýrazná a rukopis Clinta Eastwooda vymizel, jako by to nechal nějakému studentovi spíchnout za něj... Film je bohužel příliš dlouhý na to, že nemá žádný děj kromě mistrovství světa. Ani mi nevadí, že jde o rugby, které v našich končinách není příliš obíbené ani známé. Když se sportovní film dobře na točí, tak správné napětí a emocionální efekt se dostaví u každého sportu, tady tohle ovšem selhává a já bych raději sledoval jen osudy Nelsona Mandely. 70%. ()

Dale

Mám rád filmy zo športového prostredia a rovnako tak aj filmy s rasovou tématikou, takže moje očakávania spojené s týmto filmom boli veľké, no zostali nenaplnené. Som prívržencom veľkého okruhu športov, no ragby mi fakt ako zaujímavý šport nepripadá, takže som nemohol zdieľať to napätie a radosť, ktoré prežívali Juhoafričania a to ako sa tam po sebe hráči váľali ma nechalo absolútne chladným. Čo sa týka rasovej otázky, tak tá je tu takmer neviditeľná, čo v súvislosti s históriou Južnej Afriky je trošku nezvyčajné a je to aj škoda. Tento film je ale predovšetkým o Nelsonovi Mandelovi, je vlastne poctou tomuto významnému človeku, ktorý sa stal symbolom zjednotenia bielych a čiernych obyvateľov najrasistickejšieho štátu, takže sa Clint snažil len o nejaký pekný pozitívny príbeh bez zbytočných rušivých momentov, čo sa mu aj podarilo. No je to len ten pekný pozitívny príbeh, nič viac, navyše s typickou dávkou sentimentu, ktorý je ale typickým znakom všetkých novších filmov deduška Clinta. ()

Terva

Děj filmu začíná 11. Února 1990 okolo 15:00, tento den si zapamatujte pak už to půjde od devíti k pěti... Propuštěný z vězení projíždí Nelson Mandela ( Morgan Freeman ) Jihoafrickou republikou. Chce ponechat původní vlajkové barvy, znak i hymnu - je to ústavní právo. RAgbiový tým Sprinboks musí zůstat zachovalý a měl by vyhrát mistrovství světa v roce 1995 - to je přání Nelsona Mandely. Dojemná scéna je, když tým Sprinboks navštívil věznici, kde Nelson Mandela " žil ". V této scéně je přednášena báseň Invictus, kterou tam napsal. Při zápasech na mistrovství světa jsem měl docela nervy, to už jsem u filmu dlouho nezažil. Posledních pět minut jsem stál. Film je natočený podle knihy " Playing the enemy " od Johna Karlina a hlavního vůdce týmu Sprinboks si zahrál Matt Damon jako Francois Pienaar. Na všechny scény okolo ragby ho připravoval Terry Claybon. Ve filmu zazní " Invictus 9,000 days " od Clinta Eastwooda v podání Overtone and Tollandi Nortjie, kteří mají prsty skoro v celé hudební stránce. http://www.youtube.com/watch?v=UjCW9ktWB88 ()

moviesfan

Invictus má mnohé klady - režiséra a mužské představitele hlavní a vedlejší role. Tohle uskupení zajistí, že se nebude jednat o průměrný film. Popravdě k němu nemá daleko, což je tak trochu i zklamání. Přece jenom jsem od Eastwooda očekával něco lepšího, "syrovějšího". Nevadí, tohle i tak stojí za podívanou. ()

JohnCZ

Nelson Mandela byl ohromně zajímavý, i když kontroverzní člověk. Invictus je filmařsky precizní, ale až příliš přímočarý. Nebejt Mandely a té trošky politiky, tak je to vlastně klasický sportovní film s jasně daným průběhem a vyústěním. Což určitě není špatně, jen to na mě nepůsobilo až tak emocionálně, jak by asi mělo. ()

Bubble74

Clint Eastwood nezfilmoval v „Invictus“ biografii Nelsona Mandely, ale perfektní souhru dvou mužů, kteří se nejdřív musí vzájemně lépe poznat, aby se potom společně pokusili o zázrak a díky sportovnímu výkonu stmelili jihoafrický národ, který i po skončení apartheidu stále neopustil od rasových předsudků. Hvězdné kino podle staré školy, zinscenované s taktem i ironií a hlavně s citem pro vyjímečné momenty v lidském životě. Matt Damon mi tam moc neseděl, ale výkon Morgana Freemana je zralý na Oskara. ()

joehot

V precizní režii Clinta Eastwooda představuje Invictus perfektní symbiózu tří dílčích příběhů - počátku prezidentské kariéry Nelsona Mandely (hraje Mandelův Hollywoodský klon Freeman), těžkému údělu kapitána jihoafrického rugbyového týmu (stále lepší Matt Damon) a mužů prezidentovy ochranky. Vzájemná rasová nesnášenlivost mezi oběma jihoafrickými národy je postupně stírána díky sportovním úspěchům, a to je ta pravá podstata sportu. ()

Marek1991

Farebné posolstvo od Clinta Eastwooda, v hlavnej úlohe s Morganom Freemanom, ktorý zahral skvele úlohu jednej z najznámejších postáv dejín. Príbeh sa orientuje skôr na posolstvo dobra, porozumenia, priateľstva, odpúšťania napriek všetkému a snahe o lepší svet. Majstrovstvá sveta v rugby, ktoré vyhrala domáca, usporiadateľská krajina, ktorá sa po nich viac zjednotila tomu napomohla. Príbeh sa neorientuje iba na politiku, lebo tam by tento čas ani nestačil a bolo by ju zložité vykresliť, keby sa podala jednoducho, kedže som zistil, že Mandela bol ochotný za svoj národ bojovať aj zbraňami, napríklad pri incidentoch s Lesothom v roku 1998. Jeho žena by tiež vedela naňho niečo povedať a preto som rád, že to nemá byť príbeh o ňom, lebo to by chcelo iný film. Takisto som rád, že to nemal byť film iba o rugbistoch, lebo toto by bolo málo, ale kedže sú tam aj iné osoby z blízkosti vtedajšieho prezidenta a ľudí okolo rugbyového tímu, vidieť, že malo ísť hlavne o posolstvo mieru a spolunažívania národností v štáte, kde má prevládať radosť, šťastie a láska, preto dúhový národ. Aj keď Južná Afrika je jednou z najnebezpečnejších krajín, stále má obrovské problémy, tento film by mohol byť pre nich vzpruhou a pripomenutím, ako sa je správne správať, aby boli šťastní všetci. Vadili mi však niektoré nelogické momenty, chýbajúce časti, občasná presladenosť, ale aj občas chýbajúca. Takisto víťazný zápas vo finále a oslavy na štadióne mi prišli také umelo filmovo urobené a to by mal byť film realistický a preto by to z neho nemalo byť cítiť. Celkovo však film hodnotím veľmi kladne. ()

corpsy

Veľmi príjemný snímok, ako na pohľad, tak aj pre dušu. Herecké oscarové nominácie sú z môjho pohľadu trošku precenené, ale to nemení nič na celkovej pôsobivosti tohoto filmu. ()

Cubinho

Je to film primárně o Mandelovi nebo o ragby? Jistě v první řadě o Mandelovi, který však skrz ragby sjednocuje "svůj" národ. A protože je zde ragby věnováno opravdu hodně prostoru - je to v první řadě také film o něm:-). A tento snímek (i realita, na základě které film vznikl) jen potvrzuje (nejen mou myšlenku), že nic jiného nedokáže sjednocovat rozdělené národy, než jak to dokáže sport - v tomto případě ragby. Jelikož miluju (kvalitní) sportovní filmy, tak jsem si vychutnal celou tu atmosféru okolo Mistrovství světa. Musím také podotknout, že z historického pohledu (co se šampionátu týká) je film opravdu přesný. Nejsem žádný vášnivý fanoušek ani znalec ragby, ale po zhlédnutí filmu jsem si našel informace o proběhnuvším šampionátu a opravdu se vše shodovalo s tím, co se ve filmu odehrálo: blonďatý kapitán Francois Pienaar, jediný černoch Chester, shodovaly se i výsledky všech zápasů (i rekordní vítězství NZ nad Japonskem), také výjimečnost novozelandského playera Lomu, který se stal díky tomuto šampionátu první opravdovou hvězdou ve světě ragby. Pravdivá je také průtrž mračen, která předcházela utkání mezi Francií a JAR (ve filmu odklízí vodu úklidová četa - možná to v tom tmavém prostředí nejde zaregistrovat, ale ve skutečnosti - i ve skutečnosti - to jsou plnoštíhlé černošky se smetáky v rukou). Taková drobnost, ve filmu nebyla ani jediná zmínka o hlavní hvězdě jihoafrického týmu - Joelu Stranskem, který se postaral o největší porci bodů svého týmu. Ale to jen tak na upřesněnou pro ty, které by zajímalo, "jak to skutečně bylo". Hlavní hvězdou je však osobnost Nelsona Mandely, kterého - jak to u něj obvykle bývá - ztvárnil brilántní Moragan Freeman. Odteďka, když někde usylším jméno Mandela, ihned se mi vybaví Freemaova tvář. Zapomněl jsem na opravdu skvělý hudební doprovod, kterému dominovala skandovaná píseň z poseldních vteřin posledního zápasu... Opět nechápu zdejší relativně nízké hodnocení. Holt, zdejší mládež spíše než lidskost a lásku, ocení všechny ty úniky od reality typu Star Trek, Watchmen a jim podobné. 9/10 P.S.: Clinte, co to měla znamenat s tím letadlem!? Kratičký dokument o MS v JAR 1995: http://www.youtube.com/watch?v=Pl8YrvpwQXE&feature=related P.S.2: Teď jen očekávám co s Jižní Afrikou udělá letošní Mistrovství světa ve fotbale... ()

Rychlý a zběsilý Bourne?

Rychlý a zběsilý Bourne?

12.11.2013

Bez Matta Damona už to tak trochu nebylo ono. Jeremy Renner je sympaťák, ale Bourneův odkaz zaznamenal ve srovnání s finále původní trilogie citelný pád tržeb (Ultimátum utržilo celosvětově 445… (viac)

Idris Elba bojuje s rasismem

Idris Elba bojuje s rasismem

14.03.2012

Za hlavní roli v detektivním seriálu Luther letos získal Zlatý glóbus. Určitě by nepohrdl ani Oscarem, nebo alespoň nominací. Je tu šance. Zahraje si totiž hlavní roli ve výpravném životopisném… (viac)

Eastwood a počátky FBI

Eastwood a počátky FBI

13.03.2010

Na úvod si dejme obvyklé: Clint Eastwood je nezastavitelný. Zatímco na Oscarech se díky hereckým nominacím mluvilo ještě o jeho Neporaženém, Clint mezitím dokončil další film (nadpřirozený thriller… (viac)

Eastwood a Damon vidí mrtvé lidi

Eastwood a Damon vidí mrtvé lidi

20.09.2009

Clint a Matt si zjevně padli do oka. V prosinci má premiéru jejich společný „jihoafrický“ projekt Invictus, ve kterém si Morgan Freeman zahraje Nelsona Mandelu a Matt Damon kapitána ragbyového týmu.… (viac)