Svetová vojna Z

• Česko Světová válka Z (viac)
USA / Malta, 2013, 116 min (Special Edition: 123 min)

Réžia:

Marc Forster

Predloha:

Max Brooks (kniha)

Brad Pitt, Mireille Enos, David Morse, Daniella Kertesz, James Badge Dale, David Andrews, Ludi Boeken, Matthew Fox, Moritz Bleibtreu, John Gordon Sinclair (viac)

Zombies sú ako morová nákaza. Ľudia premenení na odporné stvory, požierajúce mäso. Ani mŕtvi ani živí, ale pre nás normálnych ľudí rozhodne extrémne nebezpeční. Zombies na rozdiel od nás necítia bolesť, nepoznajú strach, a čo je najdôležitejšie, nepremýšľajú. Vojna s nimi, nech sa to zdá akokoľvek nemysliteľné, už skončila. Aj cez to, že ľudia zvíťazili, infraštruktúra celého sveta prešla neskutočným otrasom a ešte stále sa spamätáva. Čo by ste tiež čakali, keď jedna polovica planéty chcela tú druhú zjesť? Prežili len dôležití ľudia, ľudia vo vládach, ľudia stojaci na čele organizácií ako je OSN, mocní ľudia a tiež pár odolných jedincov, ktorí sa riadili súborom pravidiel, ktoré ich dokázali previesť najhoršou a najdesivejšou svetovou vojnou v dejinách ľudstva. Po stopách vzniku nákazy sa vydáva jeden preživší reportér Gerry Lane (Brad Pitt), ktorý bol vyslaný práve OSN zistiť pravdu. Kto nákazu spôsobil, čo sa zvrtlo, a to najdôležitejšie, koho obviniť? A nie je to jednoduchá práca. Spomienky preživších môžu byť cenným zdrojom, svet stále zostal plný klamstiev, poloprávd a utajených rozhodnutí. Dozvieme sa vôbec niekedy, čo sa vlastne stalo? (TV Markíza)

cheyene

Ho ho ho, solidní nářez od Marca Forstera! Světová válka Z má rozhodně atmosféru, nepostrádá napětí, lehce hororový nádech, dobré prostředí, skvělé herce - Pitt se na svou roli opravdu hodil - zajímavý námět a výborné řemeslné zpracování, včetně ohromujícího soundtracku - neobsahuje sice žádnou zapamatovatelnou kantilénu, ale je správně úderný či tklivý v potřebných okamžicích. Pro mě je tento snímek rozhodně příjemným překvapením a zvažoval jsem i 5*! ()

kinej

Zajímavý a neotřelý děj činí ze Světové války Z nadprůměrný zombie film. Něco šlo ale rozhodně udělat lépe. Vysloveně do očí bijí podivně se pohybující digitální zombíci. Jejich zrychlený pohyb či stádní útoky jsou dobrý nápad, ale ta realizace je dost slabá a hlavně nereálně vypadající a to i v takových obyčejných momentech, kde prostě nakažený po někom obyčejně skočí. Film také poškozuje snaha vyhnout se drastickým krvavým scénám. Ne, že bych žíznil po krvi, ale urputná snaha nedostat do záběru krvavý detail někdy danou pasáž znepřehledňuje. Jinak ale kvalitní žánrový film s lepším dějem. ()

Hrabka

Konečně nějaký svěží vítr v zombie tématice. Ale dá se tohle vůbec považovat za zombie film? Ne tak úplně a kdo očekával klasický zombíky, tak má prostě smůlu. Tohle je jinej level, rychlejší level. :-) A já to vítám. Film jsem si nadmíru užil. Příběhově je to velmi povedený, má to kulervoucí scény (jak napínavostí, tak velkolepostí), má to velmi dobrou a originální pointu a v neposlední řadě musím pochválit i herce (Pitt mi vůbec nevadil) a fajnovou hudbu. Navíc to nemá žádný výraznější chyby, který by mi bránily dát plný počet. 85% ()

juta

Tak Brad si střihnul roličku i v zombie filmu, který naštěstí neměl chabý rozpočet a proto zpracování působilo hodně reálně, i když nemrtví byli až moc rychlí, ale za to může přece jen ta nákaza... :-) Pěkná podívaná. ()

Fiftis

World War Z je pre fanúšikov zombie filmov dlho očakávaný kúsok, ktorý by mohol prerušiť neustále béčkové vykrádačky a spustiť novú vlnú áčkových zombie filmov (podobne ako kedysi Resident Evi). Aj napriek prevládajúcim čiastkovým negatívam pôsobí film príjemným a nie príliš opozeraným dojmom. Zobrazenie nákazy v globálnom merítku pri vysokom rozpočte pôsobí smiešne a amatérsky. Musím však povedať že keby tam nehral Pitt, tak by to tým béčkom asi predsa len skončilo. Podľa posledných informácií, producentov potešili čísla návštevnosti a pokračovaniu začínajú byť čoraz viac naklonení. ()

filmfanouch

Světová válka Z spisovatele Maxe Brookse se stala bestsellerem, který byl dokonce v jisté době úplně vyprodán. Filmová (velmi volná) adaptace si prošla produkčním peklem. Sice se mohla pochlubit Bradem Pittem v hlavní roli a měla šikovného režiséra v podobě Marca Forstera, přesto na pšenkách film ustláno neměl. Došlo dokonce i k masivním přetáčkám, které změnili poslední třetinu filmu. Jenomže víte co? Ono je to skvělé! Světová válka Z je zcela určitě nejvíce velkolepým zombie filmem v historii kinematografie. Už i díky samotné výtečné sekvenci v Jeruzalémě. Přesto není akční stránka to hlavní. Ze Světové války Z je dokonce chvílemi i cítit nádech filmů Romera (kdyby byli o mnoho milionů dolarů dražší). Brad Pitt zde dostává příležitost předvést zajímavý herecký výkon, má to silné poselství a především jde o skutečně působivý zážitek. Forster točit umí a díky tomu to celé působí kreativně. Dá se diskutovat nad tím, jak přesně funguje závěrečná část. Přesto jde  i po téměř dekáde o skvělou záležitost. A je škoda, že se dvojky nedočkáme. David Fincher by totiž dost možná natočil jeden z nejlepších zombie filmů všech dob...... ()

Shakers

Aj keď je príbeh podobný a rovnako ako vo väčšine iných zombie filmov sa bojuje o záchranu a hľadá liek, bavilo ma to. Hlavne preto, lebo sa tu nesedí na mieste, lieta sa tu po celom svete a zombíci číhajú doslova všade. Tým pádom aj akcii je dostatok. Síce by to mohlo mať viac nápadov v akcii, pretože je to v podstate iba taká strielačka, ale musím uznať, že pekne natočená. Brad Pitt nebola zla voľba a filmu nechýba fajn atmosféru ani napätie. Úvod zaujal a hneď s kraja v prvých minútach Marc Foster šokuje a vyvolá chaos a paniku po celom svete. Neskôr keď príde viac strieľania, akcie a digitálny zombíci sa to trošku premení na akčný film s lepším akciami s drahšími vybuchni, či pohľadmi s helikoptéry na mesto a horor a napätie sa trošku vytratí, čo je škoda. Našťastie je tu výborná scéna v lietadle a napínavý záver filmu, ktorý po prostrednej menej výraznej časti filmu zlepší celkový dojem zo Svetovej vojny Z. 80% - 4* ()

lamps

Dáte-li dohromady skvělý námět (knihu jsem sice nečetl, ale všechny ty oslavné recenze snad nelžou), hereckou superstar a velmi zručného režiséra, který si dokáže poradit s nedostatky v podobě dost brutálně ořezaného scénáře a zjevné absurdnosti načrtnutého světa, kde bez viditelných reakcí vybuchují atomovky a nejhlídanější člověk planety je zabit, zatímco řadový člen OSN v klidu zachrání rodinku i plyšového méďu, můžete i dnes dostat nefalšovaný žánrový nářez. World War Z má možná daleko k dokonalosti (a je jedno, jak ji každý z nás ve filmu chápe) a, přestože se tváří originálně, slučuje snad všechna klišé ze slavných béček a nově i počítačových her, ale ona je to zkrátka vizuálně i režisérsky tak napínavá, oldschoolová a megalomanská podívaná, že se nelze zlobit na pár nelogičností a nedodělků. Forster nezklamal, Pitt ještě více zikoničtěl a zombíci si svou úlohu oblíbených záporáků zase jednou pořádně užili. A já též:-) 80% ()

Pepinec

Rozhodně to patří mezi hrstku toho zajímavějšího, na co se dá teď zabloudit do kin. Ale že by to byla pecka, která trhá plátno, to určitě ne. Nástup strhující, jenže ono vydržet takové tempo delší dobu není žádná prča. Proto ty legendární pánské tři minuty v posteli, a proto tři moje hvězdy pro Bradíka. / Projekce numero dvě: Hnidy stranou, tahle válka je holka pro pobavení. V prvním kole se rozehřívala, aby to pak ve druhém rozbalila naplno a já mám teď nutkání za ní jít a říct si o kolo třetí. ()

Big Bear

Velitel SEAL teamu : ,,Zásah do páteře je boží, ale stačí trefit i koleno '' ----- S nemtrvými se nám rotrhl pytel. Počítačoví maniaci si po loňské dovolené v Banoi užívají letos na dalším death islandu se sekáčkem na třtinu a kina nám servírují další zombie pecku. Jenže na rozdíl od těch PC her - vše už tu bylo. Kdo od tohohle (Z) žánru něco viděl, těžko bude něčím novým překvapen a prakticky už jde jen o vizuální zpracování a masivnost scén. Marně tedy Brad třepe hárem a mává páčidlem po vzoru Freemana z Halflife, marně nemrtví chrchlají, sýpají, cvakají dásněmi a hroznech zdolávají zdi Jeruzaléma... Na mne to moc nefungovalo. Kdo viděl filmy 28 dní poté a hlavně 28 týdnů poté, bude mít stejné pocity. Rozdíl je jen v tom, že se nákaza neodehrává lokálně v Londýně, ale na celém světě. Navštívíme tak USA, Jižní Koreu, Izrael, Skotsko... Tvůrci evodentně měli o něco víc doláčů na utrácení a tak vidíme padající vrtulníky, havárii letounu Lukašenko airlines a popelářská auta jedoucí ucpaným New Yorkem semafor nesemafor až žluté taxíky lítají vzduchem. I princip přenosu viru je stejný. Kousnutí, infekce slinou a do několika minut potká kousnutého stejný osud jako kousajícího. Je z něj zombie. Klaustrofobní scény jsme tu měli také (panika v zadní části letadla versusu panika na uzamčeném stadionu v 28 týdnů poté). Jediným rozdílem tu byl fakt, že zatímco mnou zmíněné dva předchozí kousky končí tak jak by se dalo očekávat, tedy totálním průserem pro lidstvo - tady je Brad, kterej najde způsob jak vir zlomit. A jelikož to netočili krutí Briťáci, máme tu nakonec i setkání (SPOILER!!!!!!) jeho celé americké rodinky :-). Z čeho jsem v šoku ( a asi i nejeden divák v USA) že tvůrci nechali zahynout prezidenta USA ! hned na začátku filmu. Ten totiž na konci každého katastrofického filmu má skoro vždy proslov k přeživším a pak všichni pláčou a tleskají. Jako popcornovej biják to šlo, ale vadila mi ta třesoucí se kamera a hodně scén za noci, kdy skrze ty šmouhy bylo málo vidět. Závěr v laborce celkem ušel. Tři ampule SARS víc si nepíchnu ! * * * ()

forsberg

Chtěla jsem původně hodnotit třemi hvězdičkami, protože Brad Pitt zachraňuje svět jen tak zlehka, aby zůstal pořád pěkně učesaný a na můj vkus se tváří až moc betasamecky, ale maximálně vydaření zombíci zvedli hodnocení ještě o jednu. ()

Boogeyman

Naprostý luxus. Vysokorozpočtová epic zobíkárna snad nemohla dopadnout lépe. Od prvních minut jsme vrženi do akčně-hororového uragánu, jenž nás společně s Pittem, kterej jako správnej hrdina skoro všechno posere (pořád dělá randál), protáhne téměř celým světem a furt a furt se něco děje, ale pokaždé je to jiné, nápadité, velkolepé i komorní a nikdy to nenudí. Já se teda už dlouho u filmu takhle napjatě nebavil. ()

playboxguest

Ale tak tohle byl vyložený majstrštyk šéfkuchaře, po jehož dojedení ještě teď olizuju umaštěnou tlamu a pochvalně poplácávám přecpaný břuch. Mě už ty zombie trapárny, které vznikají v posledních letech jak na běžícím pásu, tak sraly, že si ani neumíte představit jakou mi Foster s World War Z udělal radost, kór když jsem do projekce neměla pořádně tucha, o čem že to má jako bejt, hlavně že už Yifyho parta vyplázla 3Dčko. Krásný, hned v první půlhodině jsem sebou několikrát hlasitě trhla a pak se dokonce objevila lekačka a světe div se, ona vyšla a já málem v samém úleku přelítla místnost, jak mě to nadhodilo. I tu zbývající dobu mě to celý prostě bavilo, dění mě nutilo pomyslně komunikovat s obrazovkou, postavám jsem fandila a vůbec jsem si v jednom kuse opakovala, jakej je to neskutečněj nářez. Daniella Kertesz, která mi tu děsně připomínala Cecilku z Francie, mi navíc minimálně dneska nedá spát a netvrďte mi nikdo, že to mělo dvě hodiny, páč mě to uteklo, sotva jsem zmáčkla spouštěcí knoflík na ovladači. A já už se bála, že Snyderův Úsvit bude poslední fakt dobrá zombiárna, co se natočila. Jo a to 3Dčko *** ,kvůli kterýmu jsem si to předně pouštěla, bylo nakonec na celym filmu asi tím nejslabším prvkem zábavy a asi jedinej faktor průměrnosti. Slabší pětka. ()

Indiana

Většina filmu je lepší než sem čekal, jen ve finále to pak dost ubralo a přišlo mi jak z jinýho, o poznání lacinějšího snímku. Pitt dobrej, zombie nenaháněj strach, protože furt běhaj se zběsilejma držkama (ale ne tak jako třeba v Úsvitu mrtvejch), takže to spíš jenom vypadá, jako když přeživší zdrhaj před agresivníma sprinterama. Kdybych to měl porovnat s Já, legenda (taková ta zombie-apokalypsa pro celou rodinu), Will Smith by z toho možná vyšel o chlup líp, ale ne nějak výrazně. U obojího se přiklánim tak k 7/10. ()

Silas

Dad saves the world! Jak to u adaptací mnohasetstránkových knih bývá, i dvouhodinový film tvoří dojem, že vypráví pouhou rychle odhrkanou kostru příběhu. Kvůli přehršli akčních scén nezbývá prostor na bezútěšnou atmosféru přeživších v uzavřené komunitě, ale rodinné scény mají své místo. Forster je zkušený režisér, Pitt ještě stále utáhne celý film, který tak velmi rychle uteče, ale přes závěrečný apel si na něj už zítra nejspíš nevzpomenu. ()

Disk

Od World War Z jsem nic nečekal a také jsem mnoho nedostal. Hodinu a půl je to nezáživná nuda, ve které se pere touha být komorní a touha být spektakulární. Zajímat mě to začalo až v poslední půlhodině. Prosím Marka Forstera, aby se vrátil ke komorním dramatům typu Hledání Země-Nezemě. ()

Pilda17

Jeden z těch lepších zombie filmů. Krev tu docela chybí, ale za to prostředí bylo dobré. Děj od začátku zajímavý a příběh nebyl z nejhorších. Dle komentářů dost lidem vadilo klišé, což nechápu. Možná pár scén v sobě mělo trochu klišé, ale nic zásadního. Abych řekl pravdu, tak jsem nenašel nic zásadního, abych dal nižší hodnocení. Na závěr jsem slyšel samé zápory. Závěr není sice vrcholový, je dokonce trochu předvídatelný, ale že by to byl až takový problém? To fakt ne. Největší klad jsou zpracované zombie a občas naháněly strach a několikrát jsem se jich pořádně lekl. Na závěr bych jen dodal skvělý herecký výkon Brad Pitta, kterého jsem si v hlavní roli nedokázal představit, a i proto jsem se World War Z dosti vyhýbal. Nakonec jsem udělal chybu, protože on tu roli zvládl a ukazuje, že je herec všech žánrů .. 9/10 = 96% ()

Rosaviva

Tak vám nevím, já jsem měla dojem, že tenhle film měl být vážný, nikoliv komedie. Asi jsem toho se zombíkama viděla moc, nebo nevim, ale rozhodně jsem se královsky pobavila. První půlka filmu mě vůbec nezaujala, teda až na pár scén, kde se třeba ten nejdůležitější doktor, který to všechno měl vyřešit spoiler majzne do hlavy a bez cizí pomoci se sám zabije konec spoileru. Nebo, když se manželka Brada Pitta rozhodne mu zavolat v poměrně nevhodnou chvíli. Druhá půlka mi přišla již o něco zábavnější, ale stejnak jsem nepochopila proč se museli nakazit smrtelnou nemocí, proč nestačila pouhá rýma. Každopádně ten zombie číslo jedna na konci, co tam pořád nasával a klofal do vzduchu by snad měl dostat cenu za nejvtipnějšího zombie vůbec. No, takže WWZ opravdu nebylo nic pro mě a vyloženě mi nejde na mysl, proč chtějí točit další díl. 3* ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Dvojka To v kinech zabodovala

Dvojka To v kinech zabodovala

08.09.2019

Filmové pokračování kultovního hororu Stephena Kinga To Kapitola 2 má za sebou relativně úspěšný debut v kinech. Relativní je z toho důvodu, že zatímco první film vydělal v amerických kinech za první… (viac)

Fincher oznámil nový film

Fincher oznámil nový film

11.07.2019

Režisér David Fincher (The Social Network, Zodiac) natočil svůj poslední film v roce 2014. Nějakou dobu koketoval s myšlenkou režie sequelu Světové války Z, jenže z toho pak sešlo, a tak jedinou věcí… (viac)