Thor

Thorovmu otcovi, vládcovi bohov Odinovi, trvalo veľa rokov, kým vo svojej ríši Asgard nastolil krehký mier. Jeho arogantný a domýšľavý syn ale robí všetko preto, aby túto rovnováhu narušil. Keď pohár trpezlivosti jeho otca pretečie, Odin Thora exemplárne potrestá. Odoberie mu jeho božské schopnosti a zvrhne ho medzi obyčajných smrteľníkov na planétu Zem. Zvrhnutý a zavrhnutý Thor spočiatku ľuďmi opovrhuje, ale postupne sa mu dostávajú pod kožu, najmä pohľadná vedkyňa Jane Foster. Thorovi ale nie je dopriate užívať si pozemský pokoj. Jeho brat Loki chce využiť Thorove aktuálne oslabenie a pošle naňho armádu všetkého schopných zabijakov, ktorá rozpúta peklo na Zemi. Odinov synček sa bude musieť rýchlo rozhodnúť, či nechá ľudí za seba umierať, alebo sa vzchopí a vyrazí do boja. (TV JOJ)

cheyene

Řada známých tváří ve vizuálně skvěle natočené podívané, u níž mě sice nenadchl děj, ale díky celkovému zpracování se u Thora nedá nudit. Pochválit musím také hudbu, která příjemně dokresluje scény. ()

balone

Vůbec nebudu mluvit o tom, že jsem to viděl s dabingem, a že Bonton film chce teď všechny filmy do kin dávat s dabingem, kam jsme se to dostali, když všichni spíš poslední dobou prosazujou originální znění. No nevadí... Teď k filmu, kvůli němu jsme se tu sešli, ne? Nebo jsme se tu sešli, protože jsme za trest byli posláni na zem? Takhle překopat vikingské náboženství? Fantazie nezná hranic. K hodnocení, hezké efekty (ty jsou, ale teď všude), celkem fajn plynoucí příběh, ale to ostatní? Herci, nudní... Akce? Mlátička, pěst sem, pěst tam, copak já s ní udělám? No prostě něco tomu chybělo, abych se akcí zaryl do sedačky a po celých 114 minut ani nemrkl, spousta upovídaných nudných scén o ničem... 50% ()

paascha

Celkem povedený vizuál je bohužel přebit úplně debilním scénářem, který je navíc, jde přeci o americký film, opepřený rasovoě genderovou korektností. Takže vedle bílých Asů zde vidíme čínského seveřana a dokonce negra!!! Tomu prostě nerozumím. Za chvíli se dočkáme i černého indiána a kdo ví, jednoho dne třeba i Mozart zčerná? ()

juta

Komiks se možná povedl, ale film mě nikterak nenadchl. Vlastně tu nebylo nic, co by mě dokázalo zvednout ze židle a čeho jsem si všiml a co mě docela vadilo bylo to, jakoby všechno bylo nepřirozeně zrychlené. Pohyby různých strojů, oblaka kouře... tak se přece ve skutečnosti věci pohybovat nemůžou. Stejně tak hudba moc nepodporavala dění. Helmy byly hrozné. Hlavní hrdina mně k srdci nepřirostl. Mám rád spíše "hodné", než arogantní hrdiny. Příště bych na to vzal zkušenějšího režiséra na podobné věci. Takže je tu docela hodně negativ, škoda. ()

MISSha

Spojení komiksu s Shakespearovským Kennethem Branaghem jsem brala už od počátku jako velmi zvláštní tah. A světe div se, on z toho vznikl velmi zvláštní film. Ani ne tak zvláštní ale úplně jiný, co jsem od marvelácké tvorby zatim viděla. Ale neberu to jako zápor, nýbrž jako klad. Celé to nepostrádá příběh (zrada, závist, žárlivost a osudovost- typicky Shakesperovské), úžasnou vizuální stránku, akci a napětí střídá odlehčený humor, no a k hereckému obsazení nemám výtky... 80% ()

Fiftis

Marvelu sa opäť úspešne podarilo vyhnúť stereotypnému predstavovaní superhrdinu. Kým Iron Man vsádzal predovšetkým na humor a Stárkovu bonvivánsku osobnosť, Thor to skúša cez teatrálnu drámu v tom najlepšom slova zmysle. Pýcha, pád, skúmanie ľudských slabostí i cností, prastaré legendy. Božský majestát sa pretína s pozemskou živočíšnosťou a vzniká, síce trochu nedoladený, ale aj tak celkom chutný koktail s charizmatickým Chrisom Hemsworthom. PS: Okrem samotného Thora stihne film predstaviť ešte jedného superhrdinu a v závere načrtne, ktorým smerom sa budú uberať Avengers, takže rozhodne neopúšťajte sálu pred koncom titulkov! ()

TedGeorge

Spolu s Capem moje nejoblíbenější Marvelovka. Narozdíl od většiny mě víc bavily scény na Zemi. Fungující chemie mezi Jane Fosterovou a Thorem je už jenom třešnička na dortu. ()

filmfanouch

V roce 2011 měli za sebou v Marvel Studios již dva Iron Many a Neuvěřitelného Hulka, bylo ovšem načase jít dál. Kromě prvního Captaina Ameriky ten rok ještě před ním spatřil světlo světa první Thor. Princ Asgardu se přitom též pro velká plátna chystal léta a na plátno ho mohli přivézt třeba Sam Raimi (původní trilogie Spider-Man), Matthew Vaughn (Kick Ass, X-Men: První třída) či Guillermo del Toro (Blade 2), finální volba ovšem padla na Kennetha Branagha. Britský herec a režisér, který je kromě role Zlatoslava Lockharta znám i pro své adaptování her Williama Shakespeara jako v případě filmu Hamlet z roku 1996. A zrovna u Thora ve finále není o královské drama nouze. Ke komornímu dramatu má pochopitelně Thor daleko, právě příběh o rozmazleném princi, který se musí stát lepším mužem a jeho bratrovi, který se dozví hrůzné rodinné tajemství nemohl Branaghovi sedět líp. A jako start jedné z nejzásadnějších postav uplynulé dekády Marvel Cinematic Universe nemohl první Thor obstát lépe.   Nejzajímavější jsou v případě prvního Thora právě momenty, kdy se řeší vztahy a postavy si povídají. Branagh umí natočit dialogové scény zajímavě, celé to funguje jako přesně ty dialogy, které by si mohli říkat postavy na divadelním pódiu a při troše štěstí by nějaký fanda Shakespeara dost možná skutečně sepsal divadelní hru, která by se odehrávala na Asgardu a musela by se jen obejít bez velkolepých akčních scén. Ty samotné jsou velmi působivé, z Thora s (nejen) Mjölnirem v ruce jde ten správný respekt a v těch akčních scénách skutečně Thor funguje jako stylový akční blockbuster. Jenže těch akčních scén ve finále zase tolik není, což je ve finále právě k prospěchu věci. I díky tomu, že k Branaghovi právě více sedí komornější momenty.   Branagh dokáže tahat maximum i z herců. Chris Hemsworth se projevil nejen jako namakaný hezoun, ale také jako člověk, který umí velmi slušně hrát a v těch pár momentech ukazuje svůj solidní komediální talent. Ještě více výraznou postavou než je Thor je ovšem ve finále jeho bratr Loki, kdy se Tom Hiddleston projevil jako neskutečná castingová trefa a jako klíč k jedné z nejlepších postav MCU. Tehdy prakticky neznámý Hiddleston se projevil jako obrovský objev, který komplexní postavu Lokiho dokázal naprosto prodat. A šlo o skvělou informaci i proto, že příběh Thora stojí z výrazné části i na vztahu Thora a Lokiho. První Thor ovšem jen položil základy pro jejich postupně výtečně budovaný vztah po dobu následujících filmů propojeného vesmíru.   Anthony Hopkins jako Odin, Rene Russo jako Frigga, Stellan Skarsgård jako Erik Selvig, Idris Elba jako Heimdall, Kat Dennings jako Darcy, Natalie Portman jako Jane Foster..... i v těchto případech casting nebyl mimo a i na malých plochách dokáže každá postava dostatečně zaujmout. Přesun na Zem po první části definitivně přichází k humornějším momentům, přesto ovšem humor funguje a to právě v momentech, kdy si utahuje Thorovo seznamování se zcela novým světem a jeho zvyků z Asgardu. O poznání zajímavější je to ovšem právě v momentech, které více přísluší Branaghově divadelnímu stylu a kdy se souběžně na Asgardu i Zemi řeší královské drama.   Na ploše příběhu ovšem Thor skutečně ujde kus cesty a od začátku filmu projde změnou. Dalo by se lehce namítat, že ta změna přišla až podezřele snadno, na ploše dvouhodinového filmu to ovšem jinak dvakrát nešlo a přesto to v rámci podmínek funguje. Scéna jako snaha o zvednutí Mjölniru či konfrontace Lokiho a Odina jsou momenty, které dokážou vytěžit emoce a na konci je z Thora definitivně hrdina, který je hoden nejen své moci, ale i to stát se jedním ze zakládajících členů Avengers. Vynikající soundtrack Branaghova dvorního skladatele Patricka Doylea je poté výtečným hudebním doprovodem.   Angažování Branagha v případě prvního Thora bylo skvělou volbou a i když se na prvního Thora v rámci MCU tak trochu zapomíná, jako úvodní setkání s jedním z nejzásadnějších hrdinů MCU ovšem nadále funguje...... () (menej) (viac)

Shakers

Priznám sa, že od Thora som veľké zázraky nečkal, už len preto aká je to ťažko sfilmovanatelná látka. A ďalší dôvod bol režisér Kenneth Branagh .Nie že by bol zlý režisér, ale od neho by som nikdy nečakal, že by sa pustil do niečoho takéhoto. A nakoniec som viac než spokojný. Príbeh je zaujímavo vyrozprávaný, všetko je dobre vysvetlené a čo sa týka narážok na ďalších marvelackých hrdinov ohľadom komixkovky Avengers, tak sa mi to tiež páčilo.Skvelo to ladí a je to výborne napasované do Marvelackeho sveta. Čo sa týka hlavného hrdinu a vôbec ostatných hercov a podobne, tak nemám sa vôbec na čo sťažovať. Scény, pri ktorých sa má divák smiať sa podarili, rovnako tak aj scény, kde má divák naopak len čumieť, napr. Asgard či akcie, ktoré boli dobré, no miestami trošku nepriehľadne a efekty mi tiež prišli miestami slabšie. Ale to už to zbytočne rozoberám do šrobu. Podstatné je to, že ako zábava to funguje skvelo a jednotlivé prvky, ktoré obohacuje dobrá hudba sa zlievajú do ďalšieho dobrého Marvelackého filmu. Obľúbené soundtracky: Thor Kills The Destroyer, Letting Go, Can You See Jane ?, Earth to Asgard. 85% - 4* ()

burina

Vôbec som netušila, čo čakať. (Kenneth a komiks?) O to príjemnejšie to bolo prekvapenie. Scény z Asgardu sú nádherné audiovizualne orgie, zatiaľ čo scénam zo Zeme nechýba príjemná nadsádzka a humor(ikeď je ten kontrast niekedy až priveľký). Na záver len malá pripomienka, a to, že sa tu zrejme jedná o najhorší herecký výkon Nathalie, ktorá sa za celé 2 hodiny zmôže len na jeden zbožný výraz. ()

Jacinda

Zlatoslav Lockhart vytvořil dílo grandiózních rozměrů, překrásné na pohled a dokonalé uvnitř. Kde bych měla začít s chválou? U hereckého obsazení? Kdy Chris Hemsorth je asi nejlépe vybraná postava v dějinách filmu, nebo u Toma Hiddlestona, kterého jsem si už od traileru jako Lokiho zamilovala? Anthony Hopkins dokonale ztělesňuje boha Odina. Jen Natalie, kterou mám jinak velmi ráda, mi tam nějak neseděla. První věc, která zasáhne vaše srdce bude Asgard. O můj bože, nikdy jsem neviděla takovou krásu, jako noční nebe na Asgardu pozorované z duhového mostu. Před tím vším stojí majestátný Strážce světů ve zlaté zbroji. A pak je tu asi tucet scén (spoilery), které byly neskutečné...mezi ty nejlepší určitě patří Odinovo vyznání, Thorovo znovunabytí sil, boj bratrů (přičemž herecký výkon Toma by měl být oceněn oskarem) "Mjomňa...What is Mjomňa", "Pozor ať nás Heimdall neslyší..Heimdall s vámi chce mluvit", atd atd. Thor je můj filmový zážitek roku 2011 a předčit ho snad může jen X men elita, či HP 7. Stejně jako u Xmenů, Thor nemá jednoduché zlo a vlastně se i můžeme dohadovat, zda byl Loki opravdový padouch. Pro mě nebyl a rozhodně přečil v oblíbenosti Thora i všechny ostatní postavy. Vlastně jsem některé začala kvůli němu nesnášet, protože na něj byli zlí. Jen jedna věc mi tam neseděla...byla bych přísahala, že toho krále Mrazivých obrů hraje, nebo přinejmenším dabuje Christopher Heyerdahl, kterého všichni fanoušci Stargate dobře znají z role wraitha Todda. Podle IMD tomu tak není. No já tomu stejně budu věřit :-) ()

ladynka

2D verze mě bavila na Zemi a v předělech mezi jednotlivými světy, v Asgardu budila dojem pompézního divadelního představení. Lehké rozpaky u mě vzbuzuje vyústění zápletky, kde se ukáže na cizí "rasu". Osobně jsem fandila "záporákovi", jehož motivace a jednání mi přišlo životnější a vztahy zajímavě komplikovanější ve vícero rovinách (syn, bratr, přítel) než strojeně tragický a přímočarý konflikt otec-syn. A copak já můžu mít ráda blonďatého hrdinu? Ale jako jednohubka před X-Men poslouží dobře. 7/10 ()

JohnnyD

Kto by to povedal, že niet ideálnejšieho režiséra pre komiksového Thora ako Kenneth Branagh. Jasné, ak by mu nechali ešte voľnejšiu ruku a miesto dvoch troch akčných scén, by boli dve tri zrady a shakespearovské dialógy, bolo by to úplne dokonalé, no napriek tomu je napríklad Loki jednou z najzaujímavejšie napísaných postáv v dejinách filmových komiksov. Thor má vtip, akciu, emócie, výborné masky a miestami aj efekty, no najmä skvelý dej a je krásnou ukážkou toho, ako je dobre, že sa Marvel vzoprel veľkým producentským spoločnostiam a začal si veci robiť po svojom. ()

playboxguest

Lákala mě myšlenka, že se postava jako by z dob minulých (už kvůli té kštici třeba Geralt) dostane do současnosti, ale tenhle nápad zůstal snad až na tu ránu sklenicí trestuhodně nevyužit, ačkoli odlehčenou komedií celý film zavání. Komiks jsem nečetla, jako komiksový hrdina mi přijde tenhle typan značně nezajímavý, ale z viděného nepochybuju, že se film předlohy věrně drží. Přesto bych, upustím-li od komedie, skoro čekala, že v dílech Shakespeara usínající Branagh celou látku tak trochu obrátí a udělá z popcorňáku drtivé melodrama (já mám stejnak radši Hulka od Anga). To taky nedopadlo. Thor je ve výsledku rozhodně zábavný, slušně akční a akčně přehledný, jak je u některých hrátek na hrdiny zvykem, tak i extrémně klišovitý a dějově předvídatelný, ale s tímhle se tak nějak počítá už po shlédnutí plakátu a jiných velkých komiksáků (America, Iron Man apod., je jich kupa), kterým chlapík s malým ale těžkým kladívkem nezůstal nic dlužen. Nenudí. Jen to 3D: * se asi zase zapomnělo na nějaké jiné planetě, protože tady po něm nebylo téměř vidu. 60% ()

Madsbender

Thor si berie to najlepšie z komiksov aj severskej mytológie, a prináša slušne namiešaný koktail pravej filmovej zábavy. Ja mystický, komiksový a hlavne zábavný. Hemsworthov Thor je uveriteľný, Hopkinsov Ódin honosný, no starý a u Hiddlestoneovho Lokiho nebudete do konca filmu vedieť, na koho strane stojí a o čo mu vlastne ide. Vytkol by som jedine jednoduchosť príbehu, fakt, že sa z Thorovho príchodu na svet, ktorý nepoznal, dalo vydolovať omnoho viac, a že akcia nebola taká dynamická. Traste sa, smrteľníci, prichádza hromovládca komiksových filmov! (úryvky z recenzie) ()

sheen

Akční komixová fantasy s jedním z nejpohádkovějších prostředí, které komixové filmy přinesly, snad jen Hellboy se v tomto ohledu může s Thorem měřit. Namakaný Thor roztříská vše svým uber kladivem, to se musí líbít, ovšem k dokonalosti tomu něco málo chybělo...asi víc akce, střed byl takový hodně ukecaný s pár vtípkama. Druhé shlédnutí doma v originále a v HD 1080 bylo více než uspokojivé a zážitek ještě lepší. ()

Ketri

Bohužel neznám komiksovou předlohu, ale nepředpokládám, že ta se drží přesně Codexu Regius a Eddy. Mně teda víc než černoch a Japonec vyděsila jazyková jednota všech devíti světů, ale dobře tedy, až mi začnout mrznout nohy, můžu se jít rovnou zeptat do Jötunheimu, jestli to nepustili dřív. A hlavně, buďte všichni rádi, že v době veškeré možné rádobykorektnosti nebyl film o Thoře - v hlavní roli Helena Fibingerová. Prostě, jako komiksové fantasy naprosto skvělé! ()

Pilda17

Od Thora jsem nečekal absolutně nic, ale byl jsem opravdu zvědavý jak toto fantasy dopadne. Nečekal jsem, že se děj bude odehrávat na dvou světech. U lidí a ve světě fantasy, což mě mile překvapilo. Efekty, akce a scény, kdy jde do tuhého jsou vždy zvládnuté dobře, i se skvělou hudbou. Nevím proč, ale ze začátku mi silně připomínal hru Warcraft III. Od té doby, co byl Thor na zemi, kde se odehrával děj, jsem se začal chvílemi nudit. To se opět k závěru změnilo a film se zase proměnil v jednu perfektní podívanou, která kdyby pokračovala po celou dobu, tak jdu do plného hodnocení. Něco málo k samé dokonalosti chybí a to je rozhodně obrovská škoda, protože měl na to, vyždímat ze sebe úplné maximum. Závěrečnou scénu, až po titulcích jsem nepochopil, ale nejspíš jasný náběh na pokračování.. 6/10 = 68% ()

Zemřel herec Ray Stevenson

Zemřel herec Ray Stevenson

22.05.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Captain Marvel 2 našla režisérku

Captain Marvel 2 našla režisérku

06.08.2020

Pokračování komiksové Captain Marvel nakonec natočí režisérka Nia DaCosta, jež má za sebou například čerstvě remake Candymana nebo snímek indie drama Little Woods. Střídá tak předchozí dvojici Annu… (viac)