Valkýra

• Česko Valkýra (viac)
USA / Nemecko / Taliansko / Španielsko / Francúzsko / Japonsko / Veľká Británia, 2008, 121 min

Nemecký dôstojník Claus von Stauffenberg bol počas nasadenia v Afrike ťažko zranený a po tom prevelený do záložnej služby. Vtedy sa stal členom rozsiahleho spiknutia, ktorého cieľom malo byť odstránenie Adolfa Hitlera. Napokon to bol práve on, kto priniesol na stretnutie v jednom z Hitlerovych hlavných stanov aktovku s bombou. (RTVS)

kingik

Válka ještě zdaleka nekončí a v hlavách důstojníků Wehrmachtu uzrála myšlenka skoncovat jednou provždy s Hitlerem. A tak plukovník Stauffenberg a spol. zosnovali plán a dali mu název Valkýra, jehož cílem bylo svržení vůdce, ale operace nevyšla. Ale zato vyšlo tohle poutavé drama s Tomem Cruisem v hlavní roli, který zde zrovna není za fešáka, neboť ho zdobí černá páska přes oko a chybí mu dva prsty, ale celý film není úplně bez vady. Problém vidím právě v Cruisově postavě plukovníka, který je zde líčen jako muž bez chyb a nebýt toho, že má na sobě nacistickou uniformu, myslel jsem si, že je to snad nějaký infiltrovaný Amík, protože jeho postava postrádá lidský rozměr a je prezentována až moc idealisticky. I Cruise sám nepodává ve filmu nějak excelentní výkon, ale spíše tlumenou etudu na téma hrdinství za každou cenu. Singer totiž mírně idealizuje celý film a v rámci zatraktivnění látky pro diváka hodně věcí dost zjednodušuje. I když je film natočen podle skutečných událostí, jsou místa, která jsou značně nevěrohodná. Například po atentátu na Hitlera, který Stauffenberg provedl osobně, se spoléhá jen na to, že viděl výbuch, který měl vůdce usmrtit, ale aby se skutečně nějak hmatatelně přesvědčil o jeho smrti než pouhým dojmem, to už film neřeší. Celý snímek je zcela prost akce. Ostatně Singer ani není typem režiséra, kterému by akce seděla, ale umí výborně pracovat s herci a gradovat děj až k slzopudným dojákům. Při závěrečných popravách rebelských důstojníků by se i kámen ustrnul, i já se nad nimi smiloval a dávám jim za to úsilí svrhnout vůdce důstojné hodnocení. 60% ()

Šakal

Snímek Valkýra vypráví skutečný příběh plukovníka Clause von Sauffenberga ( v podání Toma Cuise ), který stál v čele rozsáhlého protinacistického spiknutí, jehož cílem měl být atentát na Adolfa Hitlera a odstavení jeho nejvěrnějších spolupracovníků od moci. Bryan Singer to pojal až dokumentární formou , bez nijakých zbytečných přikrášlení ve prospěch scénáře a snímku to pouze a jenom prospělo! Snímek mě patříčně naladil hned od začátku a držel mě v napětí až do úplného závěru a to i přes fakt, že člověk ví, jak to dopadlo. S koncem se tvůrci vypořádali více než obstojně, nechyběly tomu emoce, ale i skutečná výpovědná hodnota, člověka snímek nutí o tom všem hodně přemýšlet. Opravdu precizně zrežírovaný a zahraný snímek! A tak jediným problémem ( pouze mým ) je hlavní hrdina v podání Toma Cruise. Né, že by Tom hrál špatně, ale jednoduše ho mám " zaškatulkovaného " v jiné poloze a nepatří zrovna k mým oblíbencům. Ikdyž na jeho obhajobu musím dodat, že si se svou postavou poradil důstojně a například ve filmech Collateral a Magnolia podal obdivuhodné výkony! Nicméně přesto musím říct, že bych v roli Clause von Stauffenberga viděl raději někoho jíného...... Přesto hodně poctivé 4*! ()

InJo

Naprosto precizně odvedená práce od A až do Z a přesně ten typ filmů, na které bych mohl koukat pořád. Přímočarý, věcný a božsky atmosférický válečný thriller, který rozhodně má o čem vyprávět (a to určitě nejen proto, že jde o příběh založený na skutečných událostech) a činí tak za pomoci dokonalého stylu a výborných herců (Cruise mi nevadil snad ani trochu a ostatní herci v čele s Branaghem a Wilkinsonem jsou skutečná a ověřená elita, která může zklamat jen těžko). Je to zábavné, dravé, propracované, seriózní (takže vlastně nehollywoodské...) a uteče to tak rychle, až vám to bude možná trochu podezřelé. Singer opět potvrdil svoje kvality a naservíroval pro filmové fajnšmekry další dech beroucí snímek, který má mnoho kladů a jen zanedbatelné množství nedostatků (např. lehká plochost a zjednodušování charakterů, případné historické nepřesnosti apod.). 80 - 90 % ()

Sobis87

Proklatě napínavý thriller. Bryan Singer odvedl poctivou práci a natočil film, který je zároveň historickou rekonstrukcí i vypilovanou žánrovkou, která funguje právě tak, jak by měla. Nic víc, nic míň a tentokrát to vůbec nevadí, protože hlavní prioritou filmu je strhnout diváka a přimět ho, aby celé dvě hodiny napětím zarýval nehty do sedačky, což se v mém případě dařilo dokonale. Jakýkoliv přesah by byl v tomto případě jen na obtíž, protože takto pojatá rekonstrukce nic takového nepotřebuje...jediné, co potřebujete vědět, je to, že ne každý Němec za Druhé světové války byl zákonitě nacistický grázl a zbytek je už podružný thrillerové hře s divákovou nervovou soustavou. Tom Cruise se jako zmrzačený plukovník celkem vyšvihl a filmu rozhodně nedělá ostudu, vedle takových hereckých es, jako je Bill Nighy, Kenneth Branagh, Terence Stamp nebo Tom Wilkinson, jeho herecká aura ale poněkud bledne. Herecký casting se prostě povedl a díky němu, vyšperkované režii a výpravě je Valkýru radost sledovat. Nehledejte za tím filmem žádné hluboké myšlenky nebo originalitu, o tom to tentokrát není. Zato jako řemeslně precizní žánrovka (s velmi vypjatým a strhujícím finále) je Valkýra divácky velmi vděčným zážitkem. 85% ()

Webb

Typická umělá americká stylizovaná pohádka vyrobená hlavně pro velkou část historicky nevzdělaných američanů, kteří o napětí přísného režimu ve Třetí říši nikdy neslyšeli a když uslyší anglický jazyk u Němců, zvedne se jim národní hrdost. Režie byla průměrná, napětí či vtažení do děje se nekonalo a atmosféra skoro žádná. Záchranou není ani scénáristická stránka, která neputuje do vyšších tématických či charakterních hloubek, které by rozhodně potřebovala. Nicméně se snímek snaží držet exteriérů skutečných (viz. Vlčí doupě o kterém vím jak vypadalo doopravdy a o podobě tu skutečně hovořit můžeme (teda až na pár výjimek) a historické situace co nejvěrohodněji podat a za to mu teda dám tu třetí hvězdu. ()

IQ Tiqe

Paráda! O atentátu na Hitlera jsem věděl pramálo. Tenhle skvělý film mi ukázal, že nešlo jen o jeho likvidaci, ale v pozadí bylo mnohem víc. A taky den atentátu probíhal značně bouřlivěji, než bych si byl přestavil. # [viděno: monitor, 5.1] # příběh 9 | hudba 8 | humor 0 | akce 5 | napětí 3 | pustil bych si znovu 7 ()

Tsuki

V rámci toho, co se nyní v Evropě děje, je dobré si připomenout historii a uvědomit si, o jak aktuální tématiku ve skutečnosti jde. Je až příliš lehké nechat se zmanipulovat a ukolébat lží, kterou davy přijmou za svou a ve které žijí, aniž by si vůbec uvědomili, že se nechávají slepě vést pomýlenou vizí někoho, kdo zkrátka jen působí jako "silný" vůdce. A je naopak až příliš těžké "prohlédnout", sáhnout si do svědomí a uvědomit si, že je třeba odlišit dobro od zla a postavit se za správnou věc. Jak řekl ve filmu Stauffenberg (mimochodem, výborně zahraný Tomem Cruisem), skutečným cílem není sloužit "vůdci", ale sloužit své zemi (tedy mít na vědomí budoucnost a dobro svého národa). Tento film o odvaze hrstky lidí, kteří se pokusili zničit Hitlerovu vládu a spáchat na něj atentát, může být proto velmi inspirativním i přesto, že víme, jak tato operace dopadla. Tím, že známe vyústění, je sice film ochuzen o část napětí, ale přesto jde o strhující počin s dramatickou atmosférou. Hodně dělají také samotné herecké výkony (Tom Cruise, Kenneth Branagh...). Ráda jsem touto formou nakoukla do historické události, o které jsem toho původně moc nevěděla. Vždy oceňuju, když je film nejen kvalitně zpracovaný, ale funguje také jako forma sebevzdělání a má důležité sdělení pro diváka. ~(4,2)~ ()

HoneyBunny

Z Valkýry budete mít podobný pocit jako z takových těch hraných dokumentů od BBC. Emoce postav vám tu má nahradit pouhá skutečnost, že tohle se stalo. Parta těhle chlápků se rozhodla zabít Führera a nechat naposledy zajít slunce nad Hitlerovým Německem. Spousta z nás by ale ráda viděla přesně ten romantický záběr z traileru, ve kterém Stauffenbergova žena běží naposledy do nárůčí svého manžela - ve filmu tu scénu uvidíte jinak, méně kýčovitě. Ale taky se vás méně dotkne. Kdyby Singer nechal své postavy vystoupit z toho dokumentárního sevření, donutil by diváky v závěru brečet za hrdiny, kteří by možná nebyli úplně tak podle skutečnosti, ale které bychom měli rádi a vážili si jich jako (očividně) sám režisér. Nuž, přejděme k tomu dobrému. Singer je brilantní režisér a jeho film je skvěle natočený. I když víte, jak to všechno skončí, dokáže vás udržet v napětí. Jeho snaha držet se historických reálií a nepodléhat hollywoodskému tlaku - navzdory tomu, co jsem napsala výše - je obdivuhodná. Britská herecká elita zezadu jistí Toma Cruise, který je... pořád jenom Tom Cruise (dalšího Lestata už se od něj asi nedočkáme). Mě z hereckého ansámblu nejvíc zaujal Thomas Kretschmann jako velící klíčových záložních vojsk Remer, který jediný tu prokáže sympatický nadhled i skutečné emoce při telefonátu s Hitlerem ()

Jordan

ja dávam plný počet hviezdičiek, pretože tento film je geniálnou ukážkou dokonalej práce s napätím, je vynikajúco zrežírovaný . Singer je macher, obsadenie je úplne namakané, hudba a strih v podaní pána Ottmana brilantné, veľmi sugestívny kino zážitok! ()

Anderton

Problémy s natáčaním, odklady premiéry, nestihnutie správnej oscarovej sezóny v kinách, námet, ktorý mi k Singerovi nepasoval. No a vznikol z toho najlepší vojnový film ( a najlepší Singerov film) za posledné roky. Vieme, ako to skončí a napriek tomu je to emocionálnejšie silnejšie, ako chladný Untergang, ktorý mal vyšší potenciál. Ak nad Cruisom stojí režisérska osobnosť, je výborným hercom. ()

Vodnářka

Solidní rekonstrukce slavného příběhu. Bez vnucování emocí, snahy o hluboký zážitek nebo inovativní techniky vyprávění, natáčení, střihu... To by mi vůbec nevadilo, film člověka vtáhne do děje i tak. Přesto mi tam pořád něco scházelo, snad by mě víc zajímal i příběh rodiny Toma Cruise, zkrátka něco jiného, než samotná událost. Pro fanouška válečných thrillerů ovšem výborný napínavý snímek. ()

Frajer42

Napětí bylo na můj vkus dost málo. 95 % pasáže je o plánování atentátu, a to rozhodně dvakrát poutavé není. V popředí je diplomacie a v pozadí veškerá akce. Kromě tlumeného výbuchu a několika poprav z tohoto soudku film opravdu nic nenabízí. Děj mě absolutně neoslovil a nezdařilo se mi do něj proniknout. Celý pojednává o tom, kterak Dolfík s pár odřeninami opět utekl hrobníkovi z lopaty. Film drží nad vodou snad pouze několik kvalitních hereckých výkonů. Čekal jsem o mnoho více. O velkofilmu mám jiné představy. ()

AppleCore

Neuvěřitelně nadupaná, dynamická a režijně dokonalá podívaná kde i dialogy jsou akcí. A i když víte jak to skončí tak stejně budete fandit Stauffenbergovi a koncem budete odrovnáni. Zkrátka a dobře, tehle film byl natočenej na jistotu, žádná snaha experimentovat s žánrem, dějem nebo s čimkoli jiném, tady by to moc asi ani nešlo. Prostě bez zaváhání. Skvělý dílo, který mě donutilo přemýšlet zda nepředělat svojí současnou TOP10. ()

Dzeyna

Další vynikající film z 2. světové války, další skvělý boj proti Hitlerovi, jednoduše Valkýra. Děj je udělaný tak, že každého vtáhne přímo do Německa a přemýšlí stejně jako Clause von Stauffenberg (Tom Cruise), napětí se stupňuje, téměř každý je nerozhodný, co je pravda a co ne, na jaké je a má být vlastně straně a jak to všechno dopadne. Nedopadne to zrovna nejlíp pro ty "hodné" ale tak už to v životě a v některých filmech bývá. Rozhodně skvělý snímek, který dokáže zaujmout i ty (mě), kteří zrovna nemusí Toma Cruise i když je v hlavní roli, jelikož tady je vážně výborný. ()

Smok

Zas jeden z filmov, z ktorých hráči v dresoch s číslom 88 nebudú mať moc radosť. Viac menej sa jedná o precízne filmársky spracovanú drámu, striktne sa pridržiavajúcu historických faktov, ktorá však neni ochudobnená ani o veľkolepé bojové scény zo severnej Afriky a Smolenska. Trošku mi však na zážitku dokázalo ubrať to, že celá spracovávaná téma je vlastne spoiler. Tom Cruise sa postavy Stauffenberga zhostil s takou vervou, až sa ma skoro celé 2 hodiny snažil presviedčať, že rebríček desiatich najobľúbenejších hercov v mojom profile na csfd je sakra málo, ovšem zanieteného scientológa tam mať nechcem. ()

AllShallFall

Film mě vůbec neoslovil. Válečné filmy nejsou zrovna má oblíbená stránka. Protože se vše motá okolo dobromyslných a dobrochtivých Američanů. No dobrá, zde bylo použito německé stránky. Ale zase je to moc humanistické. Já sakra nechápu, proč někdo nenatočí snímek jako Stalingrad. Ať se také ukáže ta druhá strana války, jak to ti vojáci prožívali na frontách. Proč požívat scénáře plné humanismu, když každý ví, že ve válce to bylo úplně jinak. Nějaké lidské city, šli hoooodně stranou. Nepřišlo mi to moc reálné a řekl bych i že poněkud nudné. ale hodnocení 82% chápu. Je to drama a proto byla většina diváků dojata. O to taky přece šlo. Z mého hlediska je to slabých 40%...... ()

teutates

Taktiež dúfam, že stojím na tej správnej strane... Die Walkure ako zneužitie moci voči samotnému "bohu". Už vopred známy koniec nedokázal rozcupovať pôžitok danej výpravy a celkovej pompéznosti ešte nadanejšieho žiaka. "Usual Suspects" tentokrát neuniknú trestu... 8/10 ()

swamp

Pro mě velké překvapení.. v jistém slova smyslu samozřejmě. Od Bryana Singera jsem nečekal nic jiného, než technicky na jedničku zmáknutou režii. Od Toma Cruise jsem nečekal nic jiného, než - po té jeho 'herecké odmlce' (nepočítám Tropic thunder) - precizně zahranou roli. Od atentátu jsem nečekal nic jiného, než že se nepovede. Tak na co se sakra těšit?! A přesto.. i přes dvouhodinovou stopáž se film prakticky nezastavil a já byl napnut jako struna. Skvěle to pánové tehdy vymysleli - nyní jiní pánové zpracovali. ()

oje

Hopsat kolem Hitlera s bombou v ruksaku v době, kdy byl pro fírera balíček semtexu tou největší noční můrou, je tancem na velmi tenkém ledě. Takový děj přináší nekonečné chvíle nejistoty a nadstandartní skvěle zrežírovanou porci napětí, při které by se mě krve nedořezal. Valkyrie ale není jen thriller, jedná se zároveň o perfektní rekonstrukcí historické události, u které se musí nejeden historik potit blahem. Šum klapání písářek v telegrafických stanicích, klubka drátů na telefonních služebnách a spoustu dalších technických detailů poskytuje o zmiňované době brilantní přehled, díky němuž se divák do příběhu dokáže vžít ještě víc. Tenhle – zase trochu jiný – pohled na válečné Německo se opravdu vydařil. Podobným námětem se zabývá Stauffenberg. Alternativa: Stauffenberg. ()

Zemřel herec Bernard Hill

30.12.2023

Mission: Impossible nabírá posilu

Mission: Impossible nabírá posilu

07.09.2019

Režisér a scenárista Christopher McQuarrie a herec Tom Cruise v sobě našli společnou zálibu už během práce na snímku Valkýra. Od té doby spolu pracovali na několika dalších projektech, až tahle… (viac)

Tom Cruise opět akční

Tom Cruise opět akční

17.06.2011

V Mission Impossible: Ghost Protocol se podle všeho rozloučí s postavou Ethana Hunta. Má ale šanci na další akční sérii. Studio Paramount totiž Toma oslovilo s nabídkou na roli Jacka Reachera. Ten je… (viac)