Hobit: Neočakávaná cesta

• Česko Hobit: Neočekávaná cesta (viac)

Prvá z troch častí filmovej adaptácie románu J.R.R. Tolkiena prináša príbeh z bájnej Stredozeme, ktorý sa odohral šesťdesiat rokov pred udalosťami opísanými v trilógii Pán prsteňov. Hobit  Bilbo Bublík píše pamäti a rozpráva o svojej dobrodružnej ceste synovcovi Frodovi Bublíkovi.
Hobit Bilbo Bublík opúšťa svoju pohodlnú noru a vydá sa na spoločnú púť s čarodejníkom Gandalfom a trinástimi trpaslíkmi, ktorých vedie legendárny bojovník Thorin Dubbin. Cieľom ich výpravy je získať späť stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Výprava je veľmi nebezpečná, pretože vedie cez územia, kde vládnu krvilačné kreatúry, zlí škriatkovia, chamtiví obri, ťažkopádni trollovia, diví Wargovia a príšerný Nekromant. Na brehu podzemného jazera Bilbo stretne Glgúňa - bytosť, ktorá mu navždy zmení život a vnukne mu ohromné životné odhodlanie. Okrem toho Bilbo získa aj vzácny Glgúňov zlatý prsteň, ktorý vládne výnimočnými vlastnosťami a spája osudy Stredozeme. Ale o tom Bilbo zatiaľ ešte nič netuší... Počas dobrodružného putovania skupiny trpaslíkov za strateným domovom sa v samotárskom Bilbovi prebúdza hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu vzácnemu a výnimočnému rodu. (TV JOJ)

Liflaen

Přívrženec knihy a Tolkienovy tvorby snad nemůže dát nic jiného. Film byl dobře zpracovaný, mě osobně Peter Jackson nezklamal, naopak docela mile překvapil. Bál jsem se rozdělení na tři díly, když kniha má přes 200 stran, ale Jackson to vcelku dobře zarežíroval a právem to je film roku. ()

Aberforth

Začnem tým, čo sa mi najviac páčilo a to piesne škratov a trpaslíkov, ktorých je vo filme dosť, zábery na prírodu a efekty, pocit ktorý na začiatku filmu, vždy nadobudnem je pocit šťastia. Soundtrack toho mocn ového nepriniesol, no hlavný motív je naozaj dobrý. Ak niekto vyčíta tomuto filmu to že nieje vážny, je to zrejme s tým že to porovnáva s trilogiou pána prsteňov, kde nám hned v prvej časti zomreli dve hlavné postavy čo dodalo filmu viac emócii, avšak v Hobitovi nič také neprišlo a je pravda že bol dosť naťahovaný, no prevedenie jednotlivých scén bolo naozaj na úrovni. Najlepšie z nich boli určite, začiatočné uvedenie do príbehu, hostina u Bilba, úsek s obrami, hádanky v tme a útek z hôr zakončený letom na orloch. Bilbo je dobrý no vedel by som si predstaviť namiesto neho aj niekoho iného, Thorin je dostatočne charizmatický, Gandalf dostatočne múdry, Glum dostatočne schizofrenický no najviac sa mi páčila postava škratieho kráľa "down down to Goblin town". Na pokračovanie sa náramne teším ! ()

VooDoom

Mno, co napsat?!? Do kina jsem šel s tím, že nebudu očekávat žádný zázrak. V recenzi jsem četl o dalších dějových linií, ale to, co předvedl P. Jackson mě opravdu hodně naštvalo a koneckonců i zklamalo. Jedná se o těžký business. Proč filmovat jeden, možná dva tříhodinové filmy, když můžou být dokonce tři? Děj by se dal krásně ,,nacpat,, do maximálně dvou 2,5 hodinových filmů. U Pána Prstenů to chápu, jsou to tři knížky, ale Hobit je pouze jedna cca 250 stránková knížečka. To je pouze na začátek.... Kdybych srovnával děj ve filmu a v knížce: Některé pasáže schvaluji, ale nadpoloviční většina je, dle mého názoru, mimo. Uvedu pouze jeden příklad, čaroděj Radagast. Co to má znamenat s těma sáňkama taženýma králíky? Zhulenému by mi to přišlo neskutečně vtipné, ale tady ne. V jiných knihách se dočtete, že je opravdu spjatý s přírodou a hodně pomatený, ale udělat z toho takový cirkus? Proč? Jaký to má důvod? Myslím, že nebyla scénka, která by nezačala dle knižní předlohy, ale co následovalo po pár minutách, to většinou v knížce nebylo ;-) Atmosféra byla taková nijaká. Neslaná, nemastná. Herci super, k těm nemám co dodat. Animace? Nevím, jestli to bylo kinem, ale vždyť některé scény byly rozmazané, špatně zaostřené...Příklad v Roklince. Záběr na uskupení Galadriel, Gandalfa, Sarumana a Elronda, celá scéna byla rozmazaná. V některých scénách mi ,,Skřeti,, připomněli grafické zpracování k intru ve hře Warcraft III . . . . Scenérie byly krásné, ale na ty jsem do kina nepřišel. . . Hudba byla snad ,,vykradená,, z předešlé Trilogie a bylo přidáno pár nových, nebo upravených písní. Víceméně mi to nevadí, ale přemýšlím nad tím, proč s takovým rozpočtem nedokázali víc? Na další film do kina určitě nepůjdu. ! ! ! POZOR SPOILER ! ! ! Dle mého názoru: Druhý díl bude pojednávat o Temném Hvozdu , Elfech a možná odpočinku v Jezerním městě .Druhá dějová linie bude s Gandalfem a Nekromancerem + další flashbacky a bůhví co ještě.....Třetí díl by mohl konečně být o příchodu k hoře. Mezitím bude dovysvětleno mnoho věcí, které nemají s Hobitem nic společného a pak by mohl následovat útok draka Šmaka na město a prekérní situace, která vznikne před horou. V tom momentě bude chtít rejža vysvětlit dávné křivdy trpaslíků, elfů, lidí. Potom bude následovat megalomanská bitva a konec. . . . Celkové hodnocení 2,5* , přikláním se k 3 hvězdám. ()

Philoun1

Bylo to opravdu krásné vrátit se po čase zpátky do středozemě. Hobit je po vizuální stránce úchvatný. Bál jsem se, že Jackson bude film natahovat, ale fakt je, že jsem se ani vteřinu nenudil. ()

Styxos

Stačilo, aby začala hrát úžasná hudba Howarda Shora a milášek Peter Jackson mě měl ve své moci. A už si ani nepamatuju, kdy naposledy mi u nějakého filmu běhal tak intenzivně mráz po zádech a já se smál od ucha k uchu. Samozřejmě, že moje spokojení není 100%, do okamžiku projekce jsem měl obrovské pochyby, jestli to Jackson zvládne. Překvapivě se mu to povedlo, film je zábavná jízda plná atrakcí, který je ale místy strašně rozvleklý, což nejvíc kazí jinak dobrý zážitek z filmu, který se nezapíše mezi žánrové klenoty ani si nezaslouží nálepku film roku a další podobné hovadiny.___ Rok po premiéře jsem si pustil prodlouženou verzi, všechny připomínky zapomenuty. Je to parádně našlapaná fantasy, která jede od první do poslední minuty. A taky místy neuvěřitelnej doják. ()

zuza99

Začátek se trošku víc vlekl, ale nenudila jsem se. 3D efekty byly nejlepší jaké jsem kdy viděla. Grandiózní konec. Dvě nejhezčí scény: Orlí záchrana a zlatem obsypaný drak. Nejcharismatičtější trpaslík: Thorin Pavéza. Asi by to bylo na 4*, ale to prostě nejde, dát něčemu tak velkolepému méně jak 5*. Doporučuji komentář uživatele rejzanek. ()

Sir-Filip

Všechno tak nějak jde, dokud Hobita nezačnete srovnávat s "Pánem prstenů." Jistě, že by se to nemělo, ale prostě to jinak nejde! Nutno tedy říci, že toto srovnání nevyznívá pro Hobita dvakrát lichotivě. Tu tam je atmosféra Středozemě, která vás pohltila v každičké sekundě. Akce střídá akci, divák si nemá kde odpočinout, kde nasát tu atmosféru a když už Jackson poskytne nějaký oddechový čas, komicky působící dialogy ji rozhodně nenavodí. Ze Sarumana je senilní stařík, Elronda jen dobře oblečný floutek a o čaroději Radegastovi ani nemluvím. Elfové působí vznešeně jen dokud nepromluví, pak je všechno jejich kouzlo pryč. Hlavní trpaslík je psychopat, kterému slovo klišé asi nic neříká, protože mu scénář vkládá do úst jedno za druhým. Jistě, Jacskon měl k dispozici méně kvalitní předlohu (hobit se nedá s pánem prstenů absolutně srovnat), ale i tak se z toho asi dalo vytěžit více než jen 3 hodinová akční honička. Abych ale jen nekritizoval, kdo si drží svou úroveň, jsou bezesporu Gandaf a Galadriel. Skvěle se své role zhostil i Bilbo. Nejdokonalejší pasáží je však bezesporu Bilbovo setkání s glumem. Kdyby se snímek držel této úrovněi, atakoval by možná i "společenstvo prstenu", takto sice snímek stojí za vidění, ale o kvalitativním srovnání s původní trilogií nemůže být ani řeč! "ENJOY IT!!!" ()

Pecival

Nakonec docela přijemný návrat do Středozemně. Některé pasáže jsou zcela zbytečné, stejně jako postavy, ale celkově se v poměrně poutavě podaném ději ztratí. Představení trpaslíků a vůbec úvodní nástřel se mi hodně líbil, pak tempo na chvíli hodně povadne (zlobři, roklinka), ale poslední hodka už je fajnová fantasy akční jízda. Jinak co mi hodně lezlo na nervy, že trpajlzlíci dostávaj celej film pořádně naprdel, snad se trochu pochlapí v dalších dílech :) Jednoznačně největším kladem je Martin Freeman, který je výborný, ikdyž i Richard Armitage je fajn. ()

BuryGol

Jsem exot. Nezajímá mě LOTR ani Star Wars. Do kina jsem šel jenom proto, že šla parta. Hobita neznám, knihu jsem nečet, nijak mě to nebere. Takže jsem si vlastně užil jen to dost solidně zpracovaný 3D v IMAXu. Víc hodnotit nebudu, protože jsem zaujatej. Vlastně jednu věc jo - Freeman mě bavil. :) ()

jefff

Pozitiva: Opravdu výborný Martin Freeman, kam se na něj hrabe Elijah Wood. Dokonalé digitální triky a hodně akce. Krásná trpasličí píseň a pěkně budovaná atmosféra začínající trilogie. Negativa: Nemá to sílu a poetiku Pána Prstenů a přece jen to není tak napínavé. Ale těším se na další díly a věřím, že kvalita jen poroste. ()

klose182

Jackson opět udělat Novému Zélandu pěkně drahou reklamu. Škoda jen, že příběh tak natahuje. Vystřihnout všechny zbytečné scény, byl by Hobit o hodinku kratší a já spokojenější. Po vizuální stránce je to totiž absolutně perfektní podívaná. Nečekal jsem žádné zázraky, přece jen je Hobit pohádkou pro děti. Ale Jackson dokázal svou velikost. On je ten typ režiséra, který přesně ví, kde je potřeba přidat trochu toho napětí nebo lehkého humoru. Celkově to vidím na čtyři hvězdy a říkám si, kéž by tak byl čas z nadbytečných scén z Hobita využit v LOTR. ()

Ironfood

Hobit je pro filmové zpracování ještě větší oříšek než Pán prstenů. V obou případech by to chtělo nějaký zajímavý nápad, jak zachytit atmosféru knihy. U Jacksona bohužel takovýto nápad chybí, jeho postupem je pouze řemeslně celkem zručné, ale poněkud násilné převedení děje do filmové podoby. U Hobita se to projevuje ještě více než u Pána prstenů, protože Hobit je vlastně takové rozverné vyprávění, jehož významná část spočívá v komentářích vypravěče. Zatímco v Pánu prstenů se našla řada scén, která odpovídala mé představě při čtení knihy, u Hobita to nebyla v podstatě žádná. Největší naděje jsem vkládal do úvodu v Hobitíně. Rozhovor Bilba s Gandalfem sice z hlediska dialogů přesně odpovídal knize, ale chyběl mu pořádný náboj. Pak naběhli trpaslíci, což byl teprve bankrot. Půlka z nich vypadá jako zmenšení hrdinové z bečkových fantasy filmů, druhá půlka jako loupežníci z ruské pohádky a Bombur jako rozpláclý Obelix. Zklamáním byla taky původně vtipná scéna se třemi zlobry, která je ve filmu pojata víceméně jako akční bitka. Dalším problémem je umělé rozšiřování děje, které film zbytečně protahuje. Ještě pochopím, že tam Jackson docpal nějaké postavy z Pána prstenů. Ale proč tam nasadil Radagasta Hnědého a udělal z něho trapnou figurku alá Čáryfuk, to mi fakt hlava nebere (mimochodem, jeho jízda na sáňkách mi opět připomněla ruskou pohádku, konkrétně Mrazíka). Mezi další hrůznosti patří scény se skalními obry připomínajícími transformery, nerealistické akční scény, ve kterých trpaslíci s Gandalfem poletují sem tam, padají z velkých výšek a vždy se štěstím uniknou jisté smrti. Takže celkově vzato, z hlediska převedení knihy na plátno zcela neuspokojivé, možná, kdybych odhlédl od skutečnosti, že nějaká knížka existuje, a bral to jako fantasy pohádku pro děti, dal bych o nějakou tu hvězdičku více, nicméně i tak mi to přišlo příliš nudné a dlouhé. Navíc jiskření mezi Gandalfem a Galadriel ve mně vyvolalo obavy, že bychom se v dalších dílech mohli dočkat i scén mládeži nepřístupných:-) ()

Hanzisko

Co se dalo ukrást, bylo ukradeno. Ať už Jacksonova soudnost nebo pár miliónků. Nějak nemůžu pobrat, proč je skoro všechno špatně. Některé triky jsou na amatérské úrovni a klasická hudba od Shora se objeví až v poslední třetině filmu. Jackson asi vůbec knižní předlohu nečetl, ale tak to je jeho věc. Taky mi vadí postavy, které tam nemají co dělat, ale když se přes to všechno přenesu, tak bojové sekvence trpošů jsou skvělé, glum je výtečný a Erebor je dokonalý prototyp horského města. Některé části u mně vzbudily pocit, že jsem opravdu zpět ve Středozemi a skutečně jsem se bavil, ale větší část mi připomínala "neschopnost". A Guillermo del Toro nebyl pro Hobitka žádný přínos a scénář mu nikdy neměl přijít do rukou! 60% ()

tommy187

Súhlasím s POMO-m tento film je natáčaný pre peniaze a to mi na tomto filme trochu vadilo. Ale inak výborné animácie a herecké výkony - to sa nedá vytknúť. No a čo oceňujem sú detaily - boli naozaj geniálne. No a rád by som vyzdvihol ešte jednu vec na tomto filme - tvorcovia spravili jednu veľmi chytrú vec. Nechali otvorený koniec a tak povediac donútia diváka pozrieť si aj druhý diel. No a ďalšia negatívna vec na tomto filme je, že mne sa zdá HOBBIT veľmi citeľnou replikou Pána prsteňov. Viem, že je to principiálne robené tak ako - to čo sa stalo predtým, ale všetko to naozaj pôsobí ako Lord of Rings :) Inak ako som už napísal skvelý film, ktorý ma oslovil - moje hodnotenie je 85%. ()

zolo23

Neviem, čo videl užívateľ POMO za film , totálne s jeho názormi nesúhlasím. Že bol Hobbit robený bez lásky a pre prachy? Ako sa to dá vidieť?? Veď spracovanie je úplne rovnaké ako u LOTR, rovnaký režisér, skladateľ, herci dokonca i vizuálnosť filmu. Že je rozťahaný? Ako je teda možné, že som "hltal" každé jedno slovo, scénu bez toho, aby ma film nudil.. A to ani niesom fanatický fanúšik Pána prsteňov. Ja som presvedčený, že prvý Hobbit je len rozbeh k niečomu veľkolepejšiemu, niečomu na čo tak ľahko nezabudnem, tak ako na celú trilógiu LOTR. Takže uspokojený budem určite a už sa neviem dočkať nového pokračovania. P.S. Martin Freeman ako Bilbo Pytlík je neskutočná trefa do čierneho. ()

Hollohlaway

Příšerná doslovnost a rozvláčné tempo vyprávení mě ze začátku vysloveně uspávala. 40 minut než se vůbec vyrazí na výpravu? Chápu naopak spíše pohádkovost a počáteční neakčnost, Hobit jakožto předchůdce Pána prstenů byl pohádkovým příběhem, takže dramatičnost a spád se budují naprosto jinak, a věrně to kopíruje předlohu. Ale vizuálně by byl Hobit ohromující před deseti lety, nyní se jedná o standart, a ač jsem fanda, doufám, že druhý díl bude lepší. Je to roztahané, a ač jsem s potěšením kvitoval známé scény z knihy, epické putování po načančaném venkově mě příliš neuchvátilo. Ale závěr prvního dílu byl příslibem zlepšení do toho dalšího, takže se rád nechám překvapit. ()

Andrew78

Nového Pána prstenů zjevně očekával málokdo, ovšem stejně tak nepovedený mix pohádky a fantasy, ke kterému ve výsledku bohužel došlo. O atmosféře původní trilogie se nedá ani mluvit, naopak to vypadá, že si z ní někdo vypůjčil pouze slavné postavy a rozhodl se natočit něco velmi dlouhého a nudného. Něco, co se chvíli tváří jako pohádka, chvíli jako temná fantasy. Film tak ve výsledku nefunguje už jen z tohoto prostého důvodu, což o to víc zamrzí, když se režie ujal samotný Peter Jackson. Snímku škodí jak nehorázná rozvleklost děje, ve kterém se prakticky nic neděje (dva filmy by bohatě stačily), tak i ohromná hromada peněz, jež je na něm vidět. Akční scény jsou sice natočené perfektně, ale zamrzí předigitalizovanost triků, které Hobitovi kradou duši. ()

utri

Chvilkama mi bylo až smutno. Neuvěřitelně nudnej digiguláš. Všechno co mi vadilo na LOTRu je tu několikanásobně umocněný. Jackson už King Kongem ukázal, že nemá soudnost a v Hobitovi to jen a jen potvrzuje. Absolutně nechápu místní hodnocení 84% a 83. nejoblíbenější film, většina diváků je asi spolu s Radegastem na houbičkách a filmovej vkus ... ach jo, radši nic :-( ()

Georgex

Jakožto milovník Tolkienova Pána Prstenů jsem se na tento film velmi těšil, o to více, když se režie opět chopil Peter Jackson, který v mé nejoblíbenější trilogii ukázal, že patří k nejlepším režisérům současnosti. Nicméně první velký šok si připravilo samotné studio, které se rozhodlo vyrýžovat co nejvíce zlaťáků a těsně před premiérou oznámilo, že tenkou Tolkienovu knížku rozdělí na tři takřka tří hodinové filmy. Nutno podotknout, že již na prvním filmu se to do značné míry projevuje, jelikož Peter Jackson se možná až příliš sentimentálně rozhodl, pro formu vypravování samotným Bilbo Pytlíkem, díky čemuž je úvodní stopáž zbytečně přetažená. Po takřka hodinovém seznamování s postavami se celý snímek rozjede a nutno podotknout, že ve velkém stylu až do závěrečných titulků, takže jsem se rozhodně nenudil a na plno jsem si mohl vychutnávat krásy Středozemě. Dále musím pochválit Petera Jacksona za herecké obsazení, kde všichni herci do Středozemě skvěle zapadají a obrovský obdiv patří Christopherovi Lee, který se i přes svůj pokročilý věk ujal role Sarumana. Na závěr musím konstatovat, že prvním dílem Hobita jsem zklamán rozhodně nebyl, ale dokázal bych si to představit trochu kratší. Moje hodnocení 75% ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Těsně před premiérou seriálového Pána prstenů: Prsteny moci přichází zásadní změny týkající se práv na knižního Pána prstenů a Hobita. Ty totiž odkoupila švédská herní společnost Embracer Group,… (viac)

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Zatímco už za pár dní přistane na internetu první trailer z očekávaného televizního seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, neméně tak důležitou zprávou je nová informace, že filmová práva (samostatně… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021