Sedm kapitol ze života studentů jedné blíže neurčené estonské střední školy. Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vyústí v tragédii - k překvapení všech - i diváků. Mrazivé svědectví o ponižování lidské důstojnosti. (oficiálny text distribútora)

BDMarty007

Mimořádně silný emocionální zážitek, u mě umocněný vzpomínkami na dětství a základní školu v pražském Bronxu (tj. na Proseku), kde to bylo hodně divoké, byť takhle daleko to nikdy nedošlo. U filmu mě z počátku trochu rušila kvalita produkce, připomínající spíše TV film, postupem času jsem to ale přestal vnímat jako minus a dokonce mám pocit, že to k tomu tak nějak patří. Příběh je vystaven jednoduše a přímočaře, krok za krokem graduje a ukazuje proces eskalace šikany, a ač to není nijak rafinované, funguje to velmi účinně a působí velmi autenticky. Je to strašlivé, jak se lidé chovají jak krutá a zvrácená smečka pod vlivem vůdce kolektivu a ani ti, kdo mají pochybnosti si pod tlakem okolí nedovolí nesouhlasit. V tomto je zajímavá role Thei v celém příběhu. Bohužel tento film je natočen podle skutečné události. Událost strašná, film výborný. ()

Franc1s

Ještě větší mazec než jsem čekal... Už od začítku to ve mě nehorázně vřelo, jak jsem viděl co všechno dokáží ti parchanti dělat a až už pak neví kdy přestat. To nakonec zkončí, tak jak to zkončí.. Ti herci to zahráli tak přesvědčivě, až klobouk dolů.. Myslel jsem, že už nic mě nedokáže dostat, tak jako Requiem, ale mýlil jsem se. Tohle pouštět povinně ve školách! Jdu to rozdýchat.. ()

lakart

Tenhle film už nikdy nechci vidět...Tohle jsem si říkal při sledování závěrečných titulků, kdy se mi hlavou honily vzpomínky na svoji základní a střední školu a spolužáky, se kterými jsem trávil čas, a neskutečně jsem si začal vážit školního prostředí, ve kterém jsem se mohl ocitnout. Výborný snímek, který byl natočený dokumentární formou, má skvělou atmosféru, kdy jenom sedíte a koukáte, jak to dopadne, i když je vám od začátku jasné, že špatně. I přesto vám závěr vyrazí dech. Prevence šikany jak řemen bohužel vyobrazena se vším, co k tomu patří a se všemi důsledky. 95% ()

Skautka

Jak se jenom vyjádřit k tomuhle filmu? Nejsem příznivec dramat a už vůbec ne těch co se týkají šikany či drog. Zajímalo by mě kde se sejde třída takhle stupidních a doslova vymaštěných mozků. Nikdy jsem neměla tu možnosti poznat tenhle svět, ikdyž vím, že je kolem mě. Ale díky životu za to, že mám tu možnost sedět na růžovém obláčku a nečelit téhle kruté realitě. Nechci se nijak dál vyjadřovat k tomuhle filmu, tak nějak nemám co víc říct. Za to asi ty 2 hvězdy... ()

prasokote

Rozpolcenost, je to něco mezi třemi a čtyřmi, pár věcí mi tam nesedlo a bylo to málo uvěřitelný. Aspoň tedy pro mne. Že by se celá třída nechala ovládat jedním dvěma tupci mi přijde divný, a krom toho vždycky je možnost, jak to někde nějak říct anonymně, což mohl někdo z třídy klidně udělat. A když se na konci začali procházet po škole s bouchačkama, tak mi to přišlo až komické, jak se ostatní žáci jen tak poklidně ohlédnou a jdou dál, jako by to bylo normální chodit po škole s bouchačkou. Nevím, ale já bych teda asi okamžitě zdrhla. Jinak ok, ale Ondskan byl lepší. ()

gulama

5 * protože si dodnes pamatuji pocit jaký to ve mně zanechalo... a úryvky scén jako by to bylo dnes... Film jsme viděly na střední a zasáhla asi všechny holky od nás (třída sestřiček na zdrávce, takže třída čistě jen holek...). ()

ZnalecH

Jsem ohromen. Nevím, jestli v dobrém nebo spíše špatném. Nicméně jsem ohromen. Byl to velice silný zážitek. Myslím si, že každý, kdo se do příběhu vžil musel cítit velice silné emoce. Bylo to o přátelství? Ne, myslím si, že to bylo o sdílené bolesti. Vůbec si nedovedu představit, že by se to stalo v mé přítomnosti. Na začátku jsem si říkal, že bych tam chtěl být a pomoci Josefovi, ale proti přesile (5 na 1) bych toho asi moc nezvládl... Nakonec jsem byl rád, že jsem tam nebyl, protože nevím, jestli bych něco takového jako přestřelku v jídelně někdy rozdýchal. ()

Sign

100% a bez námitek!!! Už jen kvůli tomu že jsem od začátku věděl o čem film je a jak bude končit, a přesto jsem od něj nemohl odtrhnout oči, hlavní herci nemohli být vybráni lépe, klaďas ochranář pochopitelně nejlepší postava a herec hraje osobnost čestného kluka výborně i sympatický je, šikanovaný do role také perfektně zapadl a záporáci v čele s hlavním jak by smet, i holky pasovaly, prostě všichni sedli do rolí a zahráli je jak nejlépe dokázali a co se týče konce? I když jsem věděl co bude po vynucené ´´kuřbě´´ následovat, byl jsem napjatej jak struna. ()

rejsek9

Na Estonce velmi výborný počin. Kdyby to bylo trochu profesionálněji natočeno, vůbec by to nevadilo, ale i tak to je kvalitní snímek. ()

Dzvandzi

Velmi smutný film,který mně jako mladého člověka znovu velmi ovlivnil ( v dobrém slovasmyslu) a dokázal mně zatáhnout do světa šikany.Nevím o žádném jiném filmu,díky kterému jsem se dokázal tak moc vcítit do hlavních postav.Krásná hudba.Estonci mně překvapili! ()

1985lula

Veľmi ťažko pozerateľný film o pošliapaní ľudskej dôstojnosti, ktorý by sa mal povinne premietať na školách ako prevencia proti šikane. Filmová depresia ako sviňa. Klass ma totiž úplne odrovnal. ()

GTS_PUNK

Krutá a vybičovaná dráma z prostredia bežnej estónskej školy v jeden bežný obyčajný deň. Deň, ktorý nijak nenasvedčuje tomu, že by sa počas neho malo stať niečo, čo všetkých prítomných nejako poznamená. Na pozadí tohto dňa sa však odohráva traumatizujúci príbeh o jednom šikanovanom človeku a o tom, kto mu chcel pomôcť. Neustály fyzický a psychický nátlak, ktorý sa deň čo deň stupňuje, dnes skončí. Nastane hladina alfa. Tak nejak by sa bez väčších spoilerov dal zhrnúť tento estónsky počin z roku 2007. Film, ktorý sa možno tak netvári, ale je prešpikovaný brutalitou najväčšieho kalibru a radikálnym správaním sa jednej či druhej zainteresovanej strany. Ani pre jednu z nich, čiže šikanujúci vs. šikanovaný, sa to v závere nekončí happy endom, ale tým najhorším možným spôsobom. Osobne nechápem tomu, prečo má tento film až tak vysoké hodnotenie. Z môjho pohľadu existujú na podobnú tému aj omnoho lepšie filmy a tento pobaltský snímok ma nezaujal až tak, aby som ho mohol považovať za niečo viac než je priemer. A to z viacerých dôvodov. Rozdelenie na kapitoly sa až príliš držalo akéhosi metru, ktorý im nedovolil vybočiť viac za rámec názvu danej kapitoly. Takisto si divák môže všimnúť zvláštneho konania postáv, hlavne v prípade They. V neposlednom rade mne osobne ešte dosť nelichotila výprava a estónske prostredie, resp. miesta, do ktorých boli jednotlivé scény zasadené. Aj keď to nemá až taký dosah na celkovú kvalitu filmu, v tomto prípade mi to akosi prekážalo. Netuším prečo, ale bolo tomu tak. Klass námetovo rozhodne ponúka vysokú kvalitu. Ale práve kvalitný námet sa mnohokrát bije s finálnym spracovaním a tak to je tomu aj v tomto prípade. Zdá sa mi, že tvorcovia nedokázali využiť plný potenciál filmu, aj keď cítiť, že sa o to snažili. A aj napriek tomu musím filmu udeliť hodnotenie, ktoré značí jeho priemernosť. Čo sa týka témy, radšej by som v tomto prípade volil zámorskú tvorbu, kde sú na podobné scenáre expertmi nielen na filmovom plátne, ale aj v reálnej praxi. Ale aj napriek priemernosti snímku sa určite jedná o počin, ktorý by mal slúžiť ako varovanie či memento toho, kam až "nevinná" šikana môže zájsť. A z toho mrazí. ()

sumidi

To jak prezentují situaci ve školách naši filmoví tvůrci je úsměvné, klass zase poněkud přehnané, mám na mysli hlavně postoj přihlížejících učitelů a některých jedinců ale přesto obdivuji reálné zachycení třídy, kde se sešlo opravdu hodně krutých studentů, což se často nepovede. Každý byl určitě něčeho podobného svědkem, i když ne tak brutálního zacházení s nejslabším ve třídě. Nechat se strhnou davem k nic nedělání a smát se je jednoduché ale postavit se proti němu chce odvahu a proto má u mě Kaspar můj obdiv. Velká škoda, že je téma šikany u nás ve filmu opomíjené, přitom situace ve školách není vůbec růžová. Bohužel se asi estonský klenot od neznámého Ilmara Raaga nedostane k širšímu publiku hlavně co se týče dotčených věkových skupin. Vkládání energie do ptákovin už bylo myslím dost ale byl bych naivní kdybych si myslel že se situace v dohledné době nějak změní. ()

keane

8/10 Pořádně silný film, který vás dokáže "kopnout" i když po čtvrt hodině poměrně jistě víte, kam se bude děj ubírat. Jestli mi něco vadilo, tak je to strašná šablonovitost všech postav, chybí jediný originální charakter. V průběhu filmu to ale stejně moc vnímat nebudete, protože tenhle příběh vás přibije do sedadel. ()

mimozakon

Pustil som si film na zabitie času, po 15 minutách som mu plne venoval pozornosť, ktorá skončila so záverečnými titulkami. Popri sledovaní som sa často pristihol so zatnutými päsťami, tak moc to na mňa zapôsobilo (podobný zážitok som mal naposledy pri Reign over me). Koniec filmu už je len taký dojazd, ktorý je vzhľadom na predošlé udalosti iba pochopitelný. ()

/:-D

Tak záverečné titulky skončili, hudba dohrala, film skončil... Ja stále čumím doblba a uvažujem čo by som spravil ja... Ale potom my dôjde, že našťastie nie som v tej pozici a uvedomím si, že už dlho som nevidel nič čo by ma tak vtiahlo. Dnes som si ešte stihol pozrieť aj Come and See takže v tento krásny slnečný deň ( bol som aj vonku :D ) som skoro skolaboval z toľkej hrôzy, ktorá sa dá vidieť vo filme. Idem si teda prečítať dáky dobrý vtip aby sa my lepšie spalo... PS: Je to sakra autentické až z toho mrazí... ()

TSZ

Drama ze středoškolského prostředí. Díky tématu, kterého se dotýká má o publicitu postaráno a nutno podotknout, že zaslouženě. Postupné vyprávění celého příběhu nás stále udržuje v napětí a zvědavosti, co se bude dít dál. Nakolik je celý příběh realistický spíše posoudí dnešní středoškoláci, já však musím za sebe říct že značné přitažení za vlasy jsem tam viděl. Každopádně se estonská kinematografie rozhodla zviditelnit dnes velmi diskutovaným tématem šikany a násilí na školách, které zde vyvrcholí závěrečným masakrem (asi nejsem sám kdo si myslí že vcelku zaslouženým) a mohu říci že se jí to celkem povedlo, protože kupříkladu já bych se asi jinak ke shlédnutí estonského filmu nedokopal. Problém je možná v tom,že již zítra si budu z celého filmu pamatovat maximálně děj (a to ještě jen velmi zhruba), další složky jako jsou herecké výkony, hudební doprovod či technické aspekty filmu zde byli poměrně dost nevýrazné. ()

Tanner

Nepamatuji si, kdy jsem naposledy sledoval závěr filmu s naprosto zatajeným dechem a sužován takovou fyzickou nevolností. Nějak to nemůžu vydýchat a zaujmout takový odstup, abych k tomu měl co říci. Zkrátka se mi nedostává slov. Syrové, drsné, sugestivní, až nebezpečně blízko realitě. Uf, toto si asi znovu hnedtak nepustím. Přesto nelze jinak, než za plný počet.----S odstupem dvou dní bych přeci jen řekl, že kdyby pár věcí bylo jinak, nezlobil bych se. Oželel bych kupříkladu vcelku samoúčelné dělení do kapitol, které byly navíc odděleny až moc naoko stylizovanými sekvencemi. Také bych snesl trošku propracovanější profily obou chlapců, hlavně co se týče klíčového zlomu. Přes tyto drobné výtky však jednoznačně zůstávám u pěti hvězd. ()

wOOzIe

V životě by mě nenapadlo, že se mi bude líbit tolik estonský film ( estonci prominte:D). Je to prostě něco opravdu k zamyšlení, takové filmy já miluju¨.. Ukazuje současný a velmi aktuální problém v dost kruté realitě, myslím si že by to šlo natočit ještě mnohem lépe, zobrazit větší beznaděj, ale na estonské poměry, nemůžu mít absolutně žádné námitky.. scénář je velmi propracovany, ale je znát menší mezery, ktre sou dány hlavně omezeným rozpočtem a tudíž i kvalitě obrazu a komparzu... úpříjemná béčková záležitost která v člověku vzbuidí mnoho pocitů a donutí člověka opravdu přemýšlet, Herci zahráli všichni výborně bez vyjímky.. Myslím, že je dobře, že si člověk aspoň na chvilku oddychne od americké tvorby... Zaslouží si určitě své místo v žebříčku... pět*... ()