Sedm kapitol ze života studentů jedné blíže neurčené estonské střední školy. Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vyústí v tragédii - k překvapení všech - i diváků. Mrazivé svědectví o ponižování lidské důstojnosti. (oficiálny text distribútora)

lena60

Na tento film nejspíš dlouho nezapomenu. Hlavně kvůli snad až příliš radikálnímu konci. Nějak se mi nechce věřit, že se ta událost skutečně stala. Výborný film. Jen mě tak napadá, že je velká škoda, že se podobné filmy netočí u nás. ()

heyda

Kdybych neměl zkušenosti s něčím podobným, tak bych dal 4 hvězdičky, protože filmově to je jen mírný nadprůměr. Ale důležitější je to, co film vzkazuje všem. Je mi už nějaký ten rok přes 20 let, než jsem nastoupil na VŠ, tak jsem chodil na 8-leté gymnázium. Taky u nás ve třídě hlavně na nižším stupni se dělali různé nehezké věci a taky nám třídní několikrát mluvila do duše. Jenže u nás to nebyla celá třída versus jeden či dva kluci, ale měli sme ve třídě jistého jedince, který si vytipoval několik slabších, přičemž ten nejslabší to schytával i fyzicky. U nás se však naštěstí nestřílelo, ale věřte, že ta hranice je opravdu úzká. Dávejte bacha a chraňte slabší!!! No a k filmu? Drsný byl dost, ale ta scéna na pláži je extrémně přehnaná a fakt se mi nechce věřit tomu, že by se někdo jen tak nechal. Dále jsem hodně postrádal řešení učitelů. Ke všemu na těch chodbách taky chodí učitelé, takže to veřejný šikanování se podle mě moc neděje. No ale kdo ví, jak to chodí v Estonsku. Taky během té závěrečné scény v jídelně by mě zajímalo, kam se poděli všichni dospěláci? ... Tohle jsou jasné výtky, které mi vadily, ale ten konec je natočen tak neskutečně realisticky, že to přebije snad všechny moje kritiky a proto se přikláním k 5 hvězdičkám. ()

mat.ilda

Jakoby škola sama o sobě už nebyla dost hnusná instituce ... Měla jsem čest vidět v rozmezí dvou dnů Klass i Ondskan - tedy dva různé snímky, zabývající se stejným tématem, přesto nelze tak docela srovnávat - každý se odvíjí z odlišných vzorců chování, každý spěje k jinému konci. Klass je syrově současný, zlo přímočaré, neschovává se za řád, neprýští ani z CAN syndromu, je zde jako výživa nemocného ega - pro požitek z fyzické síly a psychické nadřazenosti nad slabším. O to víc divácky uspokojí (avšak posléze pořádně zhořknou) poslední minuty, kdy Kaspar s Joosepem ohlásí konečnou a vaše srdce tluče v rytmu jejich kroků, kráčejících vstříc svému vysvobození i odsouzení. Bolestnější o inspiraci skutečnem. ()

jojinecko

Plný počet udeľujem nielen za filmárske kvality, ale aj za filozofický presah a nastavená zrkadlo šikane, ľudskej pasivite a ďalším veciam, na ktoré sa ťažko pozerá, pretože je to vec, ktorá je na každom kroku a je veľmi pohodlné zatvárať oči (robíme to predsa občas všetci). Klass je nesmierne krutý, intenzívny a neľútostný- priznám sa,už dlho som nebol tak "emocionálne rozložený" ako pri tomto filme. Tá záverečná katarzia môže niekomu pripadať prehnaná (by the way vraj je to podľa skutočných udalostí!) ale je len "logickým" vyústením, mementom a kladie otázku: "kam až siahajú hranice ľudskej dôstojnosti a pohodlnej pasivity a kde sú hranice spravodlivosti?"...Niekedy možno skratkovité, ale inak perfektné, naturalistické, sugestívne!!! Treba vidieť a púšťať povinne na školách... ()

Stanislaus

Vztek, pohoršení, empatický pocit k hlavnímu hrdinovi - to vše a ještě víc ve mě vzbuzoval tento excelentně natočený snímek. Opravdu dechberoucí a realistické ztvárnění hlavního tématu a všeho kolem co s tím souvisí. Herci hráli a nebyli to žádní trapáci a své role brali dost vážně. Co se týče vizuálního ztvárnění, tak mě to také dostalo - dobře sestříhané přechody mezi jednotlivými dny a ještě ta hudba do toho. Wow! Říkal jsem si, že tohle není snad ani možný. Kde je sakra spravedlnost! Ale tak to ve skutečném světě zkrátka chodí. Prostě neobvyklý a neuvěřitelný snímek od estonské produkce (můj první!), který mě chytil na začátku a pustil až na konci. A že to byl sakra dobrý konec! Kdo neviděl, neuvěří! ()

Pejpr

Až vám milé děti povím, co mám na srdci... Když jsem si pouštěl Klass věděl jsem o něm pouze to, že je na csfd v Top 200, a že se bude pravděpodobně odehrávat ve třídě, kde bude asi probíhat šikana. Začátek filmu jenom mou tezi podporoval. Ale to, co se dělo potom, ale hlavně, co se dělo ve mně, to jde popsat jen velmi těžko. Nejdřív mnou projel neuvěřitelnej vztek, že se mohlo tohle vůbec dít. Byl jsem úplně rudej v obličeji a uvnitř jsem křičel. Nadával jsem na děti (kde se to v nich bere?), nadával jsem na učitele ("Kdo mlátí Josefa?", kurz pedagogiky nadevše), nadával jsem na rodiče (hlavně Josefův fotr byl totální magor a hovado), nadával jsem na lidskost, nadával jsem na blbost. Po cholerickém extrému, přišel extrém melancholický. Až potom mi začalo být těch kluků líto, věděl jsem přesně, jakou bezmoc musí v sobě prožívat. Uvrženi do situace, ze které není jediného východiska. Do víru osudu bez možnosti vlastní volby. Komu dospělému tohle vysvětlit? Kde vzít podporu? Co jiného jim zbývalo? Jeden z nejsugestivnějších filmů vůbec. A když je někdo takovej rádoby odborník jako Cival a dokáže tohle vnímat jako film a psát o nedokonalých formálních filmových složkách, tak je pro mě naprostej citovej ignorant a sociální odpadlík. ()

Flego

Výnimočný snímok z nefilmovej krajiny ( aspoň pre nás ). Azda každý zažil určitú formu šikanovania v škole alebo na vojne. Je dobré ak existuje takýto film a v plnej nahote poukazuje na tento problém. Mladí herci sa zhostili svojich úloh veľmi dobre a ich výkony boli uveriteľné. Vyzdvihol by som zvuk, ktorý umocňuje scény a dodáva príbehu silnejší zážitok. ()

virus10

Nezapomenutelný!! Že by mě dokázal rozklepat film, tak to se mi teda nestává. Šikana ve školách je určitě všude, ať už v jakýkoli podobě a kam až to může zajít je vidět v tomhle snímku podle skutečné události. Co byste dělali na Josefovo místě? Kolik spolužáků by se zachovalo jako Kaspar? Myslím, že moc ne!! Jo a musim se přiznat, že jsem si přál, aby ani jeden z těch zmrdů neutekl, protože si to všichni zasloužili(teda kromě toho omylu s tou osmačkou). Film festival Karlovy Vary 2007. ()

hrona

Shlédnuto v době Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. Zkažená mládež je obraz náctiletých v oblasti dospíváním, který svojím zaměřením poukazuje na problémy, které byly, jsou a budou bohužel v naší společnosti stále aktuální. Na můj vkus příliš trhavá skoro dokumentární kamera, extrémně nepěkní herci a celkem jalové dialogy. Ovšem svým zvráceným způsobem mě film bavil a za necelých 90 minut nebyla doba, kdy by bylo vyloženě hluché místo. Ač snímek začíná poměrně nevinně, graduje až do svého úplného drsného maxima. O to je horší fakt, kdy si člověk uvědomí skutečnost a reálnost. Film jednoznačně nedoporučuiji pro slabší povahy. ()

jonyyy

Tak tenhle film si budu hodně dlouho pamatovat. Šikana je asi hodně rozšířená, ale myslím si, že do takových extrému málokdy zajde. 99% ()

Kailo

Nechápu, že jsem ten film tak dlouho odkládal. Tak nějak jsem byl spokojen s Ondskan a Dog Pound. Jenže, teprv s tímhle snímkem jsem se mohl ztotožnit. Neříkám, že základní škola kam jsem chodil byla nějaké peklo, ale tou "dětskou a nevinnou" šikanou přeci jen kypěla. Z pozice pozorovatele jsem naprosto chápal jak se Kaspar cítil...80% ()

Ivoshek

až do teď jsem netušil, že cristiano ronaldo začal svou kariéru šikanou na menších pobaltských školách. člověk díky kinematografii objevuje stále nové a nové věci... ()

Janek

Hodnotit nebudu, protože jsem neměl nervy na to Klass ukoukat. Ale princip filmu chápu, konec jsem si pustil. Promítal bych ve školách, ale mě z toho vynechte. ()

SOLOM.

Hodně slušný a zajímavý estonský film. Šikana je ve světě velkým trendem a nevyhla se ani naší škole. Já naštěstí nikdy bit spolužáky nebyl. . Stejným trendem je i střílení spolužáků a kantorů na středních školách. Mnohdy ovšem k tomu dochází kvůli obyčejným prkotinám. Tady je jeden kluk šikanován celou třídou a druhý mu chce pomoci. Nakonec jsou však oba dost poníženi a rozhodnou se vystřílet škodnou. Atmosféra filmu se lehce přelívá z nudných pasáží až přes ty opravdu kruté, kdy je dost surově mlácen hlavní hrdina. Ke konci filmu mi ho bylo už tak líto, že se nedívím jeho činu. ()

eraserhead666

Opravdu až nechutně realistická studie šikany. Syrové, přímočaré, nic neskrývající, hnusné. Párkrát jsem byl už rozhodnut, že to prostě nedokoukám. Naprosto očekávatelný (a co je nejhorší, tak nějak i pochopitelný a "přijatelný") konec filmu vás ani nijak moc nepobouří. Zaujalo mě hodně civilní zpracování a uvěřitelné herecké výkony. Navíc, více než polovina herců a hereček mi někoho připomínala, jako bych je už někdy někde viděl. Připadali mi jako lidé ze sousedství. A to se jen tak nějakému filmu nepodaří. Chcete si zhnusit podvečer nebo večer? Pusťte si tohle! ()

Ilicka

SPOILER!: Zasloužili si to, z*****í hajzlové... KONEC SPOILERU! *** Hodně nehezký film, který se zaobírá tématen šikany, je až příliš prvoplánově drásavý a brutální, a ve své realističnosti v podstatě nereálný. Takové zrůdy se v jedné třídě můžou sejít jen ve filmu. *** Roztřesená kamera, hiphop, dospělí naprosto mimo mísu. (Ne, opravdu nesrovnávám s Gymplem!) ()

fleker

příběh o dvou mládencích, kteří vzali nedostatek železa ve školní stravě do vlastních rukou a rozhodli se jej řešit po svém....schola ludus ()