Antikrist

• Česko Antikrist (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Psychologický
Dánsko / Nemecko / Francúzsko / Švédsko / Taliansko / Poľsko, 2009, 109 min

Príbeh manželského páru, ktorá odchádza vyrovnať sa so stratou malého syna na opustenú chatu v hlbokých lesoch, je nielen plný nečakaných zvratov, dusnej atmosféry, explicitných záberov, ale aj fóbií majstra postmodernej réžie, dánskeho režiséra Larsa von Triera. V Antikristovi sa spája tajomnosť Lynchovho Twin Peaks, Tarkovského Stalkera s hororovou atmosférou Kubrickovho Žiarenia či série Saw. Antikrist je však predovštekým silno vizuálnym zasvetením do ľudského podvedomia, z ktorého vystupujú démoni, o sile ktorých sme nemali potuchy. (ASFK)

JohnMiller

ťažký film. Asi jeden s najťažších aké som kedy videl, a to nemyslím komplikovaný dej alebo skrytý zmysel niekde v surrealistických pochodoch. Toto sa pozerá vyslovene ťažko bije to nenormálne na psychiku človeka. Tá atmosféra je neopísateľná zažierala sa mi do vnútorností a počas celého času som sa nemohol zbaviť toho hnusného nechutného zvráteného pocitu. Ešte sa mi nestalo že by som ma takto dokázal dotknúť "film v ktorom hrajú herci" všetko je hrané, ale nejde nech si to opakujem koľkokrát chcem pri niektorých scénkach proste nemôžem musím to zastaviť. Willem Dafoe dostal konečne po čate poriadnu filmovú rolu (Spider mana som radšej nespomenul) a svoj herecký talent na plno ukázal. Dávam si otázku.. o čom ten film bol, alebo čo mal film povedať ? Odpovedám si na ňu jedným slovom. "ROZKLAD" Celí film bol o hnusom rozklade či už bytostí alebo ľudskej mysle. Rozklad do nepredstaviteľných zvráteností. Celí čas sledovania som u Antichrista cítil inšpirácie Andrejom Tarkovským.. O to viac ma prekvapilo že film bol venovaný jemu. Aj keď neviem, neviem ako by to prijal on sám. ()

AlistairMir

Komentář obsahuje spoilery tak pozor pozor a blablabla...Opravdu by mě zajímalo za co konkrétně dostala Charlotte tu cenu. Možná za honění Dafoeho ptáka, nebo za to že se srdnatě prstila u kořenů stromu a možná za to že všude pořád špulí svou holou řiť a čtvrt filmu chodí bez kalhot a ukazuje svého bobříka a nebo za to že jí nakonec hrábne úplně a ušmikne si poštěváka? Jestli se cena dává za to, že nějaká herečka ukazuje pizdu tak to jsme to skvěle dopracovali. Ale jedno plus to má. Neustálej odkaz na její genitálie nám celou dobu nenápadně naznačuje že ten film je strašná ...... určitě jste mě pochopili. Někoho možná v hororu uspokojí že , cituji : Příroda je chrám satana a žaludy pláčou. Mě to ale neuspokojilo ani trochu. Jedinej kdo byl uspokojen jsou ty dva co do toho neustále bušej a že nakonec zjistím, že pro ženskou byl orgasmus důležitější než záchrana dítěte mě fakt ze židle nezvedlo to snad čekal každej. Že je to mistrně natočený? A k čemu to je dobrý, když je to krávovina na entou? Jednu hvězdičku za to, že na konci filmu zjistím kolik bab píchá Slenderman. ()

grogodil

Bol to čistý priestrel, ktorý sa po nabehnutí záverečných titulkov veľmi rýchlo zahojil a neostala po ňom takmer žiadna jazva. Asi tak nejak by šiel zhrnúť účinok ďalšieho Trierovho filmu, ktorý ma zas a znova len nejak neškodne lizol. Trier mal vraj počas prác na Antichristovi depresie a boh vie v čom lietal, no určite sa mu nepodarilo tieto depresívne pocity preniesť na diváka. Bolo na tom vidieť ten žiaľ (prológ bol úžasný), pár záberov bolo bolestivých až vyslovene krutých (aj keď skôr pre oko, než pre dušu), no akonáhle sa Trier nesnaží šokovať, alebo nepredkladá svoje spomalené temné výjavy, nemá toto pomalé a bolestivé rozjímanie nad stratou dieťaťa čím nejak extra zaujať... ()

willow666

Miluju von Triera. Nikdy mě žádný jeho film nezklamal, ovšem tenhle ano. Nemám nic proti nechutnostem, depresi nebo bolesti, je jedno, jestli se slabé povahy nemohou dívat. Po první scéně, která je mimochodem dokonalá, jsem si říkala "jo, to je vono". Nebylo. Ten chlap má kurva problém a kurva rád si hraje s divákem. Ale bejt divnej za každou cenu vzalo tomuhle filmu něco opravdového, co měly doposud všechny ostatní. ()

Skip

Nic mě nešokovalo ani nepobuřovalo. Naopak jsem se spíš nudil a hlava se mi kroutí údivem nad tím, jak může být takový film docela dobře hodnocený a za co dostala Charlotte Gainsburg cenu, to už mi ta samá hlava vůbec nebere. Tentokrát von Trier natočil něco, co mě absolutně vůbec nebralo, což se o jeho předchozích filmech rozhodně říct nedá. ()

Dexter1

Vizuálne, symbolicky a filmovou estetikou dokonalosť sama. Čo sa týka obsahu a pointy, tam to trošku škrípe a nie moc funguje akoby malo. Osobne si dovolím tvrdiť, že z filmu a poniektorých záberov som zostal doslova šokovaný a to sa mi pri filmoch hocakého brutálneho obsahu nestáva. Možno je to hlavne tým, že je to silno naturálne (su)realistické a všetko v tom má svoju (úchylnú a kontroverznú) výpovednú hodnotu. Každopádne za dojmy dávam 4* (čiže u mňa vyhrali emócie nad racionalitou) a Triera si určite prelúskam viac. ()

kajas

Kdepak, tyhle umělecké filmy nejsou nic pro mě. U prologu mohu pochválit jedině hudbu. Zbytek filmu jsem protrpěla a při nůžkové scéně jsem odvrátila oči. Hlavní hrdinka byla zkrátka neskutečná p... Děkuji, nashledanou. ()

Dont

Herci bezchybní, něco do sebe to má, především obrazově je to místy fantastické, to nepopírám. Ale nemůžu dát vysoké hodnocení něčemu, co se mi nelíbilo. A že tam takových scén bylo požehnaně. Nejsem rozhodně nijak prudérní, nemyslím si však, že vše musí být na plátně takto explicitně znázorněno. Tohle už bylo za mou pomyslnou hranou. Kombinace sexu a násilí se mi příčí, odnesla to už druhá část Nymfomanky a ještě více nyní Antikrist. ()

MessiM

Antichrist není filmem pro každého, není to ani film na neděli, natož pondělí nebo na úterý. Je složitý a náročný, a abych řekl pravdu, dalo mi to celé velký problém se nad tím vůbec zamýšlet. Miluji dlouhé a zdánlivě nicneříkající scény, které dokonale dokreslují pozadí filmu, a těch tu není zrovna málo. Je pravda, že ani já nepotřebuji vidět detailně pohlavní orgány herce, abych měl pocit, viděl naturalistické, oduševnělé, originální dílo.. Ale ono originální je! ()

Dubro

„Môj milý Lars von Trier, úvodom môjho listu Vám chcem povedať len toľko, že píšem v stave hlbokej depresie. Ani neviem, či tento list dopíšem, či ho vôbec pošlem, či si nakoniec neprevŕtam nohu, alebo či si neurobím niečo s vajcami. Možno volské oči ... kladivom. Po rokoch, keď som pretancoval s Björk jej temnoty, som sa rozhodol, že si opäť pozriem čosi pre oko náročného diváka. No ďakujem Vám pekne, ak som doteraz mal depresiu „lajtku“ tak dnes ju mám v takom obale že „crash proof box“. Dúfam, že si rozumieme a ten účet na preplatenie, ktorý Vám posielam spolu s týmto listom, ten mi vystavil môj psychiater na poslednom sedení. P.S. Preto len 4 hviezdy.“ ()

d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2009 - Najlepšia herečka (Charlotte Gainsbourg) ◘◘◘◘ obdivujem, koľkí ľudia sa odvážili napísať k tomuto komentár..... ja som totiž ostal totálne prikovaný, a na film ktorý by ma viac zmiatol svojou psychológiou a jej podaním sa už dávno nepamätám.... mám pocit, že nech by som k tomuto napísal čokoľvek bola by to vždy iba subjektívna domnienka s iba veľmi málo opornými bodmi vo filme..... tá neuchopiteľnosť ma úplne odrovnala! každá scéna otvára nové a nové možnosti pohľadu ...... a preto napíšem iba to najjednoduchšie vysvetlenie, ktoré by som bral za definitívne, ak by som film zaradil čisto do kolónky psychohoror.... žena mala obrovské výčitky, že dieťa zomrelo, pretože ona počas sexuálneho aktu tomu mohla zabrániť - dieťa blížiace sa k otvorenému oknu videla.... sexuálny pud bol však silnejší. Nakoniec vo svojej pomätenosti z toho začala obviňovať nie iba seba, ale aj muža - zvodcu, a "patrične" ho za to potrestala (tak ako aj seba) .... ale film je ďaleko, ďaleko za takýmto jednoduchým vysvetlením. (komentár od O*R*I*N-a je vynikajúci, doporučujem) ()

dee-key odpad!

To hodnocení nemůžete brát zas tak vážně, vzhledem k tomu, že jsem si to pustil omylem na youtubu a viděl jsem jen pár minut. Ale i těch pár minut nestoudné erotiky, nepochopených obrazů a úchylného násilí hraničící s japonskými bijáky mi stačilo. Takže celé to vidět nemusím, už jen o tom malém kousku si myslím svoje. ()

GILLWANDER

Fuj, niektoré scény si mohli tvorcovia odpustiť. Vyhoniť niekomu rozfláknutý penis, je pekná nechutnosť. Agrrrrr! Ahhh! Ešte teraz mi behá mráz po chrbte z tých nechutných scén. No celkovo film mal čo ponúknuť, nebolo toho veľa, ale na čistý priemer to postačí. Tri hviezdy za pocit, že to nebolo najhoršie. 5,5/10 ()

SonG

Originální?ANO!Napínavé?ANO!depresivní?JAKO PRASE!Tak proč ta pachuť v ústech?ano, film má jistě svoje jen tak nezapomenutelné chvilky (prolog), ale ve vší té depresi se mi nějak ztrácí souvislosti a co se děje ke konci, to už mi hlava nebrala. Určitě velice sugestivní dílo Triera, který, jak je ostatně vidět i ve filmu, se nebojí opravdu ničeho. ()

maverick10

Trier = Tarkovskij_v.2. Silne - obrazove velmi poutave. Avsak po prvnim shlednuti jsem silne zmaten. Hodne tezko se clovek dostane na kloub tomuto snimku, kde je prave zena stelesnenim antikrista a zena hraje prim ve svete deziluzi , komplotu a prave ona je stelesnenim naprosteho zmateni a nerozhosnosti. . . ()

BitlDjus

Charlotte Gainsbourg s Dafoem excelují, jako dvě zničené a vyždímané osoby. Velice syrový, odvážný, brutální, psycho snímek, který udivuje svojí vizuální stránkou. Lars von Trier dokáže opravdu přesvědčit o kvalitě svých filmů. ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (viac)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (viac)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla

19.04.2008

Lars von Trier a horor? Kdo viděl jeho seriál Království, ten ví, že na tom vztahu není nic nového ani neobvyklého. Tentokrát do toho ale dánský svéráz praští v celovečerní formě. Už letos v létě se… (viac)