Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

ivan_drago

Jdou, někdo zmrzne, jdou, někod chcípne žízní, jdou a narazí na hory, jdou a sou v Indii, toliko k ději. Tímto nijak nechci snižovat statečnost zmíněných pánů, ale ve filmu mi uchvátil jen Farrell... vynikající figurka, peckový tetování a jeho hláška "You pray too much for an innocent man." Jinak fakt Pán Prstenu bez prstenu, proště jdou... no. ()

Sonnik

Their escape was just the beginning. Tady mě Weir zklamal. Hodně sem se těšil a dostal jenom docela zdlouhavé dvě hodiny epických obrazů bez jakékoliv akce nebo napětí. Herci nemají pořádně co hrát a jako celek je Útěk ze Sibiře jenom průměrný film a nezdolné lícké vůli k přežití. Nic moc. "We walk." ()

žvanimírek

Silný příběh o nesmírné lidské touze a odhodlání, který mě celých 133 minut míjel zhruba stejným způsobem jako Jim Sturgess Bajkal. Bohužel u mě to neskončilo happy-endem, svůj "Bajkal" jsem nenašel.... ()

markuc

Neokoukane tema, ale zpracovani docela tradicni - film nicim extra nevybocuje z normalu. Od P. Weira jsem cekal vic, zbytecne roztahane, misty tezce uveritelne sceny/dialogy. Takove Bile peklo se mi libilo vice. ()

capák

Film se skládá ze dvou kvalitativně odlišnejch částí, přičemž ta horší z nich naštěstí přijde už na začátku a kvalita snímku tak během jeho průběhu víceméně neustále narůstá. Prostředí ruskýho gulagu je zobrazený dost nevěrohodně, navíc ani není příliš jasný, jak se hlavní postavy dají dohromady, a co je nejhorší, onen útěk, kterej by měl bejt jedním ze stěžejních bodů filmu, není zobrazenej vůbec. Jakmile ale vězni opustěj tábor, začíná skvělá podívaná, která navíc díky různorodosti prostředí, ve kterejch se příběh odehrává, vypadá velmi dobře i vizuálně. Vrcholem filmu je pak pro mě osobně část odehrávající se v poušti, konkrétně pak mongolská scéna, kdy skupina zjistí krutou pravdu o svým osudu. Závěrečná scéna by tady naopak možná ani bejt nemusela, připadalo mi, že sentiment v tomhle filmu prostě nemá co dělat. Rozhodně ale musim smeknout před hereckejma výkonama hlavních představitelů, ať už jde o Sturgesse, Harrise nebo Farrella, ve všech případech jde o famózní představení. Co mi naopak opět vadilo byla určitá jazyková nevěrohodnost. Pokud ze skupiny sedmi převážně východoevropskejch vězňů 40. let mluvěj všichni dobře anglicky, cítim v tom bohužel snahu zpopularizovat film pro západní veřejnost právě na úkor autenticity. Původně jsem uvažoval, že Útěku ze Sibiře dám tři hvězdičky, ale vzhledem k vynikající prostřední části by to ode mě bylo nefér. Proto je to nakonec za čtyři. ()

bubun

Ukecané, okecané, nevěrohodné, a, s prominutím, stupidní. Všimněte si, že do cca poloviny filmu skupina v podstatě nikam nejde - většina ukacaných, patetických scén, s rádoby moudrými myšlenkami se odehrává při posezení někde na paloučku, v jeskyni nebo v lesíku, kde krásně plápolá ohýnek. Také mě zaráželo, jak jsou do poloviny filmu a pak s častým opakováním v průběhu druhé půlky všichni neskutečně optimističtí. Přidá se k nim mladé děvče, které poté, co ji přijme i mudrc snímku, Ed Harris, stále poskakuje, výská a běhá. A jejich optimismus a entuziasmus nemůže ohrozit ani fakt, že šli tsíce kilometrů, aby se dostali do komunistického Mongolska (velmi stupidní, ilustrativní scéna filmu), takže jsou na dalších tisíc kilometrů doslova v řiti. Nikdo se nehroutí, nikdo se nechová "normálně", běžně. Ihned začínají chapci a dívka plánovat, kterak půjdou tedy přes Mongolsko do Tibetu a pak dále, do Indie, pohoda, nic se neděje, prostě budem šlapat, hladovět, trpět apod. dál, další stovky kilometrů. A ten přechod přes Himaláje taky docela pěkně odflákli. A co měla proboha znamenat ta vizuální hříčka na konci, kdy sledujeme pár bot jednoho z představitelů a k tomu si můžeme přečíst evropskou historii v pár větách? Proboha, všichni přece nejsou tak nevzdělaní, a kdyby, takhle zestručnělá informace Američanům stejně nic neřekne. ()

nemik22

Podobný scénář už jsem viděl víckrát. Film je srovnatelný např. s tituly "Bílé peklo" nebo "Sedm let v Tibetu". I když stopáž filmu byla poměrně dlouhá, rozhodně jsem se nenudil. Velmi pěkné zpracování (masky, hudba...). Druhá světová je velice poutavé téma, které se mi nikdy neohraje. ()

Mrkvič

Od takového režiséra je to docela zklamání. Námět je zajímavý a pár momentů se opravdu povedlo, ale jinak je to hodně těžko koukatelné. Hlavně druhá polovina filmu (a to ne jen tím, že jsem v kině trpěl s bolavým kolenem). Ta se vleče, ale neuteče. Hrdinové umírají, ale moc velký vztah k nim ani přes tu dlouhatánskou stopáž nemáme. Co ale musím ocenit je, že u podobných filmů na motivy něčího vyprávění si často říkám, že to tak nejspíš nebylo, ale jemu se to dobře zrovna takhle vyprávělo, a u tohohle filmu je to přesně naopak. Všechno je tak neuvěřitelné a přesto uvěřitelné z pohledu diváka. Weir holt není žádný břídil, ale tady odvedl prostou rutinu. ()

DaUr

Zajímavý námět, to jo. Ten příběh je dechberoucí. A krásně se na to kouká, co si budeme povídat - ačkoliv nutno uznat, že i ze "zeměpisného" hlediska z toho šlo vytřískat víc. Jádro problému ale tkví v jiných dvou věcech - jednak nezajímavosti postav (všichni jsou sice náležitě představeni a jejich pohnutky jsou vysvětleny, ale přesto je vám celkem jedno, kdo případně zemře a kdo ne) a jednak v absenci gradace, kdy nejvíc napětí zažíváme na samém začátku útěku a od té doby už jen sledujeme trochu delší procházku s několika rádoby emotivními a napínavými momenty, které ale tak nějak nefungují. Nejsem vyloženě zklamán, ale rozhodně nejsem ani nadšen. ()

Mirokukii

Velice výpravné a v solidním tempu. Neběželi, nýbrž šli, a tak má divák i čas kochat se krásami přírody. Jak příběh plyne, stává se zajímavějším a diváka pohlcují osudy a strasti postav víc a víc. Zejména Farrell předvedl něco, co bych od něj rozhodně nečekal. S absencí napětí a vážnějších zvratů pěkné, dojemné a smutné putování. ()

plechulka

Tak, jak se útěk musel zdát nekonečný jeho protagonistům, tak na mne působil celý film - a to myslím (alespoň na mne) zafungovalo .... Zvláště záběry z pouště, rozlehlé a lhostejné, byly téměř nesnesitelně dlouhé.... ()

Lachtaan

Dobrodružné filmy zkrátka a jednoduše zbožňuju a pevně věřím, že se to ještě v daleké budoucnosti vůbec nezmění. Pozorovat prostřednictvím neutichajících příběhů scenérie nedotčených koutů přírody naší přenádherné planety je ten nejkrásnější pocit, co mi mohou filmy nabídnout. Tak tomu lze říci v případě španělského The Way nebo mého osobního klenotu Into the Wild. V momentě, kdy se vrátíme ke zdejšímu The Way Back, mi již leccos pokulhávalo, sympatičtí hlavní aktéři se snažili ze všech sil nejasné momenty neustále vyzdvihovat. Nebýt mírně matoucího konce, který přišel prakticky znenadání, bylo by z Útěku ze Sibiře jedno z nejpřesvědčivějších dobrodružných dramat. ()

ivan bohatyr

Hodně dobrý film, ale trochu tomu ještě schází. Hlavně mi přislo ošizené to vězení, tam se dalo vykouzlit ještě mnoho zajímavých momentů, také to protloukání přírodou jsem čekal ještě více dramatické, přesto konečný součet je 4-5*. Už jsem se na tento film chystal dlouho a čekání se vyplatilo. ()

Micro41CZ

Útěk ze Sibiře je v podstatě walk movie. Chvíli se jde lesem, chvíli se jde pouští, jednou sněží, podruhé prší nebo praží slunce. A partička sympaťáků jde stále kupředu. Je to zdlouhavé a jednotvárné ve své koncepci, i přesto několik emočně silných momentů udržuje diváckou pozornost. A Colin Farrell. Ve své roli je dokonalý. Film od filmu lepší a lepší. ()

uiu

U mě naprostý průměr, ale čekala jsem od filmu něco víc (už jen kvůli hvězdným jménům - Farrel, Strong, Harris). Sledujeme skupinku mužů (a následně se k nim přidá i dívka - Saoirse Ronan), kteří utečou z gulagu a rozhodnou se odejít z Ruska někam, kde nejsou komunisti. Nakonec se dostanou až do tisíce kilometrů vzdálené Indie. Po cestě jich pár zemře, musejí bojovat o přežití v zasněžených lesích i ve vyprahlých pouštích a vlastně se po těch nástrahách a měsících spolu strávených vůbec neznají. Film mi hodně připoměl snímek s Danielem Craigem (http://www.csfd.cz/film/231610-odpor/), který také pojednává o skupině lidí přežívajících v lese a skrývajících se před režimem. Bohužel je film zbytečně dlouhý a místy i nudný. PS: Je to zvláštní, když spolu v ruském gulagu vězni mezi sebou mluví anglicky, natož, že jeden z nich je americký herec. Stejně jako fakt, že Rusové a Poláci si mezi sebou rozumí a nakonec přece jen každý umí anglicky, takže proč řešit polštinu a ruštinu. Tohle je asi největší minus filmu a jazykovou bariéru mohli vyřešit jako ve Valkyrii, kde film začíná německy, ale postupně přejde do angličtiny a pak se mluví jen anglicky. Takhle to pro mě jako pro lingvistu bylo strašně nelogické a nechápu představu Američanů, že za dob Sovětského svazu tu asi každý uměl anglicky :))) V době, kdy se celá Evropa poněmčovala a porušťovala naši hrdinové šprechtí perfektní angličtinou. ()

rowdys

Weir by si za to rošambo v strižni zaslúžil na prdel, pretože divákova emocionálna neangažovanosť je len jeho vinou. Prvá polovica v gulagu a sibírskej tajge ešte ušla, keď si odmyslím prestrihnutý útek (ten si ale do filmu po nejakých úpravách vstrihnite čojaviem z Hartovej vojny, nemci rusi whatever, máte tam Farrella). A vlastne nebudem sa k tomu rozpisovať, lebo to už všetko povedal grogodil. O 100 minút skrátený LOTR by tiež nefungoval. Hlavným problémom je to, že film skáče miestami rovno po celých týždňoch a divák nadobúda pocit, že sleduje len rough cut čakajúci na doplnenie voice-overom, ktorý by tieto skoky nejako pozliepal dokopy. A ten tu je treba ako soľ. Navyše keď umierajúca postava vo vás zanechá menej súcitu, než obetovanie 16 bitového Lemminga, tak dačo nie je v poriadku. ()

venison

Bohužel mi to přišlo trošku jako turistický výlet bez kouska dobrodružství.. Sponzor National Geographic vybral skvělé lokace.. Herci byli dobří, kostýmy super, ale někde se stala chyba a film ze sebe nedokázal vyždímat ani jednu napínavou scénu.. :-( Velké mínus filmu - chybí časové údaje, absolutně netuším, jestli tu cestu šli 14 dní nebo 2 roky.. ()

Zdeňka

Životní cesta, která bere dech. Můj obdiv patří především skutečným hlavním hrdinům, kteří dokázali veškeré, nejen přírodní nástrahy, překonat. ()

noriaki

Australský mistr nádherného obrazu si pro svůj další snímek vybral příběh, který v celé své hloubce snad ani zfilmovat nejde. Přesto v rámci možností to podstatné vystihl. Nekonečnost cesty a neuvěřitelné pocity vyčerpání a zároveň nezlomné vůle, čiší z každého záběru a já jsem postupem času téměř zapomněl, že se dívám jen na film. Herci jsou bez výjimky skvělí a Colin Farrell vyniká i nad nimi. I když je Útěk ze Sibiře přes dvě hodiny dlouhý, je nutně natočen ve zkratce, což mu trochu ubírá na přesvědčivosti. Jiný způsob ale není. Přesto zamrzí, že pochod přes Himaláje na který jsem se těšil celou dobu, se odehraje v několika krátkých záběrech. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)