Výmena

• Česko Výměna (viac)

Walter - syn slobodnej matky Christine, jedného dňa zmizne bez stopy a ani policajné pátranie nedokáže jeho zmiznutie objasniť. Po piatich mesiacoch sa chlapec nájde a losangeleská polícia ho s veľkou pompou odovzdá šťastnej matke. Jej šťastie však čoskoro vystrieda zúfalstvo - nájdený chlapec totiž nie je jej syn Walter, hoci polícia tvrdí opak. (STV)

lennyd

Christine Collins (Angelina Jolie) jako každý den odchází do zaměstnání telefonní spojovatelky, ale netuší, že právě tento den změní její život navždy. Večer po návratu domů totiž nachází dům prázdný, a po jejím devítiletém synovi není ani památky. Samozřejmě vše nahlásí policii, a pak už jen prožívá strastiplné dny čekání - až do dne, kdy jí policie oznámí, že syna našli. Ale Christine zjišťuje, že nalezený chlapec není jejím synem, a naopak jí policie vrátila opuštěného chlapce, aby si před veřejností spravila pověst. Christine nechce nic jiného, než najít svého syna - ale policie nechce přiznat svůj omyl, a je ochotna pro to udělat cokoliv... Už když se film začal rozjíždět, bylo znát, že diváka čeká ne úplně obyčejný příběh. Clintu Eastwoodovi se na režisérské židličce už prvními záběry podařilo dokonale navodit atmosféru počátku dvacátého století. A jak se začínala zápletka více rozvíjet, seděl jsem jak přikovaný u obrazovky a ani nedutal. Od plného pětihvězdičkového hodnocení mne trochu odradil konec filmu, který byl až příliš protahovaný, a navíc celé "rozuzlení" bylo až neuvěřitelně náhodné. Eastwoodovi se nadmíru skvěle podařil výběr hereckého obsazení, počínaje naprosto brilantní Angelinou Jolie a neméně tak výborným Johnem Malkovichem, ale podle mého oba musí smeknout před Jeffreym Donovanem, představitele chladného policejního kapitána Jonese. ()

Raven0

Jediné co mohu vytknout, je Angelina. Né že by hrála špatně, ale tahle hollywoodská sexbomba mi k filmu takovéhoto ražení nesedí. Taková Charlotte Gainsbourg by se mi tam zamlovala více :-) ()

VittaBella

Škoda, že jsem tenhle snímek tak neoprávněně přehlížela, protože si určitě zaslouží pozornost. Promítala jsem si v hlavě tvorbu Clinta Eastwooda a najednou si říkám, proč jsem sakra tomuhle filmu nedala šanci. Přitom už po dvaceti minutách si mě Výměna získala. Když si navíc uvědomíte, že se tohle opravdu stalo, tak nemáte ani slov. Výměna sice není tak skvěle dojemná a originálně jednoduchá jako Tajemná řeka, Million Dollar Baby nebo Gran Torino, ale přece jen to je skvělý film se vším všudy a při volbě plného počtu hvězdiček jsem neváhala! Čeští kritici to však viděli jinak a zaškatulkovali Výměnu mezi průměrné filmy, což je opravdu škoda, jež určitě odradila nejen mne. ()

Cocacolix

Perfektní materiál ke zpracování, ale Eastwood tentokrát nastavuje kaši. Klasické dvě hodinky by stačily. A když už ne, tak jen proto aby se umocnilo finále, která zde chybí. Atmosféra graduje spíš uprostřed filmu, než ke konci. A pak když "hustota" filmu klesá, říkáte si kdy už bude konec. A řeknete si to tak pětkrát. Jinak ale pěkné dílko, jak zpracováním tak námětem... ()

alyssa18

Ještě jsem snad neviděla film, kde by bylo zvárnění matčiny ztráty dítěte uvěřitelné a opravdu šokující a srdcervoucí. Netuším, co měla Angelina ve scénáři a čeho se musela držet, ale každopádně na to, abych film ohodnotila pěti hvězdičkami, mi v něm chybělo trochu víc emocí, patosu (možná i hysterie) a tak podobně. Poslední půlhodinka byla dle mého názoru trochu zbytečná (dost dobře by vše fungovalo i bez ní, ale budiž). Nicméně pořád je to film, po jehož zhlédnutí jsme s přítelem zůstali sedět několik minut zticha a nebyli schopni slova. ()

Endyis

Clint natočil skutečný masterpiece se svkěla hrajícími herci. Jeden z nejlepších filmů za poslední dobu. Angelina Jolie byla výborná, ostatní herci však nezaostávají. A hudba Eastwooda rozhodně ostodu nedělá (chívlema až trošku Badalamenti :)) Doporučui každému 10/10 ()

biglion

Excelentně emotivní, emotivně excelentní. Ještě, že je Eastwood lepší režisér než herec. V takovém případě pět hvězd právem. ()

Jazzzz

Velice krutý film o tom jak se můžou věci zvrtnout, když moc dostanou do rukou nesprávní lidé. Během filmu jsem zažíval opravdové pocity zoufalství spolu s Angelinou, které nelze vytknout vůbec nic. Zahrála svoji roli dokonale přesvědčivě a opravdu se pro ni výborně hodí. Z čeho jsem však byl zcela unešen je role Jasona Harnera. Svoji postavu rozpolceného psychopata zahrál tak přesvědčivě, že jsem mu to uvěřil i já. Film mě zaujal natolik, že hned po jeho shlédnutí jsem si začal o skutečné kauze hledat více informací a tím co jsem našel jsem byl opravdu zhnusen. Sečteno podrtženo, možná začínám být citlivka, ale nemám filmu co vytknout. ()

Pavlínka9

Unikátní film od skvělého Clinta Eastwooda :) Angelina Jolie skvěle dobově zapadá a její výkon je pro mě jeden z jejích nejlepších :) Dobové vyobrazení je úžasné příběh tak chytlavým a napjatý, že Vás táhne celý film...Neustálá naděje a zoufalství, které má hlavní hrdinka a později i zlost, ji přesto udržují naživu, kdyby se Walter vrátil. Je to chytlavé, napínavé, dojemné, soucitné a zároveň Vás to na celou dobu pevně posadí do křesla a nepustí až do poslední titulky.... ()

Minimie

Ufffff. Z tohohle se budu ještě chvíli vzpamatovávat. Marně pátrám v paměti, ale od Zelené Míle na mě snad žádný film takhle silně nezapůsobil... Připravte se na smršť pocitů: vztek, frustrace, soucit, bezmoc, lítost, naděje, to všechno musíte s Christine Collins prožívat naplno v jejím zoufalém boji s nemorálními policejními úředníky. Ne každému filmu se podaří vás vtáhnout do děje a úplně pohltit, ale Clint Eastwood už poněkolikáté dokázal, že on to prostě umí. Strhující příběh, jen těžko se mi chce věřit, že se něco takového skutečně stalo... Měla jsem v plánu pustit si po Výměně ještě jeden film, ale už na to nemám sílu, tohle mě emocionálně totálně vyčerpalo. ()

progression

Ve stejném roce jako "Gran Torino" natočil Clint Eastwood ještě jeden "majstrštyk" a opět zabodoval. Jako už je u něj v poslední době zvykem, opět vynikající scénář (i když podle skutečného příběhu), který na plátno převedl opět jeho charakteristickým a nezapomenutelným způsobem. Angelina Jolie (i když ji zase až tak moc nemusím) tady podala jeden z životních výkonů, perfektní zpracování dobové atmosféry, výstižná (Clintova) hudba a emočně vypjaté drama matky, která "bojuje" proti přesile (zkorumpovaná policie, média ruku v ruce s mocnými), co mi to jen připomíná ... Když se někdo "z bezmocných" snaží uspět proti moci těch, "kteří spolu mluví", není to zdaleka procházka růžovým sadem a divák jen bez dechu zírá, co je všechno možné a jak se "moc" chová k těm, kteří nechtějí držet hubu a krok. Film mne silně zasáhl už při prvním shlédnutí, při těch dalších dojem vůbec nezeslábnul, ba právě naopak. Připadá mi, že režisérská kariéra Clinta Eastwooda v nejlepších letech už docela zastiňuje tu jeho hereckou, přesto, že těch hereckých nezapomenutelných rolí měl ve své bohaté kariéře rovněž habaděj. Asi u něj opravdu platí (jako u málokoho tak přesvědčivě), že zraje jak víno. Tak jsem zvědav, jaké báječné "ročníky" diváky ještě v budoucnosti čekají. ()

Antek

J.M. Straczynski platí v comicsovém světě za autora, který vyniká v komplexních příbězích (a z nichž většina je ověnčena řadou cen). Nejinak je tomu v případě The Changeling, mistrovském opusu Clinta Eastwooda (každý jeho film je lepší a lepší!!!). Opusu, který vás dožene k pláči, vzteku a znovu k pláči. Příběh o nejhorší noční můře každé matky a o bezpráví, které se nachází tam, kde být určitě nemělo. Neskutečně dějově našlapané dílo, které táhnou dopředu (bez vyjímky) výborní herci -- Malkovich je charisma samo a jeho výkon si i přes malý prostor vydupe svou pozornost; stejně tak Jason Butler Harner a jeho "bytí" jedné z největších zrůd filmového plátna; a také Angelina Jolie, která svou roli matky prožívá od prvního dechu do poslední slzy. Film právě skončil a je pořád v mé hlavě -- ještě pořád ve mně rezonují dozvuky opravdu vyjimečného díla. Clinte, už se vykašli na hraní a jenom toč ... protože jsi jeden z největších režisérů současnosti. ()

Mihail123

G-e-n-i-á-l-n-e. Clint zasiahol všetky moje citové orgány a naservíroval drámu tak silnú, že ma okmažite vtiahla do deja. Klobúková urevaná Angelina na polícii, farma, proste všetky dejové línie perfektne pospájané do jedného komplexného celku. Clint jednoducho na staré kolená neskutočne ruluje. Jeden z najlepších filmov roku 2008. Clint, Oscar za réžiu...prosím! ()

Hennesy

Práve som prišiel z kina (podotýkam, že žiaden Multiplex, ale staré dobré kino Úsmev v Košiciach:), takže moje dojmy z filmu sú čerstvé...myšlienky som si utriedil cestou domov v trolejbuse, takže je najlepší čas napísať komentár. A hneď zkraja musím povedať, že sa pripájam k tunajšiemu vysokému hodnoteniu. Eastwood na režiérskej stoličke opäť nesklamal a ponúkol mi emóciami nabitú drámu s dobrým príbeh podporeným solidnými hereckými kreáciami. Angelina zahrala matku strateného syna presvedčivo, aj keď sa neviem zbaviť pocitu, že mi tam nepasovala. A trocha v úzadí ostal aj menej využitý Malkovich. Okrem nich je vo filme iba málo kladných postáv, väčšinu tvoria skorumpovaní, skazení bastardi, ktorým som prial, aby dostali čo im patrí:) Celý čas ma film držal v napätí, takže by som povedal, že je to dráma, ale s prvkami krmi a thrilleru, čo je len dobre, pretože to napätie a neistota čo bude ďalej ma držala v strehu po celý čas. Zatiaľ dávam ****, ale veľmi dobré štyri...uvidím ako sa budem cítiť po druhom zhliadnutí. Zatiaľ nemám veľmi čo vytknúť. ()

Brandon

Výměně se bezesporu nedají upřít mnohé kvality, hereckými výkony počínaje, přes velmi vypjaté dramatické situace až po precizně zpracované lokace. Jenže je něco špatně. Eastwood to s destilací příběhu přehnal a místo alespoň kapky chutné filmové slivovice vyrobil litry čistého lihu. ()

swe

Zoufalá matka, v podání skvělé Angeliny Jolie, stojí sama proti všemocnému, zkorumpovanému systému. Nemohu si pomoci, ale ještě lepší než Angelina (které to s naondulovanými vlasy a dobovém kloboučku neuvěřitelně sekne) byl naprosto fenomenální John Malkovich a to i přesto, že se ve snímku objevil všehovšudy na 20 minut. ()

popkec

Dobře natočené drama které ale postupěm času trochu ztrácí. Začátek je skvělý, časem se to ale natahuje do bizardních rozměrů. Nicméně je to jedne z nejlepších počinů tohohle roku a určitě ho doporučuji. Jo a rozhodně ne dabovanou verzi. ()

dANo

Clint Eastwood sa začína profilovať na kvalitného režiséra s citom na výber zaujímavého scenáru a hlavne na zrealizovanie filmu tak, aby sa divák mohol pri sledovaní dokonale vcítiť do postáv a ich životných osudov (špeciálne, ak sa jedná o príbehy založené na skutočných udalostiach). Takisto mi nedá, aby som nepochválil aj výber Angeliny Jolie do hlavnej roly, lebo naozaj úžasne stvárnila Christinu Collins, resp. ambicióznu a bojujúcu ženu z obdobia 20 - 30tych rokov minulého storočia. Výmena jednoznačne patrí k tomu lepšiemu, čo minulý rok (2008) priniesol na filmové plátna a vôbec sa nečudujem, že v Cannes to (vraj:) skončilo na 2. mieste len o 2 hlasy porotcov (ktorí vraj nechceli uveriť tomu, že je to "doslova" rekonštrukcia skutočných udalostí:). ()

shantim

Čekal jsem od Eastwooda trochu zajímavější snímek, zvláště po shlédnutí Gran Torino. Ač je Changeling slušně natočený, nevymyká se, bohužel, běžné hollywoodské produkci. 71% hvězdiček ()

Všichni chtějí Angelinu Jolie

Všichni chtějí Angelinu Jolie

22.10.2009

Aby ne. Přesvědčila kopáním do zadku v akčním Wanted i slzením v dramatu Výměna. V létě ji uvidíme v akčním špionážním thrilleru Phillipa Noyce Salt. Agentku (akorát ne CIA, ale Interpolu) si zahraje… (viac)

Eastwood: „Než si pro mě přijde...

Eastwood: „Než si pro mě přijde...

04.11.2008

...natočím ještě pěknou řádku filmů.“ Zatímco Sean Connery před týdnem vzkázal světu, ať už s jeho návratem před kamery nepočítá, jeho vrstevník Clint Eastwood se do důchodu nechystá ani náhodou.… (viac)

Teatrální Spider-Man 4?

Teatrální Spider-Man 4?

03.11.2008

Sam Raimi je zpátky. Tobey Maguire je zpátky. Kirsten Dunst je zpátky. James Vanderbilt je z kola ven. Scénáristu Zodiaca, který pracoval na první verzi scénáře, nahradil David Lindsay-Abaire. A to… (viac)

Zajímavé premiéry v Cannes

Zajímavé premiéry v Cannes