Mladého a úspešného viceprezidenta banky Andyho Dufresnea (Tim Robbins) v roku 1946 odsúdia na doživotie za vraždu svojej manželky a jej milenca. On sám síce tvrdí, že je nevinný, ale nedokáže to na súde preukázať. Dostane sa do väznice Shawshank, kde sú všetci na doživotie. Dočká sa šikanovania, depresií, tvrdej práce, ale postupne sa adaptuje a spriatelí sa s Redom (Morgan Freeman), černošským väzňom, ktorý ako jediný priznáva, že je vinný. Po nejakom čase pomôže Andy jednému dozorcovi vyriešiť problém s daňovým priznaním. A netrvá dlho a stane sa vyhľadávaným daňovým poradcom nielen všetkých dozorcov, ale predovšetkým riaditeľa väznice, pokryteckého a zákerného Nortona (Bob Gunton). S Andyho pomocou rozbehne Norton neuveriteľné finančné machinácie a podnikateľské aktivity, na ktorých fantasticky zarába. Andy sa tak stane prominentným väzňom. Nečakaný obrat nastane vo chvíli, keď jeden z nových väzňov, mladý Tommy, rozpráva Andymu o človeku, s ktorým sedel v inej väznici, a ten sa priznal, že zavraždil Andyho ženu a jej milenca. Andy chce okamžite obnoviť svoj proces, ale narazí na tvrdý odpor riaditeľa Nortona. Ten si nemôže dovoliť o Andyho prísť, ale nielen pre svoje kšefty, ale ja zo strachu, že Andy by mohol na slobode prehovoriť o riaditeľových podvodoch. Andy sa tak znovu ocitne na dne, ale nie je taký hlúpy, ani bezmocný, ako si Norton myslí. Dokáže totiž využiť svoje schopnosti finančného poradcu najmä pre seba, a tak má teraz v rukách kľúč k veľkému majetku. Po celý čas si tiež tajne kope dieru, aby z väznice ušiel... (TV JOJ)

SLPHR

Jeden z nejlepších filmů co jsem viděl a jak koukám na hodnocení, tak se mnou souhlasí dost uživatelů:). Film je o svobodě, naději a hlavně přátelství. Je vidět, jak je těžké si udržet výše zmíněné vlastnosti i v těžkých životních situacích. Skvělé herecké výkony jak od Morgana Freemana, tak od Tima Robbinse a výborná režie od Franka Darabonta, který natočil i jiný skvělý film z vězeňského prostředí a to The Green MIle. ()

CreepyJoe

Kdyby Božena Němců psala romantismem ovlivněné romány z vězeňského prostředí, napsala by rozhodně mnohem lepší předlohu. Tohle to fakt hraničí z lobotomií, aneb všichni mi grázlové jsme nevinní a super parta kluků. Sorry ale tohle se fakt nedá, až k nesnesení ukňouraná vězeňská idylka, která balancuje na hranici soft gay porna. ()

DeliCZ

Spolu s Forrestem Gumpem, je tohle navzdory tématu vězení jeden z nejlidštějších a nejsilnějších filmů a samotný závěr je dle mého názoru vůbec nejlepší a nejkrásnější v celé historii filmu. Film vypráví o síle přátelství, o naději, o víře v lepší časy, o svobodě, o nápravě člověka, o vytrvalosti, nebo zarputilosti. Dokonce bych řekl, že tento film mění lidem životy, dává lidem naději, nebo energii. Pokud bychom se ale bavili o kameře, o výkonu herců, hudbě, nebo o výpravě tak není pochyb, že tohle je film z těchto stránek naprosto brilantní a právem je v mnoha databázích zařazen na prvních příčkách nejlepších filmů. - spoiler - P.S. Andyho útěk z vězení je dost možná vůbec nejsilnější scéna, kterou jsem kdy viděl. - konec spoileru - ()

BigFoot

Hodnocení: 100/100; Herecké výkony: 95/100; Scénář a dramaturgie: 100/100; Přiměřená délka: ano; Chci to ještě vidět: ano ()

PepeDSt

Tento film som videl ako násťročný ešte v čase keď nebol YouTube a internet celkovo nebol tak rozšírený. Doteraz si pamätám ako som pozeral na tv a už v mladom veku si uvedomoval aký je to výnimočný film. Aj teraz po cca 25tich rokoch je tento film stále v mojej pomyselnej top trojke. Proste skvelý scenár, réžia aj herecké výkony - majstrovské dielo. ()

frbohac

Kdybych mohl jednomu jedinému filmu udělit 6 hvězd, byl by to bez debaty Shawshank. Na tento klenot mezi filmy se mohu dívat stále dokola a nikdy neomrzí. Smekám před každým, kdo se na něm podílel. Uděluji ******. ()

mapollam

Novelu "Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank" som počúval iba ako audioknihu nahovorenú Oldom Kaiserom. Film je až šokujúco verný predlohe (okrem postavy Reda a pár detailov). Mám na stene plagát božskej Rity, film (a kniha) ma ovplyvnil. Všetko je proste o tlaku a čase. A nádeji. ()

doktor.prav

Naprostá špička, které se může rovnat jen Kmotr, nic jiného. Jen se bojím, že se k této špičce už nic nepřidá. Hodnocení je samozřejmé - podtržené Áčko s hvězdičkou a >100%. ()

Danik_

Vykoupení z věznice Shawshank je jedním z nejvýznamnějších filmů všech dob a definitivně zaslouží své místo ve filmové historii. Film je adaptací stejnojmenné povídky Stephena Kinga a režíruje ho talentovaný Frank Darabont.Příběh se odehrává ve věznici Shawshank, kde se setkáváme s hlavním protagonistou Andym Dufresnem, ztvárněným Timem Robbinsem. Andy je odsouzený za vraždu, kterou nespáchal, a ocitá se ve světě, kde neexistuje spravedlnost. Film vypráví příběh o jeho neochvějné víře ve spravedlnost a lidskou důstojnost.Jedním z nejsilnějších prvků filmu je výkon Morgana Freemana, který ztvárňuje postavu Reda, dlouholetého vězně ve věznici Shawshank. Jeho hluboký hlas a vnitřní reflexe dodávají filmu zvláštní sílu. Red slouží jako vypravěč a jeho vztah s Andym je srdcem celého příběhu. Je to přátelství, které překonává hranice vězení a dává divákovi naději.Vykoupení z věznice Shawshank je dojemný a emotivní film, který nabízí silné poselství o lidské přetrvávající naději, odpuštění a nezlomitelné vůli. Díky vynikajícímu scénáři, režii a hereckým výkonům se jedná o poutavou a nezapomenutelnou filmovou zkušenost.Frank Darabont úspěšně přenesl atmosféru věznice na plátno a dokázal vykreslit komplexnost lidských vztahů a emocí. Film je vizuálně i zvukově do detailu promyšlený, ať už jde o temné vězeňské cely, nebo o symboliku svobody, která se prolíná příběhem.Vykoupení z věznice Shawshank je napínavé drama, které vás vtáhne do svého světa a nedovolí vám se od něj odtrhnout. Je to film, který vás bude provázet dlouho poté, co se zastaví poslední titulky ()

K1K0

Ak sa dá niečo slovami opísať ako perfektne dielo, tak je to toto. Neskutočný film plný emócii ktoré vám nedajú vydýchnuť, určite patrí na prvé miesto a to zaslúžene. ()

GrooteLulu

...já se toho filmu bojím, viděl jsem ho jednou, byl jsem nadšenej, ale podruhé už jsem se nepodíval.. asi nechci být vězeň.. a popravdě je to nejoblíbenéjší film na csfd, ale neviděl jsem v televizním programu snad "xy" let, že by jej dávali, nebo, že by se o něm mluvilo, byl vyzvihován, nic.. jenom čirá vězeňská matematika...ale Brubakera v tom nehledejte, ani The Motýlka.. ()

oldrixs

K tomuto filmu jsem se dostal až celkem "pozdě", v 17 letech a nechápu, že mi to trvalo tak dlouho. Očekávání vzhledem k tomu, že se film úmistil nejen tady na ČSFD na pozici vůbec toho nejlepšího filmu jsem měl veliká. A musím říct, že jsem byl nadšený. Jde o opravdu neskutečné dílo, ze kterého jde maxická energie a hltal jsem opravdu každou vteřinu. Bravurní scénář, skvělé herecké výkony (mimochodem včetně opravdu vynikajícího českého dabingu) doplňující povedená kamera a škvělý soundtrack tvoří dohromady úžasné drama, které by měl za svůj život vidět alespoň jedenkrát každý a samotného mě mrzí, že jsem se k němu nedostal dřív. ()

Jirka_H

Naprostý souhlas s recenzemi ostatních, velice realistické provedení útěku z vězení, s precizním scénářem, chytrým humorem a samozřejmě výbornými hereckými výkony. První a druhé sledování filmu mne doslova přilepilo k obrazovce, zajímavé, chytré, vtipné a plně seriózní. S dobrou zápletkou v úvodu, zajímavým středním dějem ve vězení, a hlavně nečekaném řešení situace, po zjištění kdo je skutečný vrah, ze strany hlavní postavy. Na "šó šejk" se asi budu dívat v budoucnu vždy, když budou vysílat a bude na to plný čas (s ohledem na minutáž), prostě tenhle realistický příběh mě bude bavit vždy. A tak nějak v podstatě souhlasím s č. 1 v hodnocení všech filmů, prostě je patrně nejlepší, což je velká výzva pro scénáristy a režiséry do budoucna. A ještě dovětek, Morgan Freeman mě naprosto získal na svoji stranu právě díky tomuto filmu. ()

MrMartinTm

Dle ČSFD nejlepší film vůbec a za mě je to naprosto zasloužené. Parádně zpracované vězeňské prostředí, celý svět vězňů, jejich vzájemné vztahy, vztahy s dozorci a to, jak tam všechno funguje, je výborně napsané i zpracované. Obě dvě hlavní postavy jsou skvělé, jak Tim Robbins, tak Morgan Freeman jsou naprosto fantastičtí. Film má neuvěřitelné množství emocionálních momentů (Brooksova sebevražda, finální útěk, závěrečné shledání) a taky je perfektně natočen. Práce s kamerou, sety, výprava, všechno funguje naprosto špičkově. K tomu si přidejte skvělou hudbu, neskutečně atmosférický příběh o beznaději a o pykání za své hříchy a máte prostě vynikající film. Vykoupení z věznice Shawshank sice není můj nejoblíbenější film na světě (tuto příčku má trošku jiný film s Morganem Freemanem), ale určitě stojí na vrcholku a je to povinnost, kterou by měl každý vidět. 9/10 ()

Bunken

Film Vykoupení z věznice Shawshank je skvělý film, který si zaslouží být v žebříčku nejlepších filmů všech dob. Tento film mě uchvátil svým příběhem, postavami, atmosférou a závěrem, který mě naprosto ohromil. Film vypráví o přátelství dvou vězňů, kteří se snaží najít smysl života za mřížemi a snít o svobodě. Film je plný emocí, napětí, humoru i tragiky. Herci podávají vynikající výkony, zejména Tim Robbins a Morgan Freeman. Režisér Frank Darabont dokázal natočit film, který je zároveň strhující a dojemný. Film Vykoupení z věznice Shawshank je film, který si pamatujete dlouho po jeho skončení. Doporučuji ho každému, kdo má rád kvalitní a inspirativní filmy. Je to film, který vás nezklame. ()

prokop04

Největší klasika všech dob. Myslíte si, že se už určitě okoukala, ale ono ne. Film jsem viděl již poněkolikáté a stále se v něm dají najít odkazy na různé životní situace. Skutečně když se do filmu ponoříte, vžijete se do hlavních postav a pocítíte hloubku, která je v zákulisí režiséra skvěle vymyšlená. Líbí se mi, že je celý příběh vyprávěn Redem (skvělý přízvuk). Dává to za mě tomu takovou tu lidskost. Celkově je tím skvěle popsána věznice, je v ní klid, svým způsobem pohoda a taková ta ospalost. Po dobu celého příběhu se z něj tvořily jakési odbočky, které představovaly vedlejší postavy (další vězni). Tyto postavy byly svým způsobem bezvýznamné, každopádně každému určitě nějaká v paměti zůstala. ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

09.05.2023

Fanoušci Stephena Kinga by měli zbystřit, následující filmová novinka by jim totiž mohla udělat velkou radost. Do adaptace povídky The Life of Chuck byli totiž čerstvě obsazeni herci Tom Hiddleston … (viac)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Sněhurka a Darabont

Sněhurka a Darabont

27.06.2014

Na návrat Franka Darabonta k celovečerním filmům čekáme dlouhých 7 let. Režisér Vykoupení z věznice Shawshank, Zelené míle nebo Mlhy se v posledních letech usídlil v televizi, kde vzkřísil zombie… (viac)

Darabontova procházka s mrtvolami

Darabontova procházka s mrtvolami

13.08.2009

Známe ho především jako tvůrce Vykoupení z věznice Shawshank, ale Frank Darabont se odjakživa rád brodil především zatuchlými hororovými vodami. Začínal jako scenárista třetí Noční můry, druhé Mouchy… (viac)