Reklama

Reklama

Mladého a úspešného viceprezidenta banky Andyho Dufresnea (Tim Robbins) v roku 1946 odsúdia na doživotie za vraždu svojej manželky a jej milenca. On sám síce tvrdí, že je nevinný, ale nedokáže to na súde preukázať. Dostane sa do väznice Shawshank, kde sú všetci na doživotie. Dočká sa šikanovania, depresií, tvrdej práce, ale postupne sa adaptuje a spriatelí sa s Redom (Morgan Freeman), černošským väzňom, ktorý ako jediný priznáva, že je vinný. Po nejakom čase pomôže Andy jednému dozorcovi vyriešiť problém s daňovým priznaním. A netrvá dlho a stane sa vyhľadávaným daňovým poradcom nielen všetkých dozorcov, ale predovšetkým riaditeľa väznice, pokryteckého a zákerného Nortona (Bob Gunton). S Andyho pomocou rozbehne Norton neuveriteľné finančné machinácie a podnikateľské aktivity, na ktorých fantasticky zarába. Andy sa tak stane prominentným väzňom. Nečakaný obrat nastane vo chvíli, keď jeden z nových väzňov, mladý Tommy, rozpráva Andymu o človeku, s ktorým sedel v inej väznici, a ten sa priznal, že zavraždil Andyho ženu a jej milenca. Andy chce okamžite obnoviť svoj proces, ale narazí na tvrdý odpor riaditeľa Nortona. Ten si nemôže dovoliť o Andyho prísť, ale nielen pre svoje kšefty, ale ja zo strachu, že Andy by mohol na slobode prehovoriť o riaditeľových podvodoch. Andy sa tak znovu ocitne na dne, ale nie je taký hlúpy, ani bezmocný, ako si Norton myslí. Dokáže totiž využiť svoje schopnosti finančného poradcu najmä pre seba, a tak má teraz v rukách kľúč k veľkému majetku. Po celý čas si tiež tajne kope dieru, aby z väznice ušiel... (TV JOJ)

(viac)

Zaujímavosti (165)

  • Dej filmu sa síce odohráva v americkom štáte Maine, no natáčal sa v Mansfielde v Ohiu. (BrooksW.Here)
  • Zihuatanejo, o ktorom Andy (Tim Robbins) túžil, naozaj existuje. Ide o štvrté najväčšie mesto v Mexiku a nachádza sa v štáte Guerrero. (AndrewNewman)
  • Postava Andyho Dufresna (Tim Robbins) sa objavila aj v ďalšej novele Stephena Kinga "Apt Pupil."  V nej Andy zaobchádzal s investíciami pre Dussandera, hľadaného nacistického zločinca, ktorý unikol spravodlivosti. (WalterIK7)
  • Niektorí kritici videli vo filme veľa alegórií, napríklad viaceré výroky Andyho Dufresna (Tim Robbins) vystihujú posledný deň Ježiša Krista. Frank Darabont dementoval všetky takéto tvrdenia, aj keď ho potešilo, že toľko ľudí rozoberalo jeho film. (WalterIK7)
  • Podľa Morgana Freemana bolo natáčanie plné "extrémneho napätia," kvôli rozdielnym pohľadom medzi hercami, producentmi a Frankom Darabontom. V rozhovore pre Entertainment Weekly povedal, že atmosféra bola "veľmi zvláštna" a odmietol to viac komentovať. (WalterIK7)
  • V septembri 2008 sa film umiestnil na 4. mieste v kategórii 500 najlepších filmov všetkých čias magazínu Empire. (WalterIK7)
  • "The Royal River" (Kráľovská rieka) sa spomína vo viacerých románoch Stephena Kinga, vrátane "The Body," kde ju chlapci idú prekročiť, len aby boli napadnutí pijavicami, ako aj "Salem's Lot," a "Rita Hayworth and Shawshank Redemption," ako rieka, do ktorej Andy hodil svoju zbraň. (WalterIK7)
  • Starší muž sediaci na začiatku filmu v autobuse je Dennis Baker, ktorý bol skutočným dozorcom väznice "Ohio State Reformatory," kde bol film natočený. (WalterIK7)
  • Sidney Poitier odmietol úlohu Reda, pretože necítil, že by hranie odsúdeného bolo dobrým príkladom. (WalterIK7)
  • Svetová premiéra divadelnej adaptácie filmu sa konala v Dublinskom divadle Gaiety. Režírovaná bola Petrom Sheridanom a predstavenia sa konali v období 14. mája - 20. júna 2009. (Zdroj: ČSFD)
  • Vo filme Tim Robbins (Andy) popisuje dub ako miesto vystrihnuté z básne Roberta Frosta, kde Morgan Freeman (Red) nájde zakopaný balíček. Ide o báseň s názvom „Mending Wall“, ktorá prvýkrát vyšla v roku 1914 v zbierke básní „North of Boston“, a je tiež súčásťou antológie "The Collected Poems, Complete & Unabridged". (Raccoon.city)
  • Kingov príbeh sa v niektorých bodoch zhoduje s románom "God Sees the Truth, But Waits" ruského spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstoja. Oba sú o mužoch, ktorí boli poslaní do väzenia za vraždu, ktorú nespáchali. (WalterIK7)
  • Film sa netočil veľmi dlho. Prvá klapka padla 16.6.1993, posledná 10.9.1993. (maestrotatum)
  • Spevák Seal vydal v roku 2003 album, na ktorom sa nachádza aj skladba „My Vision“. Táto pieseň je vysamplovaná z jedného zo soundtrackov tohto filmu, s názvom „Brooks Was Here“. (Hudino)
  • Andy Dufresne zo Shawshanku sa ocitol aj v ďalšom texte Stephena Kinga, ktorý bol sfilmovaný pod rovnakým názvom Nadaný žiak (1998). Andy bol bankérom, ktorý Dussanderovi pomohol nakúpiť akcie. (morena.jea)

Súvisiace novinky

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

09.05.2023

Fanoušci Stephena Kinga by měli zbystřit, následující filmová novinka by jim totiž mohla udělat velkou radost. Do adaptace povídky The Life of Chuck byli totiž čerstvě obsazeni herci Tom Hiddleston … (viac)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Jak určitě víte, americká Akademie filmového umění a věd pravidelně "vyrábí" nejlepší film roku. Časopis The Hollywood Reporter zaujatě sleduje každé oscarové klání, sem tam se ale také ohlédne do… (viac)

Sněhurka a Darabont

Sněhurka a Darabont

27.06.2014

Na návrat Franka Darabonta k celovečerním filmům čekáme dlouhých 7 let. Režisér Vykoupení z věznice Shawshank, Zelené míle nebo Mlhy se v posledních letech usídlil v televizi, kde vzkřísil zombie… (viac)

Darabontova procházka s mrtvolami

Darabontova procházka s mrtvolami

13.08.2009

Známe ho především jako tvůrce Vykoupení z věznice Shawshank, ale Frank Darabont se odjakživa rád brodil především zatuchlými hororovými vodami. Začínal jako scenárista třetí Noční můry, druhé Mouchy… (viac)

Reklama

Reklama