V 17. storočí sa dvaja jezuitskí mnísi vydávajú do zeme vychádzajúceho slnka šíriť kresťanskú vieru. Netušia, že do Japonska prichádzajú práve uprostred krvavého prenasledovania a vraždenia kresťanov. (Magic Box)

x_ander

Předně je potřeba si narovinu říct, že Silence si Scorsese natočil hlavně pro sebe. Je to film náročný a těžko přístupný, ale pokud se člověk naladí na režisérovu strunu, tak dostane silný zážitek. Andrew Garfield je fenomenální. ()

spoock

Nechapu, proc to muselo mit pres dveapul hodiny. Chapu to, co chtel autor rici, ale proc tak dlouhe, navic dost komorni, az na par lokaci a par lidi tam toho moc neni. ()

pafka

Pokud nenavstevujete casto kostel, nemate na nocnim stolku bibli a jste vychovani jako ateiste, vubec tento film nema pro vas smysl. Ani trochu se nevcitite do hlavnich postav, pronudite se a celou dobu nechapete, proc si lide stale stoji za svym a nechteji slevit, kdyz o nic nejde. Pro me nuda, ktera se me vubec nedotkla. ()

bigjames

Příliš dlouhé, zbytečně natahované, utrpení křesťánků vůbec nepůsobí věrně a Adam Driver i Liam Neeson mohli být využiti více. Neeson mě jako jediný ve filmu alespoň trochu zaujal, jinak to je celkem o ničem. ()

srolyma

Tak tohle se Scorsesemu zrovna dvakrát nepovedlo. Dva portugalští misionáři přijedou na tajňačku do Japonska, aby tam mezi chudým rolnictvem šířili to svoje jediné a pravé. Jenže v Japonsku hrozí všem, kteří vymění buddhu za J.K., mučení a smrt a tak nastává téměř tříhodinová nuda o tom, jestli je lepší držet se víry za každou cenu nebo se na to vykašlat a mít klid. Občas nějaké to japonsky vynalézavé mučeníčko, ale jinak nic, co by stálo za řeč. A slovo padre tam padne víckrát než f*ck v pulp fiction. ()

blondboss

Priznám sa, že tento snímok som šiel sledovať trošku s obavou po zhliadnutí japonského originálu, ale Scorsese nesklamal. Naopak ponúkol zaujímavé dielo, z ktorého cítiť kresťanstvo a vieru na každom kroku a príbeh je uveriteľne spracovaný, režijne vymakaný a s jasným filozofickým podmazom. Niektoré dialógy boli naozaj umelecké. Vadila mi ale stopáž a aj to, že režisér nedokázal ťahať film celý čas. Každopádne ale pre mňa zaujímavý filmový zážitok. 70 % ()

pollstro

Filmová adaptace původního japonského románu je Scoreseseho třetím příspěvkem do pomyslné trilogie (Poslední pokušení Krista, Kundun) o náboženství a víře, o které opakovaně diskutuje v náročných otázkách a pochybností. Několikaletý tvůrčí proces tvorby filmu vede k promyšlenému, emocionálně rezonujícímu pohledu na spiritualitu a lidskou povahu v nelítostném prostředí historického Japonska, které pronásledovalo věřící křesťanského přesvědčení. Monumentální a zároveň psychicky frustrující duchovní epos, který diváka provede peklem bez příslibu osvícení a zároveň ho konfrontuje ústředním tématem o konfliktu dodržování posvátných slibů, tradičního náboženského přesvědčení a konání dobra ve prospěchu víry. Scorsese se naplno ponořil do světa neurčitosti a všudypřítomné nejistoty, která je výsledkem pochybení spravedlivé náboženské víry plné paradoxu, jenž vysloveně vybízí k hlubokému zamyšlení, které je na jednu stranu krásné, ale zároveň znepokojující. Filmové umění plné sebevědomí, které zkoumá význam křesťanské víry a nastavuje nové pomyslné měřítko pro filmy s náboženskou tématikou. Akt mlčení je duchovním předmětem křesťanské víry, které je ve skutečnosti Božím poselstvím, resp. doprovodem pro trpící a opuštěné jedince, které doufají ve spasení. ()

Elessar.

Ťažko sa mi na to ohendá pozeralo a asi som poriadne nepochopila duchovno, ktoré viedol Martin Scorsese skrz svoje postavy,trochu mi to pripomenulo Misiu, ale tu to bolo omnoho temnejšie, beznádejnejšie a ja neviem, pustejšie žeby? Pôsobilo to na mňa ponuro, ale asi by som si to musela pripomenúť znova a možno na tento príbeh nie som dostatočne dospelá, aby som ho dokázala poňať správne. ()

Cinemagoer

Od snímků Martina Scorseseho si vždy slibuji kvalitní filmařinu. Téma natolik duchovní jako smysl křesťanské misie je pro mě moc a moc lákavé, ale knižní předlohu jsem ještě nečetl. Pustil jsem si tedy s nadšením více než dvou a půl hodinovou dobrodružnou, historickou, teologickou a etickou podívanou, ale film mě zaujal asi až od chvíle, kdy se bratři Rodriguez a Garupe vydají každý jiným směrem, což nastane žel až po první hodině filmu. Možná jsem něco nepochopil, v tom případě se tvůrcům omlouvám, ale do té doby se film nepříjemně vlekl, přičemž kvůli ději, který se později vzrušujícím způsobem přece jen rozběhne, tu snad nebylo zapotřebí ztrácet tolik času. Nicméně již v této části se projevuje výborný Andrew Garfield a nádherné záběry na japonskou nevlídnou krajinu. Strhující co do duchovní hloubky však příběh začne být v okamžiku, kdy je stále neoblomný Rodriguez konfrontován se svým učitelem a vzorem v jedné osobě, otcem Ferreirou. Liam Neeson v roli bývalého misionáře, od něhož si Rodriguez tolik sliboval, jenže který se mezitím podvolil japonským jinakostem a víru již pojímá také jinak, je Garfieldovi rovnocenným hereckým parťákem. Od této chvíle divákovi jakož i Rodriguezovi vnuká myšlenky, zda má misie v Japonsku vůbec smysl. Co smí člověk ještě obětovat, aby druhému představil vlastní víru? Smí misionář zapřít toho, který určuje jeho poslání, aby zachránil život evangelizovaným Japoncům? A jak se vlastně pozná, že člověk svou víru má? Takových hlubokých sporů a výzev je tu opravdu hodně a Rodriguez sám pozná, že jich je až příliš na jednoho osamoceného člověka vyslaného do nepřátelského kraje. Duchovní rozpor a naléhavost situace tu zdařile navyšuje zobrazování mučení nebo lidské bolesti obecně. Konec hodně silný, ještě více při vědomí reálné historické předlohy, nad filmem přemýšlím ještě dlouho po skončení, vyzývá k odpovědím. 8/10 ()

hrumsrt

Že je filmová režijní ikona Martin Scorsese silně provázán s vírou, prokazoval po celý svůj život. Nejen, že ještě dávno před tím, než se stal režisérem a zasvětil život filmu, tak jeho snem bylo jít cestou duchovní a naopak věnovat život církvi a působit jako kněz. A původně katolicky zaměřený seminář kdysi v mládí vyměnil právě za filmová studia. Není čeho litovat a z Scorseseho se stal jeden z největších filmařů svojí doby, který ať už kolem jeho osoby existuje jakákoli aura, tak za celý svůj život vykonal pro film samotný ohromný kus práce. A mimo natáčení svých naprosto jedinečných velkolepých filmový ód se celou dobu angažoval i v rámci kulturního filmového dědictví a stojí za záchranou mnoha starších audiovizuálních počinů, které by nebýt něj už nikdo znovu nespatřil.. A jak je jako režisér všeobecně znám právě pro svoje gangsterské ódy, tak i v rámci tvorby zkoušel mnohé a vedle životopisných fresek pronikla jeho náboženstvím lemované dospívání i na pole filmové.. Proto tu máme filmy jako Poslední pokušení Krista, Kundun anebo právě Mlčení. Z nichž každé není jen výpravou po bájích a hodnotách víry, ale důkladnou religionistickou otázkou a zkouškou.. Právě poslední zmíněné Mlčení může být jemu jako křesťanovi asi nejbližší, protože jde o ukázku odolnosti a podstaty křesťanství přenesenou do příběhu inspirovaného skutečnými motivy.. Mlčení vypráví příběh dvou mladých kněží, kteří jsou poslání na náboženskou misii do pohany ovládaného Japonska, aby zde nalezli původního misionáře otce Ferreiru a společně pokračovali v jeho úkolu o christianizaci Země vycházejícího slunce.. Ovšem podobně jako právě Ježíš Kristus i oni samotní narazí na tvrdý odpor původních tamních tradic a s nimi spojené razantní zásahy tamní aristokracie. A je tak jen na těchto dvou mladících, co jsou ochotni pro svoji víru obětovat a za jakou cenu... Krásně nemilosrdný příběh, který zrcadlí celou mytologii o Ježíši Kristovi, a funguje jako jedno velké zamyšlení nad vírou samotnou. Poutavá spirituální konverzačka paradoxně reflektující i třeba historické postavení křesťanství v Evropě (jen z druhé strany), na kterou se krásně kouká, i když nejste zrovna "TEN VĚŘÍCÍ". A bohatě si i tak najdete svoje motivy a třeba naopak podrobíte výklad mnohem nosnějšímu kritickému náhledu na celou věc. P.S. Ta paralela s Coppolovou Appokalypsou je až úsměvná. 80% ()

robfi

Svetova kinematografie ma novou nemesis - Andrew Garfielda. Pote, co si vystrihl ultimativne nesympatickeho neknubu v Silence ho zrecyklovali v uplne stejne roli v Hackshaw Ridge. Doufam, ze tahle moda neomisionarstvi ve filmu skonci co nejdrive.... , film na CSFD nadhodnocen o peknych 50 procent. ()

fafejt001

OPRAVDU zvláštní , velice zvláštní film . Celkem dlouhý , ale pokud vás zaujme , tak od poloviny čas přestanete vnímat . Říkal jsem si , kdy se ukáže opět otec Ferreira , Liam v nezvyklé roli opět přesvědčivý . Myslím si , že tento film , je pro některé jako perly hozeny sviním . Sorry jako . . . A tož ENDO , SCORSESE i Cocks vytvořili dooost dobrý film . JO a ty japonské mučící způsoby fakt hrůůůza !! ()

OwenBobby

Pro mě asi nejlepší Scorseseovka. Tentokrát Marty zdánlivě upozaďuje svůj režisérský styl, aby nechal vyniknout děj, přírodu a postavy s jejich duševními pochody. Svoji obvyklou práci s tichem zde dotáhne až do extrému a nezazní jediný tón hudebního nástroje, pouze dialogy, zvuky přírody a sténání umírajících mučedníků. Navíc ctí tradice japonské kultury i filmy Akiry Kurosawy. Andrew Garfield je v životní roli a podle mě si zde zasloužil nominaci na oskara více, než v Hacksaw Ridge, Jeho nejdříve neochvějně jistý, pak úplně zlomený a nakonec zase vyrovnaný otec Rodriguez nemohl být zahrán o mnoho lépe. I z křesťanského hledíska je nesmírně inspirativní a evokující mnoho nejzákladnějších otázek víry. Zdaleka nelepší film, co jsem za poslední rok viděl, téměř tříhodinová stopáž je zcela oprávněná. 10/10 ()

tommei

Silné pasáže postrádají sílu. Zato dlouhé jsou ještě delšími. *** za kameru a výpravu. Věděl jsem přesně na co jdu do kina, o žánrové frustraci zde nemůže být řeč.. Plytkost, s jakou bylo přistupováno k tak potentních témat jaké tu byly, mě ale velmi zklamala. Hluboké pasáže byly vyplněny frázovitým obsahem a náboženský rozměr zde vyzněl bohužel velmi prázdně. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (viac)

Martin Scorsese a další pokušení Krista?

Martin Scorsese a další pokušení Krista?

29.05.2023

Uznávaný režisér Martin Scorsese v předešlých dnech oslavil poměrně silný úspěch na festivalu v Cannes se svým nejnovějším snímkem Killers of the Flower Moon. 206 minut dlouhé epické dílo o tajemných… (viac)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

31.12.2017

O Zlaté glóby se letos popere i Deadpool

O Zlaté glóby se letos popere i Deadpool

12.12.2016

La La Land vs. Místo u moře vs. Moonlight. Letošní rvačka o ceny má jasné favority a potvrdily je i nominace na Zlaté glóby. Mnohé překvapily hned dva zářezy pro Deadpoola, totální absence naopak… (viac)