Death Note - Zápisník smrti

• Česko Zápisník smrti (viac)
Animovaný / Dráma / Krimi / Mysteriózny / Psychologický / Thriller
Japonsko, (2006–2007), 14 h 11 min (Minutáž: 23 min)

Predloha:

Takeši Obata (komiks), Cugumi Óba (komiks)

Kamera:

Kazuhiro Jamada

Mamoru Mijano, Aja Hirano, Kazuja Nakai, Šidó Nakamura, Akeno Watanabe, Maaja Sakamoto, Nozomu Sasaki, Hiroši Ótake, Ken'iči Macujama, Keidži Fudžiwara (viac)

RCecko

Viděl jsem dříve film nežli seriál, takže jsem zhruba věděl co mě bude čekat v 37 dílech tohoto seriálu. Srovnání Film ku Seriálu vyznívá jasně pro SERIÁL, kde jsem hltal díl po díle. Nejen, že se obě verze od sebe liší, ale seriál má více času na objasnění všeho a nemusí to cpát do 2 dvouhodinových filmů. Jeden bůh smrti se začne nudit, a tak upustí svůj deník do světa lidí, kde ho najde Light, jakmile objeví jeho sílu, začne ho velmi dobře využívat, a to už je mu v patách "eL", se kterým jsem se velmi zžil a byl mojí velmi oblíbenou postavou tohoto seriálu. Jak se spřátelí s Lightem a každá Lightova chyba vede eLa k většímu podezření, že deník má zrovna on. A tak jsem čekal podobný konec jako u filmu, jenže velká změna asi díl 28 mě velmi zklamal a už jsem neměl skoro náladu to vlastně dokoukat. Pak na scénu nastoupí "eN" který mi přijde jako rozmazlený děcko a "eM" drsný puberťáček, tyto postavi mě štvali. Naštěstí se už schyluje ke konci, který je podle mě velmi očekávatelný, ale stejně velmi dobře provedený. Pokud máte čas, rozhodně volte seriál! ()

Ernie_13

Toto je priebezne hodnotenie...som takmer v polke serialu a som momentalne naplno zabrati do deja....napatie v kazdom diele je neskutocne a zvraty deja az priam neodhadnutelne! Dufam, ze na konci nebudem musiet polavit zo svojho 5 hviezdickoveho nadsenia! :D ********************************************************************************************************************* UPDATE...na konci som si prial, aby som to mal uz konecne rychlo za sebou....musel som sa nuit dopozerat toto dielo, ktore tak vyborne zacalo, no na konci sa umelo natahovalo a tvorcovia ho akoby nevedeli ukoncit...4/5...a to som to mierne nadcenil. ()

Mr.Roman

Prvé diely sú svojou atmosférou ozaj niečím, čo som veľmi dlho nevidel. Preto je veľká škoda, že v istom momente, kedy scenáristi urobia zvrat, sa celý seriál zvrhne do absurného, nelogického (čo je pravý opak pôvodnej zápletky), prekombinovaného a žiaľ aj tuctového podpriemeru, ktorý (ako už bolo niekde povedané) robí zo svojho diváka idiota. Otravovalo mňa to do takej miery, že som Death Note prestal sledovať, takže hodnotím ako hodnotím, pričom mal seriál našliapnuté na maximum. Škoda. ()

Chinese Ashio

Do 15-tej epizódy som bola schopná ohodnotiť "Death Note" ešte aj 5*, ale potom to šlo dole vodou. Legenda vraví, že to šlo dolu vodou po L-ovej smrti a s tým súhlasím, no už po tej 15-tej ep. mne osobne začínala unikať podstata. A už ako sa tam objavila Misa cítila som zápach konca úžasných epizód. :D Heh, no dobre, možno je to iba pre to, lebo je to tak otravná duša, že som mala chuť vpísať jej meno do zápisníka smrti, len čo som ju začula... Ale Lightovi (Raitovi) nikdy, opakujem, NIKDY neodpustím, že zabil L-a, pretože tým vlastne sám ukončil zaujímavosť toho anime. Pre mňa jednoznačne. Near sa snažil a Mello tiež, ale už to nebolo ono. Ale ktovie, možno som iba deprimovaná z jeho smrti... ale osobne prajem Light-ovi jeho posmrtný nudný život shinigamiho. :) Ktovie, možno práve tomu idiotovi sa tiež podarí správne upustiť zápisník smrti a vznikne z toho opäť niečo zaujímavého... osobne ale dúfam, že nie a nemyslím si, že by to bolo možné. ()

ikilledjenny

Má cenu vůbec k Death Note něco psát? Kdysi dávno jsem ho viděla, dnes jsem ho dokoukala znovu. Můžu jen říct - nejlepší, nejpůsobivější, nejpropracovanější, nejgeniálnější anime. To platí pro všechny oblasti, jak pro hudbu, kresbu, charaktery. Opět jsem měla problém s tím komu fandit, L versus Light. Určitě se někdy podívám zase. Tohle dílo si totiž rewatch zaslouží. ()

Safir

Seriál je v podstatě rozdělen na 2 části. Té první (cca 26 dílů) bych s klidem dal 5*. Bohužel, druhá část (11 dílů) je mnohem horší, maximálně za 2*. Občasné logické chybky se změnily na logické nesmysly a příběhu hodně škodí přílišná překombinovanost a zbytečná složitost. Navíc nové postavy a protivníci Lighta prostě nedokázali nahradit ty staré. Seriál měl skončit 26. dílem a byl by perfektní; takhle to bohužel zkazil zbytečný závěr. Za mě to jsou 4*, ale ten konec je velká škoda. ()

Chicony

Byť jsem zatím všem Anime dal plný počet, rozdíly tam jsou. A tohle je zatím to nejlepší, co jsem měl možnost vidět. Žádná epizoda není výrazně slabší, vždy má co říct a vždy je to inteligentní souboj, v nichž hlavní postavy chtějí vyhrát - pomocí myšlenek, odhadů svého soupeře a podle toho předem připravených plánů, které jsou divákovi velice často odhaleny až zpětně. Pokud se moc nebudeme zabývat, co geniálního studenta přimělo k okamžitému využívání Zápisníku smrti bez většího rozmýšlení, aniž by na moment zauvažoval o morální stránce věci (zlem ničí zlo) a spokojíme se s vysvětlením "L je nejlepší, ovšem neznámý, detektiv", pak si nemůžeme na nic stěžovat. L je navíc skutečně brilantní postavou, N už o něco slabší, navíc jeho až moc dětský zjev působí trochu směšně ve vedení policie. Přesto jsou všechny charaktery víceméně přijatelné, kromě Amane Misy, která mi z nějakého důvodu přišla protivná. A ještě jedna věc - proč proboha na dvacátém díle změnili slušnou skladbu openingu na takovej uřvanej shit, kterej se ani nedá poslouchat? Vůbec poprvé, co jsem si anime pravidelně zkrátil o open-end... --- "You think I'm evil? I am justice! I protect the innocent and those who fear evil! I am the one who will become the god of a new world that everyone desires! All those who would oppose that god, they are the ones who are truly evil!" ()

Wooke

Dramatické, Mysteriózne...to všetko je v popise. No podľa mňa to bolo aj drsné a rýchle. človek sa ani nenazdal a už bol strhnutý do srdca deja a len hltal príbeh. ()

Toustovač

Vynikající záležitost. Přidávání "pravidel" postupně je výborný nápad, i když některá z nich jsou trochu úsměvná. Nevybavuje se mi jiný seriál, kde bych poměrně často používal pauzu a škrábal se na hlavě:). Pochopení dedukce bylo na (i za) hranici mých mentálních schopností, což je vážně super. Při příštím shlédnutí si asi budu dělat poznámky:). ()

MartinTerran

První anime, které jsem v dospělosti viděl a hned mě uchvátilo. Začíná celkem nevině, že se jeden z Shinigami nudí a tak hodí Zápisník smrti na zem, ale pak se to rozjede: začnou umírat lidi, to nenechá bez povšimnutí policie a pak se do toho vloží i nejlepší detektiv na světě. Poté začíná psychologická hra mezi Kirou a detektivem L. Po tomhle jsem žádné anime neviděl tak propracované. Osoby se chovají reálně a jsou promyšlené, scénář je na vysoké úrovni a úvodní a závěrečné písně jsou také super. Ke konci už se mi to zdálo moc natáhlé, ale pořád nejlepší amine co jsem kdy viděl a možná i nejlepší seriál vůbec. A na závěr snad jen zmíním, že pozemská jablka jsou fakt výborná :-D. Hodnocení 98/100. ()

DoNotCross

Předem upozorňuji, že jsem anime nepolíbený konzument. Tenhle zápisníček si mě ale od prvního dílu omotal kolem prstu. Dětsky jednoduchá premisa se rychle zašmodrchá do super komplikovaného boje dobra se zlem, zosobněným na obou stranách zatraceně charismatickými postavami. I přes to, že mají epizody pouhých dvacet minut, jsou prosycené dějem a málokdy vám bude stačit pouze jediná. Vesmír Death Note je neskutečně návykový, občas překombinovaný děj a L mluvícího s plnou pusou hravě přebíjejí sympatičtí bohové smrti, fajn soundtrack a zajímaví hrdinové. Jediná, pro mě ryze "japonská" podivnost, je přítomnost roztomilých holčiček s bujným poprsím, co vám automaticky skáčou do postele s nekalými úmysly, evokující asijskou verzi rockových hvězd. Jinak perfektní seriál. ()

darthvader77

Jedním slovem nádhera, a určitě jeden z vrcholných zážitků, které mi anime poskytlo. Jako milovník dobrých příběhů jsem byl naprosto unesen celý dějem Death Note, sledování obou hlavních protihráčů Kiry a L a jejich vzájemný souboj a i vývoj, kterým student Yagami Light po nalezení zapísníku prochází je jasným příkladem toho, že moc korumpuje. To že mohl zabíjet ho nakonec přesvědčilo, že je bůh. Shinigami Ryuuk jako cynicky vtipný pozorovatel dokresluje celou atmosféru smrti. Seriál mě dokázal natěšit na další díly a o to jde podle mě u seriálu především. První polovina úžasná. S příchodem Amane Misy a Rem jsem se začal trochu bát, jestli to celé nebude nakonec blbost, následným vývojem událosí jsem však své pochyby odsunul stranou. SPOILER: Smrt L bude jeden z cool death jaké jsem viděl. Jeho nástupci skvěle převzali iniciativu a tak hra může pokračovat. Celé to nakonec skončilo, tak jak muselo. Yagami Light celou dobu balancoval nad propastí do které dřív nebo později musel spadnout. 100% ()

Lukaso02

Výrazně snižující se kvalita bude promítnuta i na mém hodnocení. Je to 3,5 hvězdy, ale zaokrouhlim to dolu, protože současné hodnocení je vyšší než těch 70 % :) První polovina by si těch 88 % možná u zasloužila, ale bohužel posledních dejme tomu 10 dílů už stojí tak za 45-50. ()

Ondrasecek

K tomuto seriálu jsem se dostal před dvěma týdny a musím uznat, že můj zájem byl nemalý. Jedná se ve své podstatě o snahu realisticky vystihnout skutečnost, kdy se nebezpečný artefakt, jehož ojedinělost nemá obdoby, dostane do zcela běžného lidského světa. Předem jsou určena pravidla "hry" a můžeme sledovat její průběh. Přichází do něj v podobě deníku, díky kterému získá jeho uživatel moc nad smrtí ostatních. Již ze začátku je naznačeno, že se v případě hlavního hrdiny Yagamiho Lighta nejedná o to, že by se měl stát vyvoleným, nýbrž jen o naprostou souhru náhod. Dalším zajímavým prvkem seriálu jsou samozřejmě Shinigami, kteří uživatele deníku po celou dobu pozorují a promlouvají s nimi. Jako mnoho sledujících jsem si oblíbil postavu Ryuka, který vypadal roztomile a jeho smích byl velmi chytlavý. Osvojil jsem si rovněž jeho postoj, ve kterém se nestavěl na žádnou ze stran a spíše se zaujetím pozoroval. POZOR, spoilery :) Tento seriál mě překvapil směrem, kterým se ubíral. Stále nevím, zda jej za tuto skutečnost mohu stoprocentně pochválit. Light byl totiž již od zabití agentů FBI odsouzen k postupnému odhalení, ze kterého nebylo úniku. Epizodicky zde několikrát do podezření upadl a poté se z něj zase vymanil. A tady přichází nesrovnalost: Light byl opravdu jeden z mála podezřelých za celý seriál, což mi přijde trochu zavádějící, když se vedlo tak rozsáhlé vyšetřování. O to bylo zvláštnější, že trvalo strašně dlouho, než všem opravdu docvaklo, že Light je Kira. Druhá polovina seriálu mi také až na dva poslední díly nepřišla tolik kvalitní, Near a Melly byli totiž jen o něco slabší odvar L-a, jenž byl podle mě opravdu šarmantní postava a okolnosti jeho smrti mi přišly hloupé. Neříkám, že byli nezajímaví, postavu Ryuzakiho ovšem nejde nahradit tak snadno. Co mohu ovšem považovat za velmi zajímé, jsou bilaterální úhly pohledu na to, zda je či není správné zabíjet nelítostné kriminálníky. I lidé, co to sledovali, měli na toto velmi různorodý názor. Můžeme sice sledovat osud Yagamiho Lighta a Mikamiho, ze kterých se posléze stali nelítostní psychopati, i když měli bez deníku silný morální základ. Ovšem zde byly výjevy opravdu zhýralých lidí, jejichž smrt by si tajně přálo mnoho lidí. Je též zvláštní, že zde nikdy nebyly příliš rozvedeny úhly pohledu lidí, kteří vystupují proti Kirovi. Většinou se jednalo spíše o intuitivní vnímání toho, co je správné. Znamená to, že moc rozhodovat o druhých z nás vždy udělá nelítostné maniaky? Možná, že právě Death Note na to odpoví. Seriálu dávám 75%, místy jsem totiž měl pocit, že jsou zápletky nastavované nebo že se některé motivy opakují. Na druhou stranu byly ale osobnosti tohoto serialu nezapomenutelné a intelektuální atmosféra velmi markantní. :) ()

Detak

Prvních 10 dílů jsem přemejšlel, jestli na to už nejsem velkej, ale ne, musel jsem vědět, jak to dopadne :-) A musím říct, že to bylo velmi zajímavé. Celý seriál je jako film, kde každý díl začíná tam, kde předchozí končí, a na konci je konec, no a celkově se jedná o zajímavé detektivní drama s fantasy zápletkou. No a největší sympaťák byl Rjůk, ten se všemu jenom tlemil a na konci držel slovo ⛧ :-P ()

Mistr_Moon

První polovina seriálu je skvělá, pak už je to s díly jako na houpačce, pomalu to upadá a občas se objeví díl, který vás zase napne a donutí dokoukat do konce. Dovětek s 10 díly přináší nové postavy a stojí to za to už jen díky tomu poslednímu, konce Kiry. ()

Petra321

Vzhľadom na to, že Death note je asi najviac mainstream anime, dostala som sa k nemu až teraz. Priznám sa, začiatok ma nijako zvlášť neoslovil, len čo sa na scéne objavil detektív L, príbeh začal naberať na obrátkach. Príchodom Misy a Rem sa všetko ešte zlepšilo a začalo zamotávať čím ďalej tým viac. Sledovať súboj medzi Lom a Lightom bolo naozaj úžasné. Dvaja géniovia, ktorí sa snažia odhaliť a zabiť jeden druhého, no zároveň si musia dávať pozor, keďže obaja vedia, že ten druhý pozná pravdu. Mnoho ľudí to vzdá po dvadsiatej piatej epizóde. Ja som takmer takisto patrila medzi nich a nie preto, že by to ďalej bolo hrozné, no pre väčšinu z nás sa ukončila dejová linka, ktorá nás zaujímala asi najviac a tou bol súboj medzi Lom a Lightom, ktorý bol naozaj epický a plný emócií. Posledných dvanásť epizód ma až tak nebavilo, no som rada, že som si ich pustila, pretože boli plné skvelých myšlienok a nadobro ukončili tento príbeh, čo je naozaj super. Near mi spočiatku ako postava veľmi nesadol a až príliš mi pripomínal La, no neskôr sa ukázalo, že presne to bolo zámerom, čo sa mi veľmi páčilo. Posledná scéna bola presne taká akú som si predstavovala a som rada, že to skončilo presne takto. ()