Edith Piaf

• Česko Edith Piaf (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
Francúzsko / Veľká Británia / Česko, 2007, 140 min

Réžia:

Olivier Dahan

Scenár:

Olivier Dahan

Kamera:

Tecuo Nagata

Marion Cotillard, Sylvie Testud, Pascal Greggory, Emmanuelle Seigner, Jean-Paul Rouve, Gérard Depardieu, Clotilde Courau, Jean-Pierre Martins (viac)

Narodila se na chodníku, vyrůstala v nevěstinci, vydělávala si pouličním zpěvem... Přesto se z ní stala světoznámá hvězda první velikosti. Život Edith Piaf (vlastním jménem Edith Giovanna Gassion) byl bojem o hudbu, přežití a lásku. Její magický hlas, vášeň a přátelství s hvězdami její doby (Marlene Dietrich, Jean Cocteau, Yves Montand aj.) jí od dětství v chudobě přivedlo k obdivu celého světa. Žila vždy naplno a "ničeho nelitovala..." . Díky své neuvěřitelně silné vůli a neobyčejnému nadání se vypořádala s tragickým osudem a její sen z dětství se stal skutečností. "Jednou budu bohatá, budu samé prachy. Budu mít bílý auťák a černého šoféra." Nechtěla dát světu šanci na ni zapomenout a povedlo se jí to beze zbytku. "Velcí umělci nepatří jen jedné generaci, zůstávají tu napořád."

Režisér Olivier Dahan (Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy) obsadil do hlavní role svého nového filmu skvělou Marion Cotillard (Taxi, Velká ryba, Dobrý ročník). Pro natáčení si režisér kromě Francie vybral také Prahu. Zde si na pomoc přizval české herce v čele s Markem Vašutem...

Snímek o světoznámé šansoniérce Edith Piaf zahájil letošní prestižní filmový festival Berlinale, kde sklidil obrovské ovace. (oficiálny text distribútora)

Migelica

Skvelá hudba a Marion Corillard, výborné kostýmy, masky, nenudil som sa pri filme(skákanie v deji). Pekné stvárnenie života La Môme, nasvietenie jednotlivých scén vytváralo perfektnú atmosféru stvárnenia okolo rokov 1950. Škoda, že podľa hodnotení má Dahan na svedomí len tento jeden "unikát". 85 % ()

BarVo

Zmätok. Kvázi novátorský prístup posúvať dej v rôznych časových skokoch, bez vysvetlenia, bez logiky, bez nejakého jasného zámeru, pochoval celý film. Na tak dlhú minutáž tam naviac bolo až moc zbytočných scén. Je mi to veľmi ľúto najmä kvôli hudbe a Marion Cotillard, tá bola neskutočná. ()

FandaF

Strašně udělaný film (scénář, kamera, střih) o úžasné ženě... Množství skoků v čase tam a zpět, tam a zpět... Občas roztřepaná kamera s úzkým záběrem, jako kdyby to točil nějaký amatér na domácí kamerku nejlevnější ceny... Ach jo, takové téma a tak to sprasit... ()

The_God

Těžko říct, jak tenhle film ohodnotit. Herecky, režisérsky atd. rozhodně pokukuje po 5*. Ale ze subjektivního hlediska mě ten film nebavil a nijak extra na mě nepůsobil (narozdíl od mé plačící přítelkyně). Tak 3* kvůli subjektivním "pocitům", ale objektivně za 4,5*. ()

klapqua

Film samotný by sa vylepšiť ešte dal, ale plnú paľbu hviezd musím dať skrz úžasnú hudbu Piaf a samozrejme skrz úchvatný výkon Cottilard. Videla som s ňou už predtým pár filmov, kde som ju vnímala ako celkom peknú herečku, ale až tak veľkú pozornosť som jej nedávala. Potom prišiel tento snímok a vyrazila mi dych. Koľký talent!! Naozaj, excelentný výkon, až som mala miestami pocit, že sa pozerám na skutočnú Edith. Ostáva mi len dúfať, že raz sa narodí aspoň jedna takáto herečka aj u nás... a že dostane priestor to ukázať... ()

czema

Krásný, životopisný a dobrře hudebně zpracovaný film jen se mi trochu nelíbilo jak byly scény spřeházené. Prvně jako malá holka, najednou zas na smrtelné posteli. Ale nejvíc jsem čekal na její největší hit,ketrý zpívala až úplně na závěr. Fenomenální zpěvačka. ()

Kozlowski8

Životopisný snímek o legendární šansoniérce. Její život od narození až do předčasné smrti, byl velice klikatý a pestrý a bylo v něm více smutku než radosti. Stejný je i tento film - plný emotivních okamžiků radostných i smutných. Skvělý scénář, skvělá kamera, výprava a až neskutečně vynikající Marion Cotillard v titulní roli. A samozřejmě skvělé písně Edith Piaf. Moje dušička dostala pořádný příděl emocí a diváckých prožitků, kterými byla více než dvě hodiny zcela pohlcena. 95%. ()

Maki.K

Neuvěřitelné!!! Má představa o této "veliké" ženě je najednou o dost plnější než dříve. Její životní příběh je naprosto šokojucí!!! Film doprovází její písně, které jsou samozřemě manou nebeskou pro uši, narozdíl od jejího zničeného těla a vzhledu, který je naprosto šokující. O to více smekám před Marion Cotillard, která to vše předvedla v plné dokonalosti. ()

Hannah1971

Skvělá Marion Cotillard, jako vrabčák z předměstí, udělala z filmu pro mě neopakovatelný zážitek. Protože jsem četla knížku, byl pro mě film vylíčen taky trochu povrchně a hodně věcí ze života Edith nebylo vysvětleno vůbec, ale nebudu hnidopich. Spoustu věcí jsem si byla schopná odvodit, zdůvodnit a odpustit. Jsem si vědomá, že vylíčit život Edith Piaf, který byl nejen bojem o hudbu, přežití a lásku byl určitě nesnadný úkol, nota bene pro režiséra, který je francouzské národnosti. Film je krásnou a důstojnou poklonou velké pěvecké hvězdě, její neuvěřitelně silné vůli a jejímu neobyčejnému nadání. Přátelé za mě určitě NON! JE NE REGRETTE RIEN :-) ()

Anetulicek

Božeee, ako veľmi rada by som tomuto počinu dala vyššie hodnotenie... Marion bola skvelá, zahrala to tak autenticky, že som ju začala takmer neznášať. Edith Piaf bola talentová speváčka, to jej musím nechať, ale jej životný príbeh ma až tak neočaril, veľmi ma iritovali jej vyjadrovacie schopnosti. Prvá polovica filmu pre mňa zaujímavejšia, na zvyšok sa mi až tak dobre nedívalo. ()

LencaN

S pokorou, úctou a vděkem natočený životopisný snímek o velké hvězdě francouzské hudební sféry. Takové životní osudy, jaké potkaly "Vrabčáka" se musí uchopit s citem a tak tomu tady bylo. Nic přehnaného nebo unylého. Kde Edith Piaf potkalo něco smutného, plně to dosedlo i na moje pocity. Když Edith slavila triumf, usmívala jsem se ze sympatií jejímu šťastnému období. Za co si mohla sama a co bylo údělem špatných náhod a podmínek celkově, toť otázka, o které by se dalo polemizovat donekonečna. S filmem si všechny obory jednoznačně hrály, jak uměly nejvíce. Kamera, střih, scénář, úžasné kostýmy, perfektní herci v čele s Marion Cotillard. To klobouk dolů. A na konci jsem ronila slzy jako želva. Největší zážitky z filmu - malá Edith zpívá na ulici Marseillaise a pak křehká a životem zničená Edith zpívá Non, je ne regrette rien. Sice v několika chvílích jsem se ztrácela v časovém přeskakování a jednou nebo dvakrát se objevilo i něco, co mi přišlo jako příliš zvláštně pojaté, ale jinak skvělé. Merci pour une expérience merveilleuse ;) ()

hony23

Edith Piaf byla šílená. Vyrůstala střídavě na ulici, v bordelu a v cirkusu a v dospělosti své svérázné chování umocňovala závislostí na drogách a alkoholu. Proto také nebylo divu, že v 45 letech vypadala na 80. Takže ideální materiál pro životopisný film, kterému bych sice vytknul neustálé skákání v čase, ale herecký výkon Marion Cotillard byl prostě famózní. ()

JankaPP

no..takze prave som si tento film pozrela v kine..a moje pocity z neho su velmi silne, verim ze je to o to silnejsie pretoze na velkom platne posobi vsetko akosi silnejsie..vynimocny pribeh jednej vynimocnej zeny. Film ma nadchol tak, ze si asi co to o "vrabciakovi" zistim.. ()

Moraldo

7.6. 2007 - Tak jsem se konečně dnes dočkal. Od rána se minuty nekonečně vlekly, naplněné tu velikým očekáváním, tu nezměrnou zvědavostí, ale i chvílemi plnými obav. Premiéra Edith Piaf – filmu, na který jsem čekal dlouhé týdny. Jaký bude ? Je vůbec schopen někdo z dnešní generace režisérů natočit film o velké Edith Piaf ??!! Podobných pochybností jsem měl od rána plnou hlavu. Když už nic, tak alespoň pro tu hudbu tam půjdu, říkal sem si... Tak a mám to za sebou. Rovnou říkám, že dnešní noc nebudu mít klidný spánek. Jestli vůbec půjdu spát. Bylo to doslova jako zásah bleskem. Od tohoto okamžiku už asi nic v mém životě nebude tak, jako doposud. Nejdříve k hudbě – co napsat jiného, než že je skvostná. Více než polovina nahrávek jsou originály velké Edith; jen pasáže z doby, kdy ještě zpívala po ulicích nejsou zachyceny v originálu a musím říct, že je to místy dost znát (ale zkuste dnes najít někoho, kdo odzpívá k nerozeznání Edith Piaf). Ke scénáři není také co dodat – psala ho už kdysi sama velká Piaf svým životem tak, jak ho naplno (a dosti bezhlavě) žila. Samozřejmě, že ve filmu není zachyceno vše (na to by nestačil ani jeden průměrný lidský život, natož pouhých 140 minut stopáže), ale to hlavní zde nechybí. Ale to hlavní… to hlavní je herecký výkon hlavní představitelky. Během pár minut zapomenete na to, že jste v kině a tohle, že je pouhý film. Vše je velice působivé. Tak dokonalé ztvárnění mi vyrazilo dech. Zejména pěvecká vystoupení jsou ďábelská. Podobou, hlasem, gesty, mimikou i pohyby…Ano, tohle je sama božská Edith Piaf, o tom nemůže být sporu. Podmanivá, zarputilá, nesnesitelná, veselá, smutná, chvílemi na zabití. Na plátně před vámi je prostě Ona – nesmrtelná Edith Piaf v celé své bídě i kráse. Mohl bych o filmu psát ještě velmi dlouho. Síla hudby, procítěného zpěvu, společně s neuvěřitelným životním příběhem, realistickým prostředím a skvostným hereckým výkonem způsobili něco, co jsem snad ještě nezažil… Odešla..Skončil film. Skončily titulky filmu. V sále se již delší dobu svítí a přesto všichni sedíme jako opaření. Mnozí z nás pláčí, ale všichni nehnutě sedíme. Je to, jako když čekáme na poslední zvednutí opony. Ještě přijde. Musí přijít. Snad ještě krátký přídavek. Čekáme, že se k nám Edith ještě jednou vrátí. Malá a nemocná. Zasměje se, vynadá nám, něco si poručí anebo ještě zazpívá. Teprve po notné chvíli nám dochází, že tohle je konec, to byl přeci jen film a pomalu se vracíme zpět do reality a velmi, velmi pomalu opouštíme postupně sál. Možná že to vše bylo dáno nečekanou kvalitou filmu a možná jen tím, že jsme všichni v sále byli oddanými fanoušky Edith Piaf. (Nevím, ale asi to druhé - byli jsme fanoušky zcela jistě všichni, bez rozdílu věku). ()

Cycake

Bez hlavní představitelky by to asi byl průměrný film, ale Marion Cotillard předvádí nezapomenutelný výkon. Takže stejně jako pro Edith, i jí patří "bravo" ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu