Edith Piaf

• Česko Edith Piaf (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
Francúzsko / Veľká Británia / Česko, 2007, 140 min

Réžia:

Olivier Dahan

Scenár:

Olivier Dahan

Kamera:

Tecuo Nagata

Marion Cotillard, Sylvie Testud, Pascal Greggory, Emmanuelle Seigner, Jean-Paul Rouve, Gérard Depardieu, Clotilde Courau, Jean-Pierre Martins (viac)

Narodila se na chodníku, vyrůstala v nevěstinci, vydělávala si pouličním zpěvem... Přesto se z ní stala světoznámá hvězda první velikosti. Život Edith Piaf (vlastním jménem Edith Giovanna Gassion) byl bojem o hudbu, přežití a lásku. Její magický hlas, vášeň a přátelství s hvězdami její doby (Marlene Dietrich, Jean Cocteau, Yves Montand aj.) jí od dětství v chudobě přivedlo k obdivu celého světa. Žila vždy naplno a "ničeho nelitovala..." . Díky své neuvěřitelně silné vůli a neobyčejnému nadání se vypořádala s tragickým osudem a její sen z dětství se stal skutečností. "Jednou budu bohatá, budu samé prachy. Budu mít bílý auťák a černého šoféra." Nechtěla dát světu šanci na ni zapomenout a povedlo se jí to beze zbytku. "Velcí umělci nepatří jen jedné generaci, zůstávají tu napořád."

Režisér Olivier Dahan (Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy) obsadil do hlavní role svého nového filmu skvělou Marion Cotillard (Taxi, Velká ryba, Dobrý ročník). Pro natáčení si režisér kromě Francie vybral také Prahu. Zde si na pomoc přizval české herce v čele s Markem Vašutem...

Snímek o světoznámé šansoniérce Edith Piaf zahájil letošní prestižní filmový festival Berlinale, kde sklidil obrovské ovace. (oficiálny text distribútora)

Damiel

80 % - Další biografické drama o životě slavného umělce. Jasnou hvězdou je pro mě Marion Cotillard, zahrála to z partesu. Trošku mi ale vadila rozvleklost vyprávění, film by klidně mohl být o půlhodinku kratší. ()

willow666

Je pravda, že jsem čekala trochu víc. Ale taky je pravda, že tenhle film je životopisný a spolu s Rayem tvoří v tomto žánru nejpovedenějších snímků. Celý film je postaven na dvou věcech - skvělé Marion Cotillard a úžasné, dechberoucí hudbě. 75% ()

Skip

Nádherný filmový zážitek a především dech beroucí herecký výkon Marion Cotillard. Ta mě zcela uchvátila. Bylo to dokonalé splynutí s postavou. V závěru filmu mi doslova běhal mráz nejen po zádech. Ještě nikdy na mě žádný film tak silně nezapůsobil. ()

Colonist

Edith Piaf měla velice zajímavý život. Takový, který se přesně hodí na stříbrné plátno. Střídání flashbacků z různých okamžiků zpěvaččina života je možná zezačátku trochu matoucí, ale po chvíli se člověk zorientuje a zjistí, že tento styl vyprávění k takovému filmu pasuje. Marion Cotillard v hlavní roli předvedla opravdu strhující výkon. Doufám, že na hodinách francouzštiny budeme na podobné snímky koukat častěji :) ()

Vědma

Nemohu neocenit dokonalý výkon Marion Cotillard. Tohle byla Edith. Ovšem film mě hodně vytočil tím jak bez nějakého důvodu nedržel linii vyprávění příběhu a na to jak dlouhý byl, nedokázal vysvětlit a přiblížit příčiny a důsledky. Jen díky tomu, že jsem četla biografii, kterou napsala Edithina nevlastní sestra Simone (rovněž jedna z postav, která se ve filmu zjevila bez důvodu a vysvětlení své přítomnosti), jsem nebyla zmatená a orientovala jsem se v ději a postavách. Vím, že osudy Edith jsou vcelku známé, ale jistě ne všem divákům. Nebyli zde také ukázáni všichni důležití muži Edithina života. Ale velice mě potěšil dokonale sympatický Gérard Depardieu jako dokonale sympatický papá Leplée. Mimořádný osud v už ne tak úplně mimořádném filmu, který ale přesto stojí za to vidět. ()

kajas

Někdy delší stopáž filmu prospěje, někdy ale ne. "Edith" bohužel neprospěla, nudila jsem se. Okamžiky, které by mě jindy dojaly k slzám, zde nefungovaly. Ty skoky v čase si tvůrci také mohli odpustit, byly poměrně rušivým elementem. Jediné, co mohu vyzdvihnout, jsou samozřejmě nádherné písně nejlepší francouzské zpěvačky všech dob, fenomenální výkon Marion Cotillard ("Oscar" zasloužený) a práci maskérů, kteří dokázali z nádherné mladé ženy vytvořit pěknou ošklivku. ()

Aleee89

Dneska jsme na tom byli se školou v kině, ale sama jsem ho chtěla vidět od první chvíle, co jsem se o něm dozvěděla. Asi jsem čekala více, protože se odehrálo ne přímo zklamání, ale rozladění. A to díky délce filmu a jeho rozvleklosti. Určitě byl skvělý nápad vyprávět ho napřeskáčku, protože opravdu nevíte, co přijde pak, ale stejně to místy unavuje. Život Edith Piaf je tak plný zvratů a tak bohatý na tragédie i přepychový úspěch, že narvat ho celý do jednoho filmu je úkol skoro nemožný. Tady se to skoro povedlo. Možná příště udělají seriál:-). Šansony Edith jsem znala a poslouchala i dříve, takže hudba ve filmu je prostě skvělá. Marion Cotillard je rovněž báječná. Edith zahrála přesvědčivě a byla jí i neuvěřitelně podobná. Myslím, že oscarová nominace ji nemine, ale zda dostane sošku, tomu už tak moc nevěřím. Přece jenom byla doposud neznámá Francouzska a Amíci Oscary nedají hned jen tak a spíše si řeknou, že cizince to prozatím bude stačit. Ale třeba se mýlím a oni překvapí. Každopádně by soška rozhodně nebyla v nesprávných rukou. Celkově to je film dojemný a místy brilantní, místy ale bohužel taky dost rozvleklý až možná nudný. Asi jsem fakt čekala více. Snad emoce. Ty přišly až na konci. ()

Chrysopras

One woman show - obsahem i herecky. Takových filmů moc není. Řikám si, čím to je, že tak málo filmů staví na hlavní hrdinCE? Většinou je tam žena jen jako pěkný přívěšek hlavního hrdiny, v případě mladších kategorií, anebo jako otravná bába či chápající matinka kolem hl. hrdiny u těch starších. Vždyt na filmy koukaj i ženský, píšou scénáře, točí... A při tom to jde ( napadá mě např. Tanec v temnotách )! Jestli má někdo nějakou pěknou teorii, tak sem s ní :-) ()

ibeh

Mám moc ráda její šansony a těch jsem si zde užila opravdu hojně. Cotillard byla v roli Edith vynikající. Ztvárnit tuto roli v 32 letech, to tedy klobouk dolů. Děj celkem přirozeně plynul a ukazoval zpěvačku v lepších i horších časech. Komplikovaná osobnost měla i komplikovaný život, naplno ho ale naplnila talentem, který si můžeme naštěstí stále užívat . Pro mě byl film hodně emocionální záležitost. ()

GILLWANDER

Príbehovo plytký zostrih života jednej z najnadanejšej osobnosti 20. storočia. Herecky netradične skutočný film, Marion Cottilard sa prezentuje neuveriteľým hereckým výkonom, po tom čo jej tvorcovia ubrali na kráse je hlavnou prioritou filmu ona. Stopáž filmu je zvládnutá do solidných 140 minút, čo je u životopisných filmov dostatočný základ. Nenudíte sa, príbeh síce neponúkne nič viac ako len vzostup a pád, no o to presvedčivejšie výkony jednotlivých hercov držia atraktívnosť nad líniou pozerateľnosti. Celkový formát prináša krásne nasvietenú mozaiku, farebne pochmúrnu, vieruhodne nastrihanú a sem tam sa chronologicky ukladá nesprávne. Ale komu po pravde záleží na technických vlastnostiach filmu, keď vám raz za desaťročie herec ponúkne zo svojho hereckého náboju viac ako je vo zvyku? Mne po pravde nie... 80% ()

Violeta

Na Edith Piaf mám úžasný vzpomínky z dětství - naše postarší sousedka ji poslouchala na plný pecky pokaždý, když měla kocovinu. Tu kazetu jsem si od ní nahrála a pak jsem si přečetla životopis Edith psaný její sestrou Simone. Do kina jsem šla pro to, abych si ten pomyslný kruh uzavřela. Marion Cotillard byla skvělá - přesně tak(vzhledově) jsem si Edith představovala a nikdy bych nevěřila, že "přítelkyně" z Taxi Taxi by mohla dát takovou roli. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že jsem si film měla odpustit - a zrovna tak každý, kdo životopis od její sestry četl a měl svoji hýčkanou iluzi o Edith. Nemyslím dobrou nebo špatnou, ale svoji. Po shlédnutí filmu už ji mít nebudete a to je myslím obrovská škoda, za kterou nestojí ani to, jak dobře je to natočené a zahrané. ()

Beagle

Takovou roli herečka dostává možná jen jednou za život (nepočítám Meryl, Judi, Helen a jim podobné) a Marion Cotillard se jí zhostila skvěle. Ať už mají jiní výhrady ke scénáři a režijnímu pojetí (není to dokonalý film, uznávám), stojí za vidění právě kvůli představitelce hlavní role (která při interview po Oscarech tak roztomile zazpívala Padam Padam...). ()

berusche

Bez zbytečných příkras americké pompéznosti má tenhle zfilmovaný životopis skutečně duši člověka, o kterém je. A to je pro životopisné filmy podstatné. Kromě toho, obsazení jinak půvabné Cotillard do hlavní role bylo obdivuhodným riskem, který se v tomto případě vyplatil. Skutečně dokonale zahrané, Edith se asi v hrobě neobracela. To, jaký byl její život, zde hodnotit nebudu, myslím, že to pro nikoho není překvapením. Co ale snímku schází je možná o něco více hlubších momentů, které bychom očekávali, a to zvlášť ve vztahu k ostatním lidem v jejím životě. Mám pocit, že některé zůstaly zbytečně upozaděné. ()

easaque

nebylo to špatné, ale nechytlo mě to dostatečně, tak jen průměrné 3* [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu