Edith Piaf

• Česko Edith Piaf (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
Francúzsko / Veľká Británia / Česko, 2007, 140 min

Réžia:

Olivier Dahan

Scenár:

Olivier Dahan

Kamera:

Tecuo Nagata

Marion Cotillard, Sylvie Testud, Pascal Greggory, Emmanuelle Seigner, Jean-Paul Rouve, Gérard Depardieu, Clotilde Courau, Jean-Pierre Martins (viac)

Narodila se na chodníku, vyrůstala v nevěstinci, vydělávala si pouličním zpěvem... Přesto se z ní stala světoznámá hvězda první velikosti. Život Edith Piaf (vlastním jménem Edith Giovanna Gassion) byl bojem o hudbu, přežití a lásku. Její magický hlas, vášeň a přátelství s hvězdami její doby (Marlene Dietrich, Jean Cocteau, Yves Montand aj.) jí od dětství v chudobě přivedlo k obdivu celého světa. Žila vždy naplno a "ničeho nelitovala..." . Díky své neuvěřitelně silné vůli a neobyčejnému nadání se vypořádala s tragickým osudem a její sen z dětství se stal skutečností. "Jednou budu bohatá, budu samé prachy. Budu mít bílý auťák a černého šoféra." Nechtěla dát světu šanci na ni zapomenout a povedlo se jí to beze zbytku. "Velcí umělci nepatří jen jedné generaci, zůstávají tu napořád."

Režisér Olivier Dahan (Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy) obsadil do hlavní role svého nového filmu skvělou Marion Cotillard (Taxi, Velká ryba, Dobrý ročník). Pro natáčení si režisér kromě Francie vybral také Prahu. Zde si na pomoc přizval české herce v čele s Markem Vašutem...

Snímek o světoznámé šansoniérce Edith Piaf zahájil letošní prestižní filmový festival Berlinale, kde sklidil obrovské ovace. (oficiálny text distribútora)

Rendiss

Výborná Marion Cotillard v roli největší francouzské osobnosti, kterou stihnul špatný osud. Velice dobrej film o chansoniérce, která se narodila na ulici a vyrostla v bordelu, však za život toho dokázala opravdu mnoho. ()

Ještěřák

Zpočátku se mi velmi červeňoučkých 81% zdálo jako hodně bolestivej úraz mozku česko-slovenského filmového národa, po 140 minutách nicméně musim uznat, že jde o velmi laskavou, dojemnou a vizuálně atraktivní záležitost s vynikajícím obsazením ústřední role, a že bych Olivera Dahana nechal natočit něco podobnýho o Janis Joplin, nejhezčí škaredé promiskuitní Texasance všech dob..... ()

Asmodin

Ztvárnění Edith Piaf bylo svělé a vážně ten film ze začátku byl úžasný, ale do konce byl nehorázně dlouhý. Některé pasáže mi přišli nudné, vlastně jsem se dívala jen proto, abych slyšela jen 3 skladby. Vůbec se mi nelíbilo přeskakování ze vzpomínek na dětství na situaci v současnosti. Kdyby to začalo posledními minutami Edith Piaf a přeskočilo na vzpomínání na dětství, a šlo to v jednom kuse bez odbočování do současnosti, tak by se mi to mnohem víc líbilo. Snad chtěl režisér zavést nový lepší styl, který se mu podle mě moc nepovedl. Někdy mi Edith moc lezla na nervy svou uřvaností a náladovostí. ()

angloumene

Křehké drama ze světlých i tmavých zákoutí života jedné z nejslavnějších zpěvaček všech dob. Film je příjemně poutavý a nenutí diváka k žádným konkrétním názorům na Edithin život. Četné časové přeskoky jsou v tomto případě spíš pro dobro věci, protože jasně ukazují jak zásadní události jejího života ovlivnily budoucí běh věcí. Za mě jsou to čisté 4*:) ()

woodsman odpad!

vôbec ma to nechytilo prepita predrogovana takýchto ludi fakt nemusim sami si dojebavaju zdravie a ked ho uz maju našrot tak sa zobudia ze chcu este zit ()

Rozjimatel

[3,5*]     "What do you do when you're not singing?" "I knit. Tell me your size, I'll knit you a sweater."     Životopisná dráma legendárnej speváčke so záľubou v štrikovaní, zaradená medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Jej život je mapovaný formou krátkych útržkov, od ťažkého detstva v Paríži po 1. svetovej vojne (ten je vykreslený ako mesto temného stredoveku plné špiny, chorôb a prostitútok), až po sklonok jej pomerne krátkeho života sprevádzaný ťažkými zdravotnými problémami. To zmätené skákanie medzi rokmi sem a tam považujem inak za trochu nešťastné, dosť to sťažuje orientáciu a znižuje informačnú hodnotu filmu. Zaráža napríklad, že o existencii manžela a dieťaťa sa dozvieme iba z jedného krátkeho útržku. Celkovo mám z filmu rozporuplné pocity, v niečom je skvelý, v niečom zase poslabší. Fantastická je predovšetkým hlavná predstaviteľka Marion Cotillard (iba výnimočne býva Oscar takto bez debát zaslúžený), skvelé sú pasáže venované hudbe a Edithinmu spevu (najmä jej prvé dôležité vystúpenie s trémou a hudobným podfarbením a posledné vystúpenie so zimomriavkovým "Non, je ne regrette rien"). Najväčším nedostatkom filmu je ale to, že sa hudbe venuje až príliš málo a namiesto toho sa ženie za samými senzáciami zo speváčkinho života. Celkový obraz Edith Piaf je potom akási zhýralá a protivná kreatúra, ktorá len neustále chľastá a droguje. Ja síce nepochybujem o tom, že do istej miery to aj pravda bola, lenže film je na takéto bulvárne záležitosti až príliš zameraný a to je niečo, čo ma zo života tejto skvelej speváčky zaujíma len okrajovo.     "You're marvelous! This is exactly what I've been waiting for! It's incredible! It's me! That's my life, it's me." ()

dehlie

predovšetkým vďaka marion cotilard, ktorá predvádza najlepší ženský herecký výkon od hilary swank v chlapci neplačú, možem napísať, že sa jedná o nezabudnuteľný životopisný snímok. čítal som aj knihu od jej sestry (myslím, že ňou jej film v značnej miere inšpirovaný) a tento kus, i keď na oveľa menšom priestore, vôbec nezaostáva. ()

Alf

hlavně díky Marion Cotillard, film samotný tak 75%, nevadilo mi ani tak střídání časových rovin, i když přinejmenším v jednom případě bylo naprosto nesmyslné, spíš se mi zdálo, jako kdyby si režisér s tak pestrým osudem tak trochu nevěděl rady... ()

KatRi

Máte-li silný příběh a skvělou hudbu i herečku, bylo by hodně smutné, kdybyste nedokázali natočit nadprůměrný film. Jenže zvolený způsob zpracování - neustálé dějové a časové skoky - způsobil, že ve mně film nezanechává tak silný dojem, jaký ve mně zanechalo třeba čtení o životě Edith Piaf. Myslím, že člověku, pro kterého byl tento film prvním seznámením se životem této geniální zpěvačky, to asi stačí. Jenže mně jaksi ne, mám pořád pocit, že mezi Edith a diváka tvůrci nevědomky staví pořádně tlusté sklo, takže se k ní není možné přiblížit. Přitom ingredience měli k dispozici přímo královské. ()

Mikeel

Smutný život velké zpěvačky. Vždycky jsem si myslel, že biografie musí být ze zásady nudné. Není tomu tak. I když utrpení střídá utrpení, nenudilo mě to ani minutu. Dobrý herecký výkon skvělé Marion. ()

sona123

Pro ty, kteří znají pár věčných songů téhle úžasné šansoniérky je to nečekaně silný příběh o jednom ne příliš veselém osudu, kde jedinou cestou ven je zpěv. Herecky tu exceluje Marion Cotilard, která je chvílemi až odporná, chvílemi svůdně záhadná, ale vždy silná a svá. Na plátně se míhají různé časové linie, což je někdy trochu matoucí, je to krapet složitější a divák se musí dívat, nejde být duchem jinde. Závěr je stejně velký jako začátek a v prostředku pryští emoce např. ze setkání Edith a Marlene. No, není to jednoduchý film, stejně jako nebyl jednoduchý život samotné Edith. ()

vi.cky

Nemôžem si pomôcť, ale mne sa tento film nepáčil aj napriek tomu, že mám Edith a jej pesničky rada... Neustále skoky z jednej časovej línie do druhej a vznikol z toho zmätok, ktorý ma nudil. Aj keď záverečné minúty s pesničkou Nen, je regrette rien boli veľmi pekné. ()

Zyne

v podstate klasicky zivotopis, nicmene zpracovany uchvacujicim zpusobem, kteremu veli naprosto famozni vykon Marion. uz jen kvuli ni a perfektnimu ztvarneni ruznych poloh Edith Piaf je film skutecnym zazitkem nejen pro fanousky teto pevecke legendy... ()

Phillo

Vďaka tým neuveriteľne silným momentom (oznámenie smrti a celá posledná pol hodina s vygradovaným záverom vháňajúcim slzy do očí). Unbelievable Marion Cotillard a spomínané úžasné momenty tak hlboko zatienia niektoré scenáristické nedostatky (viac scén "slávnej" Edith by neuškodilo). Nekomerčné, tradicionalistické ale v závere nadpozemské. Životopisné dielo ako má byť. 90% ()

waits

Pro mě velké zklamání. Na plátně probíhá scéna za scénou jako prostý popis životních osudů Piaf. Aha, tak ona žila bez rodičů, hm, málem umřela... jen na konci se mě silněji dotklo úžasné Non, je ne regrette rien.Marion Cotillard mě přes sympatický výkon nevtáhla do zpevaččina života, režisér Dahan utratil spoustu peněz za zážitek, který by poskytla v kratší formě Saskia Burešová ve svém nedělním Kalendáriu. ()

Pawlisman

Úžasný počin, který skutečně zabrnká na city snad každého. Skvěle dramaticky provedeno stejně jako vynikající herecké výkony a celková autenticita. Trošku mě tam akorát rušily "pražské scény", ale jinak se toho dá pramálo vytknout. Filmové umění, ze kterého by se měli učit i další režiséři. 9/10 ()

alenka

film mě odrovnal, že jsem nemohla spát, ale dala jsem si tu práci s prohledáním internetu a docela mě zklamala rozdílnost filmové interpretace a faktů. nic proti umělecké licenci, ale zdá se, že edith vůbec nebyla zubožené chudé děvčátko, které si na jídlo vydělávalo zpíváním na ulici. podle wiki byla edith dobře živená, a podporovaná snad dokonce aristokratickou mamičkou. a to i připadá daleko zajímavější než zfilmovaná legenda. ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu