Edith Piaf

• Česko Edith Piaf (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
Francúzsko / Veľká Británia / Česko, 2007, 140 min

Réžia:

Olivier Dahan

Scenár:

Olivier Dahan

Kamera:

Tecuo Nagata

Marion Cotillard, Sylvie Testud, Pascal Greggory, Emmanuelle Seigner, Jean-Paul Rouve, Gérard Depardieu, Clotilde Courau, Jean-Pierre Martins (viac)

Narodila se na chodníku, vyrůstala v nevěstinci, vydělávala si pouličním zpěvem... Přesto se z ní stala světoznámá hvězda první velikosti. Život Edith Piaf (vlastním jménem Edith Giovanna Gassion) byl bojem o hudbu, přežití a lásku. Její magický hlas, vášeň a přátelství s hvězdami její doby (Marlene Dietrich, Jean Cocteau, Yves Montand aj.) jí od dětství v chudobě přivedlo k obdivu celého světa. Žila vždy naplno a "ničeho nelitovala..." . Díky své neuvěřitelně silné vůli a neobyčejnému nadání se vypořádala s tragickým osudem a její sen z dětství se stal skutečností. "Jednou budu bohatá, budu samé prachy. Budu mít bílý auťák a černého šoféra." Nechtěla dát světu šanci na ni zapomenout a povedlo se jí to beze zbytku. "Velcí umělci nepatří jen jedné generaci, zůstávají tu napořád."

Režisér Olivier Dahan (Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy) obsadil do hlavní role svého nového filmu skvělou Marion Cotillard (Taxi, Velká ryba, Dobrý ročník). Pro natáčení si režisér kromě Francie vybral také Prahu. Zde si na pomoc přizval české herce v čele s Markem Vašutem...

Snímek o světoznámé šansoniérce Edith Piaf zahájil letošní prestižní filmový festival Berlinale, kde sklidil obrovské ovace. (oficiálny text distribútora)

asirtes

To čo tu Marion predviedla je v tajnom spolku prenasledovaných associálov označované ako megavýkon. Oficiálne namerané bolo minimálne 122 Neuveritelných Hulkokokotov na jednu Cotillardiu! Jeden Oscar je rozhodne neuspokojivý. ()

OHI

I když film nemá souvislý děj, což je možná škoda, Marion Cotillardová prostě JE Edith a pozdvihává úroveň filmu o 200 %. ()

Brandon

Dlouhé, nesrozumitelné skoky v čase, nedotažené scény. S výtkami souhlasím. Jenže to není tak podstatné. Jde především o prožitek. Zaplivané pajzly, moře chlastu, drogy, děvky a mezi (s) nimi vrabčák s velkýma modrýma očima. Už si napamatuju, kdy mně v kině takhle přecházel mráz po zádech. Snad je to i poprvé. A přitom za to mohla malá zhrbená troska utápějící se v alkoholu, lécích a depresích. Edithini život odrážející šansony jsou nepřekonatelné. Před neuvěřitelným výkonem Marion Cotillard (ano, to je ta nádherná ženská z Dobrého ročníku) smekám. ()

Mytologie

Film mapuje strastiplnou cestu ke slávě a pádu legendy šansonu. Především mě zaujal herecký koncert Marion Cotillard, smutek, silná vůle, zkoušky osudu, procítěnost některých míst, atmosféra a božský hlas… ()

Natabar

Jsem hodně na rozpacích, něco mezi 3 a 4*. Vynikající hl. představitelka, ostatní hrají rovněž obstojně, strhující hudba (a co bychom jiného čekali od Edith Piaf?), jenže... Stejně se nemohu ubránit dojmu, že nebýt Marion Cotillard a písní užasné Edith, tak toho moc nezbude - film zas až za tak moc nestojí. Přeskakování v čase nejprve zaujme, chvíli to snesete, ale čeho je moc, toho je příliš (zejména, když to má pro film a děj přínos veskrze nulový). Takže sice se mi klepou ruce dát filmu pouze 3* (zejména když finální píseň Non, Je Ne Regrette Rien ze me málem vyloudila slzu), přesto si uvědomuju, že film jako celek nesou hlavně (jenom) písně - no a ty přece fungují stejně dobře i mimo film. Škoda - chtělo to vzít za jiný konec a tento snímek se mohl chlubit hrdými a nadstandardními 4*. ()

Master19

Život Edit Piaf byl sledem tolika působivých událostí, že autoři jakoby nevěděli, kam dřív skočit a o čem vyprávět dřív. Výsledná mozaika však drží pohromadě i díky - jak jinak - zpěvu. Dojem z filmu je ale přebit emocemi, které rozmýchávají milníky z Editina života, ze kterých běhá většinu času mráz po zádech. Pokud se od nich odprostím, musím jednu hvězdičku strhnout. ()

machrus

Opět jeden z mnoha životních příběhů, jeden z mnoha pravdivých životních příběhů. Možná mnou tento snímek otřásl, protože jsem neměla ani potuchy o tom jaký život Edith žila. A tím ani potuchy myslím, naprosto vůbec jsem nevěděla, jak smutný, krutý a především krátký život žila jedna z nejznámějších zpěvaček světa. Ale jedno vím jistě, že po tomhle filmu na to nikdy nezapomenu. ()

lucascus

Všechen úspěch tohoto filmu závisí na úžasné Marion Cotillard, do Édith se dokázala vcítit s noblesou a zároveň s její temperamentem. Nedokážu si v hlavní roli představit jinou herečku. Jinak je fajn si připomenout život jedné z nejblyštivějších hvězd pěveckého nebe - ten potenciál, který v sobě nosila dnes už žádná zpěvačka nemá. Jinak souhlas s Ninadel: Marlene je zde opravdu jenom stínem - a ztrácí se vedle Édith. ()

Mishqo

sám o sebe taký ľahko nadpriemerný film, no vďaka skvelému výkonu Marion bol o triedu lepší (ani som ju v tom filme pomaly nespoznal) + krásna hudba ()

H.Gordon

Jeden pro mě z nejlepších životopisných filmů, který jsem viděla. Edith Piaf byla zajímavá žena, která si prožila své a nebyla takové neviňátko, jak se na nahrávkách tvářila, což je sice překvapující, nicméně byla taky jenom člověk. Na filmu se mi velmi líbilo, že Edith Piaf nikdo neidealizoval, nebo alespoň ne tak moc. A především to byla úžasná zpěvačka. Navíc herečka se jí tak podobala, až je to neuvěřitelné. Film jsem si velmi oblíbila a nikdy nezapomenu na tu takřka závěrečnou scénu. Dokonalé, fenomenální. 4, 70. ()

fefee

Sakra tak ten Vašut tam predsa len hral, nezdalo sa mi to... No popravde film o živote jednej neurvalej Edith z ktorej zostali len tie nezabudnuteľné šansóny. Prvá polhodka fajn a potom už len nikam nevedúca dráma a pokus o záživný životopis s chaotickou samoúčelnou dejovou líniou. Verdikt: Priemerný životopisný hudobný film. 2,5* ()

Michi88

Jestli se ve skutečnosti Edith chovala úplně stejně jako ve filmu, tak se v někdy chovala jako naprostá kráva. Sice chápu, že si prošla živoucím peklem a neměla to lehké, ale ve filmu mi byla krajně nesympatická. Ovšem Marion Cotillard si toho Oscara zasloužila jako nikdo jiný. ()

liuk

Poslední dobou si nějak hodně všímám barevného složení filmů a použitých obarvujících filtrů. A u Edith Piaf mě strašně vadily ty vybledlé barvy, které způsobovaly hroznou zašedlost a zapšklost filmu po celou dobu příběhu, včetně určitě jistě příjemných částí života zpěvačky. Kontrast mezi skvěle hrající šťastnou Marion a takovou atmosférou tak úplně nefungoval, a celý film je ve výsledku po celou dobu strašně smutný, což mi u biografie úspěšné zpěvačky prostě vadí, ať je ten náhled jakkoli neotřelý. Příběh je to ovšem jistě zajímavý, zpřeházené vyprávění páté přes deváté působí kompaktně a neruší, a Marion je prostě frajerka. Jak jsem si při prvních 20 minutách myslel, že se na tuhle nikterak sympatickou hlavní postavu opravdu nevydržím dívat dvě a půl hodiny, tak mě postupně svým výkonem obalamutila a ke konci jí mi bylo i docela líto, i když nijak závratně. A to jenom protože ten její skřípavou zpěv shledávám skoro až neposlouchatelým A zpívá se tu dost, a to notně natahuje už dlouhou a místy zdlouhavou stopáž. Horší 3*. ()

Kacounek

Přiznám se, že krom smutného dětsví jsem o Edith nic nevěděla a možná to bylo svým způsobem i dobře....Ale kdo by byl normální, kdyby prošel tolika životníma zkouškama bez mateřské lásky, jako ona. Nejvíc mne dojal vznik šlágru Ničeho nelituji, už se těším, až to zase táta někdy pustí. Možná že dětsví Edith šlo natočit nějak celistvěji, chvilkama jsem se ztrácela. Herecký výkon Cotillardové na Oscara. ()

PollyJean

One woman show. Marion Cotillard táhne celý film a je naprosto úžasná. Hudba je nádherná, to ale není zásluhou filmu. Navíc život Edith Piaf je tak nabitý událostmi a zvraty, že by to vystačilo na několik filmů. Škoda jen, že si režisér vybral metodu neustálých střihů a skoků v čase. Pro diváka, který nemá nastudovaný život téhle veliké zpěvačky, je film sledem více či méně dokonalých scén, které jej vlečou za sebou a po odchodu z kina zanechávající tříšť těžko uspořádatelných dojmů. Edith Piaf i Marion Cotillard by si zasloužily víc. ()

Puyi

No tak tohle byla naprostá fantazie! Život Edith byl nesmírně zajímavý a díky filmu jsem se dozvěděl o věcech, o kterých jsem neměl ani nejmenší tušení. Už jen díky úžasné hudbě se prostě nemohlo stát, že by se mi film nelíbil. Marion Cotillard předvedla dokonalý výkon, jaký jsem už dlouho neviděl... něco fantastíckého... !!! Z filmu jsem doslova nadšen, něco takového jsem po filmu necítil, už ani nepamatuji, kdy naposled no... Dále se mi líbilo i samotné provedení filmu - střídání mládí/stáří, opět skvělé! Takže samozřejmě o plném hodnocení snad nemůže být pochyb. Chvíli jsem nad tím přemýšlel a nebylo to tedy vůbec snadné rozhodování, ale tento snímek prostě musím zařadit mezi své oblíbené! (ikdyž jen na chvíli..) Všem vřele doporučuji! :) ()

Ravi

Krásná biografie. Smutná, melancholická, plná hudby, která dlouho zní v uších. Marion Cotillard byla prostě úchvatná. Avšak divák se soustředí pouze na herečku a v tom případě ho ruší dějové skoky, i když se v nich stačí vyznat. Ale určitě krásná biografie. 80% = 4/5 ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu