Edith Piaf

• Česko Edith Piaf (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
Francúzsko / Veľká Británia / Česko, 2007, 140 min

Réžia:

Olivier Dahan

Scenár:

Olivier Dahan

Kamera:

Tecuo Nagata

Marion Cotillard, Sylvie Testud, Pascal Greggory, Emmanuelle Seigner, Jean-Paul Rouve, Gérard Depardieu, Clotilde Courau, Jean-Pierre Martins (viac)

Narodila se na chodníku, vyrůstala v nevěstinci, vydělávala si pouličním zpěvem... Přesto se z ní stala světoznámá hvězda první velikosti. Život Edith Piaf (vlastním jménem Edith Giovanna Gassion) byl bojem o hudbu, přežití a lásku. Její magický hlas, vášeň a přátelství s hvězdami její doby (Marlene Dietrich, Jean Cocteau, Yves Montand aj.) jí od dětství v chudobě přivedlo k obdivu celého světa. Žila vždy naplno a "ničeho nelitovala..." . Díky své neuvěřitelně silné vůli a neobyčejnému nadání se vypořádala s tragickým osudem a její sen z dětství se stal skutečností. "Jednou budu bohatá, budu samé prachy. Budu mít bílý auťák a černého šoféra." Nechtěla dát světu šanci na ni zapomenout a povedlo se jí to beze zbytku. "Velcí umělci nepatří jen jedné generaci, zůstávají tu napořád."

Režisér Olivier Dahan (Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy) obsadil do hlavní role svého nového filmu skvělou Marion Cotillard (Taxi, Velká ryba, Dobrý ročník). Pro natáčení si režisér kromě Francie vybral také Prahu. Zde si na pomoc přizval české herce v čele s Markem Vašutem...

Snímek o světoznámé šansoniérce Edith Piaf zahájil letošní prestižní filmový festival Berlinale, kde sklidil obrovské ovace. (oficiálny text distribútora)

nula87

Úchvatná Marion Cotillard v silném filmu, který sice místy ztrácí dech a zbytečně přeskakuje (protože tím se zážitek automaticky nezvyšuje), ale rozhodně se zařazuje do těch špičkových životopisných filmů. 90% ()

Verunka84

Cim vickrat ten film vidim, tim vic me fascinuje jeho genialita. At uz se jedna o naprosto dokonalou Marion Cotillard, ktera se snad po dobu filmu Edith stala, tak hlavne o atmosferu, skvely scenar a propracovany strih. Samozrejme, ze ma i sve chybky (Vasuta na konci filmu ve chvili, kdy se vam fakt chce brecet, tak to s Vasutem lze dost tezko), Pariz 20. let je vlastne prazsky atelier, ale i tak, mam ten film rada a zase si rikam, ze by mi bylo fajn v jine dobe, kdy bych treba mohla jit na jeden z Edithinych koncertu. Hlavni uspech filmu pak ale lezi hlavne na Marion, ktera je neprekonatelna a dlouho dlouho jsem tak dobry vykon nevidela. ()

Slunik

Geniální. Možná právě proto, že vyvolává natolik rozporuplné pocity, že jsem měla pořád o čem přemýšlet. Celý film jsem uvažovala, jestli je mi ta ženská aspoň trochu sympatická. Nejdřív ji litujete, pak opovrhujete a nenávidíte, poté opět litujete. A ona se pořád chová jak nevychovaný "vrabčák". Krutý život od začátku do konce, protože se prostě nedokázala vymanit z předurčení svého původu. K jejímu životu neodmyslitelně patřil alkohol, drogy, neomalenost, tvrdohlavost, namyšlenost, ale nad tím vším nekonečná láska k muži a ke zpěvu. Dokonalý herecký výkon, úžasná hudba a to vše podkreslovalo originální francouzské znění. Mnohými diváky tolik nenáviděné skoky v čase a celkem minimalistické seznámení s důležitými postavami jejího života mi nevadilo, kdybych chtěla znát přesně její životopis, přečetla bych si ho na wikipedii. ()

GabikaHarmen

4* pre tento film v rámci môjho hodnotenia získala hlavne Marion Cotillard svojím životným výkonom. Život Edith Piaf je mi dosť známy a podľa mňa režisér nepodchytil jej pravú povahu. Kvôli tomuto filmu na ňu mnohí začnú pozerať ako na svojskú trosku, hoc veľmi talentovanú. Pri spracovaní tak výnimočného života by som sa určite zamerala na to, ako život milovala a ako veľmi si ho užívala. Jej vášeň pre prácu, spev a nočný život bol zachytený tak na 70%, v skutočnosti bola ešte väčšia "labužníčka". Ale inak prostredie, herci, kostýmy + hudba urobili tento film nepochybne nadpriemerne kvalitným. ()

MaxForValue

Najväčším problémom Dahanovej adaptácie je práve tá nesúrodosť. Edith Piaf nepostupuje od narodenia k smrti, Dahan si len vyberá útržky z jej života, ktoré následne spája bez zjavnej nadväznosti. Mladosť sa strieda so starobou, postavy plávajú Edithinim životom bez toho, aby si k ním divák vytvoril citový vzťah či aspoň k nim nejako prenikol či sa k nim priblížil. Za Marion a peknú hudbu 4*-. ()

Grondal

Nemám rád životopisné snímky a tento film ma o tom zas raz presvedčil. Edith Piaf som nemal zafixovanu ako nejakú geniálnu speváčku, vlastne som ju skoro vôbec nepoznal, a tento film ju ani v takom svetle nevykresluje. Mal som skôr pocit že sa dívam na klasický životopis nejakého noname rockera plný chlastu a drog. Sledovať životný príbeh psychickej aj fyzickej trosky bez toho, aby mi film povedal prečo malo zmysel sa na to pozerať považujem za stratený čas a to je presne tento prípad. P.S. Marion Cotillard je tu zmenená prakticky na nepoznanie, a bez jej vskutku oduševného výkonu by som šiel na *. ()

Wooke

Keď nám učiteľka povedala názov filmu, rozmýšľal som, o čom by to mohlo byť. Fakt som nikdy o nej nepočul, za čo sa asi môžem hanbiť, no potom som pochopil. Jej životný príbeh ma strhol hneď v prvých momentoch. Prežila si vážne peklo, ktoré je vo filme vážne dobre znázornené. Čo sa týka samotnej herečky, nie je o čom..zahrala to bravúrne, začo získala aj Oscara myslím, takže ja som len oči otváral. Potom som si pozrel to, ako vyzerala Edith naozaj a vážne sa tieto dve ženy aj podobali. Celkovo film to bol strhujúci, dramatický a dobre pozerateľný. ()

LadyD

Včera jsem film viděla konečně celý, jediné co můžu říct je velké "woooow". Ohromný film. Herecký výkon Marion Cotillard se nedá srovnávat. Věřila jsem jí uplně vše co ze sebe vydala. Když si odmyslím to množství reklam, kterérými byl film přerušován, byl to opravdu krásný filmový zážitek. ()

voldemorf

Myslím, že jestli mi z tohoto filmu něco utkví v paměti, bude to Marion Cotillard. Hrála opravdu nádherně. Na zbytek filmu nejspíš brzo zapomenu, a proto ho musím hodnotit průměrem. ()

helrohir

Prvá vec, ktorá ma zaujala, je jednoznačne jeden z najlepších ženských hereckých výkonov v histórii filmu v podaní Marion Cotillard, ktorej k uveriteľnému výkonu výrazne dopomáha aj oscarová práca maskérov. Samozrejme kvalitná je aj hudba zložená z najznámejších piesní tejto úžasnej šansoniérky. Trochu ma miatol nechronologický dej, keďže neustále zmeny nútia diváka nastaviť sa znova a znova na inú emočnú hladinu, avšak v závere práve spojenie scén z rôznych životných období vytvorilo dokonale kompaktný emocionálny koktail, ktorý musel dojať naozaj každého. 80%. ()

Sarcasmgirl

Po druhé projekci musím sundat hvězdu dolů, neb bych křivdila jiným filmům. Stejně si ale stojím za tím, že je to skvělý, propracovaný a autentický snímek. ()

Shane.Mc

Co se týče filmu, po audiovizuální stránce není co vytknout, Marion Cotillard se opravdu stala Edith Piaf, až mi to vyrazilo dech a hltala jsem každý záběr na ni, bohužel tím to asi tak skončilo, samotný příběh a osobnost Edith Piaf mi je strašně nesympatická, že jednou stačilo, nicméně Marion si alepoň jedno shlédnutí zaslouží... ()

subic

Štěk Marka Vašuta jako lékaře a spousta další známých českých tváří v drobných rolích. Celkem mi dost vadí to přeskakování v čase. Autoři se zřejmě i záměrně vyhnuli období ll. světové války a okupace Francie. Vyhnuli se i jejímu druhému manželství s řeckým kadeřníkem. Na můj vkus až příliš zdlouhavé a v podstatě nudné, ale takové už jsou občas životopisné filmy. 50% ()

Michal687

Slabost pro Edith a Marion z tohoto filmu pro mne udělala fajn večerní záležitost. Ač se musim přiznat, že forma mne příliš nezaujala a musím říct, že vyjímečná osoba jako Edith by si zasloužila vyjímečnější film. Emoce se dostavily, ale to hlavně díky všem známým silným melodiím. ()

Jenda1

dech beroucí zážitek, nevím zda po technické stránce bylo vše dokonalé, možná někdy po druhém zhlédnutí to vědět budu, ale ten příběh - ten je famózní, o edith a jejím životě jsem toho moc nevěděl, ale už chápu proč ji francie miluje, k jejím písním, které se mi vždy líbily (tedy ty z pozdější doby) mám od teď mnohem hlubší vztah, v záplavě neuvěřitelných amerických sraček mohu tento film jedině doporučit ()

JohnKEANE

Tie americké životopisy slávných spevákov ako napr.RAY,WALK THE LINE stoja podla mna zahovno!A preto som nesmierne rád že sme im zasa mi europania ukázali ako sa má nato správne íst.Bez pátosu,klišé a zbytočného hrdinstva. ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu