Edith Piaf

• Česko Edith Piaf (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
Francúzsko / Veľká Británia / Česko, 2007, 140 min

Réžia:

Olivier Dahan

Scenár:

Olivier Dahan

Kamera:

Tecuo Nagata

Marion Cotillard, Sylvie Testud, Pascal Greggory, Emmanuelle Seigner, Jean-Paul Rouve, Gérard Depardieu, Clotilde Courau, Jean-Pierre Martins (viac)

Narodila se na chodníku, vyrůstala v nevěstinci, vydělávala si pouličním zpěvem... Přesto se z ní stala světoznámá hvězda první velikosti. Život Edith Piaf (vlastním jménem Edith Giovanna Gassion) byl bojem o hudbu, přežití a lásku. Její magický hlas, vášeň a přátelství s hvězdami její doby (Marlene Dietrich, Jean Cocteau, Yves Montand aj.) jí od dětství v chudobě přivedlo k obdivu celého světa. Žila vždy naplno a "ničeho nelitovala..." . Díky své neuvěřitelně silné vůli a neobyčejnému nadání se vypořádala s tragickým osudem a její sen z dětství se stal skutečností. "Jednou budu bohatá, budu samé prachy. Budu mít bílý auťák a černého šoféra." Nechtěla dát světu šanci na ni zapomenout a povedlo se jí to beze zbytku. "Velcí umělci nepatří jen jedné generaci, zůstávají tu napořád."

Režisér Olivier Dahan (Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy) obsadil do hlavní role svého nového filmu skvělou Marion Cotillard (Taxi, Velká ryba, Dobrý ročník). Pro natáčení si režisér kromě Francie vybral také Prahu. Zde si na pomoc přizval české herce v čele s Markem Vašutem...

Snímek o světoznámé šansoniérce Edith Piaf zahájil letošní prestižní filmový festival Berlinale, kde sklidil obrovské ovace. (oficiálny text distribútora)

PDcz

3*** hvězdičky Předně bychom chtěli vysmeknout poklonu Marion Cotillard. Její výkon byl úžasný a moc se nám líbilo, jak postavu zahrála. Mrzí mne, že na konci neukázali aspoň kousek záběrů s pravou Edith Piaf. Přeci jenom to byl film o ní, tak by nebylo na škodu záběry přidat. Co jsem ovšem nepochytal je dabing. Můžeme mít dabing sebelepší, na jakékoliv úrovni, ale originál je stejně o 100% lepší a v případě tohoto filmu to není 100% ale násobek tohoto čísla. Fíky tomuto filmu jsme také měli poprvé možnost v titulcích přečíst text francouzské hymny a moc nás to zaujalo. Stejně jako její podání čistým hláskem malé holčičky. [X] minus 1* hvězdička Dlouhé, moc dlouhé.. byli okamžiky kdy jsme se jen čekali, až to skončí. V jednom takovém okamžiku jsme dokonce přerušili sledování a dokoukání odložili o pár dní. [X] Minus 1* hvězdička Jsme zmatení jenom my, nebo se našlo i pár dalších diváků, kteří měli občas guláš v časových posunech? Někdy tam tok byl, někdy ne.. Kdyby nebyla změna v účesech Edith Piaf, asi bychom chvílemi ani netušili, v jaké době se to odehrává.[X] Francouzština je krásný jazyk a v podání písní Edith Piaf musíte být okouzleni stejně jako my. ()

IvcaG

Úchvatně propracovaný životní příběh nejlepší francouzské šansonierky vůbec. Naprosto strhující herecký výkon Marion Cotillard, za který jí po právu naleží Oscar. A tak též režie zasluhuje obdiv, přeskakování v časových liniích nebylo ani v nejmenším nijak zmatečné. Není co dadat úžasné 100% ()

strikeman

Už dlouho se mi nestalo, abych ještě deset minut po skončení dvouapůlhodinového filmu zůstal sedět přikován v křesle a zhluboka vydýchával tak impresivní zážitek poté, co jsem během snímku nesčetněkrát potlačoval projevy dojetí. Silné dílo... ()

JakeG

Páni! To jsem vážně nečekal, že vrabčák vedl až takovýhle život. Každopádně moc pěkně natočené a pro ty, kteří mají rádi hudbu a prožívají ji, mohu zaručit minimálně 2 Gustavy (Husáky) :D ()

Radek.SCH

Marion může hrát sebelíp, ale ani to nezmění fakt, že je to opět "pouze" další životopisné drama, další "jedinečné" osobnosti. A opět nuda. - 60% ()

agassi68

Teda odhliadnuc od hlasu, stvoreného pre šansón mi bola hlavná predstaviteľka vrcholne nesympatická. Či už svojim zjavom alebo správaním. A nechcelo sa mi veriť, že ja to tá istá sexy Cotillard z Dobrého ročníka. 140 minút prevažne zaplnených známymi šlágrami a jej extrémnymi citovými prejavmi je pre nefanúšika príšerne dlho. Inak by šlo hodnotenie vyššie. ()

brumbrum

Velmi dobre natocene aj zahrane. Kto rad pocuva Edith a cital jej zivotopisy, pride si na svoje. Museli to mat hodne dobre nasprtane cele. V pohode 5*. ()

BOURQUE

O. Dahan so podarilo natočiť taký životopisný film, ktorý som už dávno nevidel. Skvelá kombinácia scén z minulosti a zo súčasnosti. A jeden obrovský megavýkon od M. Cotillard, ktorá zahrala nemožnú. Gratulujem ku získaniu zaslúženého Oscara! A tá hudba a ten hlas... na to neexistujú slová. Osobné hodnotenie: 92% (*****) ()

farfalino

První film a vůbec první bližší přiblížení co se týče soukromí se zpěvačkou Edith Piaf. Ze začátku filmu mi byla její postava nepříjemná a své dělala i roztekaná kamera. Člověk seděl u obrazovky jako na jehlách a divil se, že z toho něčeho mohla nakonec vyrůst taková hvězda světového formátu.Časem mi byla sympatická a na konec mi jí bylo líto. Takový osud může napsat jenom sám život. Alkohol a drogy - žila naplno a to i ve svých písních, určitě bych s ní neměnil. Co se týče hereckého ztvárnění, klobouk dolů, tolik tváří, tolik postojů… Tam kde už nemohli zapracovat maskéři, zapracovala hra světel a grimasy herečky, které měla nastudované perfektně. Nebo, že by improvizace? Co je ale důležité je to, že jsem na plátně opravdu tu její Edith viděl a věřil v ní. Celkový dojem velice dobrý. Bravo. ()

JimiH

Vynikající životopis. Nemám rád tento žánr, přesto mě tenhle film nadchnul. Žádná rozvláčnost, jen rozházené střípky ze života. Marion Cottilard je pak naprosto fantastická a zvládá všechny proměny "malého skřivánka". ()

Miki68

Velmi slušný film. Tím myslím dobře natočený - scénář, který se snažil vytáhnout z Editina životopisu to opravdu podstatné (jinak by film mohl natáhnout na dvojnásobek), režijně také dobře zvládnuté, výborný střih, herci hrající vysoký standard, a samosebou úžasná muzika. Marion Cottilard dokázala nemožné. Personifikovala pro mě postavu Piaf jako esenci ze všech těch starých záběrů a zažloutlých fotek tak, že mi téměř splynula se skutečnou Edith. A to se u životopisného filmu povede málokdy. Měl jsem načteno dopředu. Autobiografie z pera její "sestry" patřila k nejoblíbenějším knihám mé matky - příznivkyně slavné šansoniérky. Navíc se mi v jeden týden sešel tenhle film a návštěna představení v Divadle pod Palmovkou "Edith a Marlene". Takže mohu říct, že film pro mě osobně předčil ta ostatní zpracování. Ti největší umělci zpravidla prožili život, který se vzpírá označení "normální". A tento film, i když ukazuje jen střípky (někdy pěkně ostré a špinavé), dokáže celkem plasticky ukázat postavuVrabčáka z předměstí Paříže, a kdoví - možná někoho i přitáhne k polozapomenutým šansonům, tak krásným a posmutnělým, jako je život sám. 4,5* ()

muskcz

Zaslouženě oskarový snímek, retrospektivně nahlížející do smutného života jedné z největších francouzských zpěvaček, mě naprosto uchvátil nekončící záplavou emocí, senzační hudbou a hereckou virtuozitou v podání Marion Cotillard. Tak působivé biografické filmy se nerodí každý den. ()

Kubjak

V prvom rade chcem určite spomenúť viac ako vynikajúci výkon herečky Marion Cotillard, ktorá zahrala Edith Piaf delikátne (:. Čo sa filmu týka natočené zaujímavým štýlom, ktorý striedavo prehráva udalosti nie v skutočnom poradí, čo aj pri konci vyzerá ako nie koniec, ale prišlo mi to trošku dlhé - miestami nudné a na drámu to bolo málo smutné (pre mňa :D..). Dobrý film jeden z tých určite lepších, ale predsa len mi tu aspoň dve čosi chýbali (jedno čosi je málo :). Takže u mňa presne 80% alias 4 hviezdičky. ()

cerbygerby

Ani jsem nečekal že mě takovýto druh filmu tolik zaujme.. vždy když slyším tu hlavní píseň, hned se mi celý ten film vybavý a já si jen broukám melodii. Fakt skvěle natočené životopisné drama, kde zahrála moooc dobře hlavní roli herečka Marion Cotillard a tím si zasloužila i oskara... ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu