Edith Piaf

• Česko Edith Piaf (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
Francúzsko / Veľká Británia / Česko, 2007, 140 min

Réžia:

Olivier Dahan

Scenár:

Olivier Dahan

Kamera:

Tecuo Nagata

Marion Cotillard, Sylvie Testud, Pascal Greggory, Emmanuelle Seigner, Jean-Paul Rouve, Gérard Depardieu, Clotilde Courau, Jean-Pierre Martins (viac)

Narodila se na chodníku, vyrůstala v nevěstinci, vydělávala si pouličním zpěvem... Přesto se z ní stala světoznámá hvězda první velikosti. Život Edith Piaf (vlastním jménem Edith Giovanna Gassion) byl bojem o hudbu, přežití a lásku. Její magický hlas, vášeň a přátelství s hvězdami její doby (Marlene Dietrich, Jean Cocteau, Yves Montand aj.) jí od dětství v chudobě přivedlo k obdivu celého světa. Žila vždy naplno a "ničeho nelitovala..." . Díky své neuvěřitelně silné vůli a neobyčejnému nadání se vypořádala s tragickým osudem a její sen z dětství se stal skutečností. "Jednou budu bohatá, budu samé prachy. Budu mít bílý auťák a černého šoféra." Nechtěla dát světu šanci na ni zapomenout a povedlo se jí to beze zbytku. "Velcí umělci nepatří jen jedné generaci, zůstávají tu napořád."

Režisér Olivier Dahan (Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy) obsadil do hlavní role svého nového filmu skvělou Marion Cotillard (Taxi, Velká ryba, Dobrý ročník). Pro natáčení si režisér kromě Francie vybral také Prahu. Zde si na pomoc přizval české herce v čele s Markem Vašutem...

Snímek o světoznámé šansoniérce Edith Piaf zahájil letošní prestižní filmový festival Berlinale, kde sklidil obrovské ovace. (oficiálny text distribútora)

Gore

Edith Piaf jako přitroublá nevychovaná coura, co je furt ožralá a převyšuje se nad každým. Film mě vůbec neoslovil a připadal mi strašně uječenej. No prostě nic pro mě. ()

Tunri

S každým filmem zbožňuji Marion Cotillard víc a víc. A tento byl naprostým vrcholem, myslím, že žádná role jí nesedne lépe. Konec byl opravdový zážitek, skutečné vyvrcholení celého filmu. Nemůžu se z toho vzpamatovat, ten konec je prostě zlomový. Myslím, že nikdo nikdy nezahraje Edith Piaf líp a nikdo nikdy její život nevystihne lépe. Tak čekám, kdy vyjde remake od USA v hlavní roli s Keirou Knightley... ()

arcticsky

Jak zde komentuje Gemini - film je takový neslaný nemastný a k tomu i podivně zmatečný v čase i místě. Ale zhruba poslední půlhodinka se mi líbila strašně moc. Tolik emocí a ještě ta slavná píseň k tomu! To byla nádhera. ()

Maryinka

Zajímavé, leč místy roztáhlé a to časté skákání v čase mi taky trochu vadilo, bylo kvůli tomu obtížnější se v ději a osobách vyznat. Co mi každopádně vzalo dech, byl mistrózní výkon slečny Cotillard. Kdyby nedostala Oscara, tak na Akademii už opravdu zanevřu. Také bych vyzdvihla práci maskérů, udělat z tak nádherné ženy stařenu na konci svých sil se jim totiž povedlo na výbornou. Mé dojmy jsou tudíž mírně smíšené, nakonec ale ty čtyři hvězdy dám, už kvůli Marion. ()

ddf76

Tak tenhle film me naprosto dostal. Jeden z nejlepsich zenskych hereckych vykonu za nekolik let ma na svedomi Marion Cotillard. Kam se hrabou Oscari, za tuto roli by mela Marion Cotillard vyhrat vysoko na body. Jednoznacny favorit na Oscara v roce 2008 :). Olivier Dahan opravdu natocil skvely film. Jednoznacne nejlepsi film roku 2007, tento film uz tezko nekdo prekona. Po dlouhe dobe asi pujdu na jeden film dvakrat do kina :))). ()

Carbo

Musím přiznat že tento snímek byl pro mne velice obtížný. Jsem vášnivý posluchač desek této zpěvačky a obdivuji její dílo. Po shlédnutí filmu jsem byl celkem překvapen jak těžký život měla. Možná také proto zpívala tak procítěně. Film byl skvěle natočený, možná až na přílišné tmavé stylizování většiny scén. Pro pět hvězdiček mi chybí nějaký osobní pocit, který film ve mě bohužel nevyvolal. ()

77Ivana

Marion Cotillard zde předvedla opravdu strhující výkon a Oscara si opravdu zaslouží. Dokázala tak přesvědčivě ztvárnit Edith Piaf od mládí až po zestárlou stařenu až z toho naskakuje husí kůže. Mám ráda biografické filmy a tenhle se řadí k těm nejlepším. ()

THE_Joko

Jediná moja znalosť o Edith Piaf bola tá, že jej pieseň hrala v mojom obľúbenom vojnovom filme Zachráňte vojaka Ryana. Takže som si pred premietnutím povedal, prekvap ma Olivier. Nie len že ma veľmi milo prekvapil, dostal som aj niečo na vyše v podobe neuveriteľného hereckého výkonu Marion Cottilard. Takéto vžitie do úlohy som videl už iba v Temnom rytierovi u Heatha Ledgera. Ale v tomto mala Marion mierne na vyše, pretože hrala skutočnú osobu. Koniec filmu, kde zaspieva pieseň Non, Je ne regrette rien som od úžasu ani nedýchal. Takto si predstavujem dokonale ukončenie filmu o nesmrteľnej speváčke a jej nesmrteľon hlase. ()

Juliane

Rovnou se přiznám, že jsem film neviděla celý, přesto si dovolím hodnotit. Filmů jako je tento jsem totiž už pár viděla - a to mi bylo jasné po první minutě. Musím říci, že ještě před pár lety na mě tohle schéma fungovalo mnohem lépe a na hodnocení Edith bych jistě přidala. Tentokrát jsem se ale cítila doslova vydírána. ()

goniss

obrovské plus Dahanovi, že zrežiroval životopis Edith Piafové. Tato zpěvačka jakožto známá již od dob 2.světové války je jedna pro mě z nejúctyhodnějších a legendárních postav světového hudebního světa vůbec. Melancholicky poutavá hudba, kterou poslouchám opravdu jen v některých náladách mi pokaždé řekne něco do sebe. Po shlédnutí tohoto filmu asi zhruba před půl rokem mi "lásku k ní" o dost přiblížil. Hlavně pro mou slabost natočených filmů v tomto období; obzvlášť u tohoto filmu i prostředí, nemůžu dát jinak než 5*. Hodnotím hlavně z pocitů, ale i za herecké výkony, zejména Cotillardové, Depardieuho, Greggoryho a dalších.. ()

Silencia90

Konečně jsem se koukla na tento film a musím říct, že nelituji. Bude asi hodně dlouho trvat, než se na něj podívám znovu, ale přesto to byl film plný emocí. A Edith taková byla. Člověk si řekne, že z ní udělali chudinku, která pocítila všechnu špínu světa, ale ono to tak opravdu bylo. Vždyť jediné co měla, byl vždycky akorát nádherný zpěv, který ji neopustil ani když už nemohla nic jiného. Na jeviště ji dotáhli a z jeviště odtáhli, ale všem zůstával rozum stát, že i přesto všechno zpívá čistě a krásně. Měla pouze zpěv a radost z toho, že může zpívat pro lidi. Ani popularita nebyla vždy jednoznačná. Jinak se na ní život opravdu vyřádil. Nic jí nedopřál. Rodinu, výchovu, domov, dítě, lásku a jednoduše obyčejný život... Prostě její příběh dojímá ať si říká kdo chce co chce. A herečka Marion Cotillard byla opravdu skvělá. Málokdo dokáže zahrát skoro celý život jednoho člověka od náctileté do zdrcené alkoholem a drogami zhýralé ženy..... Jak samotná EDITH PIAF tak i filmové zpracování si zaslouží velký obdiv. ()

KOZEL84

Dahanovo skákání v čase mi v nejmenším nevadilo a to sem o Piaf věděl akorát proto,že o ní mluví Hanks v Ryanovi a má dost vlezlou (asi v dobrém) písničku v jedné reklamě.Nakroutil to synek dobře,líbila se mi i hudba (ted' myslím tu filmovou,ale Piaf taky) a životní příběh Edith Piaf je taky zajímavý (tak mi to občas připomenulo Cobaina).No a samozřojmě Marion Coillard po tomhle už definitivně nejde nic mín' než zbožn'ovat (asi to šlo i předtím),páč si tu hromadu cen zaslouží jak málokdo (sorry holky jedna musí z kola ven). ()

ellegrey

Moc pěkný a povedený životopisný film s naprosto skvělým a strhujícím výkonem Marion Cotillard, která zde nejspíš poprvé světu ukázala, jaký obrovský herecký talent v ní dřímá, a že zkrátka její jméno neuslyšíme naposled. Edith Piaf je legendou, její život byl plný šťastných okamžiků, ale také smutku a prohry. Nebylo proto nejspíš jednoduché její celý životní osud napasovat do klasické filmové stopáže. A ačkoli jsou některé časové skoky nepříliš lichotivé, chápu, že jinak to natočit nejspíš nešlo, a tak nezbývá než vzdát hold Olivieru Dahanovi, jemuž se podařilo vytvořit poměrně kvalitní filmové dílo o jedné z největších zpěvaček všech dob. ()

Vrata88

Je vidět, že si představitelka známé šansoniérky roli dopředu důkladně připravila a vypilovala. Marion Cotillard je totiž v roli naprosto okouzlující (myslím, že celkem pozitivně ovlivnila mé hodnocení) a za to právem získala Oscar. Nejen ona se však ve filmu činila. Zaslouženě získali Oscara také maskéři, díky maskám je jedno, že Edith hraje v jejích 20 i 60 letech ta samá herečka. Při sledování filmu jsem měl pocit jako na horské dráze, v jednom okamžiku to vypadalo až na pětihvězdičkové hodnocení jenže pak přišlo hluché místo a film zklouzl k průměru. Škoda, mohlo to být na 5* jen kdyby se scénář ještě trochu vylepšil a zkrátil. ()

noelcoward73

Od tohoto filmu jsem čekal něco trochu jiného. Nelíbily se mi časové skoky, které nebyly moc uspořádané, a proto jsem se v ději někdy trochu ztrácel. Čekal jsem také více písniček při různých vystoupeních. Chaotický děj ale doplňují poměrně dobré herecké výkony, zvláště výborná je Marion Cotillardová v titulní roli. ()

ladno

Smutný, melancholický, no zároveň i krásny film. Ale predovšetkým úprimný. Život Edith Piaf by som nevymenil za môj za nič na svete a nikomu by som ho neprial, ale vyniesol na svetlo sveta vynikajúcu speváčku a jedinečnú osobu. Možno nie najbystrejšiu či najmorálnejšiu, no jedinečnú. Ani ja sa nezdržím chvály na Marion Cotillard, ktorú som už v nejakých filmoch síce videl, ale v tak strhujúcej podobe s dokonalou hereckou úlohou zahranou na milión percent ešte nie. Pre mňa týmto filmom dokázala, že je pani herečka enormných rozmerov, ktorá si skutočne môže dovoliť hrať speváčku enormných rozmerov, akou Edith Piaf určite bola. A skákanie v čase mi nevadilo, naopak - v mojich očiach zaujímavo obzvláštnilo výborný životopisný film. Hodnotenie: 95% P.S.: Pochvalu odo mňa získava i slovenský dabing, v ktorom sa blysla v hlavnej úlohe Szidi Tobias a ani trošičku nezaostala za originálom Marion Cotillard - vynikajúci výkon. ()

hazaba

Příliš roztříštěné, člověk se v ději ztrácel, pokud neznal život Edith. Zbytečně se lpělo na některých situacích v jejím životě, naopak jiné nebyly vůbec vysvětleny (např. jak přišla k manželovi - kde se seznámili, proč se vzali?). Jen díky vynikajícímu výkonu Marion Cotillard a hudbě dávám tři hvězdičky. ()

Adm.Nelson

Spracovaním mi tento životopisný film trochu pripomenul Fridu, toto sa mi ale páčilo o trochu viac. Oceňujem vynikajúce použitie najslávnejších Edithinych pesničiek počas priebehu celého filmu, pričom Non, je ne regrette rien na záver je mimoriadne silné. 8/10. ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu