Edith Piaf

• Česko Edith Piaf (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
Francúzsko / Veľká Británia / Česko, 2007, 140 min

Réžia:

Olivier Dahan

Scenár:

Olivier Dahan

Kamera:

Tecuo Nagata

Marion Cotillard, Sylvie Testud, Pascal Greggory, Emmanuelle Seigner, Jean-Paul Rouve, Gérard Depardieu, Clotilde Courau, Jean-Pierre Martins (viac)

Narodila se na chodníku, vyrůstala v nevěstinci, vydělávala si pouličním zpěvem... Přesto se z ní stala světoznámá hvězda první velikosti. Život Edith Piaf (vlastním jménem Edith Giovanna Gassion) byl bojem o hudbu, přežití a lásku. Její magický hlas, vášeň a přátelství s hvězdami její doby (Marlene Dietrich, Jean Cocteau, Yves Montand aj.) jí od dětství v chudobě přivedlo k obdivu celého světa. Žila vždy naplno a "ničeho nelitovala..." . Díky své neuvěřitelně silné vůli a neobyčejnému nadání se vypořádala s tragickým osudem a její sen z dětství se stal skutečností. "Jednou budu bohatá, budu samé prachy. Budu mít bílý auťák a černého šoféra." Nechtěla dát světu šanci na ni zapomenout a povedlo se jí to beze zbytku. "Velcí umělci nepatří jen jedné generaci, zůstávají tu napořád."

Režisér Olivier Dahan (Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy) obsadil do hlavní role svého nového filmu skvělou Marion Cotillard (Taxi, Velká ryba, Dobrý ročník). Pro natáčení si režisér kromě Francie vybral také Prahu. Zde si na pomoc přizval české herce v čele s Markem Vašutem...

Snímek o světoznámé šansoniérce Edith Piaf zahájil letošní prestižní filmový festival Berlinale, kde sklidil obrovské ovace. (oficiálny text distribútora)

Lenny.M

Nad míry mého očekávání! Téda, tak to se opravdu povedlo. Každý, kdo se alespoň trošičku zajímá o Edith, tohle prostě musí vidět! ()

Arsenal83

O Edith Piaf som nemal pred vzhliadnutím filmu mnoho informácií, šansón ma nikdy nebral, nezdala sa mi táto osobnosť teda zaujímavá. Urobil som chybu. Keby som vedel vopred, že šlo len o sprostú alkoholičku s hysterickými prejavmi, ani by ma nenapadlo stráviť dve hodiny života pri tak bezduchom a nudnom snímku. Cotillard sa snažila, ale na môj vkus až príliš, vyznelo to sílene. ()

marhoul

"Ne, ničeho nelituji". Natočit film o Edith Piaf asi nebylo nijak snadné, poněvadž její život byl velice pestrý, ona sama byla "poděs" v tom dobrém slova smyslu a doba, v níž žila se také rychle měnila... Společnost, ve které se běžně pohybovala v letech své slávy čítala mnoho zajímavých postav, se kterými Edith propařila nejednu noc.. To vše trefně vyjádřit během cca dvou delších hodin je prakticky nemožné. Však obrovskou devizou bylo obsazení skvělé Marion Cottilard, který se do Edith absolutně proměnila a rozjela herecký koncert během něhož měl divák pocit, že Edith osobně zná. Celkově mám tento film ráda, líbí se mi, že se na něm podíleli čeští tvůrci, že se zčásti natáčel i u nás i pojetí, jakým nám režisér tento životopisný snímek naservíroval. ()

Yardak

Český lev 2007 a Oscar 2008 - Hlavní role herečka - Marion Cotillard. Zasloužený Oscar i Lev pro Marion Cotillard, neboť na jejím výkonu stojí celý film. ()

Stanislaus

Edith Piaf byla kontroverzní osobou, která bojovala s vlastními démony, kteří ji urputně sžírali, avšak i přes nesčetné životní překážky se nikdy nevzdala toho, co ji udělalo nesmrtelnou - zpěvu. Film o "vrabčákovi" je perfektním životopisným dramatem, které nespostrádá hloubku, eleganci a poutavost. Marion Cotillard předvádí svůj životní výkon, je neuvěřitelně důvěryhodná, a proto si myslím, že jí Oscar náleží po právu. Celý film je zkomponovaný z mnoha časových dimenzí, které se prolínají jak chronologicky, tak i chaoticky, což ale působí skvělým dojmem. Zkrátka snímek, který nabízí unikátní pohled na ženu, která moc dobře věděla, co znamená bolest. ()

Ivoshek

Ačkoli je to dlouhé, v podstatě jsem se ani chvíli nenudil. Film je natočen jako dles různých epizod z různých částí života E.P., což na jedné straně působí trochu roztříštěně, na druhé straně se pořád něco děje a pořád přemýšlíte, jak ty věci souvisejí. Potvrzuji hodnocení herečky v hlavní roli, hrála opravdu výborně. ()

Sofia

Knížku od Simone Berteaut jsem četla, takže jsem byla obeznámená s Edithiným životem a věděla jsem, co za drama mě čeká. Myslím si, že se to dalo udělat lépe, ale přesto dávám za 4, už jen za tu emocionální sílu některých scén (finále s "Non, je ne regrette rien", malá Edith zpívající na ulici francouzskou hymnu, rozhovor s novinářkou na pláži...) Jako jiné tady mě nemile překvapilo nechronologické řazení, nenašla jsem pro to žádné opodstatnění. Konečná scéna s "překvapením" o malé Marcelle (a s příšerným Vašutem) byla v kontextu celého filmu naprosto zbytečná. Edithiným nesčetným milencům a manželům nebyla věnována skoro žádná pozornost, naopak její dětství bylo až neúměrně natahované. Všechno toto sráží film od dokonalého zážitku. Ani Marion Cotillard to na 5 nevytáhla - ano, byla úžasná (chválím maskéry), ale v některých scénách jsem přece jenom měla pocit, že přehrává. ()

Ištván87

Marion Cotillard byla skvělá, k čemuž přispívalo i její zhnusení maskéry, ale jinak mě tenhle film tak moc neoslovil. Mluvím tím hlavně o jeho zmatečnosti. Neustálé flashbacky z toho dělaly místy pěkný guláš. Na konci to sice dávalo smysl, ale uprostřed filmu jsem se trochu ztrácel. Ovšem to nic nemění na faktu, že Marion Cotillard byla skvělá a mimochodem taky skvěle nadabovaná Tatianou Wilhelmovou. ()

mm13

Edith Piaf vo fragmentoch zostáva Edith Piaf takmer nedotknutou autorským pohľadom. Edith Piaf "panenská", nepošpinená svedectvom o dobe a neznásilnená interpretáciami, pohľadmi či súdmi. Edith Piaf spievajúca, túžiaca, prevtelená do úžasnej Marion Cotillard, skutočná... ()

Sawy

Vážně hodně legendárních hudebních osobností mělo zatraceně těžký život.Ale co všechno si prožila Edith Piaf,to překonává všechny.Matka strašná,otec taky ne zrovna ideál,dětství na ulici,závislost na alkoholu a později i na drogách,ztráta jediné lásky... A při tom všem se dokázala stát legendou.Byl jí dán ohromný hlas,ale jinak nedostala zadarmo nic.Tenhle životopis mi dokázal její život hodně přiblížit a přestože jsem se díky nechronologickému vyprávění občas ztrácel,nakonec do sebe celá mozaika hezky zapadla v úžasně silném závěru.Pět ódy na výkon Marion Cotillard je zbytečné,ale ona je prostě skvostná,do Edith se přímo převtělila a taky si odnesla naprosto zaslouženého Oscara.Trochu zbytečně natahované jsou pasáže z dětsví,které občas trochu nudily,ale jinak mi délka vůbec nevadila,byla tak akorát přiměřená,aby vylíčila život jedné slavné zpěvačky.Šansony Edith Piaf mi díky tomuto filmu už nikdy nebudou znít stejně. 85 % ()

Richie666

Docela by mě zajímalo, jak by to vypadalo, kdyby byla filmu vetknuta konzistentní dějová linka namísto neustálého střídání všech možných letopočtů či epizod. Při sledování jsem se totiž přece jen nemohl zbavit pocitu, že právě tento aspekt ubírá divákovi na možnosti nechat se filmem unášet naplno. I tak ale snímku jeho kabát nakonec vcelku slušel, Marion Cotillard zahrála bravurně, k hudební složce nemám nejmenších výhrad, ba naopak. ()

Handle

Nedá se říct, že by mě tedy tenhle životopisný snímek nějak zaujal... To ovšem nemůžu říct o hereckém výkonu Marion Cotillard, který je skvělý. Kromě něj mi však na filmu nepřišlo zajímavého takřka nic, snad bych se ho dokonce nebál označit za průměrný. ()

jhrasko

Ani skvelá Marion Cottilard proste neutiahla film, ktorý trpí časovou "nesúslednosťou". Nelogické a zbytočné preskakovanie v deji je jednoznačne na škodu a taká osobnosť akou nesporne Edith Piaf bola, by si určite zaslúžila väčšieho režisérského ducha a tým pádom lepší film. 3 * za nenaplnenie potenciálu ()

Caelos

Tento film jsem očekával již od první zmínky ve filmových kuloárech, nicméně, dostal jsem se k němu až teď, což je jedno, hlavně že to konečně přišlo. Hudbu Edith Piaf zbožňuji a v tomto curriculum vitae jsem si ji užil do sytosti, má oblíbená La Foule zazněla dokonce několikrát, z čehož jsem nadšen a hudební doprovod musím hodnotit za plný počet bodů. Hudba ale není vše, život Edith Piaf byl určitě velmi zajímavý, jenomže taky nijak jednoduchý, či hezký. Tady musím určitě vyzdvihnout výkon Marion Cotillard, která zde podala životní výkon a já jsem nestačil valit oči. Silně přemýšlím o jejím umístění do svého top žebříčku hereček. Edith Piaf je velmi jímavý film o osudu ženy, jejímž jediným přáním bylo zpívat a díky božskému hlasu se jí to dařilo znamenitě. Bohužel, v jejím životě také v hojné míře figurují drogy, alkohol a životní tragédie. Silný film, který moho vřele doporučit milovníkům francouzského šansónu. Krása. Jediné co musím vytknout je dost přemrštěná stopáž, dvě a čtvrt hodiny je dost. ()

5150

Život Edith Piaf napsal neuvěřitelně silný příběh a Olivier Dahan ho originálně natočil. Stojí za pozornost.. (hod. mamky 100%) ()

rawen

Časové skoky, které neměly žádný význam, hlavní postava, která je velice nesympatická, nuda v prostřední pasáži filmu - docela podařený konec. Toť vše, jako film jen mírně lepší průměr - 6/10 PS: Javorskej s Vašutem si pěkně štěkli .) ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu