Edith Piaf

• Česko Edith Piaf (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
Francúzsko / Veľká Británia / Česko, 2007, 140 min

Réžia:

Olivier Dahan

Scenár:

Olivier Dahan

Kamera:

Tecuo Nagata

Marion Cotillard, Sylvie Testud, Pascal Greggory, Emmanuelle Seigner, Jean-Paul Rouve, Gérard Depardieu, Clotilde Courau, Jean-Pierre Martins (viac)

Narodila se na chodníku, vyrůstala v nevěstinci, vydělávala si pouličním zpěvem... Přesto se z ní stala světoznámá hvězda první velikosti. Život Edith Piaf (vlastním jménem Edith Giovanna Gassion) byl bojem o hudbu, přežití a lásku. Její magický hlas, vášeň a přátelství s hvězdami její doby (Marlene Dietrich, Jean Cocteau, Yves Montand aj.) jí od dětství v chudobě přivedlo k obdivu celého světa. Žila vždy naplno a "ničeho nelitovala..." . Díky své neuvěřitelně silné vůli a neobyčejnému nadání se vypořádala s tragickým osudem a její sen z dětství se stal skutečností. "Jednou budu bohatá, budu samé prachy. Budu mít bílý auťák a černého šoféra." Nechtěla dát světu šanci na ni zapomenout a povedlo se jí to beze zbytku. "Velcí umělci nepatří jen jedné generaci, zůstávají tu napořád."

Režisér Olivier Dahan (Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy) obsadil do hlavní role svého nového filmu skvělou Marion Cotillard (Taxi, Velká ryba, Dobrý ročník). Pro natáčení si režisér kromě Francie vybral také Prahu. Zde si na pomoc přizval české herce v čele s Markem Vašutem...

Snímek o světoznámé šansoniérce Edith Piaf zahájil letošní prestižní filmový festival Berlinale, kde sklidil obrovské ovace. (oficiálny text distribútora)

Webb

Nečekal jsem že toto životopisné drama bude až tak moc scénáristicky nesoudržné. Dějové vtáhnutí nulové, režie průměrná, alespoň výprava a kostýmy jsou celkem podařené, herecký výkon Marion Cotillard byl právem oceněn Oscarem. Důvodem ke zhlédnutí tohoto kousku byl však hlavně zpěv Edith Piaf, pro který je ale zbytečné se více než dvě hodiny nudit. ()

Tsuki

Non, rien de rien... Non, je ne regrette rien... Být o samotě, možná se na konci i rozpláču. Hudbu Edith Piaf mám hodně ráda a už delší dobu jsem tento film chtěla vidět. Nakonec jsem ho sice neviděla zrovna v nejpříznivějších podmínkách, ale přesto ohromil. Marion Cotillard byla úžasná a celkově bych to označila za hodně silný film, možná dokonce nejlepší filmový životopis, jaký jsem kdy viděla. Samozřejmě, o Edith Piaf určitě bylo co točit. A myslím, že film nelhal - rozhodně to byla silná a odhodlaná žena, která nakonec přes všechny strasti ve svém životě ničeho nelitovala. ~(4,6)~ ()

dzej dzej

Průměrná biografie, kterou do průměrnosti strhává pokus o neprůměrné hrátky s filmovým narativem. Není to lienárně vyprávěné, není to rámcově vyprávěné, je to vyprávěné chaoticky - tak, že se z toho musí Aristoteles obracet v hrobě. A když má v tom všem narativním chaosu konečně přijít jakás takás katarze, spolehlivě ji zabije tupý obličej Marka Vašuta, jedné z nejaktivnějších českých hereckých prostitutek (které se za mizernou úplatu producírují v nesčetné řadě evropských a amerických filmů). ()

Jordan

tento film NEMOHOL byť zlý (ak by sa ho nechopili absolútni diletanti a babráci - o to lepšie, že sa ho chopili talentovaní a šikovní filmári), búrlivý (a pomerne krátky - len 47 rokov!) život najväčšej (duchom, nie telom) šansoniérky všetkých čias, osôbky, do ktorej by sa rozhodne nezmestilo toľko nešťastia, smútku, melanchólie a rán osudu, keby nemala takú obrovskú dušu - a na jej speve, výraze a hudbe sa to odrazilo; výsostne zaslúžený Oscar pre Marion Cotillard, ktorá sa na vyše dve hodiny naozaj stala "malým škovránkom"; o to viac som si užil túto pôvabnú životopisnú drámu, že hudbu edith piaf mám od srdca rád, i keď som sa k nej dostal skrz české verzie jej najväčších "hitov" prespievaných Hanou Hegerovou; a vôbec sa nečudujem mojej kamarátke, ktorá mi povedala "keď som pozerala film Edith Piaf, od začiatku do konca som plakala" ()

Vodnářka

Francie, zpěv, známé chansony, umění, kabaret, láska... Prostě Edith, vrabčák, zpěvačka s velkým Z. Edith je pro mě fenomén, láká mě a vždycky se na ni těším. O to víc jsem vždycky zklamaná, nevím proč, ale ať už ji vidím ve filmové, nebo divadelní produkci, nakonec mě příběh nechá chladnou a chvílemi i dost nudí. Nevím, čím to je, například tohle zpracování má v sobě spoustu nápadů, systém vyprávění ději určitě dodává napětí a kamera s celou scénografií utváří požadovanou atmosféru. A stejně..mě ten děj nějak..nenadchnul. Ale i tak nejspíš, až se o Edith natočí nový film, až ji budou dávat někde v divadle, i tak na ni nejspíš půjdu. A to je možná ono - Edith může mít spousty chyb, může být chvílemi nudná, otravná, ale přesto má v sobě něco, co strhává davy fanoušků. ()

Anderton

Počúvať hudbu Edith Piaf by pre mňa predstavovalo nočnú moru (snáď to skúsim niekedy po 50ke), ale v rámci životopisného filmu mi to vôbec neprekážalo. Hovorí sa, že pre mužov je to, čo sa odohráva v ženskej hlave, mimo ich schopnosti chápania. Rovnako je to aj s umelcami, no a keď sa to ešte skombinuje, plus alkohol....radšej ani pomyslieť. Alebo si o takej žene radšej pozrieť film. Dahan natočil životopis bez výraznejšieho autorského vkladu (snáď okrem dlhších scén bez strihu), čo je iba dobre, pretože takýto typ filmov by mal oslavovať človeka, o ktorom rozpráva a nie vizuálny štýl režiséra. Je to film Marion Cotillard, zvyšné postavy nedostávajú poriadny priestor, zato ich predstavitelia sa snažia, čo to ide. Dokonca aj Sylvie Testud dokáže vyzerať celkom sexy. Nás poteší niekoľko cameo výstupov českých hercov, ale ako býva zvykom, radšej nežmurkať. Marek Vašut na to už dávnejšie upozorňoval a špeciálne v jeho prípade to platí doslova. Oscar za najlepšiu ženskú úlohu je v najlepších rukách. ()

francis

Poctivej film, kterej se snaží ukázat život legendární zpěvačky a vrátit do legendy trochu skutečnosti, která se během let postupně vytrácela. Zkouší zaujmout skoky v čase a snahou o nekompromisní syrovost v zobrazování hlavní hrdinky, kterou nijak zvlášť neromantizuje (což je třeba ocenit). I přes všechny pokusy o ozvláštnění (včetně roztřesených, jakoby dokumentáních záběrů kamery) a precizní výkon hlavní představitelky zůstává tenhle film jen obvyklým životopisným spektáklem, jehož nevyužitý možnosti se paradoxně ukážou až v jedný z posledních scén, kdy tajená vzpomínka nemocné Edith naznačí, že to všechno, co jsme viděli a považovali za "skutečnej příběh", byla vlastně taky legenda, která si pečlivě vybírá, co ukáže a co ne. Možná právě tohle by byla cesta, jak udělat La Mome výjimečným dílem - kdyby byl tenhle nadhled vlastní celýmu filmu. ()

boshke

Filmová Edith jako postava se mi absolutně nelíbila. Zcela nesympatická mi byla jak po stránce fyzické tak duševní. Bez obočí a s čelem do půli hlavy nevypadala moc k světu ani za mlada, co teprve když jí táhlo na padesát a vypadala o dvacet let starší; to bych se jí asi lekl, potkat ji v noci. Z hlediska psychického se jevila jako vyšinutá žena-alkoholička s nesčetnými trhlinami na duši, které způsobovaly její časté excesy. Příběh je nudný, jedinou zajímavou postavou je Depardieu, který se však záhy poroučí. A k tomu všemu spousta francouzštiny, kterou vážně nemusím... 60% ()

Kothy

Tohle mě vůbec nechytlo. Hrozně mě mátly ty neustálé časové skoky. I když Marion Cotillard předvedla dost dobrý výkon. ()

Sašenka165

S těžkým srdcem jsem se nakonec rozhodla dát tomuhle filmu "jen" čtyři hvězdičky. Na pět by musel být dokonalý a mně na něm vadí dvě věci. Za prvé zmatenost děje. Ten neustále a bohužel neuspořádaně a nelogicky někam skáče a já se občas ztrácela a netušila, kde právě jsme - tvůrci by byli lépe udělali, kdyby dali třeba jen dvě (nebo při nejhorším tři) dějové linie. Za druhé - občas jsem se neuvěřitelně nudila a film by potřeboval o nějakou tu čtvrt hodinku zkrátit. Naopak jednoznačnými klady filmu jsou především úžasný herecký výkon Marion Cotillard (po právu oceněný Oscarem a Českým lvem) a nesmrtelná hudba Edith Piaf. Jako biografický snímek je tento film takřka dokonalý a svá ocenění si zaslouží. Myšlenka natočit ho o výjimečně zajímavé osobnosti, jakou Piaf bez pochyby byla, byl také skvělý nápad. Ráda se na tenhle film podívám znovu, ...ale asi až za dlouho. ()

teutates

Snaživo prevedené, skvelo zahrané, hudobno nadpojaté, citovo zaliate dielo do ktorého sa mi vážne nechcelo, avšak nakoniec som opäť o čosi múdrejší... Edith Piaf ako "perla" francúzkeho umenia, ktorá to nemala v živote ľahké. Pár nepriehľadných časových skokov, pár nudných okamžikov, ale na záver 8/10 ()

swamp

Je pravda, že jsem o Edith Piaf nevěděl prakticky nic (pokud je tedy tento film dostatečně autentický). S tímto filmem jsem informace sice dostal, ale nemůžu říct - přestože surové informace o jejím životě byly víc než zajímavé - že jsem si ho užil. Dle mého byl především zdlouhavý. A nezachránila to ani Marion Cotillard ani matička Praha. ()

nascendi

Poznám šansóny Edith Piaf, čítal som jej životopis a oprávnene som sa tešil na film o nej. Nie som sklamaný, ale nadšenie sa tiež nekonalo. Vlastne konalo, ale týkalo sa iba výberu a výkonu Marion Cotillard. Ja by som vlastne nebol nadšený žiadnym filmom o Edith Piaf, pretože každý by mapoval jej dramatický a chaotický život a ilustroval ho jej pesničkami. A mne stačia tie pesničky. O taký život nikto nestojí, žili ho mnohí a neostalo po nich nič, po nej ostali nesmrteľné šansóny. Okrem toho som nepochopil zmysel poprehadzovania jednotlivých epizód z jej života. Umelecká licencia? No dobre, ale ide o životopisný film a nie o hádanku, zvanú latovka. ()

Slarque

Strhující výkon Marion Cotillard ve slepenci epizod ze života slavné zpěvačky. Chvíli sledujete osudem zkoušenou ženu, kterou člověk lituje, za chvíli věčně ožralou namyšlenou hvězdu, která by potřebovala proplesknout. Chvíli jste v dětství, za okamžik umírá. Chvílemi je to režijně nápadité, za moment naprosto bez invence. Občas mě to zaujalo, za pár chvil jsem se nudil. Jako na houpačce... ()

Tomco

krasna zivotopisna drama s fantastickou marion cotillard v ulohe samotnej edith piaf.. uchvatny zazitok po ktorom sa v sale spustil silny potlesk.. pre teba edith. ()

WANDRWALL

Příběh jako O Popelce. Ale dobře, že byl natočený. Někteří naši herci si mohli vydělat víc, než tady. A herců je u nás moc, víc, než práce. Výdělek jsem hlavně přál Robertu Nebřezkému. Chtěl by mít ještě další děti, což bez peněz nejde. Edith Piaf. Myslel jsem si už několikrát, že se mi bude hudba a zpěv líbit. Nepodařilo se. A přece mám zde stále její největší hity a padá na ně jen prach. Příběh Edith Phiaf mě nedojímá. Kolik je lepších než ona, a už jsou dávno na krkově, neb neměly právě tu kliku jako ona. ()

eLeR

Mne k 5* stačil fantastický výkon Marion Cotillard a skvelé pesničky Edith Piaf. To, že všetko okolo možno ani nebolo za toľko hviezd, mi je tentokrát šumafuk. Atmosféru to malo pre mňa atmosferickú. Soundtrack mám napočúvaný a naspievaný odzadu dopredu a aj v opačnom smere. Bravó! ()

FrodoF

Tomuto filmu rozhodně nejde upřít skvělý výkon Marion Cotillardové v roli Edith a skvělá hudba samotné Piaf, ten zbytek ale už byl trohu rozpačitý a ničím nevybočoval z ostatních biografií muzikantů. ()

Lenny.M

Nad míry mého očekávání! Téda, tak to se opravdu povedlo. Každý, kdo se alespoň trošičku zajímá o Edith, tohle prostě musí vidět! ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu