Autor drsných detektivních příběhů Dennis Lehane se proslavil především svým románem "Tajemná řeka", který byl Clintem Eastwoodem velmi úspěšně zfilmován. Ale dávno předtím, než napsal první slova této knihy, vytvořil populární sérii o neobvyklém týmu bostonských soukromých detektivů, Patrickovi Kenziem a Angie Gennaro, pracujícími převážně pro obyčejné lidi. Z této dvojice, která se přátelila již od dětství, se postupem času stali nejen pracovní, ale i životní partneři, což jejich případům dodávalo další emoční rovinu. Celá série měla obrovský úspěch, ale právě čtvrtý díl, "Gone, Baby, Gone", zaujal kritiky výrazněji svým nekompromisním a přesným popisem zločinů na dětech. Jinými slovy byla tato kniha působivá tak, jak byla napínavá... Příběh filmu začíná v bostonské čtvrti Dorchester, jejíž chudé dělnické ulice jsou poseté zbytky rozbitých rodin a zmařených snů. Tady se beze stopy ztratí čtyřletá Amanda McCready. Policie není schopna nalézt žádné stopy, takže se Amandin zoufalý strýc s tetou obrátí na soukromé detektivy Patricka Kenzieho (Casey Affleck) a Angie Genarro (Michelle Monaghan) s prosbou o převzetí vyšetřování. Ačkoliv se jim do toho příliš nechce, znají místní poměry a také pravdu o Amandině matce Helene (Amy Ryan), která je závislá na drogách. Když se o její případ začnou zajímat více, odhalují temné dorchesterské podsvětí, plné drogových dealerů, podvodníků a pedofilů. Zjištění, co se s Amandou stalo ale nejsou o nic blíže, než byli. Sledováni médii se spojí s vytrvalým detektivem Remym Bressantem (Ed Harris) a s policejním kapitánem Jackem Doylem (Morgan Freeman) - ale když už se zdá, že se případ chýlí k vyřešení, je odhalena smutná pravda o Amandině osudu. Zatímco se všichni snaží na celou záležitost zapomenout, Patrick, pronásledovaný výčitkami, není schopen nad celou věcí mávnout rukou. Když se znovu probírá stopami, které získali, zjišťuje, že se zaplétá do houstnoucí pavučiny lží a nepochopitelného násilí, proniká k šokujícímu tajemství, které bránilo odhalení pravdy, a je nucen čelit morálnímu dilematu, na jehož základě bude muset on i diváci přehodnotit, co je správné a co špatné. (oficiálny text distribútora)

Lonelybiker

Netušil jsem, že průměrný herec může být tak dobrým tvůrcem. Natočil vynikající film, na jehož konci si každý musí položit otázku, jestli Patrick vlastně jednal správně nebo ne. Občas jsem byl u sledování příběhu tak napnutý, že jsem skoro ani nemohl sedět :-) ()

djpatrick

Brečím, brečím a zase brečím. Tohle mě fakt rozsekalo. Poslední záběr nemá slov. Jak bych se zachoval já, já fakt nevím. Tohle ze sebe hodně dlouho nedostanu. ()

Vytocenej

Hezky zamotaný příběh, jen hlavní role mrňavýho mlaďase co ze sebe dělá největšího frajera ve vesmíru. Ale jako pohodový drama na lehký přemejšlení se na to kouká moc hezky. Doporučuji. 75% ()

Ferguson

Tajně jsem doufal, že tam nebudou hollywoodské zvraty. Bohužel byly. Nicméně jinak je ten film natočený velice střízlivě a přesto formálně vytříbeně. A jedna rada pro tvůrce - když chci utajit budoucí zvraty, tak do epizodních rolí nedávám prvoligové herce (Harris, Freeman). Vnímavější divák si lehce dovtípí, že takové persony nebudou dělat jen dějové nahrávače mladému "kamennému" herci. ()

Chillik

Asi jsem měla přehnané očekávání; Gone Baby Gone pro mne bylo velkým zklamáním. Co za to může? Mnoho faktorů. Holograficky plochý hlavní hrdina. Nesnesitelně iritující Michelle Monaghan, jejímž jediným hereckým projevem je občasné zalesknutí oka. Malá Amanda zcela bez dětských (i jakýchkoli jiných) vlastností. "Překvapivý" závěr - i laika napadne, že když už se na plátně zjeví Morgan Freeman, je krajně nepravděpodobné, že by po pěti minutách zcela zmizel. Netvrdím, že je to film špatný, jen si nemyslím, že je výjimečně dobrý... Na film se podívejte vy, kdo zbožňujete morální dilemata (nejsilnější stránka filmu), umíte si vychutnat skvělé poslední scény - a nenechte se odradit "explicitním násilím", zas tak zlé to není. Na film se nedívejte, pokud se vám oškliví drogy, gangy, pochybné existence a spiknutí. ()

NellieLovett

"Ben Affleck jako režisér? No tak snad nebude tak dobrý jako herec," pomyslela jsem si, ale hodnocení měl film vysoké, téma znělo dobře. A musím tedy uznat, že film byl výborný. Skvělé zpracování, prostředí. Dlouho jsem nevěděla, jak to dopadne a co se vlastně vůbec stalo. Skvělý film. ()

PaKo1980

Tak tohle je ten případ opěvovaného filmu u kterého mi po 30 min sirky protrhy víčka a byl konec.. Dle obsahu to zaujme, ale film je vlečený nudovým dvojspřežím, opravdu, opravdu pomalu jedoucím. Probral jsem se asi 10 min před koncem, kdy mi žena sdělila že ke konci to začalo být celkem zajímavé.. hmm, možná jo.. za mě ne.. ()

Kresloun

Těžko sem psát nějaká moudra, když už tu vlastně napsáno je tak nějak všechno. Nezbývá mě nic jiného než sakra doporučit tento film ke shlédnutí. Něco takového jsem ještě neviděl. Naprosto mě to pohltilo. A ruku na srdce, rozhodli by jste se v závěru filmu jako Patrik? ()

drovi

Tak toto sa Benovi podarilo. Nakrútil film, ktorý ma minimálne do rána bude nútiť riešiť dilemu, ako by sa človek rozhodol na mieste toho súkromného detektíva. V polovičke filmu som rozmýšľal o čom to celé bude, keď je prípad doriešený a bol som prekvapený ako sa to celé vyvrbilo. Cassey Affleck ma presvedčil a zahral Patricka autenticky, ako keby sa z tej štvrte v Bostone vôbec nepohol. Každému môžem len doporučiť a určite po zhliadnutí bude mať človek o čom premýšľať. ()

Rorschach_SK

"Deti odpúšťajú, deti nesúdia, nastavia druhú tvár a čo za to majú?" Cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami. Čo za život dieťaťa je po boku matky feťáčky a čo za život dieťaťa je bez jeho matky. Ktorá je správna cesta. Ako by som sa rozhodol ja a ako by som zo svojím rozhodnutím žil. Bol by som schopný sa pozrieť do očí Amandy a povedať jej prepáč, že som sa pre rokmi tak rozhodol. Hlavný hrdina si po záverečnej scéne pravdepodobne kládol podobné otázky, a ktoré mne vŕtali v hlave veľmi dlho. Snímok, pre mňa osobne, s tak silným posolstvom, ktoré prehluší aj občasné slabé miesta Affleckovej režisérskej prvotiny. Neexistujú dobré alebo zlé rozhodnutia - existujú len rozhodnutia. ()

StaryMech

BLUNTMANovy výhrady mi připadají na místě. Znám současnou Ameriku jen zprostředkovaně, ale nejpozději od druhé třetiny filmu jsem se nemohl zbavit pocitu, že ony krajně neveselé příhody hollywoodského dorostu v břiše Bostonu jsou toliko pastí na diváka převlečenou za zodpovědný odraz skutečnosti, že se tu mocně cucá z prstu a hraje s cinknutými kartami a jedna fešanda je tu docela nadbytečná ; závěr mi jen potvrdil, že by svět o moc nepřišel, kdyby tenhle režisér zůstal u svého hereckého kopyta. Tak jako o nic nepřijde, viď, milý Štěpíčku, když takříkajíc v předvečer výročního dne ve veřejném prostoru zmlknu - bude-li mně a lidstvu osud přát, napořád, nebude-li, aspoň na nějaký čas. ()

baronGrga

Gone baby gone, nepředvídatelný, ale přitom divácky nenáročný krimi thriller s morálním přesahem, jenž poukazuje na tvrdý chleba pracovnic OSPODu, se v úvodu pouští do učeného diskurzu o vlivu toho, čím jsme obklopeni, na to, kdo jsme. To, v čem žijí hrdinové Gone baby gone, se Affleckovi podařilo přiblížit tak, že tahle bostonská čtvrť pro nižší střední vrstvu, jejíž takřka hédonické savoir vivre spočívá ve vysedávání na bíle natřených verandách, lakování nehtů, rapování, grilování masa a nastavování kůže tatérským a jiným jehlám, jakkoli působí spíše jak z dalekého Jihu, má zkrátka šmrnc. Až na dvě výjimky. A těmi jsou naneštěstí dvě hlavní postavy, resp. jedna hlavní postava a její lidská čivava (více se toho od Michelle Monaghan po většinu filmu nedočkáme). Casey Affleck a jeho detektivní družka vypadají jako kluk z reklamy na kopačky a studentka veteriny a na rozdíl od vynikající Amy Ryan jsou tihle dva stejně věrohodní jako charismatičtí. I to mimo jiné posouvá Gone baby gone v rámci lehanovské trojky Mystic river/Gone baby gone/Shutter Island na druhou příčku za mnohem lepší Mystic River. 70 % ()

andy60

Dobře natočené, perfektně zvládnuté dialogy ( při té scéně v hospodě jsem měl dojem, že musel našeptávat sám Tarantino). Konec donutí diváka k zamyšlení. ()

Hanes749

Skvele detektivni drama, realisticky natocene. Ben Affleck na reziserske zidli umi, a jeho bratr Casey zase zari pred kamerou. Dalsi vyhoda je silny pribeh a skvele herecke vykony i ostatnich zucastnenych. A k zaveru mi ted nestaci slova. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

20.08.2016

Kdyby se vybíraly nejlepší filmy z padesátých let, jen těžko by mezi nimi chyběl Svědek obžaloby. Soudní drama Billyho Wildera vychází z povídky (a následné divadelní hry) od Agathy Christie, získalo… (viac)

Kdy dorazí další režijní počin Bena Afflecka?

Kdy dorazí další režijní počin Bena Afflecka?

26.03.2016

V tuhle chvíli je Ben Affleck především Batman, nezapomínejme ale na to, že se jedná o velmi schopného režiséra. Gone, Baby, Gone bylo vítaným bleskem z čistého nebe, drsná kriminálka Město… (viac)