Beda tomu, cez koho prichádza pohoršenie

(festivalový názov)
  • Československo Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení (viac)
všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Československo, 1950, 13 min

Réžia:

Přemysl Freiman

Kamera:

Josef Robek

Josef Toufar (a.z.), Věra Kalendová (rozprávač), Emil Kavan (rozprávač), Zorka Kolovratová (rozprávač), Jaroslav Mareš (rozprávač)

Krátkometrážní propagandistický dokument Přemysla Freimana je ukázkou praktik komunistického režimu, zde s cílem pošpinit katolickou církev a zastrašit věřící. Dokument je situován do konkrétní vesnice Číhošť na Havlíčkobrodsku, kde dne 11. prosince 1949 došlo k nevysvětlitelnému pohybu křížku na oltáři v místním kostele. Tento krátký film, promítaný ve většině kin v republice, nebyl ničím jiným než záměrnou lží. Až krátce v době kolem r. 1968 a po roce 1989 se veřejnost mohla dozvědět více o tomto případu. Obětí teroru se stal místní kněz P. Josef Toufar, kterého komunisti mučili tak, že poté, co jej přivezli z vězení do Číhoště za účelem natáčení dle lživého scénáře, nebyl schopen stát na nohou a musel být v dokumentu zastoupen fingovanou osobou. P. Toufar na následky mučení ve vězení zemřel. (Mariin)

werxix

Krásná ukázka čerstvě stalinistické komunistické propagandy, která se právě od roku 1949/1950 zaměřila na církve a nejvíce samozřejmě na římskokatolickou církev. Provedení je poplatné své době. Doufám, že tento film, stejně jako další, které vznikly v této době budou mementem a poučením pro dnešní spoluobčany, kteří snad doufají v návrat těchto časů. P. Toufare, ať je vám země lehká. ()

Sarkastic

Všechno je klidné, pohodové (zkrátka klid všedního dne), až najednou...„Co tu však dělá tohle?“. Zpočátku Freimanova paskvilu se ještě člověk směje hlouposti filmu, postupně mu však čím dál víc mrzne úsměv na rtech. „Odporná jarmareční komedie“ když použiju slova tvůrců. Kritika imperialistů, Vatikánu, ale především vykonstruovaná obžaloba kněze Toufara. A i přes můj silný odpor k církvi musím uznat, že s přibývající stopáži bylo tohle „veledílo“ příliš silným kafem i pro mě. Od nejnižšího hodnocení film zachraňuje těch pár nechtěně směšných scén, proto ještě 1*. ()

NinadeL

Ta animace je prostě překrásná :D :D :D Ta propaganda je naprosto epická. Dokumentární hodnota této fikce dosáhla vesmírných rozměrů. Nicméně ten zlý imperialistický pavouk Wall Street, který TAHÁ za nitky až do Čihoště je tak rozkošně amatérský, že by se mu vysmáli i v Ire-Filmu před rokem 1930. ()

MM_Ramone

V malej obci Číhošť v stredných Čechách sa jedenásteho decembra roku 1949 počas nedeľnej bohoslužby v miestnom kostole Nanebovzatia Panny Márie pohol kríž na oltári. Cirkevné kruhy tvrdili, že to bol zázrak. Vládnuca komunistická strana v tom videla medzinárodne zosnovaný podvod, ktorý mal podryť ich autoritu. Krátkometrážny dokumentárny snímok "Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení" mal prostým občanom Československej socialistickej republiky ozrejmiť túto udalosť. ** ()

Wacoslav1

Možná, že z takzvanýho morálního hlediska je to nehodnotitelný, ale já se prosmál celých 12 minut, jak už tu někteří uvedli, jako (nechtěná) komedie tvůrčí dokonalost. Já tu komunistickou propagandu pro její absurdnost a bezbřehou naivitu prostě žeru a vůbec mi nevadí, že si tu berou na paškál fláterníky. Katolická církev která nechala umučit a pozabíjet hromadu lidí je ta poslední kdo má právo vyřvávat o obětech, takže tak.95% ()

lamps

S velkým předstihem dnes nejlegračnější propaganda (nejen) komunismu, jakou lze spatřit. Bohužel to, co za tímhle skvostem stojí, už vůbec vtipné není..... a mluví to v podstatě za vše. ()

Big Bear odpad!

,, Jaké jsou však nitky v pozadí? Složitější než mechanismus nehodného služebníka církve faráře Toufara. Složitější a prostému oku neviditelné! Nitky, které způsobily takzvaný Zázrak v Čihošti jako začátek velké provokace. Ano, v malé Čihošti se pohne kříž. A jdeme-li po stopě, této odporné jarmareční komedie, podíváme-li se kdo to zneužívá takovým hnusným kejklířstvím citů prostých našim věřícím občanům, najdeme nakonec špinavou a ničeho se neštítící ruku imperialistů Wallstreetu a jejich náhončího Vatikánu. Tak si to páni imperialisté představují. že stačí zatáhnout za šňůrku, že to půjde jako na drátku. '' -------- Toto je autentický komentář z tohoto opravdu odporného dokumentu a každému už jeho dikce musí být jasné, že má tu čest s tím nejdpornějším propagandistickým záznamem z padesátých let. Komunistům se dokonce hodil sám Bůh , Kristu i věřící a komentátoři dokumentu jsou rozhořčeni tím kacířstvím, že si někdo dovolil kývat křížem!!! Je šílené, že něco takového vzniklo v ten samý rok, kdy byl Toufar brutálně umlácen estébáky při výsleších. (a nejen on) a pak pokoutně pohřben na smutně proslulém Ďáblickém hřbitově mezi těmi, jejichž jména se režim snažil navždy vymazat z kartoték i myslí lidí.. Řada svědků ,,zázraku'' byla pozavírána bez jakéhokoliv důvodu na celé dlouhé měsíce. Nikdo nevěděl kam zmizeli ani proč... U tohoto dokumentu jsem zachvěl hrůzou dvakrát. Poprvé když jsem viděl roztřesenou rukou podepsané doznání které mohl napsat buď školák první třídy, který se sotva naučil psát, nebo dospělý vzdělaný muž roztřesenou rukou na pokraji sil po přestálém mučení. Podruhé pak při samotných záběrech na faráře, u nichž dnes vím, že byl na kazatelně zezadu podpírán estébákem aby se nezhroutil a kterému museli estébáci utírat pravidelně pramének krve vytékající mu z koutku úst. Nebyly vidět ani pantofle na pohmožděných oteklých a zkrvavených nohách, které se do bot zkrátka nevešli. Na záznamu není ani to, že byl do kostela pan Toufar prakticky donesen mezi dvěma estébáky, protože měl potíže jít a v té době již měl zřejmě nějaké vnitřní zranění a krvácel... Tento dokument je obžalobou oporných praktik komunismu a komunismu jako takového. Mějme se před ním neustále na pozoru, protože ti šmejdi jsou stále zde a kolem nás a své minulosti (této minulosti) se nezřekli! - ODPAD a HNUS a ODPORNOST víc nemám co dodat! ()

Vančura odpad!

Ostudný paskvil, pro nějž může každý slušný člověk najít jen nejhlubší opovržení a výsměch - ta ubohost zpracování, ta nestoudnost lží, ta do nebe volající křivda! Všichni tvůrci tohoto neblahého dítěte své doby měli na rukou krev chudáka Toufara - pociťuji nejhlubší zadostiučení, že se po těch letech podařilo nedávno identifikovat jeho ostatky a zajistit mu konečně důstojné spočinutí na věčnosti. Ze studijních důvodů je určitě dobré tenhle odpad vidět, ale mezi námi - pokud by se všechny kopie tohoto dokumentu naházely už dávno do kamen, vůbec bych se nezlobil. ()

Mariin odpad!

Dokument v žádném případě nelze hodnotit jen po formální stránce bez ohledu na jeho hanebný obsah. Je totiž vlastně podílem na zločinu na nevinném člověku. Tento propagandistický film (který ani trochu nezaostává za nacistickou propagandou, spíše naopak jej lživostí daleko převyšuje) byl promítán po celém Československu, kromě Číhoště (neboť tam by lidé jasně poznali, že to tak nebylo). Režisér Přemysl Freiman i jeho poradce na scénáři Jan Kliment mají krev na svých rukách, stejně jako prokurátor JUDr. Čížek a další komunističtí zločinci, služebníci odvěké Lži. K tématu doporučuji shlédnout skvělý český film In nomine Patris http://www.csfd.cz/film/182362-in-nomine-patris/, kde je režisér ovšem podán jako člověk, který neví, o co jde. Skutečný režisér Přemysl Freiman, komunista jak dělo a oddaný služebník zločineckého režimu 50. let, točil v té době speciálně propagandistické dokumenty. Pro zajímavost: jeho dcerou je herečka Veronika Freimanová. ()

Ghoulman odpad!

Já osobně bych byl rád, kdyby všechny propagandistické filmy vypadaly takhle – na něco podobného by totiž komunistům neskočil ani mrtvý kůň bez mozku. Mnohem rizikovější jsou podle mého názoru kvalitně odvedené práce se skrytou a na první pohled nezřetelnou snahou o ovlivnění diváka. Je to vlastně zajímavá věc, když se nad tím tak zamyslíte – zatímco důmyslnost a sofistikovanost je v umělecké tvorbě velmi žádaná, v rámci manipulace je pro diváckou obec mnohem lepší, když je filmař idiot a neumětel. Nehledě na to, že by se pak člověk vyhnul dilematu, zda tvůrce jakými byli Griffith nebo Ejzenštejn má obdivovat pro jejich talent nebo odsuzovat za jejich poplatnost nepříliš morální ideologii. ()

Yardak odpad!

Komunistický režim ve své filmové kráse...aneb co může přinést jeden malý zázrak v Číhošti. Chudák farář Toufar... ()

Flego odpad!

Je neuveriteľné koľko bezbrehej propagandy sa dá vmestiť do pár minút. Snímok úmyselne začína čarovnou lyrickou poetikou, aby prešiel do katastrofálnej vykonštruovanej obludnosti, len aby ospravedlnil zločiny vlastných objednávateľov. Preto sa film nedá hodnotiť ako filmárske dielo, obsahová stránka je totiž len obyčajná, hlúpa propaganda zločineckého režimu. ()

honajz odpad!

Vida, tohle jsem nehodnotil? Totální propagandistický škvár (jaké ale mimochodem vznikají i dnes) s jasně viditelnou snahou propojit ty fuj fuj prohnilé "vrahy z Wólstrítu" s fuj fuj ošklivou katolickou církví, na což doplatil životem jeden nevinný člověk. O P. Toufarovi vyšlo několik knih, snad nejlepší hned v 90. letech v Levných knihách. Ze které si mimochodem scenárista Drbohlav moc nevzal a natočil pravý propagandistický opak ve svém filmu In nomine patris. Jinak takhle se dělaly agitky - bez důkazů a bez podložených tvrzení se někdo nařkl, něco se vymyslelo, a šup s dotyčným na popraviště, do lágru, do uranových dolů. Teda až na těch pár, co v tom uměli chodit, třeba jistého Havla. Ale to sem už nepatří. A btw, ano, ten pavouk a sítě, celá ta animace, ke zblití i dneska. ()

borsalino

Kdyby nešlo o život, byla by to docela sranda. Prvních pár minut je doslova komických, plných patetických bezobsažných keců. Pak nastupují skryté výhružky následované otevřenými hrozbami a sranda přestává. Je sice zřejmé, že jde o pomatenou a lacinou propagandu, ale točit film o spáchané vraždě a přesto ji vykládat jinak, to je jako z dílny NKVD. Freiman si to tak asi nebral, soudě podle vyrobených veleděl, patrně dostal hezky zaplaceno nebo dcerka mohla studovat... Co na tom, že všichni pravdu věděli nebo tušili. Důležité je, že se báli. Že je dokument na poblití, o tom žádná. Jen mě mrzí, že je tak málo známý a tak málo propíraný. Měli bychom si naši minulost konečně přiznat... ()

faana21 odpad!

"Naše je právo, naše je pravda. A proto vítězíme!" Vida, rudí, sami jste se usvědčili. Vpravdě ukázková totalitní propaganda... "čistý" odpad...bohužel i ten lidský. ()

contrastic odpad!

Po zhlédnutí In nomine patris s Viktorem Preissem v roli faráře Toufara jsem musel ze zajímavosti zkoknout tuhle obludnost. Tragický osud pana Toufara je jen další smutnou ukázkou čeho byli komunisti (hlavně v 50 letech) schopni … ()

dee-key odpad!

Tady přichází v úvahu buď odpad nebo pět. A vzhledem k totalně retardovanému textu, který četla paní naratorka na počátku této konstrukční propagosrajdy, se musím přiklonit k tomu horšímu. ()