Harry Potter a Polovičný princ

• Česko Harry Potter a Princ dvojí krve (viac)

Návrat Lorda Voldemorta zapríčiní vo svete kúzelníkov spúšť. Harry (Daniel Radcliffe) má podozrenie, že nebezpečenstvo číha priamo v Bradaviciach, ale Dumbledor (Michael Gambon) sa sústredí na prípravu poslednej bitky, ktorá sa blíži. Potrebuje, aby mu Harry pomohol rozlúsknuť dôležitý kľúč, ktorý vedie k rozuzleniu Voldemortovej obrany. Rozhodujúcu informáciu však pozná iba bývalý profesor Horác Kriklan. Medzitým útočí na študentov ešte úplne iný nepriateľ  – ich tínedžerské hormóny. Harryho dlhodobé priateľstvo s Ginnou Weaslyovou (Bonnie Wright) prerastá v hlbší cit, ale v ceste stojí jej priateľ, Dean Thomas, nehovoriac o jej veľkom bratovi Ronovi (Rupert Grint). Lenže Ron má svojich starostí dosť s romantickými pletkami – Lavender Brownová nešetrí svojou láskou k nemu a Hermiona (Emma Watson) v ústraní žiarli, ale je rozhodnutá neprejaviť svoje city za žiadnu cenu. A k tomu všetkému ešte čokolády napustené nápojom lásky, ktoré skončia v nesprávnych rukách a všetko úplne zmenia. (TV Markíza)

Indominus

Moc rozvleklé a temné, už to není co bývalo. Chápu že s tím rostla celá generace, proč se ale příběh vyvíjí tak pesimisticky netuším. Ano, jak člověk stárne, stojí čím dál víc vše za hovno, ale že zrovna toto promítnout i do tohoto příběhu, no nevím... ()

Pinkie_ odpad!

Jestli o pátym díle jsem si řikala, že je to hrůza, tak tohle?? Na to snad není slov.. Harry tam vypadá jak naprostej tupec, hlavně ve scéně s lektvarem štěstí Felix Felicis, kde to vypadá jako kdyby byl labilní, a je to natočený jako kdyby to mělo bejt snad vtipný. A scéna na začátku kdy letěl Harry s ostatními členy řádu do Doupětě? Určitě dává smysl, že lítali nízko okolo lodí, skrz mosty apod... No prostě nejhorší film dosud (spolu se sedmičkou). ()

Duffman 97

Tento díl řadím mezi ty lepší.Po parádním úvodu,nastává trochu toho oddechu.Ale jen do chvíle než se Harry vrátí do Bradavic.Konečně se také dozvíme něco více o Tomu Riddleovi(Voldemortovi).Také smrt brumbála je skvěle natočena. ()

Rangifer

Tak u toho jsem z celé Potterovské ságy nejvíc zasmál. Hlavně jak Harry vypil ten elixír štěstí a byl jak zfetlý. Taky jsem po prskal smíchy když si Ron našel novou lásku, nebo spíš si ona našla jeho. Takových chvilek kdy vyprsknu smíchy je víc. Na druhou stranu, když sledujete Potterovskou ságu od začátku, tak se dozvíte další informace, které jsou vážnějšího rázu. Je to prostě pokračování slavné ságy vrcholící smrtí oblíbené postavy. ()

Jirkacek

Šestý díl s příběhy slavného čarodějnického učně s názvem Harry Potter a princ dvojí krve jsem nikdy neviděl ani v TV ani na DVD, ale až poté, co jsem si koupil k narozeninám v září 2019 celou sérii na blu-ray discích. V té době už harrypotterovská mánie, která stále zesilovala s každým dalším dílem, byla ta tam, ale ta se mne stejně v dobách největší slávy netýkala. Celá série o čarodějích mne sice zaujala hned prvním dílem, ale stále jsem si zachovával určitý odstup od těch šílenců, kteří měli pokoj polepený plakáty s postavou Harryho nebo Hermiony nebo běželi na oční oddělení, aby si pořídili známé brýle s kulatými obroučky. Přesto považuji všechny příběhy o Harry Potterovi a jeho přátelích i nepřátelích za nejlepší filmy s žánrem čarodějnickým, kouzelnickým či obsazeném nějakými mágy. Celá série se rozjela docela velmi kvalitním prvním dílem, který byl ještě takový dětský a už od začátku jsem nevěřícně hleděl na ty nápady, které přinesla spisovatelka J. K. Rowlingová do filmového průmyslu. Okamžitě jsem začal obdivovat ty její nápady, které okořenily filmy s Harry Potterem, třeba mluvící a pohyblivé obrazy na stěnách, hra Famfrpál na létajících košťatech, mluvící klobouk, obrovitý čtyřmetrový dobrák Hagrid, schody měnící svou polohu a tak dále a tak dále. Šestka Harry Potter a princ dvojí krve začala spouští mezi lidmi v Londýně, kterou způsobili Smrtojedi, které povzbudil návrat lorda Voldemorta. Bradavice už dávno nebyly tím bezpečným místem, jakým kdysi bývaly a tak se ředitel školy Brumbál musel soustředit na přípravu na poslední bitvy, která se rychle blížila. Těsně před začátkem dalšího školního roku tak navštívil v Londýně Harryho, aby mu pomohl odkrýt důležitý klíč, který by pomohl přemoci pána zla a zničit jej. Takovou potřebnou informaci však znal jen bývalý bradavický profesor Horác Křiklan (Jim Broadbent), jehož žákem byl kdysi i Voldemort alias Tom Rojvol Raddle. Proto profesor Brumbál lstí donutil svého starého kolegu, aby se vrátil na své místo ve škole, slíbil mu vyšší plat, větší kancelář a navíc možnost učit slavného Harryho Pottera. A tak se učitel v důchodu vrátil do školy a ujal se výuky lektvarů. Kromě těchto temných linií příběhu se odvíjela ještě jedna, mnohem lehčí a zábavnější, která až komediálním pojetím docela pomáhala odvést pozornost od hrozícího nebezpečí. Studenti totiž dospěli do věku, kdy s nimi cloumali hormony a to se týkalo i Harryho, jehož dlouhodobé přátelství s Ginny Weasleyovou (Bonnie Wright) pomalu přerůstalo v hlubší city, ale v cestě stál její přítel Dean Thomas (Alfred Enoch) a také její bratr Ron (Rupert Grint. Jenže Ron měl svých starostí dost s romantickými pletkami, neboť když se stal veleúspěšným brankářem ve famfrpálu, hodně dívek se na něj začalo dívat zamilovanýma očima. Mezi nápadnicemi byla třeba Lavender Brownová (Jessie Cave), se kterou vzápětí Ron začal chodit, což se nelíbilo Romildě Valeové (Anna Shaffer), která neváhala použít nápoj lásky, aby jej získala pro sebe. A to vše musela sledovat Ronova stará kamarádka Hermiona (Emma Watson), která ho už dávno milovala, jenže zrzek si toho vůbec nevšiml. Hermiona v ústraní žárlila, ale byla rozhodnuta neprojevit své city za žádnou cenu. Romantika všude vzkvétala, ale jeden ze studentů zůstával od toho všeho stranou, neboť měl v hlavě úplně jiné věci. Byl to Draco Malfoy (Tom Felton), kterého pán zla pověřil náročným úkolem. Musel na hrad dostat ostatní smrtijedy v čele s Bellatrix Lestrangeovou (Helena Bonham Carter), která Harrymu v předchozích dílech zabila kmotřence Siriuse Blacka. Draco k tomu využil kouzelné skříně, které mezi sebou přenášely předměty a také živé osoby. Nejdůležitější část dějové linie tvořilo ovšem postupné odhalování minulosti lorda Voldemorta skrze vzpomínky, které Harry viděl v myslánce profesora Brumbála. Myslánka byla kouzelná nádoba se starobylými runami po obvodu, sloužící jako úložiště nepotřebných či nežádoucích vzpomínek, které se pomocí hůlky přiložené ke spánku vysávaly z hlavy a to v podobě tenkých provázků zvláštní, bílé konzistence. V rámci získání takové vzpomínky musel Harry přesvědčit Křiklana k vydání vlastního, poněkud kompromitujícího zážitku, který by mohl být klíčem k odhalení, že Voldemort uložil zlomky své duše do předmětů zvané viteály, díky nimž se stal nesmrtelný. Když se to konečně Harrymu povedlo, vyrazil s Brumbálem najít jeden ze sedmi viteálů, o jejichž existenci se Voldemort dozvěděl z knih a o jejich fungování právě od Horacia Křiklana. Šlo o předmět, do kterého černokněžník schoval část své duše, aby se stal nesmrtelným. Dokud byla tato část vázána na světě, nemohla svět opustit celá duše, čímž se čaroděj stával nesmrtelným. Dokud viteál není zlikvidován, nelze tedy plně usmrtit ani jeho původce a Voldemort byl se svými 7 viteály jedinečný. Velký počet viteálů, respektive tolikrát rozpolcená duše, také způsobilo změnu Voldemortovy podoby (hadí nos, téměř žádné rty, šedivá kůže). Když se jim to podařilo, vrátili se oba zpátky do Bradavic, do kterých mezitím vnikli Smrtijedi, kteří přišli zabít Brumbála. Byl jsem zvědav, jestli se jim top podaří a také jak se zachová profesor Severus Snape (Alan Rickman), který byl oním tajným princem dvojí krve. Napínavými okamžiky skončil šestý díl, který trval neuvěřitelných 147 minut a to ještě scenárista Steve Kloves víc než pětisetstránkovou knižní předlohu zjednodušil, odpolitizoval, některé postavy eliminoval a pátrání po princi dvojí krve odsunul do pozadí, takže původně dost komplikovaný děj byl výrazně pozměněný a místy ztrácel logiku. Ale i tak jsem sledoval s napětím další dobrodružství slavného Harry Pottera a jeho přátel a až na malé výjimky jsem se takřka nenudil. Líbil se mi sympatický ředitel školy v Bradavicích Albus Brumbál, který v temné době vlády černokněžníka lorda Voldemorta založil Fénixův řád, sdružující ty, kdo se Voldemortovi odhodlali postavit a po pádu lorda Voldemorta a vraždě Jamese a Lily Potterových svěřil jejich syna Harryho do péče rodině Lilyiny sestry Petunie. Jednou z nejdůležitějších vedlejších postav byla profesorka Minerva McGonagallová (Maggie Smith), učitelka přeměňování, ředitelka Nebelvíru, zástupkyně ředitele a členka Fénixova řádu, výtečná čarodějka a nesmírně charakterní žena. Naopak žádné sympatie u mne nemohl získat Draco Malfoy (Tom Felton), největší dětský nepřítel Harryho, člen Zmijozelu a oblíbenec Severuse Snapea (Alan Rickman), ředitele této koleje. Draco byl pyšný na svou čistou krev, neměl rád mudly čili kouzelníky bez čarodějnických rodičů a velmi toužil po moci a slávě, takže Harry odmítl jeho přátelství. V příběhu opět nechyběl mohutný Rubeus Hagrid (Robbie Coltrane), což byl klíčník a šafář v Bradavicích a také Neville Longbottom (Matthew Lewis), spolužák Harryho, který měl ještě v budoucnu sehrát důležitou úlohu, nicméně v předchozích dílech byl spíše smolařem. Nechyběl ani svérázný školník Argus Filch (David Bradley), jenž tak rád chytal žáky po setmění na chodbách školy. Během sledování šestky slavné kouzelnické ságy jsem se ujistil, že se režiséru Davidu Yatesovi povedlo v roce 2009 natočit velmi zdařilý snímek s několika vynikajícími herci, vtipnými dialogy a dějem, jenž docela odsýpal a diváka pobavil. Šestý díl měl ještě mnohem temnější děj, než jak tomu bylo u dílů předchozích a tak měl příběh dost slušné hororové parametry. Své investice do modré krabičky tak rozhodně nelituji a určitě v budoucnu zase na tento vynikající film podívám. Suma sumárum, snímek Harry Potter a princ dvojí krve ode mne získal čtyři dvojité hvězdy ****. () (menej) (viac)

C.i.k.a.k.a

Veľmi veľmi veľmi som si prial ,aby Polovičného princa sfilmovaly kvalitne, kvalitný snímok to podľa mňa je ,ale sklamaly má opäť nezrovnalosti s knižnom predlohou nebudem tu rozpisovať všetko, vyberiem podľa mňa to čo každý nadšenec Harryho Pottera očakával a to je - súboj medzi Harrym a Snapom je v knihe oveľa dlhší a napinavejši ( obrovské sklamanie z mojej strany ) súboj medzi Dumbledorovou armádou a smrťožrutmi bol opäť dlhší a podrobnejší ( katastrofálne sklamanie z mojej strany ) inak to bolo dobre :) a ostane nezrovnalosti som priehliadoľ , aby som si nepokazil úplne dojem s filmu. ()

kokoro

Šiesty diel je medzifilm, ktorého temná atmosféra bola v knihe zachytená oveľa lepšie: nemyslím, že ide o chybu filmárov, skôr to na túto konkrétnu podobu bolo vďačnejšie médium. Filmový Harry Potter si vykročil obrovským krokom, pričom piaty diel končil jedným z najúžasnejších duelov, a určite najúžasnejším duelom v rámci HP série. Ako poraziť neporaziteľné? Nijako: jednoducho sa vyberiete iným smerom... Vo filme je až neočakávane veľa tínedžerského života, a nakoniec: prečo nie? Kontrast medzi tragikomikou tínedžerského života mladých čarodejníkov a vážneho pozadia blížiacej sa vojny je paradoxne zaujímavejší práve tínedžermi (až na finále). Tento diel má teda inú dynamiku než všetky ostatné. Neviem ho odsúdiť ani prijať: tvorcovia vsadili veľkú časť efektu na humor, asi s vedomím, že z toho nemôžu urobiť úplnú komédiu typu českých bláznovstiev, a aj preto film niekedy pôsobí ako na prvý pohľad výborná (forma: neprestajnosť zmyslu pre detail, dospievanie postáv, dospievanie ich vzájomnej dynamiky), no v skutočnosti nedovarená pizza: stále mi niečo chýba, hoci zároveň som spokojný. Možno keby tvorcovia strávili nad filmom viac času a vyhrali sa s HP vesmírom viac (napríklad už len, keby doňho zaradili jedinú scénu s falošnou vešticou Trelawneyovou, bolo by o zimomriavky postarané), skrátka cítim tu potenciál, ktorý nebol naplno využitý. ()

mistr97

Harry Potter a princ dvojí krve působí jako příprava pro poslední díl série, takže se děj podřizuje tomu, abychom se dozvěděli vše potřebné. Ale rozhodně jsem se nenudil, pořád se něco dělo a akce se také objeví. Trochu zbytečné mi přišly scény, ve kterých se řešily milostné vztahy, ale autorka asi usoudila, že to k věku hlavní trojice patří. Neobjevilo se tolik nových věcí, což se dá v v šestém pokračování pochopit, ale jedinečná atmosféra a promyšlený kouzelnický svět mě baví pořád. Podle mě film splnil svůj účel – připravil diváka na vyvrcholení celé série. 85 % ()

Elanornegra

Pozrete mesiac s odstupom od knihy. Hneď v úvode mi vadila romanca Rona a... príliš veľa času tak menej významnej záležitosti aj. Útok na Brloh taktiež. Ináč aj keď sa film už držal menej knižky veľká spokojnosť hlavne s výborným castingom profesora Slughorna. Oveľa viac priestoru na záver pre Doumbledora. Taktiež záver veľmi silný, smutný skvelo dramaticky zavŕšeny, ktorý má presvedčil o 5* aj hudobný doprovod trosku nový fajn. 90% ()

agamazx

David Yates tento film doiebal. Evidentne nevie robit komediu a najtemnejsiu knihu premeni na zle zahrany rom-com. No zdrojovy material ma tolko kvality, ze tento film napriek tymto znicenym aspektom stale zachovava svoju kvalitu knihy. Come on bro. Konecne vysvetlili storku Voldemorta do vacsej hlbky, ale Yates si asi povedal, screw the book I wanna show I can make comedy, no kamosko moc si ma nepresvedcil. A tie vystrihnute sceny, absolutna tragedia ze to nebolo vo filme. Ako Dumbledore hovori - dont worry, i am with you. WTF to tam nedali, zly balance. Dear Yates, toto je mysteriozno-dramaticka-fantasy, nie komedia, tento film je mix elementov ktore nejdu k sebe dokopy. Original zdroj kvalitny, filmove prvky zle ()

MatyRock

Druhý ze čtyř Potterů od Yatese, který dal značce řádný směr a atmosféru. Princ dvojí krve je taková příprava na Relikvie smrti. Děj není zas tak obsáhlý, proto zbývá hodně času na vysvětlování. Také mnohem více času trávíme s úhlavní trojicí a s jejich vztahy. Podle mého to je dobře, alespoň je čas na určitý minimální rozvoj postav. Romantická linka mezi Harrym a Ginny bohužel vaří z vody (důvodem je vynechání dějových linek, které byly v předchozích dílech v knihách). No alespoň ten vztah nezačal až v posledním filmu. Co bylo pro hodně fanoušků velkou ránou, je fakt, že byly ve filmu kompletně vynechané značné dějové oblouky poznávání bližšího charakteru lorda Voldemorta. O viteálech padla pouze malá zmínka (v knize se rozebírají značně podrobněji). Film se nerovná kniha a já k tomu takto přistupuji, což je také důvodem, proč jsem si film natolik užil. Vlastně mi nakonec vyhovovalo zvolnění děje a to že jsme jím nemuseli zběsile sprintovat. Dokonce se mi film líbil na tolik, že ho bez problému zařadím po bok předešlého dílu. 9z10 ()

opatstviolov

Nejvtipnější, ale bohužel také nejnudnější Potter ve kterém se prakticky nic neděje. Na tento film se po několika zhlédnutích už nedokážu soustředit. Není to podle mě nejhorší díl, ale o tuhle 'čest' se pere statečně. Ale nemůžu do filmu moc rýpat, jelikož za hodně může také samotná předloha, kterou jsem četl a považuji ji za nejhorší z celé série. Podle mě z toho Yates udolal co mohl. Nicméně se mi dost líbil herecký výkon nejen Radcliffa ale i Gambona, takže dám tomuhle dílu aspoň o bod navíc. 6/10 ()

Jurys

Mám hodně smíšené pocity o šestém díle. Na jednu stranu je to díl se zdaleka nejlepším soundtrackem (se vší úctou k Johnu Williamsovi), nejvtipnějšími scénkami a nejlepšími triky, ale na druhou stranu asi s nejhorším scénářem dosud. Oceňuji odlehčené scény a myslím, že filmu hodně přidávají kouzlo, bohužel tím však ubírají prostor vážnějším scénám, které jsou v některých ohledech horší jak v díle předchozím. Vinu na tom má lehce i Rowlingová, na čem však vinu nemá jsou obrovské díry a chyby ve skriptu. Celkem všechno, co se týká Malfoyové linky je podáno úplně strašně, přitom Tom Felton se ukázal jako skvělý herec. Od jeho první scény ve vlaku přes souboj v koupelně je celá tato část děravá a odfláklá, což je škoda. Yates u mě bohužel ani s druhým filmem výrazněji neuspěl. ()

Pyraghon

Jako čtenář knih pí J.K. Rowlingové mám možná mírně jinou perspektivu, příběh filmů totiž znám napřed a adaptace mne může překvapit jen zpracováním. A šestý díl tuto metu u mne vyhrál. Princ dvojí krve je podle mého nejvtipnějším a nejvíce romanticky laděným filmovým zpracováním Harryho Pottera. Postavy a herci se dostali do hereckých poloh v jakých je publikum ještě nevidělo a dokázali, že se opravdu za ta léta naučily hrát. Atmosféru dokonale dokresluje hudba a zvuk. Film jednak dokonale vystihuje atmosféru posledních let na středních školách a současně přináší téma pro zavěrečnou epochu ságy. ()

JC_Gucci

Na tento film jsem v průběh let úplně změnil názor. Zatímco kdysi jsem byl zklamán, kolik stopáže je věnováno pubertálním naivním problémům hlavních hrdinů a jak málo příběhu světa, ve kterém se velký zloun dostává přes mrtvoly k moci, nyní jsem překvapen, jak moc se mi tento kontrast líbí. Jak moc si užívám Křiklanovi večírky a milostné trable hrdinů a jak málo mě zajímá hledání Viteálů. Efekty dobré, hudbu jsem oproti většině předchozích dílů ani nevnímal. Celý film nesou velmi dobré herecké výkony všech. Oproti minulým dílům bych obzvláště vypíchl Radcliffa a Feltona, kteří se velmi zlepšili. Nejvíc s emi na tomto díle asi líbí použití dospělého humoru založeného na nuancích a reálných životních situacích, narozdíl od groteskních absurdit, srandovních zvuků a dělání obličejů. Rozhodně je to jediný z filmů ze Potterovské série, u kterého jsem se několikrát upřímně zasmál. ()

DiableBlanc

Po pátém díle, který mi přišel dost odfláknutý ...je tento díl zase návrat ke kouzlům ...po x letech si sice všímám několika děr v příběhu ...a pořád mě dost mrzí, že o Snapeovi jsme se de facto nedozvěděli nic - krom toho, že je princ dvojí krve ...ale co už ...pořád je to svižný a osvěžující film ()

Zemřel herec Paul Ritter

08.03.2010

V Hobitíně už je rušno

V Hobitíně už je rušno

21.07.2009

Tak už to vlastně začalo. Přestože studia Warner Bros. a New Line pořád čelí žalobě Tolkienova syna, požadujícího mastná procenta ze zisků filmového Pána prstenů, práce na dvoudílném Hobitovi už jsou… (viac)