Jason Bourne, bývalý elitný agent CIA, si postupne skladá čriepky svojho života a postupne odhaľuje, že jeho minulosť skrýva rad temných miest. Teraz už konečne stojí na prahu riešenia vlastnej životnej hádanky – bol zabijakom v službách mocnej skupiny vnútri tajných služieb. Z Moskvy prechádza celou Európou až do marockého Tangeru a napokon do New Yorku. Jason sa opäť musí brániť pred vlastnými ľuďmi, ktorí ho chcú za každú cenu zabiť. V ich čele tentoraz stojí Noah Vosen, výkonný riaditeľ programu Blackbriar, poskytujúceho utajenej zložke CIA rozsiahle nelegálne právomoci. Vosen so svojím tímom je prostredníctvom najmodernejšej techniky unikajúcemu Bourneovi ustavične v pätách a likviduje všetkých „nepohodlných" ľudí v jeho okolí. Bývalý špión má však spojencov vnútri organizácie – pomáhajú mu operátorka Nicky Parsonsová a agentka Pamela Landyová. Bourne nakoniec zistí svoje pravé meno a pochopí, ako ho zmanipulovali, aby sa stal zabijakom v štátnych službách... (TV JOJ)

jasiska

Jednotka pre mňa bola priemerný akčný film, po dvojke som bola dlho presvedčená, že tak skoro nič lepšie neuvidím. Po vzhliadnutí trojky som sa presvedčila, že som sa mýlila... ()

Standito

No ja neviem. Jasonovi Bournovi by jeho schopnosti závidel aj Bond. Zo všetkého sa dostane, vždy urobí správne rozhodnutie, čo je v rozpore s realistickým poňatím snímku (to mi z trochou preháňania aj prvý Die Hard pripadá reálnejší). Takže Ultimátum zlyháva už na jeho (ne)uveriteľnosti a to je vlastne základný prvok, na ktorom sa Greengrass snaží staviať. Od začiatku ma neskutočne iritovala kamera a lá Parkinson. Hlavne z akčných scén, ktoré tvoria v podstate celý film, som mal tak veľké hovno. Čakal som, kedy sa zmení do normálu...bohužiaľ nestalo sa tak. Po pozretí predošlých dielov: zápletka je najprimitívnejšia z celej trilógie a o béčkovosti vôbec celého námetu radšej taktne pomlčím. Jeden z najlepších akčnákov? Ani omylom. ()

kwoky

Trochu me zklamala hudba (na muj vkus nevyrazna), ale jinak je to "jízda jako sviňa". Urcite si Bournika jeste nekdy zopakuju. ()

kobe6

Wow..po dobrém agentu bez minulosti a super mýtusu přichází toto. Jedna z mála trilogií se stoupající tendencí. Matt Damon je klasa. Rychlý, nyní už můžu říct Bourneovský střih mi sedl. Vše má rychlý spád a rozuzluje to všechny otázky z předchozích dílů. I jasně čitelná poslední scéna, kdy za hudby Mobyho leží Jason bezvládně a potom se z ničeho nic probere na mě zapůsobila. Prosím pána boha ať si u mě Greengrass nezkazí reputaci a čtvrtý Bourneův projekt bude jízda. ()

peetriss

Již třetí Bournova hra na honěnou a opět fantazie... Špionážní akční thriller se vším, co k němu patří a opět mistrovské akční dílo! Musím s radostí konstatovat, že se jedná o jednu z mála filmových sérií, kde jde kvalita spolu s vyšším číslem pokračování nahoru. Bournovu sérii jsem si zamiloval a konstatuji, že se jedná o jednu z nejpovedenějších akčních sérií vůbec! ()

Prochy38

Nevím, co k tomu dodávat. Geniální ukončení opravdu strhující série. Je fajn, že i J. Stiles zde dostala více místa. M. Damon tradičně vynikající. Hodně, hodně povedené. Ale * má u mě i Moby a jeho "Extreme Ways", při které se mi vždycky rozběhl mráz po zádech a díky tomu byly poslední sekundy filmu, ač to bylo celkem jasné, parádní! ()

ThomasCrown

Nestáva sa často, že by séria kvalitatívne smerovala nahor, Greengrass je macher. Práca s kamerou a strihom opäť na výbornú, príbehová dokonalosť, kďe Bourne postupuje z jednej krajiny do druhej a ničí postupne všetko čo mu stojí v ceste. Akčné a bojové scény sú chuťovky oku lahodiace s uchu prospešnou hudbou. Oceňujem ako sa tvorcom podarilo napasovať záverečnú scénu z dvojky do diania, skvelý plynulý prechod a plusom je aj zapojenie Nicky do deja a určitá psychická premena na Davida Webba. Neprekonateľná záverečná scéna. ()

Xavi6

Jsem si jistý, že nebudu litovat shlédnutí trilogie o Davidu Webbovi a ani tento třetí díl mi nezkazil toto trio, i když musím uznat, že jsem opět, jako u Agenta bez minulosti, čekal lepší a napínavější děj. Bohužel jsem z konce musel být zklamán a neopakoval se dosud nejlepší konec z Bournův mýtus, který byl z této trilogie opravdu nejlepší, ale co se dá dělat, alespoň to Webb přežil nebo ne? :) ()

.MJ.

Nemůžu si pomoct, ale tahle role Mattu Damonovi vůbec neseděla. Nevím co tu mám vychvalovat, když se jednalo o lepší průměrný akčňák s rádoby akčním hrdinou. Dejme tomu, že nápad byl docela dobrý, kamera, efekty a to ostatní co ke správné akci patří tam bylo, ale..!! To obsazení bylo fakt na hovno. Navíc na můj vkus málo napínavý děj. Jedině z čeho mám radost jsou ty promyšlené akční scény. Proto nemůžu dát víc než 3*. 70% ()

Hanes88

Člověk čeká a čeká jak to vlastně dopadne, ale co je na tom nejlepší, že se při tom čekání vůbec nenudí!! U této trilogie prostě nemáte čas si oddychnout. Nemám, co tomuto samostatnému i celé sérii vytknout. Pro mě zvlášť famózní scény, kdy Jason pozoruje lidi, s kterými hovoří a pak jim to sdělí :-). Tento film i celá série 100%. ()

Paldiny

Vstupná polhodina vybehne na diváka s takým drajvom ako keby Bournov mýtus ani neskončil. Po vzore minulých dielov dochádza opäť na striedanie svetových metropol, aby sa mohol nebezpečný kruh uzatvoriť v samotnom epicentre. Žasnúť nad technickou či scenáristickou prepracovanosťou je už tak trochu klišé, čo neprestáva fascinovať štýlovosť, vynaliezavosť a charizma hlavného predstaviteľa. Chválim tiež dobre obsadeného záporáka a ak mi počas sledovaniu čosi chýbalo je pamätihodnejšie využitie Scotta Adkinsa a minimálne raz toľko dlhá newyorská naháňačka. Inak skvostné vyvrcholenie borneovskej trilógie, aké za sebou necháva s hanbou stáť celý rad známych špiónov na čele s agentom 007. ()

.baris.

Nejsem fanouškem akčních filmů. Přesto se Bourne stal mojí srdeční záležitostí a mohla bych ho vidět snad tisíckrát týdně. Navíc se vůbec nedokážu rozhodnout, který ze tří dílů byl nejlepší. Celá trilogie je totiž absolutně úžasná. Takhle nějak by měl vypadat akční film - inteligentní scénář, skvělá režie, výborné herecké výkony (v čele s Mattem Damonem, ten kluk snad nikdy nezahraje špatně).. Film, který nenechá diváka do poslední minuty vydechnout. Jasná TOP 10. ()

orkadimenza

Pokud se mě nyní někdo zeptá na otázku Co si představujete pod pojmem akční film, tak po dokoukání třetího finálního kousku mu s klidem odvětím Bourneova trilogie, ale Bourneovo ultimátum především. Film, který je jako Keňan běžící maraton: dvě hodiny se nezastaví a místy mu nestíháte, ovšem je to vynikající podívaná se zvládnutými všemi prvky akčního filmu. Takhle to má vypadat! A moc se těším na pokračování Jasona Bournea, naštěstí opět v Greengrassových rukou. ()

Macik

Tak především, film Bourneovo ultimátum není vůbec špatný film, po řemeslnické stránce. Jen se holt nepočítám do toho davu, kde všichni milují tajné agenty, vládní hry a zkrátka to, co už jsme tu několikrát viděli. Co mi paradoxně na tomhle filmu vadilo asi nejvíce je to, co se všem kupodivu líbilo. A to roztřesená kamera. Greengrassův kameraman vypadá, jak kdyby natáčel v pokročilém stádiu Parkinsonovy choroby a zběsilé přibližování a oddalování mě jen rušilo. Ano sem tam se tenhle typ kamery hodí (viz. akce na Waterloo station), ale při normální rozhovorech na sebe zbytečně strhává pozornost. Nehledě na to, že při některých akčních scénách se nechal Zelenotrávník trošku unést a stříhá jak střihoruký Edward v nejlepší formě. Samozřejmě zbytečně splašeně, takže z toho nic nemáte. Nebo aspoň tedy já neměl. :-) Film je jinak prošpikován akcí a osobní souboj Bournea v koupelně s mladým agentem patří mezi to nejlepší co jsem kdy viděl. Chválím vypuštění hudby v téhle scéně a tak vám neunikne ani sebemenší křupnutí. Verdikt: BU je originálně natočený film na neustále stejné téma, které mně osobně nic neříká. Ale to je samozřejmě můj subjektivní pocit. Každopádně je tenhle díl nejlepší z celé série. 75% ()

Klay

Třetí a snad konečně poslední rozcvička s Jasonem Bournem. Bourne tentokrát běhá a skáče v Anglii, ve Španělsku a v závěru navštíví New York. Trochu to připomíná počítačové hry - hrdina se chytne indicie, vyrazí na výlet přes půlku světa, tam tak dvacet minut pobíhá a nakonec zlikviduje nějakého toho protivníka a vyráží zase jinam. Jenže tohle je film a od filmu za sto miliónů dolarů bych čekal poněkud víc než jen reklamu pro cestovky. Úplně to samozřejmě nezatracuju, Ultimatum je lepší než oba předchůdci, má pár dobrých momentů a skvělé finále, ale už to tu prostě bylo a nenabízí to nic nového. Je to zase ten stejný Greengrassovo neučesaný styl snažící se přiblížit dění co nejvíc realitě (mě to vůbec nesedí, zlatý Bond) a jeho kameraman s Parkinsonem. Pochválil bych jenom Matta Damona, který se s každým dílem trochu zlepšuje. Vůbec ale nechápu, co to dělá v top 200, když si pustím dvě epizody Čtyřiadvacítky za sebou, budu stejně "zasycený" a ještě ušetřím za kino. ()

fastum

Skvělé zakončení trilogie o bournovi. Jako vždy supr akce, kamera režie.. co říct víc? Snad jen ať to nezkazí čtverkou:)) ()

MkSallam

Problémem Ultimáta je to, že už tu všechno bylo. Bourne už hledal svoji minulost a mstil za smrt své milované. Teď se to má tak, že se chce pomstít a zároveň odhalit něco ze svého skutečného života a tím celé své putování nějak smysluplně uzavřít. Greengrass se drží svého rozklepaného stylu, ale chybí moment překvapení, který skvěle zapůsobil v Bourneově mýtu. Ultimátum celkově vypadá jako takové shrnutí předchozích dílů - dražší, v mnoha ohledech identické a napínavější. Bitka s Deshem je super, pasáž na motorkách se taky pocedla, ale scénář moc vychytralosti nepobral a zápletka nemá zas až tak převratné tempo. Finální honička v NY navíc připomene Mýtus víc než je zdrávo, působí jako upgradovaná verze se stejnými pohyby kamery a svým způsobem i úplně stejným vyzněním. Ultimátum svůj účel ale rozhodně splní, je to správně napínavá jízda, která jen není tak nářezová, jak by se zdálo. 8/10 Recenze zde ()

Připomeňte si začátky kultovních postav

19.03.2016

Jason Bourne a Tommy Lee Jones

Jason Bourne a Tommy Lee Jones

29.07.2015

Zatímco se stále doufá, že v pátém bourneovském filmu uvidíme Vigga Mortensena (měl by se ucházet o roli hlavního padoucha), špiónský comeback Paula Greengrasse a Matta Damona nabral jinou hereckou… (viac)

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

16.09.2014

Ještě před pár dny se Paul Greengrass (Kapitán Phillips) zajímal o režii nového filmu s Leonardem DiCapriem a Jonahem Hillem (Vlk z Wall Street). Teď to ale vypadá, že ho spíš čeká návrat k… (viac)