Bakaláři

Komédia / Krátkometrážny
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Predloha:

Ladislav Županič (poviedka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (viac)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa EKLEKTIK k tomuto seriálu (56)

Klec (1974) (S03E03)

"Co je tohleto za blb...?" Rodinný příběh, natočený podle zadaného tématu "Táto, mámo, pojďte si hrát", vypráví o tom, jak je důležité umět Morseovu abecedu a o tom, jak mě už jako malá, lezla Martina Menšíková na nervy, nehledě na to, že v této povídce, ještě ke všemu ráčkuje. ()

Kino (1974) (S03E20)

"Kino? Jaký kino?" Manželský příběh, natočený podle zadaného tématu "Když ty se nezajímáš o moji práci", podávající jasný důkaz o existenci takzvaného duplicitního teorému a který obsahuje část komentáře ke krátkometrážnímu dokumentu "Staletá krása", z roku 1955 s hlasem Radovana Lukavského. ()

Med (1974) (S03E29)

"My jsme měli práci, s medem." Manželský příběh, natočený podle zadaného tématu "Po přízni řízni!", jenž dává úplně nový význam výrazu "Cena medu (1986)" a z něhož je jasně patrné, že v roce 1974 byla průměrná maloobchodní cena medu 30,- Kčs a při porovnání tehdejší průměrné měsíční hrubé mzdy, která byla 2 237,- Kčs s dnešní, ve výši 26 287,- Kč a se současnou cenou medu cca 169,- Kč zjistíme, že byl tehdy med vlastně o hodně dražší, než dnes, ale abych taky napsal něco k samotnému příběhu. Vlastní děj této divácké povídky není ani nijak moc zábavný, natož vypoinovaný a zajímavý je snad jen malou rolí Vladimíra Menšíka a jako u většiny těchto příběhů, stojí hlavně na přesném obsazení jednotlivých rolí ukřivděného Haška, ustarané Syslové, protivné Tichánkové a drzého Najmana. ()

První pohled (1975) (S04E12)

"Taky si myslím, že bych se vám do toho neměl plíst." Porodnický příběh, natočený podle zadaného tématu "Mami, já se musím vdávat", vyprávějící o nejsilnějším poutu, které se v tomto případě dokázalo postavit i arogantní autoritě. ()

Párek (1976) (S05E05)

"Tož, dobró chuť." Gastronomický příběh, natočený podle zadaného tématu "Z cizího krev neteče", podkreslený moderní jazzovou hudbou a vyprávějící o tom, že všechny párky a starší dámy jsou zaměnitelné, že někdy není snadné, omluvit se za způsobený omyl a o tom, že se dá najíst i bez peněz. ()

Cukrárna (1976) (S05E13)

"Inspektore Maigrete, vidím že jste opět na stopě zlého činu." Dětský příběh, natočený podle zadaného tématu "To naše ulice ještě nezažila", vyprávějící o tom, kam až může zajít neschopnost odpuštění, postavený především na výkonu představitelky Radunky, kterou hrála Renata Šejnohová, nikoliv Šejnorová. ()

Jirka Paličák (1976) (S05E23)

"Srdečně zdravím, uctivý služebník. "Citlivý příběh z ostravského studia ČST, vyprávějící typickou příhodu autoritativního otce, naléhajícího na syna aby šel v jeho šlépějích, starostlivé maminky, zastávající se synova vlastního rozhodnutí, laskavého dědečka, tajně podporujícího svého vnuka a chápajícího profesora, domlouvajícího rodičům, aby syna nenutili do něčeho, co nechce. ()

Alimenty (1977) (S06E11)

"Nevěřte tomu, některé naše maminky s tím mají veliké potíže." Mateřský příběh, natočený podle zadaného tématu "Člověk, který mi v životě nejvíce pomohl.", vyprávějící o tom, že když se chce, tak všechno jde a o tom, že ženy mají pro jisté věci daleko větší pochopení, než si muži myslí. ()

Kytice (1977) (S06E12)

"To je pravda?" Příbuzenský příběh, natočený podle zadaného tématu "Člověk, který mi v životě nejvíce pomohl", vyprávějící o tom, kdo má charakter a kdo ho nemá, v němž hraje Marta studentku, snachu a matku, Viktor syna, otce a zbabělce, Jiřina maminku, tchýni a babičku a Karel lékaře, gynekologa a porodníka. ()

Krabička (1977) (S06E14)

"Tak tohle si chtěl svejm dětem ukázat, jo?" Protikuřácký příběh, natočený podle zadaného tématu "Toto je moje poslední cigareta", který poměrně lidským, až dojemným způsobem vypráví o jednom zloději, se jménem abstinenční příznak. ()

Marie (1977) (S06E34)

"Takováhle kamarádka, vynahradí všecky mužský na světě." Rozvodový příběh, natočený podle zadaného tématu "A takoví to byli kamarádi!", vyprávějící o těžko uvěřitelné, ale o to více mrazivé zkušenosti s bývalou "nejkou". ()

Lalůček (1977) (S06E41)

"Čím větší hloupost, tím to myslí vážnějc." Rodinný příběh s groteskní zápletkou, natočený podle zadaného tématu "Takovou legraci jsem ještě nezažil", který pro jeho účastníky, zase tak legrační určitě nebyl, ale zcela jasně patří mezi ty nejlegračnější, které byly natočeny. ()

Podnájem (1978) (S07E05)

"Začalo to ovšem, jako závratné štěstí." Bytový příběh, natočený podle zadaného tématu "Závist naším domem vládne", v němž exceluje Karolína Slunéčková, která své názory mění s nebývalou ambivalencí, připomínající schizofrenii. ()

Telegram (1978) (S07E10)

"Ještě, že to dopadlo takhle." Pošťácký příběh, natočený podle zadaného tématu "Kdybych to tak mohl vzít zpátky", ve kterém si Josef Bláha, opět zahrál záletníka, ale tentokrát to není taková legrace, jako v povídce s názvem "Kbelík". ()

Karafiát (1978) (S07E11)

"Tak a já jsem připravenej vyrazit." Manželský příběh, natočený podle zadaného tématu "Kdybych to tak mohl vzít zpátky", vyprávějící o tom, že není dobré dráždit hada bosou nohou, na kterém je však zajímavá pouze ukázka z Čapkovy divadelní hry "Loupežník", s Danielou Kolářovou a Jaromírem Hanzlíkem v hlavních rolích, běžící v pozadí na televizní obrazovce a interpretace písničky "Jez", od Ivana Mládka. ()

Platina (1978) (S07E18)

"Holka, to je jedno. Dej to sem." Manželský příběh, natočený podle zadaného tématu "Alespoň jednou v životě být dámou", na který se hodí známá pořekadla "Komu není rady, tomu není pomoci" a "Kdo chce kam, pomozme mu tam". ()

Prášky (1978) (S07E29)

"Co jste si nadrobily, to si taky snězte." Studentský příběh, natočený podle zadaného tématu "Vrať se, vše odpuštěno", vyprávějící o tom, jak dokážou člověka na psychiatrii, pěkně vystihnout. ()

Slepice na smetaně (1978) (S07E30)

"Trochu mi to divný, bylo." Průměrný příběh, natočený podle zadaného tématu "Vrať se, vše odpuštěno", vypráví o tom, co všechno může způsobit jedno ukvapené rozhodnutí, ke kterému došlo na základě neúplných informací a překvapivě také o tom, že v češtině u podstatných jmen ženského rodu v prvním pádu, končících slabikou "-ce", nelze rozlišit číslo jednotné, od čísla množného. ()

Zuby (1978) (S07E33)

"Měl jsem zuby a mám houby." Bakalářský příběh, ze kterého dělá komedii pouze přítomnost Vladimíra Menšíka, bez kterého by to bylo akorát hektické pátrání, po ztracené protéze. ()

Soud (1978) (S07E34)

"No, to je potom káždá práce těžká." Soudní příběh, natočený podle zadaného tématu "Televize, láska i svízel naší rodiny", vyprávějící o tom, že každá pravda jednou vyjde najevo, který se svou závažností a ponurostí, hodně odlišuje od ostatních bakalářských povídek. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (viac)

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (viac)