Bakaláři - Série 6 (1977) (séria)

Krabička (S06E14)

(epizóda)
Komédia / Krátkometrážny
Československo, 1977, 14 min

Kouření je strašná věc! Tatínek (J. Somr) touží po motorce, ale musel by si na ni ušetřit. Rozhodne se tedy, že přestane kouřit a za ušetřené peníze si vytoužený stroj koupí. Jak říká maminka (J. Bohdalová), to by ale tatínek musel peníze, které utrácí za cigarety, dávat rovnou do krabičky. A tak se i stane... (Česká televize)

ostravak30

Nejzábavnější byla ta holčička, která tak hrozně motala slova. Rodiče to dostane asi víc než běžného diváka. Já spíš nechápu, co otec čekal, že se stane. Přece musel vědět, že jednou k otevření stejně dojde. Ovšem systém vybírání, a že k němu ještě zneužíval dítě, ten byl vskutku rafinovaný, když si člověk představí, že jej musel absolvovat denně. ()

zdeny99

Hodně slabá černobílá bakalářská povídka o chlapovi, který doma krade peníze na cigarety. S manželkou se dorozumívá skrz děti, a to je tak vše. Zbytečných 14 minut o ničem, ve kterých se zaskví jen jedna věta: "Paní učitelka říkala, že si máme dát penízky na spořitelnou knížku, že nám tam porostou porcenta." [105. hodnocení, 7. komentář, 58%] ()

kingik

Kravička aneb Jak (socialisticky) šetřit. Ty vole, já jsem se přehlédl, v názvu je Krabička. To nevadí, soudruzi, zachovejme klid, systém se zhroutí až za více jak dekádu, vždyť papírové desetikoruny se dají vkládat i do krabičky ve tvaru kravičky. Ano, pozvolna jsem se dostal k tomu, jakou další mravně poučnou a socialisticky hovnotnou pičovinu duo D+D stvořilo. Přiznám se, že přesně nevím, v čem konkrétně spočívala pointa příběhu. Jestli motorka stála tehdy (kupříkladu) stovku, tak už se dávno mohla válet Somrovi před barákem, protože do vlastnoručně vyrobené krabičky se víc nevložilo. Po desetikorunách by se na mašinu opravdu spořilo nekonečně dlouho. Těžko říct, po jaké motorce "akční" tatík toužil. Jestli chtěl jen tehdy populárního "pincka", mohl klidně požádat nějakou vousatou soudružku oddílovou vedoucí, která by jistě v rámci družby a čistějšího ovzduší, vypomohla. Pak se také nabízela krádež vytouženého stroje. Na socialistickém dvorku nebo u Národního výboru jistě parkoval nějaký rudý motorkář, co jezdil na Pitralon. Tak či onak, celý tenhle nesmysl budil smích. Samozřejmě, že s takovými nanicovatými povídkami se dá trhnout akorát trapas. Mě tak zajímá, jestli za bolševika stály cigarety deset korun. Jako fajn úmysl od manželky, jak ušetřit manželovy plíce, hrtan, péro od shnití, jen by mě zajímalo, jaký efekt to mělo mít na diváka. Povídka je nudně natočena, v podstatě se v ní nic neděje. Vrcholem je scéna, kdy se Somr probudí uprostřed noci a v přítmí jde vybírat kasičku za asistence svého malého syna. Jo, to byl i na normalizační dobu poměrně hardcore. Bohdalová se Somrem k sobě herecky pasují, akorát nic tak blbého za svoji kariéru nenatočili. I když se zde dva takoví herci ujali role manželského páru, jedná se až překvapivě o komicky strádající povídku, co je bez tvaru, nápadu a patřičné funkčnosti. 20% ()

sportovec

Teplé lidské porozumění pro strasti kuřákovy i vzorná demonstrace ženského řízení rodiny, které sice není její hlavou, ale jejím o to účinnějším a dynamičtějším řízením. Pro BAKALÁŘE je příznačná syntéza špičkového scénáře-miniatury, zdatné a nápadité režie i skvělého hereckého obsazení - v tomto případě Jiřinou Bohdalovou a Josefem Somrem. Dětský kompars na úrovni toto harmonično už "jen" dotváří. ()