Bakaláři

Komédia / Krátkometrážny
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Predloha:

Ladislav Županič (poviedka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (viac)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Cesty timem k tomuto seriálu (48)

Rozvod (1972) (S01E05)

3 hvězdy jen za Jiřího a za to jaký to byl herec už tehdy v roce 72, když mě byly 2 roky :-) ... jinak nechápu, jaký to mělo smysl a cíl. Bylo to o velkých dvou H.... .... ano jen o Herectví Hrzána -:) ()

Prémie (1972) (S01E08)

Asi podle takových paruk se říká "květák". Třeba Zdenda Izer hodně používá ve svých vtipech a scénkách "do květáku", "na květák" apod.... Jinak manželé, no.. docela úchylné :-) ...Možná by mi do role manžela, který vše počítá a plánuje lépe seděl Petr Nárožný. Ten tyhle role zdobil. ()

Úspory (1972) (S01E09)

Bylo něco s panem Menšíkem špatné? Myslím, že ne. Udělal z prdu veselo. ()

Nádobí (1973) (S02E04)

A já jsem se těšil na něco co jsem zatím neviděl a hlavně na moje zbožňované Bláhu a Menšíka. Byli zcela nevyužití a povídka zbytečná. ()

Klavír (1973) (S02E15)

Díky Jiřímu Sovákovi zaokrouhluji na 3*. Zajímavá je tady Jana Robová, která hlavě o moc lépe zpívala než hrála. ()

Korálky (1973) (S02E16)

Takovou Libušku jsem viděl poprvé. Ale protože jsem ji vždy miloval (jako asi my všichni, že?) tak jí tu roli odpustím. Nicméně i tady byla skvělá a překvapeně jsem ji toho drzounka nevychovanýho věřil. ()

Trabant (1974) (S03E08)

Nadčasové... závist tu stále je. Ale Jan Werich jednou řekl: "Závist není zlá, zlá je nepřejícnost". I já bych to rozlišoval. Závist - touha po něčem co má někdo jiný - budu dělat třeba přesčasy abych to měl (a proč ne?). Nepřejícnost - touha po něčem co má někdo jiný - půjdu a zničím mu to (no já ne, ale takových se tu najde, bohužel). Tady se ale zničilo přátelství. ()

Beruška (1974) (S03E09)

Kdy přišel Žižka vo panictví? Kouknu se někdy !možná! znovu na film Jan Žižka 2022. Ale jestli to tam nebude, tak film spláchnu do záchodu! Protože takových peněz stál proti této blbině a co z toho? U mne stejně zapoměnutý a možná i víc, než Beruška. A dostali zatím (ikdyž upravuji dle shlédnutí) hvězd stejně. Jáklnejákl ...... Jinak pro ostravak30 a podobní, nemyslím to samozřejmě zle, protože to třeba někdo nezná, ale takhle to Menšík v některých Bakalářích dělával běžně, že se objevil a zas zmizel jako takový vypravěč, ikdyž tady to bylo trochu více a pro někoho překvapivě až divně, ale mnohdy to bylo také nejlepší, co v tom krátkém příběhu bylo. ()

Prkno (1974) (S03E19)

Trochu moc prkenné, jako většina bakalářů. ()

Kino (1974) (S03E20)

Laik se diví a odborník žasne nad těmi technickými komentáři tam. To jim nemohl někdo z televize (neměl by to daleko) o tom něco povědět aby to tolik nebilo do odborníkových uší? A to dláto v jeho ruce? No nyní čipy a SMT, kdysi lampičky a vosí hnízda, ale přeci jen na to jít s krumpáčem a kladivem? :D ()

Dům (1975) (S04E05)

Pro mne nejzajímavější bylo asi připomenutí jednoho z nejkrásnějších hlasů všech intelektuálů, vnitřních hlasů přemýšlivých lidí (kterým jsem též a pro vnitřní hlas a nebo hlas vypravěče snad není lepšího) a recitátorů poezie, který ale nezastínil herectví a osobnost toho, který jím promlouval. Měli jsme pana Edu Cupáka moc rádi. Marka Vašuta jsem nepoznal a musel jsem si vzít na pomoc přítele na internetu - CSFD :-) ()

Kotník (1975) (S04E19)

Jedna ze zepomenutých, ale také jedna z těch povedenějších bakalářských povídek. ()

Tornádo (1975) (S04E28)

S tou elektrickou kytarou to byl dokonalý unplugged :-) ()

Medvěd (1975) (S04E35)

Ne medvěd, ale kráva nebeská :D (viz Nemocnice na kraji města) ()

Lokomotiva (1975) (S04E39)

K mým nejlepším Bakalářům, jako Kbelík, Telegram, Pyžamo atd. (vyjmenované s milovaným pepíčkem Bláhou), které jsou vtipné a také pointou přibyla tato, mimořádně poetická a citlivá a pak zvláště pro toho, kdo tráví vánoce sám. ()

Párek (1976) (S05E05)

"Dieta" Dietla :-) ()

Skladiště (1976) (S05E06)

Tak jsem si hned na začátku tipnul správně, že bude pachatelem Femme fatale... krásná paní Krásná :-) ()

Kravata (1976) (S05E11)

Díky fleku na kravatě ho vzal za kravatu a skoro pak hmaty chvaty do kravaty :-) ... Jeden z nejlepších a uvěřitelných příběhů. ()

Dítě (1976) (S05E36)

Tak tohle je pecka! Myslel jsem, že mne už nic z Bakalářů nepřekvapí, když většinu z nich jsem viděl a tím víc, když jsem kdysi viděl i tento příběh. Jenže jak je člověk starší, něco prožil a tak... Prostě jsem se dnes do příběhu víc ponořil a prožil jsem ho s nimi. A s otevřenou pusou. Od Bakalářů se asi spíše čeká, že to bude většinou komedie nebo jen tak nějaká zápletka a pobavení. A to většinou slabší, nijaké a zbytečné a některé ty novější až trapné. A to jsem měl, jako nejlepší Bakalářku asi Kbelík a dokonce s malinko podobnou situací (nevěrou) ale v podstatě komediální. Tohle je ale jiná a silná káva. A k tomu je Bakalářka neuvěřitelně uvěřitelně zahraná. Tohle a hlavně ten konec si neumím v reálném životě ani představit. A k tomu ještě to takto zahrát. Menšík prostě zvládl vše. Geniální! Pozadu není ani Štěpánková a Fabiánová. ()

Soused (1977) (S06E01)

Kdybych bydlel v paneláku, tak by ze mě (abstinenta) nejspíš byl také notorik. No co tam máte jiného dělat? ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (viac)

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (viac)