Bakaláři

Komédia / Krátkometrážny
Československo, (1972–1987), 164 h 21 min (Minutáž: 5–58 min)

Predloha:

Ladislav Županič (poviedka)

Vladimír Menšík, Martina Menšíková, Nina Popelíková, Nelly Gaierová, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Luba Skořepová (viac)

Ke svému názvu přišli Bakaláři až o něco později. První pořad se jmenoval Kufr za dveřmi. O příběhy na toto téma tvůrci požádali psychiatra Miroslava Plzáka, Jaroslava Dietla a Vladimíra Menšíka. Vladimír Menšík tehdy napsal povídku o manželovi, který při banální hádce rozkopl dvířka od kredence a kufr, do něhož je jeho žena uložila, aby je odnesl opravit, považoval za vyhazov. Diváci byli nadšeni, psali a přáli si pokračování. Jaroslav Dietl svolil, že bude pro nově vznikající pořad psát scénáře, ale kde neustále brát témata? Další nápad si poradil i s tímto problémem: výzva, aby diváci psali své příběhy, vyvolal až nečekanou reakci. Dopisy, které během následujících let přišli do televize, by se daly počítat na desetitisíce. Pořad dostal název Bakaláři vědy manželské. „Bakalář byl ve středověku učitel, člověk, který předával zkušenosti. Řekli jsme si, že našimi bakaláři budou právě diváci. Ať se o své zkušenosti dělí, ať je předávají druhým,“ prohlásila Libuše Pospíšilová. Témata, která přicházela, však měla daleko širší okruh. Lidé se psali i věci, které dosud nikomu nesvěřili. Jeden z dopisů dokonce začínal slovy: „To bych neřekla ani panu faráři...“ A tak nakonec zůstali jednoduše jen Bakaláři. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Marthos k tomuto seriálu (85)

Stokoruna (1974) (S03E28)

Kdo koho oblafne. Vcelku slušný bakalářský příběh, který v mnohém zachraňuje přítomnost Ladislava Peška (60%). ()

Útěk (1974) (S03E30)

On je tu přece cizí... Herecký koncert Dany Medřické v roli, která se zásadně vymyká jejímu obvyklému repertoáru. Mrazivě dobré, dost možná, že nejlepší bakalářská epizoda vůbec. ()

Narozeniny (1974) (S03E35)

Neviditelný Vladimír Menšík průvodcem a instruktorem banální manželské hádky. Ovšem, co je platno kárat, co je platno kázat. ()

Křeček (1974) (S03E36)

Neznám nikoho, kdo by praktikoval podobný hovadiny, ale zřejmě to byl jeden z průvodních jevů života za socialismu - bláhová vidina snadného výdělku. Raději nechci ani vědět, jak to dopadlo s těmi zmijemi... (14%). ()

Užovka (1975) (S04E04)

Vážená televize promine, ale kdo se na to má dívat? ()

Dům (1975) (S04E05)

Jak se z nepraktického intelektuála stal praktický zedník. Stavidla trapnosti byla vytažena opět velmi vysoko (3%). ()

Kousek života (1975) (S04E10)

Zpočátku to vypadalo na docela slušnou story o tom, jak se stát emancipovanou socialistickou svobodnou matkou, ale konec všechno vrátil do starých kolejí a dost možná, že nejedno očičko nezůstalo suché (17%). ()

Kotník (1975) (S04E19)

Kopecký jako obvyklý seladon s příšernou parukou způsobí malé rodinné drama a když neví, kudy kam, začne zatloukat. Kdysi možná vtipné, dnes už ani ne. ()

Zlodějka (1975) (S04E30)

Kriminální příhoda z vlakového kupé. Jedna z mála zdařilých bakalářských epizod, také díky vynikajícím hereckým výkonům Jiřího Sováka, Jiřiny Bohdalové a Marie Motlové (60%). ()

Babička (1975) (S04E40)

Na nás starejch je nejhorší, že si myslíme, že jsme nejchytřejší pod sluncem a že víme všechno líp, než naše děti. Kdybychom měli dost odvahy přiznat si, že jsme eventuálně taky hloupí, tak bychom byli o moc chytřejší! Jímavý silvestrovský příběh s jiskřivým humorem a excelující Jiřinou Šejbalovou, Danou Medřickou a Bohušem Záhorským. ()

Skladiště (1976) (S05E06)

Uvědomělý skladník Sloup na stopě zločinu... Kam se na něj hrabe Léon Clifton! Standardní bakalářská veteš, kterou nezachránila ani krásná paní Krásná. ()

Výslech (1976) (S05E10)

Docela nuda, ale ve chvíli, kdy se na scénu přiřítí Stella Zázvorková a jako tajfun rozmetá všechny možné představy o ideálním manželství, je dobré mít se na pozoru. ()

Dlažba (1976) (S05E14)

Příběh z doby, kdy chyběl materiál i řemeslníci. A proto nastupuje Marie Motlová v roli agilní bábrdle, která poté, co se jí všichni vyfláknou na její sobotní brigádu, dokáže, že i obyčejná ženská si umí poradit s vydlážděním chodníku. ()

Kufr (1976) (S05E26)

Pátrání po ukradeném žlutém kufru je vysloveně k smíchu, stejně jako Motlová v roli protivný báby, která všechny pozoruje jako poslední brambora ze sklepa. Lábus je na facku. ()

Světlík (1976) (S05E30)

Vízner jako stavbyvedoucí je sice zajímavej experiment, ale jinak je tenhle bakalářskej příběh prostoduchej až běda. ()

Noční stolek (1976) (S05E35)

Dvě herecké legendy v příběhu o ničem. Nad logickou strukturou tohoto nesmyslného sporu zůstává člověku rozum stát (2%). ()

Dítě (1976) (S05E36)

Banální příběh manželské nevěry v nebanálním podání. Lze jen litovat, že Menšíkovo vyzrálé herecké umění bylo v tehdejších dobách, plných nejrůznějšího televizního plevele, spíše zneužíváno, než využíváno. ()

Šatna (1977) (S06E10)

Nejzajímavější je tu Laďka Kozderková s jiným účesem, než jaký nosila později. ()

Alimenty (1977) (S06E11)

Silně naivní, ale za ten excelentní dialog Dany Medřické a Luďka Munzara bych dal plný počet. ()

Láska (1977) (S06E20)

Sejde z očí, sejde z mysli. Jak jinak. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (viac)

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (viac)