Dvojnásobná držitelka Oscara Hilary Swank hraje v tomto poutavém příběhu o dětech ulice vychovaných v pouličních přestřelkách a s drsným postojem k životu – učitelku, která jim chce dát, co potřebují nejvíce: jejich vlastní hlas. Odehrává se na chráněné půdě školy ohrožené násilím a rasovým napětím, učitelka Erin Gruwell musí bojovat s předsudky autorit, jestliže jí záleží na těchto studentech. Děti vypráví vlastní příběhy a poslouchají příběhy ostatních, skupina pravděpodobně "nevzdělatelných" teenagerů objeví sílu snášenlivosti, znovu získají své zničené životy a změní svůj svět. S elektrizujícími výkony hvězdného obsazení, včetně držitele Zlatého glóbu Patrick Dempsey (Grey´s Anatomy) a zpěváka Maria, film Mezi řádky je založený na uznávaném bestselleru, "The Freedom Writers Diary". (oficiálny text distribútora)

IQ Tiqe

Tenhle film mě fakt zaujal. Obvykle mě neosloví problematika menšin, ghet, ale Mezi řádky vše podává "user friendly". Je to sympatický snímek a můžu ho jen doporučit. ()

nascendi

S hodnotením nemám žiaden problém, tri hviezdičky ako vyšité. Problém mám s tým, že už pred 40 rokmi som videl To Sir, with Love so Sidney Poitierom a veľmi príbuznou schémou príbehu a neskôr aj ďalšie filmy, ktorých názvy si už nepamätám tak, ako si o rok nebudem pamätať názov tohto filmu. Nepokladám ho v žiadnom ohľade za výnimočný, aj keď Hillary Swank bola skvelá a presvedčivá. Jeho najväčším problémom je, že zmene študentov je možné uveriť, keď ju vnímame v reálnom čase alebo o nej čítame v knihe. Akonáhle sa tieto premeny vtesnajú do dvoch hodín filmu pôsobia nedôveryhodne, aj keby sa režisér a scenárista v jednej osobe akokoľvek snažil. A ja mám podozrenie, že sa nepretrhol. ()

nash.

Existují desítky variací na téma idealistického učitele, který se pokouší zkrotit a pozvednout třídu ztracených existencí. Od komedií po dramata, od nezdařených po výborné. Mezi řádky patří rozhodně k těm druhým. Strhující, plná výtečných a často mrazivých situací, svým způsobem depresivní, přesto se silným pozitivním nábojem. S řadou vynikajících postřehů a myšlenek, několika výtečnými dialogy, výjimečnými momenty a kvalitními hereckými výkony. Potěšující zážitek pro každého, kdo se dokáže povznést nad přítomná klišé, jistou filmovou uhlazenost a obvyklé emoční posilovače. ()

WANDRWALL

"Četl jste mezi řádky?" "Ne. To jsem si, pane řediteli, nedovolil... Vy jste četl mezi řádky?" "Ne. Ale samo se mi to do mysle načítalo". ()

Rocky62

Podobné jako Nebezpečné myšlenky s Michelle Pfeiffer. Nemohu posoudit, která verze je lepší. Dle mého názoru, jsou kvality obou filmů na stejné úrovni. V obou filmech je dokonale vykreslen ten neuvěřitelný každodenní život studentů, kteří jsou vděčni za každý přežitý den ve zdraví. Násilí, rasismus, vraždy, šikana.. jestli to opravdu takhle chodí na amerických školách, tak to potěš prdel! ()

LoLaa

Dokonalé a velmi působivé... Tohle je přesně můj šálek kávy. Žánr drama, téma holocaust, děti ulice a jejich osudy, to je přesně to, co mě dokáže zaujmout. Do toho ještě přesvědčivá Hilary Swank, bez ní by to bylo přeci jen chudé. Její výkon si Oscara opravdu zasloužil! Sice tento snímek asi zas na dlouhou dobu neuvidím, ale můj pohled na toto ožehavé téma změnil dokonale. A co víc, rozesmál, nechal v napětí a nakonec dojal. ()

dopitak odpad!

Libor Terš: dvě role! :-( ____Nemám rád filmy velkohubé, s rádoby šlechetným motivem, kde se jenom plácá slovy jako klacky ve stodole.___ Hilary Swank mi tady nesedla, její nesmyslná snaha o spasení všech kolem a příšerně užvaněné (a veletrapné) scény ve třídě (hlavně ty nejrůznější zvolání "To nepřežiju!" "To snad ne" atd. atd. všech žáků).___ Snad to nebyl pokus o jakýsi remake (téma je velmi podobné, jen prostředí se dost změnilo) Panu učiteli s láskou, protože to by pak bylo ještě strašnější.___ Abych nebyl moc nespravedlivý, v originále to možná bude o deset % lepší. Vypnul jsem to už v půlce s jasným úmyslem zaodpadovat, ale nakonec jsem to ve snaze být co nejobjektivnější dokoukal. Nic se ale nezměnilo, jen konec to ještě dorazil.___ "Tak, komu dáme dobrou známku?"___No tomuhle "dramatu" to nebude... ()

Chrustyn

Na první pohled, obyčejná variace na "Nebezpečné myšlenky" ale na tu druhou překvapivě kvalitní drama se zdařilými hereckými výkony, jehož hlavní trumf spočívá v tématu holocaustu, které zde hraje velice důležitou roli. Jinak je to standardně stavěné drama ze školního prostředí, ve kterém nechybí vytrvalá učitelka, převychovaní sígři, těžký život afroameričanů v Americe a rodinné problémy. Slabší 4* ()

Arsenal83

Obohraná platňa filmov o rasizme a jeho vysporiadaním sa v Amerike je už poškrabaná. V tom množstve snímkov o rovnakej téme musí byť dielo výnimočné, aby prekvapilo. Príbeh učiteľky, ktorá učí deti, kde je v každý v gangu a kde každému už niekto zomrel v prestrelke je len málo uveriteľný, hoci by sa dial aj v samotnom Bronxe. Úplne som chápal jej manžela, ktorý sa s ňou rozviedol. Ženská sa dennodenne zaujíma len o nejaké primitívnych výrastkov a o muža nejaví záujem. Skutočne som chcel niečo nájsť, čím by som dostal svoje hodnotenie na vyššiu úroveň. No v porovnaní s mojim najobľúbejenším filmom podobnej tématiky - Crash – nemohlo Medzi riadkami veľmi obstáť. ()

Marze

Velmi podmanivy, podnetny,uprimny  a velmi silny film pro zralejsi publikum. Amerika je pro me nejextremnejsi zeme na svete s mimoradne divnymi lidmi a nasilnickou kulturou. Pri sledovsni budete smutni, stastni, v rozpacich a nakonec vycerpani. Postavy jsou az moc typicke. Vse je zasazeno do rasivych nepokoju v Los Angeles v roce 1992. Je to politicky pohled z leva. ()

eraserhead666

Tenhle film je zvláštní, a to hlavně díky tomu, že je založen na skutečných událostech. Je přehnaně pozitivní a idealistický tam, kde pokud selhává samotný systém (a všechny jeho složky), což tento film a příběh na němž je založen jasně ukázal, jakýkoliv individuální (i omězeně komunitní) snahy jedince vedou, v tom lepším případě, pouze a jedině k vítězství bitvy tam, kde je třeba jednoznačně a nutně vyhrát celou válku. Jak říkám, místy mi to připadalo zbytečně dramatizované a trošku přestřelené, ale na druhou stranu, co já, mladý krásný bělošský středoevropan mohu vědět o životě obyčejných chudinských náctiletých ve Spojených státech. Pokud si myslíte, že Amíci jsou prostě ujetí a vylízaní a že se na jejich životním stylu projevuje teze, že většina vyspělých civilizací se zhroutí vinou sebe samotné, svou prohnilostí a degenerativností, a že toto hroucení současné civilizace již počíná právě v USA (a díky jejich rozpínavosti se prolíná i do celého světa - viz např. česká vylízaná "high společnost"), tenhle film vám to jen a jen potvrdí. PS: A jen tak na okraj, mohli by natočit druhý díl, kde se tito napravení gangsteři (nic proti tomuto zcela pozitivnímu faktu) dostanou na vysokou školu a tváří v tvář se tam setkají s americkými popírači holocaustu, to by mohlo být velice zajímavé téma, nemyslíte? ()

Morholt

Pro mě jeden z nejlepších filmů na podobné téma vůbec. Teprve tady mi došla realita amerického školství, kdy se rasová nesnášenlivost a rivalita mezi gangy přenáší do škol, kde většina učitelů rezignuje na snahu s tím něco dělat. Nutno dodat, že se jim ani nedivím. O to víc vyniká příběh Erin Gruwellové (LaGravenesem skvěle vygradovaný), která se několikrát rozeběhla proti zdi, aby jí nakonec prorazila. Hillary Swank byl tou nejpřesnější trefou do černého a ani v Million Dollar Baby nezahrála v mých očích tak dobře, jako tady. Její žáci pak byli víc než zdatnými sekundanty, ale mě, asi stejně jako mnoha dalším, se zavrtala do paměti velmi výrazná April L. Hernandez. 90% ()

Katullka

Tímhle filmem se v ČR zavděčit je prostě problém. Český divák je denně bombardován americkou kulturou a tohle na něho shlíží jako laciná vykrádačka blbých teen komedii. Fakt, že se tam střílí, nikoho nezajímá. Je to plné klišé, i když se tvůrci snažili, aby to tak nevyznělo. Hilary Swank se snažila sebe víc, ale nějak neobstála. Doporučuji shlédnout bez dabingu, protože ten tomu dodává ještě více legrace, než by kdo chtěl. Dabing o hvězdičku méně. ()

maseer2

po P.S. Miluji Tě opět duo LaGravenese + Swank.. opět jsem byl naměkko a opět mi nezbývá, než dát plný počet hvězdiček.. film je sice dost naivní / nereálný, ale proč by mi to mělo vadit, když se na to celou dobu tak skvěle koukalo:) ()

Lacike

Mam rad tento typ filmov v ktorych sa ucitel snazi primäť problemovu mladez k tomu, aby sa vdaka vzdelaniu dostala z mizerneho prostredia v ktorom vyrastaju. Najviac ma vzdy fascinuje prave spôsob akym sa mu podari mladez zaujat, aby ho konecne nacuvali. Tentoraz na to ide neskusena ucitelka na prvy pohlad totalne citovo vydieracskym spôsobom, ked totalne zabednenu mladez zoznami s holokaustom. Ale kedze si mladez zaziva podobne peklo behom neustalej vojny gangov a rasovej neznasanlivost, tak to rozhodne dava zmysel. Tym jak postupne zjednoti vsetkych studentov, ktory predtym nedokzali spolu vydrzat bez nevrazivosti medzi sebou, mi to zase pripomenulo dalsi môj oblubeny typ filmov v ktorych su donuteny spolupracovat dve znepriatelene strany a nasledne sa zblizia pretoze zistia, ze medzi nimi nie je ziadny rozdiel. Zaciatok filmu je taky pomalsi. Postava Hillary Swank pôsobi az prilis bezradne, ale postupne jak si nachadza cestu k studentom, tak si ziskava aj mna ako divaka. Zaujimave su aj pribehy studentov. Dokonca aj tych uplne vedlajsich. A potesilo ma aj to ako vyustia manzelske problemy Swankovej postavy. Z postavy jej manzela by sa vo väcsine filmov vyklul klisovity parchant. Tu to vyriesili tak ludsky. Napriek smutnej teme film na mna pôsobi strasne pozitivne. To neustale prirovnavanie k priemernym Nebezpečnym myšlenkam je zbytocne. Takychto filmov vzniklo vela aj pred nimi, aj po nich. 8/10. ()

MoiJe

Podobne filmy sa tazko hodnotia. Su o niecom, co sa nas v plnom rozsahu netyka, ale uz sme to vo filmoch velakrat videli. Vacsina z nas ma strednu ci aspon zakladnu za sebou a vacsina z nas si iste uvedomuje, ze i ked boli iste ucitelmi ovplyvnovani, ziadny z nich im nezmenil ci nezachranil zivot takto drasticky, nekupil vylet a i tych co nesli striktne podla ucebnice bolo malo. A rozhodne sme im nedovolili, a to ani tym naozaj dobrym ucitelom a i ked niektori mozno na vlastnu skodu, z nas, malych diablikov, urobit anjelov, ktori naviac maju potrebu sa pravidelne zverovat s tajnymi trapeniami. O to viac sa takato zmena podivne pozoruje v obycajnom dvojhodinovom filme, hlavne ked nie je zaverecnym vyvrcholenim. Zacinajuca ucitelka uzmierejuca gangy v triede, ktorej je skola volna a ich najvacsim cielom je dozit sa 18, behom polhodky? Hm. Mozem teda hodnotit len dla pocitov: a pocity to vyvolavalo, herci, kamera ani hudba zazitok nijakym sposobom nerusili... takze, misia splnena, hm? PS: Nebezpecne myslienky stale neprekonane;) ()

Dale

Veľmi silný príbeh, ktorý sa môže zdať svojim záverom až príliš idealistický, pokiaľ by to nebolo natočené podľa skutočnosti. ()

sidzej

a jej......dalsi film na sposob- idealisticky ucitel dokaze zmenit svet......a opat som to zozral aj s navijakom. Zboznujem tento druh filmov. 85% ()

baribal

Podle skutečnosti nebo ne, naivnější film sem dlouho neviděl. Z násilnických členů gangu se díky pan-čelce stane skupina hloubavých spisovatelů, která se zajímá o ten "holkost" a pozvou si bytnou anny frankový a řeknou jí, že to je jejich hrdinka. Snůška keců, kýčů a neuvěřitelných proměn. Ztráta času. ()

Smysl života v dopisech

Smysl života v dopisech

26.05.2006

Dvojnásobná držitelka Oscara za herecký výkon ve filmech Kluci nepláčou a Million Dollar Baby, Hillary Swank, opět spojí své síly s režisérem Richardem LaGravenesem v snímku P.S. I LOVE YOU. Adaptace… (viac)