Dvojnásobná držitelka Oscara Hilary Swank hraje v tomto poutavém příběhu o dětech ulice vychovaných v pouličních přestřelkách a s drsným postojem k životu – učitelku, která jim chce dát, co potřebují nejvíce: jejich vlastní hlas. Odehrává se na chráněné půdě školy ohrožené násilím a rasovým napětím, učitelka Erin Gruwell musí bojovat s předsudky autorit, jestliže jí záleží na těchto studentech. Děti vypráví vlastní příběhy a poslouchají příběhy ostatních, skupina pravděpodobně "nevzdělatelných" teenagerů objeví sílu snášenlivosti, znovu získají své zničené životy a změní svůj svět. S elektrizujícími výkony hvězdného obsazení, včetně držitele Zlatého glóbu Patrick Dempsey (Grey´s Anatomy) a zpěváka Maria, film Mezi řádky je založený na uznávaném bestselleru, "The Freedom Writers Diary". (oficiálny text distribútora)

gudaulin

Hillary Swank je pohledná a kvalitní herečka, která své role ztvárňuje přesvědčivě a bez výkyvů. Je to zároveň jediný skutečně pozitivní bod tohoto snímku, který potápí nepřesvědčivý scénář. Ono je sice hezké, že příběh vychází ze skutečné události, jenže celou problematiku scénář příliš idealizuje a uspěchává. Proměna ukázkových sígrů, členů gangů a příslušníků pouličních komunit ve vzorné čtenáře klasické literatury a výrobce emotivních esejů je prostě příliš zkratkovitá a ve svém důsledku směšná. Takhle jednoduše to totiž v reálném světě nechodí. Charaktery jsou černobílé a celý film je ve výsledku spíš aktivistický produkt než film ze skutečného života. A to píšu s plným vědomím, že cíle snímku ukázat, že nikdo není předem na odpis, jsou mi vlastně hodně blízké. Celkový dojem: 45 %. ()

T2

Rozpočet $21miliónovTržby USA $36,605,602Tržby Celosvetovo $43,090,741Tržby za predaj DVD v USA $20,344,826 //počet predaných kusov 1,086,316║ Koncepčne dobrý príbeh, ktorý má niekoľko dobrých do hĺbky sa rozvíjajúcich momentiek ale v konečnom výsledku až tak silno nezasiahnú ako by mohli, slušný priemer. /60%/ ()

Dever

Soundtrack Mark Isham: 1. Dream - will.i.am ,2. Listen!!! - Talib Kweli ,3. It's R Time - Jeannie Ortega ,4. When the Ship Goes Down - Cypress Hill ,5. Hip Hop Hooray - Naughty by Nature ,6. Keep Ya Head Up - 2Pac ,7. Code of the Streets - Gang Starr ,8. Rebirth of Slick (Cool Like Dat) - Digable Planets ,9. Officer - The Pharcyde ,10. This Is How We Do It - Montell Jordan ,11. Colors - will.i.am ,12. Bus Ride - will.i.am ,13. Riots - Miri Ben-Ari ,14. Eva's Theme - Mark Isham ,15. Anne Frank - Miri Ben-Ari/Mark Isham , ()

Gimli

Poselství filmu je jistě chvályhodné, ovšem ten přehnaně mentorský způsob, jakým je to podáno, prostě mimořádně ruší. Díky tomu působí přeměna darebáků a chudáčků v hodné a sebevědomé lidi dost směšně a křečovitě a těžko ji pak lze brát vážně. ()

choze

Obvyklé schéma části učitelských filmů "nadšený učitel a problematická třída", které není tak sexy jako starší Nebezpečné myšlenky (které hodně připomene), ale zase je vyztuženo skutečným příběhem. Od začátku to vtáhne, background studentů je drsný, hrdinka dostane zabrat a její vítězství je hořkosladké... ale konec mi přišel málo pohrocený. ()

Lynn

"Nebezpečné myšlenky" s Michelle Pfeiffer - to je to první, co se člověku vybaví ihned po přečtení synopse tohoto, jen o pár let mladšího, snímku. Ne že by "Mezi řádky" byl špatný film, ale zkrátka dojíždí na to, že tohle téma už tady jednou bylo. Navíc mu úplně chybí snaha přinést k dané tématice cokoli nového. ()

Aluska88

Nebudu příliš srovnávat s Nebezpečnými myšlenkami, ale Mezi řádky na mě zapůsobily mnohem více. Hilary Swank je jako učitelská osobnost velmi přirozená a hezky se na ni dívá. Příběh o jedné ženě, která touží dát šanci a možnosti těm, o nichž si ostatní myslí, že tito lidé si nezaslouží nic jiného, než zůstat tam, kde jsou a také tím, kým jsou. V první části filmu se Hilary seznamuje se svými studenty a také začíná chápat jejich komunitu a dostávat se do prostředí, ve kterém žijí. Postupně si svým osobním přístupem a zájmem získá celou třídu, která se pod jejími křídly začne měnit k lepšímu. Tam, kde jsem očekávala nějaký zvrat či dramatické chvíle, začal příběh ještě více zvolňovat a v tomto poklidném tempu zůstal až do konce. Několik dialogů a scén vyznělo kýčovitě, až s příměsí patosu. Očekávala jsem dobře vykreslený vznikající vztah mezi třídou a jejich učitelkou. S tím jsem naprosto spokojena. Očekávala jsem také nějaký konfliktní vedlejší příběh jednotlivých studentů mimo školní vyučování. Ten se objeví v pár záběrech a flashbacích. Celá druhá část filmu mi přišla trochu idealizovaná. Je hezké vidět, jak stačí správný přístup a vytrvalost, a člověk bez nadějí a budoucnosti dostane možnosti, které by mu nejspíš nikdo jiný neposkytl. Je hezké vidět dobrý konec, protože oni si ho jistě zaslouží. Jen to celé až příliš zavánělo typickým americkým "šťastným příběhem", jako ukázkový happyend v klasickém US stylu. ()

genetique

Hilary Swank tento rok spojila po druhý krát sily so 'zelenáčom' Richardom LaGravenesem a aj po druhý krát u mňa zožala úspech. A určite by ho zožal aj v kinách. Snímky síce tematicky úplne odlišné, no každý vo svojej podstate zachytáva tie správne partie. Charaktery mladíkov v laviciach boli zaujímavé nielen osudmi ale aj sľubným herectvom. Len škoda, že posledná (zvyčajne najintenzívnejšia) štvrť hodinka vo mne úplne vyschla. Inak by to bolo aj vyššie. Pomohol fakt, že to bolo podľa skutočnosti. 80%. ()

Ainy

Kdysi jsem byla na filmu Nebezpečné myšlenky a děj tohoto snímku je, dá se říct, na úplně stejné téma. Mezi řádky je ale natočen o skutečných studentech, kteří díky snaživé učitelce obětující vlastní zázemí, chtějí sami sebe změnit. V průběhu filmu jsem si říkala, jestli to v televizi nepouštějí schválně zrovna dnes (nebo je to jen náhoda), jelikož dnes slaví své stopáté narozeniny Sir Nicholas Winton, zachránce 669 židovských dětí před vyhlazovacími tábory. Proč to píšu ... v tomto příběhu Erin zjistí čím vším v životě už museli studenti v její třídě projít a začala je učit o holocaustu. Díky její snaze se začnou tyto děti různých národností vzájemně respektovat a sami chtějí svým velkým málem přispět, zabojovat sami se sebou a udělat v daný okamžik správnou věc. Vymanit se z prostředí gangů, lží a násilí. ()

hellstruck

Tenhle film dotýkající se kontroverzního a ožehavého tématu přinášející hlubší poselství měl něco do sebe.Ale přesto je to na čtyři hvězdičky s odřenýma ušima,protože pochybuji,že by se mi nějak více zapsal do paměti,zřejmě si z něj brzy budu pamatovat jen málo.Každopádně Hilary Swank byla přesvědčivá,stejně tak děti z ulice,jejichž příběhy mě sice zajímaly,ale i tak nechávaly víceméně chladnou,protože se celý děj věnoval spíše hodinám Angličtiny a ne jejich životům.Nicméně pěkná podívaná,i když trochu sentimentální. ()

Kaka

Téma je patřičně hutné, dramaturgicky solidně zpracované. Hilary Swank není nikdy krok vedle a téma války studentů v rozbouřeném L.A., plného etnických menšin je velmi zajímavý a zřejmě i poměrně reálně zpracovaný. Není to snímek na několik podívání, v podstatě podruhé už nemá co nabídnout, ale jako "povinnost" v rámci žánru, proč ne. Hilary opětně předvádí koncert a potvrzuje, že je momentálně nejlepší herečka Holywoodu. ()

castor

MAXimální zklamání!! „Nakopu ti prdel, negře!“ Průhledné, nezáživné drama o dětech, které sužuje etnický původ, násilí, drogy i nízká sebedůvěra, se vám brzy ztratí z hlavy. Patos by se tady mohl rozdávat po lopatách a doposud relativně uznávaný Richard LaGravenese si ode mě získal jen rozpačité kroucení hlavou. Nebylo tu prakticky nic, čeho bych se mohl chytit. LaGravenese jakoby jen plnil žánrový stereotyp, nic nového nenabízí. Práci se sentimentálně laděnou tématikou (sic dle skutečných událostí) viditelně nezvládá; široký úsměv zarputilé učitelky, Holocaust, čárová hra a Anne Frank pospojují partu nesourodých spolužáků, barva pleti jde záhy stranou a když se na scéně objeví jistá Miep Gies („Dosud jsem neměl svého hrdinu. A teď jste vy mým hrdinou.“), začnou divákům vstávat vlasy na hlavě. Uff.. Scénárista mnohdy opravdu neví, o čem chce vyprávět. I písemné výpovědi žáků (mimochodem viditelně nesedí jejich věk) jsou roubované na efekt, nejsou nikterak ucelené, chtějí pouze šokovat x dojímat. Což se jim trestuhodně nedaří. Další dějové linie nemají opěrné body k zaujmutí nebo jsou doslova vyumělkované (odpor ke změnám ze strany ředitelky školy, hrdinčino krachující manželství atp.), chybí zachycení atmosféry doby, naopak vhod by přišla recyklace klišé a jiné, než bezkrevné dialogy. Idealistka Hilary Swank je typově přesná, i když má rozhodně na víc – v druhé polovině snímku si naštěstí urve několik scén pro sebe a v klíčových momentech odvádí, co se od její postavy čeká. Jinak je mi líto.. ()

Hild

Tohle téma rozhodně nepatří mezi ty nejoriginálnější, všechno, co je tady, už jsme viděli zpracované mnohokrát, Mezi řádky vážně nepřináší nic nového. Druhá polovina navíc silně ztrácí na tu první, ta je totiž hodně povedená i po emocionální stránce, pak už vás vlastně nemůže absolutně nic překvapit, vše je přesně tak, jak čekáte a vše svým tempem směřuje k očekávanému konci. Níž s hodnocením jít ale nemůžu, jedná se o silný příběh s jistým poselstvím. Navíc je film natočen podle skutečných událostí, takže chtít po příběhu něco víc, nebo jiné vyvrcholení asi nemůžu. Hilary Swank tuhle roli opět zvládla s přehledem, ta špatně zahrát neumí. ()

gogo76

Aj keď je príbeh až ukážkovo predvídaťeľný, stačí si prečítať obsah a viete ako to dopadne,nehovoriac o tom, že veľmi podobné snímky už tu boli(Nebezpečné myšlienky a Zobuďte sa,vojaci!), nie je to až také zlé. Hovorí sa, že dvakrát do rovnakej rieky nevstúpiš, no Danny DeVito to skúsil, hoci v tomto filme ako jeden z producentov. Cez to všetko, film má pár dojemných scén a hlavnú zásluhu na tom má úžasná H. Swank, pre ktorú mám slabosť. V úlohe jej otca zaujímavý S.Glenn, ktorý má ale malý priestor. Zdá sa mi vydarenejší ako spomínané, podobné dva snímky, hoci je film bez klasickej filmovej hudby, ten hip-hop a rap tam celkom zapadol a neprekážal mi. Prekvapila ma skladba "Dream", ktorá sprevádza menu, záverečnú scénu a titulky. Ani nie tým, že je celkom vydarená , ale zaskočilo ma meno Martin Luther King Jr., ktorý je jej autorom(alebo spoluautorom,neviem). Nie som si istý či je to syn toho,ktorého myslím. Ak sa vám film páčil, určite si nenechajte ujsť vynechané scény, ktoré určite nie sú žiadne nepodarky a kľudne by do filmu zapadli. Napr.návšteva kina na Schindlerov zoznam, spoločná večera...Všetko otitulkované, navrch pár rozhovorov s hercami a skutočnou učiteľkou. 70%. ()

Phobia

Další z dlouhé řady filmů o problémových žácích, co mají naprosto jasno, že jsou oběti systému, a idealistické mladé učitelky, která dokáže proniknout do duší svých vzpurných studentů, udělat z grázlů slušňáky a dát jim naději do budoucnosti. Jít o první viděný film z této škatulky, dám bez výhrad 5*. Ale tohle už tady vážně několikrát bylo a liší se to jedině zapracováním tématu holocaustu. Nálepka "podle skutečné události" je sice atraktivní, nicméně ta cukrkandlová přeslazenost v druhé polovině filmu mi způsobila tak leda bolení chrupu - dětičky tancují, zpívají, smějí se a objímají... patetické, až jsem se z toho ohusila. Pokud máte tenhle typ filmů rádi a ještě vás to nenudí, jděte bez obav do toho. Imho solidně natočená, leč předvídatelná zívačka se sympatickým předkusem Hillary Swank v permanenci. 68% ()

Jacinda

zajímavý film. na jednu stranu je to naivní - pochybuji, že by se američtí parchanti změnili v koloušky během jednoho roku (a opravdu vědí kde je ta Evropa, když v ní žije jejich holocaustová hrdinka?). Hlavní aktérka je Matka Tereza, která neváhá obětovat kvůli svým "dětem" manželství (a nemít svoje děti). Ale přes to všechno ve mě film zanechal celkem dojem. ()

Allien.9

Film, který 99 % zdejších hodnotících neocení / nepochopí, protože podobné prostředí je pro nás zkrátka sci-fi. A já za sebe musím navíc přiznat, že mě ten mentorský způsob vyprávění docela iritoval. ()

Aknah

Já nemám slov, nemám co dodat. Za prvé miluju drama a tohle byl prostě můj šálek kávy, za druhé to bylo dokonale ztvárněno a za třetí Hilary Swank tomu jen propůjčila přirozenost a upřímnost, která z ní sršela. Hlavní pro mě je, že to bylo podle skutečné události, tedy Freedom writers opravdu existovali a Erin taky... úžasné je, jaký pokrok udělala s lidmi, kteří jsou k sobě jinou rasou, nebo gangem... přesto je dala dohromady... nejde o to, že ja každý jiný, ale že každý v něčem vyniká a že jsme všichni přeci jen lidi... Líbilo se mi na tomhle filmu hlavně výkon mladých herců a samozřejmě nepřekonatelné Hilary, která mě nezklamala a uvěřila jsem jí každé slovo. To, že se učitelka může stát i přítelkyní nebo může dávat rady do života, tomu věřím, i když mi přijde, že v téhle době už je to trošku pasé. I přesto mi přijde, že je to rozhodně aktuální téma, asi hlavně v USA, kde jsou gangy a rasismus na denním pořádku. Jako učitelka měla skvělé nápady, jak zaujmout, neřídila se podle osnovy, ani gramatiky, dala jim pomocnou ruku a nechala tomu volný průběh, jako psát si deník, bylo nejen pro studenty psát o sobě vlastní příběh, který určitě každého ,,normálního" člověka ohromí, ale zároveň se o nich mohla něco dozvědět. To že se prala o jejich třídu, aby je mohla učit další dva roky, je podle mě nesmírná úcta, upřímnost, ale také odvaha. Studenti si ji oblíbili a zjistili něco ohledně holocaustu a knížky, nebo i příběhy lidí, z koncentračních táborů, kteří přežili... v tomhle filmu jsou spojeny dvě věci, které prostě vyráží dech... Dlouho sem si tak nezabulela, jako že upřímně... prostě film byl přirozený, kde mi přišlo, že ta třída opravdu je a prostě všechno vypadalo tak opravdově... Že o sobě nakonec napsali svůj vlastní příběh a stali se na chvíli spisovateli, mi přišlo prostě jako ta poslední tečka, za tím, co prožili... Ano, byl tu happy end, někomu to může vadit, ale proč ne? Nejsem naivní natolik, že je učitelka spásou třídy, ale v tomhle případě to bylo tak nastíněno, že nemůžu jinak.... To je přesně film, který můžu obdivovat bůhví jak dlouho a mluvit o něm hodiny, protože každý detail, rozhovor, nebo klidně řeč těla či očí mi řekne, že se jedná o dokonalé drama, ze života, kdy se dějí holt i ty špatné věci, někdy až neuvěřitelné... Tak proč by si nakonec tyhle lidi nemohli zasloužit něco víc? Moc se mi to líbilo, nevím, jak vyjádřit, že mi ten film dal opravdu moc... ()

Smysl života v dopisech

Smysl života v dopisech

26.05.2006

Dvojnásobná držitelka Oscara za herecký výkon ve filmech Kluci nepláčou a Million Dollar Baby, Hillary Swank, opět spojí své síly s režisérem Richardem LaGravenesem v snímku P.S. I LOVE YOU. Adaptace… (viac)