Hrozba z temnoty

• Česko Lovci duchů (viac)
Horor / Dráma / Mysteriózny / Thriller / Fantasy / Komédia
USA, (2005–2020), 247 h 25 min (Minutáž: 29–60 min)

Tvorcovia:

Eric Kripke

Réžia:

Kim Manners, Robert Singer, David Nutter, J. Miller Tobin, Mike Rohl (viac)

Predloha:

John Shiban (kniha)

Jared Padalecki, Jensen Ackles, Jim Beaver, Jeffrey Dean Morgan, Katie Cassidy, Sterling K. Brown, Misha Collins, Genevieve Padalecki, Chris Gauthier (viac)

Recenzie používateľa PetrPan k tomuto seriálu (24)

Hrozba z temnoty (2005)

Když to vysílali na Primě, úplně mě to minulo, odpuzoval mě už název, tušil jsem pod tím něco ve stylu Buffy, zabíječky upírů:) Jsem rád, že jsem se mýlil a později svou nechuť shlédnout nějaký ten díl přehodnotil a okusil Lovce duchů. První série mě však málem nenalákala, jednotlivé epizody byly sice docela zdařilé, ale oba hlavní protagonisté asi ještě nebyli sžití se svými rolemi, tak to bylo trošku toporné a chvílemi i nasmrádlé trapností, nosný příběh byl, ale hodně upozaděný, seriál ještě zřejmě nevěděl kam bude směřovat. Druhá série už znamenala "zčichnutí" obou herců s bratry Winchesterovými, tvůrci si uvědomili, že nosnému příběhu musí dát větší prostor a tak se z epizodního seriálu stává spíš fantasy-hororová sága a to už je můj šálek čaje. Nejvíc mě zatím zaujala 4. a 5. série s Apokalypsou, Luciferem a vším kolem toho. 6. série otvírající nové téma pořád skvělá a na 7. sérii už se hodně těším, věřím že udrží nastavenou laťku. 7. série - Očistec, Leviatani .. jeden by řekl, že se musí témata vyčerpat nebo opakovat, ale pořád jsem příjemně překvapován. 8. série - na scénu přichází další apokalypsa, další odhalená tajemství světa příšer, andělů, démonů , a kdy sakra konečně přijde na řadu souboj s Panem Otcem ? Třeba už v deváté řadě... už aby to bylo a stařík konečně dostal nakopáno ! .. 9. série - Otec stále v nedohlednu, ale je až neuvěřitelný jak tenhle seriál dokáže ždímat zvolené téma a pořád držet svou lajnu aniž by nudil, zavřené nebe, andělé mezi lidmi a písař boží stižený spasitelským komplexem a já konečně přehodnocuju své čtyři hvězdy. 10. série - skvělý rozjezd s démonickým Deanem. Slabší střed bez pořádného směru, Kainovo znamení či Rowena až do finální tečky nic moc, chybělo pořádné zlo. Ovšem závěr nastavil laťku zatím nejvýš, v jedenácté řadě budou zřejmě mé modlitby vyslyšeny a do hry konečně vstoupí i Big Father... ()

Season 1 (2005) (S01)

První série mne před lety při první projekci zase tak nenadchla, nicméně pustil jsem se do dalších a byla z toho láska na první pohled. Dnes  tedy na ten druhý a  svůj názor si poopravuji. Hlavní postavy, tedy Sam a Dean Winchesterovi,  mají svůj nezaměnitelný, a rozdílný!, šmrnc hned od počátku a úcta a zápal pro hororový žánr jako takový dýchá z každého dílu.  Spousta odkazů na kultovní hororová díla, městské legendy, pověsti, báje, záhady....Zábavná show prostě začíná a já zase s chutí naskočil.  Nejlepší díly - Rooseveltova léčebna, Striga, Obraz, Krvavá Mary, Strašák ()

Mrtvá na mostě (2005) (S01E01)

Aneb jak v pilotu zaujmout a nastartovat parádní, dnes už 15 sérií dlouhý, seriál! Kdysi dávno, když jsem s Lovci duchů začínal, mne první případy bratrů Winchesterových až tak nezaujaly a málem jsem od nich utekl.  A teď po letech se zatím zdá, že svůj tehdejší názor si hodně poopravím. První díl hned na začátku rozdá karty osudu a ač divák ještě  netuší, kam jej plameny zavedou, je jasné, že to nebude žádná procházka růžovou zahradou.  Dean a Sam přichází!  Po krátkém představení jejich naturelů (supernaturelů) se vrháme do prvního případu inspirovaného legendou La Llorona.  A tady by možná měli od obrazovek navždy odejít všichni ti, kteří nikdy neholdovali trafikovým paperbackům nebo je pro ně deus ex machina sprostým slovním spojením.  První střetnutí s tajemnými silami bratří spíš přežijí,  i když vzhledem k jejich protivníkovi vlastně i užijí, než vyřeší  a finále se střetnutím zmučených duchů příjemně překvapilo.  Na startu visí čtyři hvězdy. ()

Wendigo (2005) (S01E02)

Predátor hadra! Inspirace tímhle veleslavným sci-fi je tu cítit na sto honů.  Prales a neviditelný  humanoidní nepřítel s nadlidskou silou. Zpracování indiánské legendy tímto způsobem přesně odráží nadhled autorů, který se vine celým seriálem a zřejmě i stojí za jeho velkou popularitou. Při zúčtování jsem jen čekal, že Dean pronese něco ve smyslu Ty máš ale držku!  Pět obětí v objetí. ()

Jezero smrti (2005) (S01E03)

Další populární duchařský námět, u nějž mi zpočátku hned na mysli vytanulo Crystal Lake a Friday 13th. Později se  tu vydáváme odlišnou cestou a na maniaka s hokejovou maskou samozřejmě nedojde, nicméně po hororové stránce funkční a zdařilá epizoda. Vodní útoky báječné, finále očekávané, ale povedené. Čtyři bublinky na hladinu stoupají. ()

Démon v letadle (2005) (S01E04)

První rande Winchesterů  s démonem a tak jak už to na prvních schůzkách někdy bývá, nic moc. Vymezení pravidel pro budoucnost fajn a první náznaky démonického spiknutí rovněž. Atmosféra ale vcelku nulová, motivace zla pak nejprve napadena jako nesmyslná. -- "Démon přece neútočí na lidi jen tak, aby  je zabíjel" -- a později je divák prostě ponechán  právě při tom.  Tři letadla málem spadla. ()

Krvavá Mary (2005) (S01E05)

Výborná hororová záležitost. Známá legenda a skvělé zpracování, jenž si nezadá ani s Wanou, když se ještě neplnila sračkami. Strašidelné, uječené, krvavé, tedy moderní horor par excellence.  Bloody Mary, Bloody Mary, Bloody Mary, Bloody Mary, Bloody Mary ... a jsem na plech. ()

Druhá kůže (2005) (S01E06)

Poprvé se nám představuje jako nepřítel měňavec a za sebe musím říct, že mi k srdci tyhle supernaturální "mystiquové" k srdci příliš nepřirostli.  Svlékání z kůže je sice fajn nápad, dokonce se podařilo jej i slušně trikově zvládnout,  v měňavcově hnízdě se pak dají hledat pěkné příměry k slavnějšímu Hnízdu X, ale já mám prostě asi raději klasičtější horory. Třeba to bude lepší až měňavec změní i pohlaví a když bude mít aspoň pěkný trojky.... ()

Muž s hákem (2005) (S01E07)

Přesně takovéto příběhy jsem měl na mysli, když jsem u prvního dílu varoval před trafikovými paperbacky. Čistá městská legenda, jednoduše, ale krásně charakterizovaný zloun a přímočarý tah na branku. Takhle nějak pak kdysi přišli na svět všichni ti  hokejoví brankáři či páni v klobouku s rukavicí. Kde je jim konec? Pět pohlazení hákem. ()

Kletba (2005) (S01E08)

Hmyz v akci a zdařilý odkaz na všechny podobné animální horory. "Co budeme dělat? Zlomíme kletbu?" - "Na to zapomeň, musíme přežít do rána a pak to přejde"  Až s postupem času se z Winchesterových stali mnohem větší kabrňáci a zlobijci, tady je to ještě spíš survival. Čtyři broučci lezou do ucha. ()

Znovu doma (2005) (S01E09)

Hlavní dějová linie přichází na scénu, byť se zatím dozvíme  docela velké prd. Nicméně návštěva u Winchesterových doma, kočkování s agresivními poltergeisty a rodinné setkání jiného druhu rozhodně stojí za pozornost. Schválně, jestli někdo ty duchy spočítal, já říkám čtyři. ()

Rooseveltova léčebna (2005) (S01E10)

Ó la lá! Vražedná terapie v zábavnějším pojetí a jeden z adeptů na nejlepší díl první série, nicméně soudy si nechám až po opáčku všech dílů.  Posedlý Sam a panečku, jak mu ta poloha labilního hajzlíka hned na poprvé sedla.  Beru si pět prášků na uklidnění. ()

Strašák (2006) (S01E11)

V první sérii logicky dochází k prvním setkáním s rozličnými v budoucnu významnými potvorami a tenhle Strašák jako první pohanský bůh byl moc fajn. Vůbec  vše kolem pohanských kultů, bohů a bůžků je v seriálu sympaticky zpracováno a hledání Achillovy paty toho či onoho nezbedy mimo hlavní proud má vždycky svůj šmrnc.  A tenhle komunitní strašák nemá chybu i coby vynikající  a děsivá hororová figura. Malý spoiler: Jen škoda, že jeho konec vlastně neuvidíme.  Pět jablek do košíku. ()

Víra (2006) (S01E12)

Paradoxně největší slabinou  je v tomhle díle ženská.  Většinou vlastně nekorektně (svět byl ještě normální) ozdobná a příjemně sexisticky zabarvená úloha něžného pohlaví tady dostává trochu jiný, řekněme sladkobolnější odstín a Julie Benz se svou rakovinou mě dost iritovala. Vážnější témata tomuhle seriálu prostě moc nesluší. Ta zábavnější linka se Smrťákem ( jak jinak než poprvé) už ale byla jiná a moc fajn liga. Čili těsně, ale pořád čtyři.  Spoiler! Navíc Dean málem umřel a to by bylo po seriálu, že jo, uf. ()

Silnice 666 (2006) (S01E13)

Že mě ani nepřekvapuje relativně nízké hodnocení téhle epizody. Jakmile se někde přetřásá dnes kontroverzní téma rasismu, je zle. Beru pak zpět své prohlášení, že vážnější témata Supernatural moc nejdou. S rasismem se autoři vypořádali pěkně po staru a upřímně  a má to mnohem větší vypovídací hodnotu než  aktivistická hysterie dnešní doby, ale víc než tohle zaujme Deanova romantická epizoda s Megalyn Echikunwoke  a samozřejmě naháněčky s pekelným autem.  Čtyři kola se otáčejí. ()

Noční můra (2006) (S01E14)

Další záblesk hlavní linie a Samových paranormálních schopností. Na povrch vybublává i Deanův nesmiřitelný postoj k nadpřirozené jinakosti.  Rozhodně zajímavý a pro budoucnost i celkem důležitý díl, ale  jinak jen předvídatelné psychodrama s přehrávajícím ukňouraným klučinou v centru dění. Ta otočená karta bude...počkejte...už to vidím...trojka! ()

Benderova rodina (2006) (S01E15)

I lovci duchů mají oči! Díl inspirovaný  horory s vidláky a i když se pochopitelně nedočkáme šťavnatého gore, o krev ani násilí není nouze. Narušená rodinka perfektní, zejména papá a dcerunka se povedli. Scénář tu sice víc než jinde filipa  příliš nepobral, zejména Samův únik byl na klasické To jako fakt?, ale jako zpestření tahle epizoda funguje báječně.  Kolik Benderů je třeba proti Winchesterům? ()

Neviditelný zabiják (2006) (S01E16)

Stíny jsou jedny z nejděsivějších potvor, co seriál nabízí a paradoxně se objeví jen v této epizodě.  Krutost hlavního záporáka se tu prostřednictvím Meg projeví v celé síle a ústřední motiv  se začíná rýsovat. Složitá rodinná pouta Winchesterů tu opět dostávají svůj prostor a shledání s otcem má slušný emotivní náboj, Povedená epizoda a jasná pětka ()

Pekelný dům (2006) (S01E17)

Kdyby místo Mordechaie strašila Angela z Night of the Demons, bylo by to ještě lepší a tím nechci říct, že by zdejší strašidlo postrádalo charisma. Téma strašidelného domu nemohlo být opomenuto a klasická legenda nápaditě ozdobená originálním vysvětlením nemohla zklamat. Komické figurky řekněme reálných "lovců duchů" se rovněž povedly.  "Kolik jich existuje jen proto, že na ně někdo věří?"   Můj duch by měl čtyřky. ()

Striga (2006) (S01E18)

Útoky strigy patří k hororovým klenotům první kategorie a stačí k tomu tma a ....něco.... za oknem.... Vůbec celá postava čarodějnice jako by vypadla z děsivých dětských snů a tak nelze než smeknout klobouček. Už jen kvůli takovým zábleskům geniality se dá říct, že Lovci duchů patří k nejlepším hororovým seriálům všech dob. Pět malých dětí leží v postýlkách... ()

Lovci duchů se dočkají prequelu

Lovci duchů se dočkají prequelu

25.06.2021

Populární seriál Lovci duchů v originále pojmenovaný Supernatural se dočká prequelové série s názvem The Winchesters. Herec Jensen Ackles, jedna z hvězd původního seriálu, pak nový projekt zastřeší… (viac)

Walker, Texas Ranger se dočká rebootu

Walker, Texas Ranger se dočká rebootu

24.09.2019

Po rebootech Čarodějek, MacGyvera a Magnuma došla konečně řada i na legendárního Walkera, Texas Rangera. Hrdina, jenž pro kop z otočky nikdy nešel příliš daleko a z Chucka Norrise učinil kultovní… (viac)