Příběh o záhadě… Záhadě uvnitř vnitřních světů… Rozvíjející se kolem ženy… Ženy zamilované a v nesnázích. Herečka Nikki Grace se připravuje na největší roli svého života, ale když se zamiluje do svého kolegy, zjistí, že se její život začíná podobat fiktivnímu filmu, který právě točí. Navíc odhaluje, že tento současný film je remakem polského snímku 47, který nebyl nikdy dokončen kvůli nevyslovené tragédii. A to je jen začátek. Brzy se na filmovém plátně rozpoutá zdánlivě nekonečný útok nepopsatelně bizarních situací: sitcom představující lidi v králičích kostýmech, paralelní příběh zasazený do zimního Polska, dům plný tančících prostitutek, šroubováky v břiše… a mnohem, mnohem víc. Jakmile přijdou závěrečné objasňující záběry filmu, budou i skalní Lynchovi fanoušci lapat po dechu. To, co nejvíce odlišuje Inland Empire od předchozích Lynchových filmů, je formát, na který točil. Toto je poprvé, kdy si vybral natáčení na digitální kameru, a jakkoliv je toto rozhodnutí v první chvíli nepříjemné, zrnité obrazy zapojují do hry hrůzostrašné a oblíbené kouzlo. Snímkem Inland Empire přináší David Lynch svou nejvíce avantgardní, abstraktní a neproniknutelnou vizi v celé své kariéře. Tříhodinová horečná noční můra hraného filmu bere základní strukturu Mulholland Drive a ještě více ji činí neovladatelnou.

Inland Empire je snad tím nejabstraktnějším dílem Davida Lynche od dob Mazací hlavy, avšak jak sám autor doufá, dostane se tento snímek i do srdcí 14letých amerických dívek. Každopádně tu vyvstává jednoznačná otázka: Bude to dávat smysl? A David Lynch odpovídá: „Mělo by to dávat naprosto perfektní smysl.“ Když se někdo zeptá Davida Lynche na to, o čem Inland Empire je, odpoví: „Je to o ženě v nesnázích, a je to tajemné, a to je vše, co bych k tomu řekl.“ Když uvádí projekce svého filmu, nadhodí někdy Lynch klíč ve formě citace: „Jsme jako pavouci. Utkáváme si svůj život a pak se po něm pohybujeme. Jsme jako snílci, kteří sní a pak v tomto snu žijí. A to platí pro celý svět.“

Pochopení filmů Davida Lynche není nikdy snadné. Ale se svým novým snímkem Inland Empire je mistr záhad a děsu ještě více neproniknutelný než když před tím. Šest let po úspěchu Mulholland Drive (2001) se Lynch vrací, aby si dobíral diváky ďábelskou skládankou. Lynchův temný příběh je film ve filmu, ve kterém nás provede děsivým labyrintem vnitřního světa hollywoodské herečky, kterou hraje Laura Dernová, která zároveň film koprodukovala. Film přepíná vzad i vpřed mezi realitou a fantazií, mezi skutečným životem herečky a její filmovou postavou, a je vyplněn hrůznými obrazy, nepříjemnými zvuky a temnými proroctvími. Lynch si je vědom toho, že diváci budou muset pracovat a hodně přemýšlet. „Každý film je jako vstup do nového světa, vstup do neznáma. Ale neměli byste se bát použít svoji intuici a pocit, myslet svým vlastním způsobem; mít zkušenosti a věřit svým vědomostem,“ říká režisér.

Lynch, který naprosto boří pravidla filmu, klade na diváka nároky svým neustálým přepínáním časoprostoru a zapojením skládačkové představivosti, a přiznává, že často sám nevěděl, kam jít dál v utváření filmu, natáčení scén. „Střih do další scény může být velmi překvapivý a to je zázrak filmu – jak se přemísťujeme z jednoho místa na druhé a možnosti těchto míst, do kterých vstupujeme, jsou svým způsobem nekonečné. Jak dokážeme vidět sami sebe a pohybovat se tam – to je to, co mne pohání vpřed,“ říká Lynch a pokračuje. „Film je tak nádherný jazyk. Film je něco, co si pohrává s věcmi za hranicí slov, a to je krásné. Nechat se unášet filmem je jako plout s hudbou, vaše mysl cestuje s ním, je to tak fantastické. Vstupte a zažijte něco neobyčejného v naprosto odlišném světě.“ Justin Theroux, který hraje ve filmu milence Laury Dernové, říká, že vždy přemýšlel o filmech Davida Lynche jako o koupi nové jazzové nahrávky. Nejlepší je nechat, aby ten film prošel kolem vás. „Posaďte se a vydejte se na jízdu.“

Natáčená bez scénáře

Herci pracovali na filmu 2 a ½ roku, ale za celou dobu nedostali do ruky scénář. „Každý den se ubíral jiným směrem, každý den měl jinou myšlenku,“ říká Dernová. „Všichni z nás, stejně jako vy, jsme zažívali Davidovu vizi poprvé,“ pokračuje, „protože tu od začátku nebyl předem daný scénář nebo plán. Film se přes nás převaloval a naše zkušenost s ním byla stejná jako ta vaše.“ Dernová film poprvé viděla až na premiéře na festivalu v Benátkách. „Pravda je, že jsem nevěděla, koho hraji, a nevím to stále, a těším se, až ten film uvidím a dozvím se víc.“ Na festivalu v Benátkách byl také David Lynch oceněn Zlatým lvem za celoživotní dílo a ve svých 60 letech se tak stal nejmladším držitelem tohoto ocenění. Lynch říká: „Jsem skutečně poctěn, že dostávám tuto cenu. Teprve včera mi bylo 19 a nyní dostávám toto ocenění.“

Digitální změna

Inland Empire je první z řady úspěšných filmů Davida Lynche, který byl zcela natočen na digitální kameru – s přístrojem Sony DSR-PD150. „Začal jsem pracovat s digitálním videem s mými webovými stránkami a zcela jsem se do tohoto média zamiloval. Je to neuvěřitelné, ta svoboda a ty nekonečné možnosti, které přináší, jak při natáčení, tak i v post-produkci.“ Po natáčení Lynch uvedl, že již nikdy nebude točit na filmový pás. „Pro mne neexistuje cesta zpět k filmu. Skončil jsem s ním. Mám rád abstrakci. Film je nádherné médium, ale je velmi pomalé a nemáte šanci si vyzkoušet řadu věcí. S DV tyto možnosti máte. A v post-produkci můžete udělat vše, co chcete.“ DV dalo Lynchovi také svobodu v tom, že nemusel nikomu vysvětlovat své záměry – jak finančníkům, tak i sám sobě – než začal natáčet. „Vysvětlovat věci slovy je vždy velký problém,“ přiznává.

Výrobní proces s DV popisuje jako cestu „velkého zkoumání“ k odhalení, jaký bude jeho film. „Píši, kudy chodím,“ říká. „Věřím v jednotu věcí. Když máte jednu část a pak druhou část, která se k té první nehodí, je zvláštní přijít na to, že po tom všem k sobě pasují. Je to zcela nádherná věc.“ Lynch také věří, že s pomocí DV získá od herců jiný druh výkonu. „Když vyčerpáte film, musíte zastavit a přeložit nový pásek a během této doby někdy vyprchá onen nabytý a potřebný žár. Ale s tímto médiem můžete tento žár udržet a budovat ho, a je hezké do sledovat.“ Z této svobody také těžila především Laura Dernová. „Ona je naprosto úžasnou herečkou. Někteří lidé dostanou roli a dělají své věci, ale někteří mají v sobě mnohem víc a obvykle nedostanou příležitost to ukázat,“ dodává režisér. Ke kvalitě filmu natočeného na DV Lynch říká: „Vypadá to jinak. Někdo by mohl říci, že to vypadá špatně. Ale mně to připomíná počátky 35mm filmu, který neměl tu dnešní kvalitu. Když máte slabý obraz, je tu mnohem více prostoru pro snění.“

Práce ad hoc

Když dával David Lynch v roce 2005 interview, hovořil o natáčecím procesu Inland Empire. Říkal: „Nikdy dříve jsem nepracoval na projektu takovýmto způsobem. Nevím přesně, jak se tato věc rozvine… Tento film je úplně jiný, protože nemám scénář. Píši ty věci scénu za scénou a většina z nich je natočena a nemám ani příliš tušení, jak to skončí. Je to risk, ale já mám tento pocit, protože všechny věci jsou jednotné, tato myšlenka v tomto pokoji se bude nějakým způsobem hodit k tamté myšlence v růžovém pokoji.“ Každé ráno rozdal Lynch hercům několik stránek čerstvě napsaných dialogů. „David nám nikdy nedal scénář, dal nám jen popis scén, takové krátké 10 stránkové materiály. A pak jsme šli na konci dne domů a dal nám další, nebo nám dal tři najednou. Občas se ty scény zdály propojené, občas na sebe vůbec nenavazovaly. Takže skutečný proces (natáčení) se zdál být téměř stejný jako to, když se na film díváte, což zahrnuje to, jak si spojíte věci dohromady, když odcházíte z kina,“ říká Justin Theroux.

Většina filmu byla natočena v Łodź v Polsku, s místními herci jako např. Karolinou Gruszkovou, Krzysztofem Majchrzakem, Leonem Niemczykem, Piotrem Andrzejewskim a umělci místního cirkusu Cyrk Zalewski. Část natáčení se také uskutečnila v Los Angeles a v roce 2006 se Lynch vrátil z Polska, aby film dokončil. Inland Empire také pokračuje v Lynchově tradici pojmenovávat své projekty podle místa, kde byly natočeny.

Financování

Většinu nákladů hradil Lynch ze svých vlastních zdrojů, společně s pomocí Mary Sweeneyové, své dlouholeté spolupracovnice. Film také zčásti financovala francouzská produkční společnost Canal Plus, která již dříve poskytla prostředky k třem Lynchovým filmům. Rozpočet Inland Empire není přesně znám. (oficiálny text distribútora)

Flyer

Něco takového se vskutku nedá pořádně ohodnotit. Stává se mi to sice poprvé, ale já fakt nevím, kolik hvězdiček bych měl tomuto snímku udělit. :) Začátek je relativně srozumitelný, plný dusné atmosféry a fantastických hereckých výkonů. Jenže pak se film zvrtne v maximální psycho, kde už jsem se jaksi nedokázal orientovat. Zajímavé je, že i tak mi ty 3 hodiny utekly poměrně rychle a i když jsem Inland Empire úplně nepobral, tak se mi líbil. Ale hvězdičkové hodnocení zde po mně nechtějte. ()

Triple H

Mám Lyncha rád a Lost Highway aj Mulholland Drive sa mi oboje páčili. Páči sa mi zvláštna atmosféra, ktorou sú jeho filmy popretkávané aj to, že sa dá nad nimi celkom slušne porozmýšľať. V prípade Lost Highway je pre mňa celkom jasné o čom film bol, pri Mulholland Drive už nie. Oba filmy mi však prišli príliš dobre spracované a natoečené na to, aby sa mi prosto nepáčili. To končí u Inland Empire, pri ktorom to maestro Lynch tak trochu prehnal. Film je vizuálne absolútne neprítažlivý a Lynchove hrátky s dejom sú už skutočne dohnané do absurdna. Ja viem, že je celkom možné, že v tomto prípade sa skrátka baví na divákov účet, ale už zmienené Lost Highway je všeobecne vnímané ako nepochopiteľný guláš, pričom mne prišiel jeho dej zmysluplný. Ak má nejaký zmysel aj Inland Empire (žeby zase nejaká psychická porucha?), tak zostal ukrytý hlboko pod neskutočným balastom. Naozaj bolo nutné, aby celý tento experiment trval tri hodiny? Už predchádzajúce Lynchove filmy mali mierne kolísavé tempo, ale toto je už naozaj priveľa. Nudil som sa pri tom ako sviňa. Skutočne si neviem predstaviť kto si túto nepríťažlivú, rozvleklú nudu vie užívať. Bohužiaľ, pri tomto konkrétnom filme to už budú len pozérski intelektuáli a úchyláci vyžívajúci sa v ťažko "intelektuálskych" onaniách. Lynch síce talent má a mnohokrát to už ukázal, ale napriek jeho vydobytej reputácii by nemal zabúdať, že jeho filmy točí pre nejaké (hociaké) publikum. Ak si z divákov strieľa, tak už to začína byť trápne. Ak nie, tak nech urobí ten film tak, aby ho divák mohol normálne stráviť, čo sa pri Inland Empire skrátka nedá. Všetkým tým, ktorým sa film ohromne páčil a vnímajú ho ako obrovské umelecké dielo---predstavte si, že by ho natočil niekto iný ako Lynch. Niekto neznámy. Ako by sa vám film páčil asi potom? Asi by sme si všetci prečítali kopec komentárov o tom ako nejaký amatér neschopne kopíruje Lyncha. Adorovanie niečoho len kvôli menu autora je zbytočné. Pán Lynch- s týmto choďte do riti. ()

trojtmberk

Né že bych nebyl zvyklej, že Lynch točí věci kterejm rozumí jen on sám a někdy možná ani to ne, ale tohle byl extrém, u kterýho může ty tři hodiny v kuse sedět jenom masochista. ()

LeoH

Ty úseky, které se zdají být čitelné, byť třeba „jen“ pocitově a ne rozumem, se s opakovanými návraty prodlužují a spojují do větších a působivějších celků, pořád ještě ale nemůžu říct, že bych si tenhle film v úplnosti intenzivně užíval. Přesto mě stále provokuje k dalším pokusům na sobě samém. Tak co s tím? Silnější tři. ()

Avathar

"ZLO SA ZRODILO A NASLEDOVALO CHLAPCA." Miestami dosť nezáživné, ale atmosférické, herecky výborné, ponuré, schizofrenické, desivé a ešte enigmatickejšie než obvykle. Čo predstavuje králičí sitcom? Kto je tajomná susedka (Grace Zabriskie) a týpek v okuliaroch (Erik Crary)? Je poľská dráma "47" prekliata? Čo znamenajú scény zo zasneženého Poľska? A kto je v skutočnosti tá "žena v problémoch?" Ťažko povedať. U INLAND EMPIRE si človek nemôže byť istý absolútne ničím. Psycho, ktoré nerozchodíte!___Edit: IE dozrieva ako víno a ja mu napokon predsa len dávam full house. Určite najmenej stráviteľný Lynchov celovečerák, napriek tomu hypnotický a podmanivý. ()

Belbo

Hodnocení nechám na jiné. Lynchovy filmy mám rád, ale IE mne tak trochu vyvedl z míry. komplikovanost a vícevrstvost děje mi nijak nevadí, ale natočit celý film účelově digi kamerou ve stylu telenoval je na moje vnímání trochu moc. DL až doposavad procoval s obrazem a ľa barokní malíř, teď jumpl kvůli efektu do impresionismu. Uvidíme co na to poví budoucnost. PS. Mám dotaz a budu vděčný za odpověď. Jakou roli zde ztvárnila Nastassja kinski. předem dík........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... Po šesti letech jsem Inland Empire znovu zhlédl. Monumentání dílo. Milník kinematografie a zároveň zásadní snímek pro možnosti filmu ve 21. století. .... A POMO perlí........ ()

M-arta

Což o to, zajímavé to bylo, atmosféru to mělo... Něco jako výlet do snu za noční můrou či exkurze do nelogičností prostoru podvědomí. Jen si pořád říkám proč? Že by se David Lynch v tu chvíli zhlídnul v surrealistech a chtěl si taky zaexperimentovat? ()

Tomasso001

Po shlédnutí sem dost zklamaný, jediné co utváří zajímavou atmosféru jsou záležitosti, které byli k vidění už v předchozích filmech. Na to aby člověka bavila skládačka, musí dostat chuť ji skládat a musí na sebe nějak připoutat pozornost. Tentokrát se to u mé osoby nepovedlo. Jediné, co jsem si z filmu odnesl byl dost nepříjemný pocit a bolení hlavy, místo přemýšlení a potřeby odhalování pravdy. Ale kdo se chce na chvíli cítit jako blázen, je to film pro něj :-) ()

Endyis

Bravo maestro Lynch!!! Byl jsem naprosto uchvácen, že někdo takto se vysral na jakékoliv filmové konvence. Pozor psychopatům vstup povolen. Konečeně zas opravdu bravurní "jinej film". David nevyměkl, přitvrdil. Doslova sere na diváka. Snaží se ho vystrašit, či si z něho utahuje ale v podstatě ho dostává do své snové jízdy, kde se vyplatí, od všeho se odpoutat a užít si ten mysteriózní trip. Film výhradně pro skalní Lynchovce či filmové šílence... Film totálně undergroundový. Film, při kterým je plusem se trošku "sjet". Lynch předvedl naprosot precizní využití digitálních kamer, vyniká stabilně skvělou muzikou, na které se tentokrát podílel převážně sám a špičkovými herci: Lauře naprosto tleskám, ukázala, že je opravdu jendou z nejlepších současných amreických hereček (výkon v tomhle filmu, který se převážně točí kolem ní, je pro zvláštní cenu), Jeremy Irons či Justin Theroux a ostatní stabilně výborní, a nápad angažovat polské herce ( i když vlastně ani nevím, proč tam ti poláci jsou :))) vůbec nebyl špatný. Film temný, mystický, z vnitřku člověka, točící se kolem pocitů, které prožívá každý z nás... Surrealistický guláš všehosi. Snímek, který rozhodně není pro každého... pro mě milník. Trojce Lost highway, Mulholland Drive a Inland Empire 5* Ovšem už to chce zase trochu odbočit jinam, jelikož pokud by Lynch pokračoval ve stejném duchu (hollywood nightmares), mohl by být obviněn ze "sebevykrádání". Zde se to ještě dá brát jako rozvětvená struktura MD v kombinaci se základními rysi LH. Pro někoho prostě tenhle film totální maskar. Těžko se i říká proč, záleží na vnímání člověka a jak je na tom ve vztahu s tímto tvůrcem. Říkejte si třeba, že jsem hovado, ale já se u toho ani chvíli nenudil, a tenhle film byl pro mě netradičním a úchvatným transedentálním filmovým zážitkem 100% ()

Elementál

Psychedelické...ponuré...složité... A tak vůbec... IE je pro mě asi nejnepochopitelnější Lynchův snímek - nemyslím si, že je schopen zaujmout po celé tři hodiny, ale rozhodně se dá dokoukat a zážitek je to příjemný. Namátkou hodím pár scén které mě zaujaly: gramofonová deska, využití Rabbits, scéna s tou ujetou babiznou na začátku, Laura Dern vypravující příběh o jednonohé ženské, scéna "To zní jak nějaký pitomý dialog z našeho filmu" a spousta dalších. Jako celek zajímavé, některé jeho části ale nejsou moc zábavné a občas to neodsýpá jak by mělo. Navíc digitální kamera...no...rozhodně potěšující detailní záběry na obličeje, ale celkově bych řekl, že spíš negativní prvek. Perfektní zvuková stránka byla ponechána - proč ne i ta obrazová...? A ještě na závěr: Lynch netočí horší filmy, ani jinačí filmy...točí stejné a stejně kvalitní, jenom trochu jinak... ()

asirtes

Snová extáza vychádzajúca niekde zo dna Lynchovho podvedomia. Tu už rozhodne pozemské zákony neplatia. Lynch si zvýšil dávky. ()

Javad

< Lynchovo digitálne peklo > INLAND EMPIRE u mňa osciloval počas tých 172 minút od jednej až ku piatim *. Nakoniec sa zastavil niekde v strede, čiže 3*. Snažiť sa pochopiť tento film nemá zmysel. Tak ako film samotný ho nemá. Sledujete „len“ osoby ako niečo robia, niečo hovoria, niekde sa nachádzajú a celé je to natočené digitálnou kamerou, čo je občas plus (pocit autentickosti) a občas mínus (pocit lacného filmu). Repete si ale dozaista niekedy dám – pre mňa sú filmy tohto režiséra niečím, čo môžem pozerať viac krát a vždy v nich nachádzam mnoho zaujímavého a neopozereteľného. ()

uiu

Drželo mě to více než Lost Highway. Asi proto, že hlavní hrdinka je tady žena. A já jsem žena. A moc dobře jsem věděla, o co jí jde :) Jestli půjdu na 5 hvězd ukáže čas a počet opětovných shlédnutí. ()

noriaki

Ať už si Lynchovi fanoušci říkají co chtějí, tak film který vzniká tři roky bez uceleného konceptu, jen z nahodilých scének jež se prý postupně samy propojují, ani smysl dávat nemůže. Tohle navíc trvá tři hodiny (existenci director's cutu beru jako sarkastický vtip) a ony legendární scény lidí s králičími hlavami jsou jenom jednou z podivností. Jakékoliv směřování se rozpadlo už během první hodiny. Pokud to protrpíte až k ní a netrefí vás šlak z toho, že jste v podstatě pořád ještě na začátku, tak uvidíte, jak se Laura Dern vrací do předchozí části filmu. Odtud dál už to není nepřehledné, ale přímo mešuge. Cestuje se časem, prostorem, realitami a Bůh ví čím vším ještě. Postavy pronášejí nahodilé věty nesouvisející s čímkoliv. Jediná výhoda je, že pokud si během běžícího filmu odejdete uvařit čaj (vyzkoušeno), přerovnáte změť poznámkových lístků (vyzkoušeno), nebo usnete (vyzkoušeno dvakrát), tak o nic nepřijdete. Dal jsem si to z povinnosti znovu od začátku do konce bez přerušení a zážitek nebyl ani lepší, ani horší, jenom delší. ()

PetrVabruscak

Objektivně za 3, ale musím jednu přihodit, protože mi to vykousalo do mozku díru a něco ve mě zůstalo. Film by mohl být o hodinu kratší, aby mezi silnýma scénama nebyla uspávací dlouhá mezera. Nejsilnější článek filmu herecký výkon Laury Dern. Bohužel největším zklamáním samotný David Lynch. Občas tam byl záblesk geniality, ale s takovou látkou, co měl k dizpozici, mohl natočit režisér jeho formátu daleko lepší film. Škoda, mohl si alespoň napsat nějaký scénář. ()

PetrPan2

Tohle už mistr kapánek přehnal... mám rád jeho filmy, ty podivnosti jež do nich vkládá působí temně a znepokojivě, ale natočit film, který se skládá jenom z podivností, které nedávájí smysl nijak nenavazují a připomínají absurdní divadlo a navíc to celé natáhnout na neskutečné tři hodiny... to už je prostě příliž. Film je koukatelný tak do třetiny, kdy se odehrává příběh o natačení remaku tajemného polského filmu, jehož hlavní hrdinové byly zavražděni.. pak se to celé po Lynchovsku zvrtne což by nebylo tak zlé kdyby to netrvalo další dvě hodiny, běhěm nichž vás nesmyslné dialogy už namísto napětí začnou otravovat stejně jako neustálé detaily tváře Laury Dern... Jednu hvězdičku za tančící děvky a mluvící králíky... ()

nevermore

Nezamýšlel jsem se ani moc nad podstatou, to už u Lynchových filmů nezkouším. Ale byla to krásná plejáda zvuků a přehlídka dokonalých záběrů, člověk si to musí vychutnat hlavně po této stránce a pak bude nadšen jako já a třeba v tom později zkusí hledat nějakou logiku :-P ()

cubiculla

Ukončete výstup a nástup, LYNČOVÁNÍ MOZKU právě proběhlo! No a... teď mi to zas bude asi několik dní šroubovat v hlavě. Co mi to zas děláš Lynchi?! ()

Všechny cesty vedou do Varů

Všechny cesty vedou do Varů

29.04.2007

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary svůj 42. ročník odstartuje již 29. června a tedy by bylo na místě trochu poodhalit program nejprestižnější české filmové události. Předběžná filmová nabídka… (viac)