Newyorský detektív Keith Frazier (Denzel Washington) je typický drsný policajt s neoceniteľnými životnými skúsenosťami nazbieranými za dlhé roky strávené v uliciach Veľkého jablka. Plánovaný kariérny vzostup mu ale komplikujú obvinenia z nezákonného konania, ktoré sa s ním tiahnu od jeho posledného prípadu... Momentálne má však úplne iné starosti - v centre totiž práve došlo k prepadu jednej z najväčších bánk a lupiči v nej zadržiavajú desiatky rukojemníkov! Táto krízová situácia bude ale veľmi neštandardná. Protivníkom detektíva Fraziera je totiž asi najinteligentnejší zločinec, akého za svoju bohatú kariéru stretol - Dalton Russell (Clive Owen). Nuž a navyše sa musí pokúsiť prekaziť zločin, ktorý sa zdá byť dokonalý! A akoby to nestačilo, vo chvíli, keď sa vyjednávanie medzi políciou a chladnokrvným stratégom začne vyostrovať a všetkým zúčastneným začínajú tiecť nervy, vstúpi do hry vplyvná právnička Madeleine Whiteová (Jodie Foster) zastupujúca záujmy majiteľa banky Arthura Casea (Christopher Plummer), ktorý chce túto krízu evidentne využiť vo svoj prospech! Netrvá dlho a detektív Frazier si uvedomí, že karty v tejto hre na mačku a myš neboli rozdané úplne jednoznačne - a že na prvý pohľad dokonalý zločin môže byť... Ešte dokonalejší! (TV Markíza)

Gimp

Supr voe, supr. Nabušená překombinovaná zápletka s geniálně vymyšlenou loupeží, která jakoby už jste jí viděli stokrát, ale přesto vám nic nedovolí na chvíli spustit oči z plátna. K tomu luxusně zvládnutá vizualita bez pozlátek a skvělá hudba. 90% a moje must see tohoto jara. ()

Hrabka

Bankovní loupež je velice přitažlivé téma. Když se k tomu přidá několik ostřílených herců, je zaděláno na úspěšný film. To by se ovšem muselo vyvést celkové zpracování. A to je na můj vkus nemastné neslané. Děj sice vypadá zajímavě, ale čím víc se blížil konec, tím mi to přišlo víc a víc umělé. Vzhledem k finálnímu rozuzlení mi příjde, že tam bylo velké množství zbytečných scén. Pointa mě taky nijak neoslnila, ovšem hudba stála za to. Prostě jsem čekal víc než průměrnou bankovní loupež. 60% ()

LiVentura

Chytře vymyšlená loupež se vším... dobré obsazení ale neslaví takový úspěch... Denzel nevýrazný, Owen nejde prakticky vidět, Foster se role vůbec nehodí a Plummer-klasik již bez dechu.! ()

cheyene

Řadím se mezi diváky, kteří mají rádi filmy, v nichž mají zločinci dokonale promyšlený plán a vše jim podle něj klape, přičemž se nedočkáváme žádných wtf scén, kdy logika jde do opozice. Spojenec mě bavil nejen díky promyšlené loupeži Clive Owena a jeho kumpánů, ale také díky výbornému hereckému obsazení ostatních postav. ()

Fiftis

Inside Man nie je experimentom ani tematickým, ani formálnym. Aj keď stavia na vybehaných žánrových základoch, dokáže ich podať svojrázne a pútavo. Je to film, ktorý stavia na množstvo filmových mega hviezd. Na vybudovaní rovnocenného vzťahu príbehu a rozprávania sa v značnej miere podieľajú formálne vyjadrovacie prostriedky filmu - kamera a strih. Tie často odkazujú k rôznym médiám a tým skôr k rozprávaniu než k príbehu. Film je príkladnou ukážkou priemerného thrilleru. Je zábavný, napínavý, miestami uvoľňujúco vtipný, inteligentný. Zručná réžia, kvalitný scenár, slušivá formálna stránka, dobrí herci, to všetko hrá v jeho prospech. Chybičkou krásy je prvoplánovosť niektorých odkazov a hluché miesta. ()

Shakers

Buď to trvalo mne alebo tomu filmu, kým sa rozbehol, ale zo začiatku som sa doňho nejako nevedel vžiť. Príbehom to pripomínalo obyčajnú bankovú lúpež, ktorá vlastne ani nie je nejako strhujúca, no bavil ma tu Denzel, ktorý to ako drsný policajt robil aspoň trošku zaujímavé. No neskôr to začne naberať na obrátkach, začnú sa tu diať zaujímavé veci (hádanka, tajný sejf, chladnokrvný teroristi, záhadná minulosť) a záver je takmer fantastický rozuzlený. Dokonca aj dialogy majú celkom šťavu a poteší aj casting. Jeden s tých filmov, ktorý sa tvári nenápadne, no nakoniec je príjemným prefíkaným prekvapením. 80% - 4* ()

ajuska

Celkem zajímavě pojatý lupičský film, Spojenec je dobře rozehrán, takže vzbudí zájem a pozornost, zaujmou také pasáže z pozdějších výslechů, které jsou do děje prokládány, ale ke konci trochu dochází dech. Ačkoli pointa je vydařená, schází tu nějaká výraznější gradace a samotným závěrem už divák jen tak lehce propluje. Zápletka netradiční loupeže s neobvyklým cílem je poměrně vydařená, ale utajování nacistické minulosti je dost pochybná dějová linie, u které jsem se nemohla zbavit pocitu, že se tam vůbec nehodí. ()

lamps

Elegantní detektiv Denzel Washington, charismatický lupič Clive Owen a nejrafinovanější bankovní loupež, jaká kdy byla ve filmu znázorněna. Inside Man se opravdu těžko popisuje, pokud jste se ještě nesetkali se specifickým přístupem, s jakým Spike Lee točí všechny své filmy. Jestli jste se ale už setkali s jeho úctyhodnou precizností, smyslem pro detail a podrobným rozpracováním hlavních hrdinů, dokážete si představit, že celé dvě hodiny jsou na příběh plný zvratů, kliček, odposlechů, politických zájmů a milionů dolarů ještě zatraceně málo. Ten film má prostě "koule", pořád se něco děje, není zde jediný okamžik nebo záběr, který by byl v celkovém součtu nadbytečný nebo dokonce nesmyslný, a jednodušše nezbývá než smeknout před celým štábem a herci za to, jaký napínavý a strhující thriller se jim podařilo natočit, a to vlastně jen v jedné budově. I Sydney Lumet a jeho slavné Psí odpoledne by měli uznale zatleskat. 95% ()

Jacinda

Geniální plán geniálního zloděje a jeden namachrovaný černoch v neprůstřelné vestě. Do toho se tam ještě zaplétá ambiciózní Jodie Foster, jejíhž schopnosti a kontakty bych chtěla taky mít. Rozhodně nejsilnější je konec filmu. Na osamocený večer skvělý film, nebot v něm neteče krev, ale přesto se zachovává jisté napětí a toho napětí zase není moc, aby se člověk bál. ()

Pepinec

Spojenec mi připomíná spoustu děvčat, na která je krásný pohled, ale těžko se jim rozumí. Pokusím se i u tohohle filmu vyvarovat nebezpečenství prvního dojmu a počkám, až jak dopadne druhé rande. Třeba jsem jen koukal, kam se nemá... ()

salahadin

Zábavný film, ale byl by zábavnější, kdybyste následující děj neodhadli ještě před tím, než se stane. Hra s divákem se moc nekoná a postup policie zdá se mi býti děravý jak pirátské plachtoví. Owen tu byl dalece nejzajímavější postavou, Mrs. Foster tu byla proč? Mr. Washington udělal kvalitní product placement oděvnímu průmyslu, přesto mě jeho neúderný cop bavil. Silnější 3*. ()

Deimos

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Prostředí 8/10/// +je to takové jiné, uvěřitelnější, skutečnější, dobrá atmosféra, zajímavý děj -snad jen málo akční, některé postavy tam jsou možná navíc/// Jo líbilo se mi to. Nemohl jsem od toho oči odtrhnout. Je to úplně jiný zážitek než nabídne jakákoliv jiná akční kriminálka, takže mohu vřele doporučit. Nejvíc se mi pak líbil Clive Owen a celkově způsob té loupeže./// Celkem 80%/// ()

Aky

Skvělý film na pomezí thrilleru a dramatu s vynikajícím hereckým obsazením a zejména s chytře napsaným scénářem, který udržuje napětí od prvních záběrů až k samotné pointě. Originálně podaný příběh o dvou mužích stejně myslících, stejně smýšlejících, stejně cítících, kteří k sobě ovšem nemůžou přes hradbu, kterou mezi ně staví zákon. ()

Ruut

Samotné zpracování není až tak úžasné dramatické nadupané inferno - spíš tu jde o povedenou hru s pravidly "únosových" filmů. Takže, pane Lee, dík za to šikovné obcházení klišé ... ()

HAL

Vcelku jen lehce nadprůměrný lupičský film který se pokouší neuspěšně oscilovat mezi dramatem a komedí, přičemž nefunguje ani jedno, protože do dramatu mu chybí nějaká záporná postava a dramatičtější děj (zápletku odhadnete v polovině), a do komedie mu zas chybí větší kadence vtipů (i když ty co ve filmu jsou jsou opravdu dobré). ()

misterz

Tento zaujímavo natočený krimi thriller s námetom vylúpenia banky (za ktorým je viac ako by sa na prvý pohľad mohlo zadať) ma akosi dlho obchádzal, čo bola škoda, pretože film za pozretie určite stojí. Málokedy dosiahne nejaký modernejší krimi thriller takúto vynikajúcu atmosféru, to už nie je ako kedysi v časoch zlatého veku žánru film-noir. Aj D. Washington s C. Owenom zahrali veľmi dobre. Spike Lee rozhodne vie, ako upútať pozornosť diváka. 80/100 ()

Satan

Na tento film jsem narazil pouhou náhodou, ale o to víc jsem byl (převážně mile) překvapen. Do řekněme takové 105. minuty považuji tento thriller za geniální a dokonalý v každičkém detailu. Pak se to ale zlomí, přichází ucházející pointa a lehké vtípky, které ač byly i v první polovině, nepůsobily tak lacině a vykalkulovaně, jako v poslední půlhodině. A to mě vadilo nejvíc. Z thrilleru tvářící se, jakoby šlo o něco víc, se vyklubou další Dannyho parťáci a tuto nechutně hořkou pilulku jsem nespolknul doteď. Ovšem zatracovat vynikající scénář, dobře napsané i zahrané postavy s hvězdným hereckým obsazením, napínavé pasáže a některé logické vychytávky by bylo nefér a Spikeymu protentokrát tu konečnou minelu odpouštím. [Přesná stopáž: 123 min] ()

mzss1

(70%) Ale jo, INSIDE MAN je rozhodně kvalitní dílko a v rámci žánru je to originálně a i s nápady natočené. Rozhodně bych toho vylepšil ještě dost, potenciál to nemělo na maximum využitý, proto jsem byl ke konci sledování trochu skeptický a nevěděl jak to zhodnotit. Po cca 10 minutách jsem ty slabší, ale zasloužené 4* udělil. Většina děje se odehrává v bance s únosci. Loupež banky jako takové je dost netypická. Neuvidíme tu žádné úmrtí, ani velkou brutalitu a přesto si mě hlavní únosce svým nekompromisním a přísným charakterem získal. Clive Owen zahrál hlavního lupiče opravdu dobře. Jeho konverzace a dialogy s D.Washingtonem se povedly. Washington tu hraje svoji roli opět mistrně. Ostatní herci jsou zde už jen nutným doplňkem. Jodie Foster mě zde vůbec nebavila a její role byla absolutně zbytečná, podobně jako Christopher Plummer, kterého moc nemám rád, ale ten aspoň svoji klíčovou roli měl. Takže scénář bych určitě trochu sladil, přeci jen nic výrazného se v průběhu dění neudálo, ale o tom ten film prostě byl. Nebylo to dramatické, akční, emotivní apod – mělo to svůj styl. Čekal jsem na nějakou rozumnou pointu, která se mi nakonec ve finále dostavila, jen bych ji lépe vysvětlil a rozvedl. Opravdu to mohlo být ještě lepší, ale víc k tomu psát asi už nebudu. Za zmínku stojí ještě zajímavý soundtrack. Pecka to není, ale výrazný nadprůměr určitě jo. Někdy si to ještě pustím znova. ()

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

21.12.2011

Starořecká řežba 300: Battle of Artemisia nedávno přišla o hlavního představitele, když Joel Edgerton odmítl hrát athénského generála Themistokla, který velel řecké flotile v námořní bitvě u mysu… (viac)

Spike Lee si nedá říct

Spike Lee si nedá říct

05.02.2009

...a navzdory velmi vlažným reakcím diváků i kritiků na svůj epos Miracle at St. Anna plánuje další film z období 2. světové války. Předlohou pro něj bude faktografická knížka dopisovatele New York… (viac)

Zachraňte černého vojína

Zachraňte černého vojína

11.06.2007

Spike Lee díky svému prozatím nejkomerčnějšímu filmu Spojenec přičichl k opravdovému úspěchu a velkým penězům a klasický Hollywood ho opět láká. Adaptace románu Waltera McBrida Miracle at St. Anna… (viac)