Newyorský detektív Keith Frazier (Denzel Washington) je typický drsný policajt s neoceniteľnými životnými skúsenosťami nazbieranými za dlhé roky strávené v uliciach Veľkého jablka. Plánovaný kariérny vzostup mu ale komplikujú obvinenia z nezákonného konania, ktoré sa s ním tiahnu od jeho posledného prípadu... Momentálne má však úplne iné starosti - v centre totiž práve došlo k prepadu jednej z najväčších bánk a lupiči v nej zadržiavajú desiatky rukojemníkov! Táto krízová situácia bude ale veľmi neštandardná. Protivníkom detektíva Fraziera je totiž asi najinteligentnejší zločinec, akého za svoju bohatú kariéru stretol - Dalton Russell (Clive Owen). Nuž a navyše sa musí pokúsiť prekaziť zločin, ktorý sa zdá byť dokonalý! A akoby to nestačilo, vo chvíli, keď sa vyjednávanie medzi políciou a chladnokrvným stratégom začne vyostrovať a všetkým zúčastneným začínajú tiecť nervy, vstúpi do hry vplyvná právnička Madeleine Whiteová (Jodie Foster) zastupujúca záujmy majiteľa banky Arthura Casea (Christopher Plummer), ktorý chce túto krízu evidentne využiť vo svoj prospech! Netrvá dlho a detektív Frazier si uvedomí, že karty v tejto hre na mačku a myš neboli rozdané úplne jednoznačne - a že na prvý pohľad dokonalý zločin môže byť... Ešte dokonalejší! (TV Markíza)

starbrejkr

Ač se jedná o variaci na poměrně provařené téma bankovní loupeže, je ten film speciální. Člověk by řekl, že po Dannyho parťácích není už v žánru co říct, Spojenec to trochu popřel. Zcela neskrývaně totiž rezignuje na nějakou dynamickou akci. To je na jednu stranu oroginální přednost, na druhou konkrétně pro mě nevýhoda, protože mě to prostě až tak extrémně nebavilo a chvilkami mi to přišlo zdlouhavé - někdy je holt člověka těžké uspokojit:-)) Příběh se odvíjí velmi fikaně, od počátečního vpádu lupičů vzbuzujících opravdovou hrůzu až po pomalé vkrádání pochybností, které divák prožívá takřka shodně s Denzelovým detektivem. Hlavní loupežná finta působí až old schoolově a vymyká se tak Dannyho eskapádám, což jsem opravdu velice přivítal. Velký plus patří hercům a pochopitelně hlavnímu duu - Clive Owena sice moc celého neuvidíme, ale tady hraje hlavní roli jeho hlas zejména v dialozích s Denzelem Washingtonem, jenž si od dob Training Day vychutnává jednu roli "nesympatického sympaťáka" za druhou. ()

TomikZlesa

Jestli je opravdu v jednoduchosti krása, tak tady to platí dvojnásob. Ničím zvláštní krimi o vyloupení banky a díky jedné šikovné propisce předvídatelný konec, ale stejně je na tomhle filmu něco zvláštního, zajímavá atmosféra a postupné odhalování toho proč je vlastně banka přepadena. Vlastně film jako celek je hodně průhlednej a myslim že nepřekvapí ani toho nejnenáročnějšího diváka. Herecké obsazení perfektní. ()

zuzinka2

Nadprůměrný thriller, který vnesl do klasického schématu vykradení banky něco nového, a to je taky hlavní důvod proč dávám 4 hvězdičky. Výborná dvojice Washington/Owen, jenom škoda nepřílišného využití ostatních vynikajích herců, kteří popravdě ve filmu hrají druhé housle. Přestože film má výbornou pointu a celou dobu jsem se bavila, tak mi tam to něco chybělo, co vám nedovolí odtrhnout oči od obrazovky. Takže celkově slušných 70% a potěšení, že i některé sobotní filmy v televizi mohou být kvalitní (škoda, že jsou ale v menšině). ()

DruidKarel

949. hodnocený film: Obrovitánská přehlídka hereckých es a k tomu parádní příběh, který však není podle mě dotažen do úplného konce. Jen si to představte: Denzel Washington, Clive Owen, Jodie Foster a nebo Williem Dafoe... Tak přesně tyhle stars můžete vidět v tomhle dvouhodinovém dramatu o povedené loupeži, která je obhajována morálním důvodem. Výborný scénář, skvělý herci, ale přeci jen ten konec mě zklamal. Raději bych vynechal méně záživné pasáže a konec vygradoval na maximum možného. 4*, protože jistě stojí za to, abyste se koukli. 4* ()

laik_60

film ktorý nenudí, ani po rokoch. Je príjemne sledovať ešte nie pribratého Denzela v slušivom obleku s typicky kolísavým pohybom pliec pri chôdzi, ako sa snaží po celý film ukočírovať situáciu v svoj prospech, čo sa mu konieckoncov aj podarilo. Jeden z filmov kde to ide aj bez veľkých strielačiek pri lúpeži. :) ()

Wormboy

Po 25.hodine som od Spikea Lee-ho cakal dalsiu vynimocnu vec. A ta aj prisla. KONECNE po velmi dlhej dobe niekto natocil vyborne obsadeny,napinavy a k tomu aj v celku inteligentny (moralisticka pointa je vsak znacne pritiahnuta za vlasy) film o vykradnuti banky. Ustredne duo Owen vs. Washingtom je skvele. Leeho cesta prerusovaneho rozpravania pribehu nastriedacku s vysluchmi bol vyborny tah a u mna je to len tesne pred vrcholom. 4,5/5* ()

Flynn

Spojenec mi přišel jako povedený thriller, ikdy spíše bych ho nazval dramatem, sešli se tady dva charismatičtí týpci, Denzel a Clive, takže ženské oko si užije aspon tohle kdyby si už náhodou nenašlo nic jiného :o) příběh povedený a jelikož mám rád konce s dobrým nápadem tak jsem byl velice mile překvapen a spokojen... ()

Martrix

Spike Lee je možná kontroverzní, talentovaný a inteligentní, ale na Spojenci se to nijak výrazně nepodepsalo. I když...uznávám že je velmi netradiční, když se děj filmu o vyloupení banky vleče dvě hodiny bez výraznější akce. A věřím že jsem nebyl sám, kdo se dodíval na film spíš ze zvědavosti. Celkově mám z filmu docela rozporuplné reakce. Plán a důvody k přepadení nebyly tak šokující, aby stálo za to počkat si jak to dopadne. Roli Clivea Owena mohl hrát kdokoliv s příjemným hlasem a jediné co film podrželo byl Denzel Washington, který hrál tak skvěle, že jsem ani nepoznal že je to on :o) Jodie Foster i Willem Dafoe měli roli která hraničila se štěkem a jejich výborné herectví bylo stejně jako Owenovo využito tak z 50%. Vlastně mě i trochu uráží, že jsem se dal chytit na zvučná jména režiséra a všech hlavních aktérů. Z tohoto pohledu je Spojenec mizerný film. Je pomalý až na hranici nudy a vhodný spíš do TV, ale určitě ne do kina. Pro mě zklamání za dvě hvězdy+jednu pro Danzel Washingtona-mýtiče pralesů :o)) ()

Dannysek4U

Tuze pekna multizanrova rozcvicka, a to i pro nekoho, kdo nesnasi uzvaneny konverzacky. Pravda, logika příběhu je vachrlata, respektive ocividne zjednodusena a nasilnena tak, aby vsechno zapadlo do posledniho zoubku. Ale proste se na ni dobre kouka. ()

J0hny5

Už od začátku mě film připravoval na to, že bude spoléhat hlavně na skvěle vymakaný loupežní plán, ale bohužel nějaká bomba na jakou jsem čekal nepřišla. Hlavně ten závěr spíš zklamal než ohromil, navíc mi to přišlo takové nedořešené. Film Vyjednavač se mi líbil víc, nesnaží se za každou cenu předhodit bilantní plán který má mouchy, tak jak je tomu u filmu Spojenec. silné ***. 65% ()

pakobylka

----- "Všechny lži a špatné činy smrdí. Můžete je zakrývat, ale nevymizí." ----- Tak trochu jiná bankovní loupež ... a zároveň jeden z TĚCH snímků, které vás donutí zůstat ještě chvíli tiše sedět a smeknout pomyslnou pokrývku hlavy. Má smysl pro humor i pro fair play - a nemá potřebu stavět na odiv svou genialitu. Soustředí se na svůj úkol: Pečlivě pracuje s postavami i s příběhem ... aby je (i vás) s lehkostí, elegancí a fascinujícím nadhledem dovedl až k bezchybnému finále. P.S.: Napodruhé bez rozmýšlení zvedám hodnocení - smířená s tím, že asi nikdy nepřijdu na to, kam a proč se mi před časem zatoulala pátá *. ()

zette

Scenar mozna neni uplne dokonaly, svym pojetim me ale Spojenec zaujal a pobavil. Nektere napady a pasti lupicu jsou dokonale. Vyborne herecke obsazeni a solidni vykresleni nekterych postav. ()

emo

Slušný thriller s celkom zaujímavou zápletkou(aspoň spočiatku...), hviezdnym hereckým obsadením a slušnou atmosférou, ktorý však na viacerých miestach stráca dych. V podstate to má strašne jednoduchý dej, len Mr. Lee sa rozhodol, že keď ho poprehadzuje a umelo ponaťahuje až na samé hranice únosnosti, že to bude potom "IN a COOL"... Skôr 70%, ale s čistým svedomím 80% dať proste nemôžem... ()

messiah

Pěkné. Další chytrá variace na dokonalou bankovní loupež. Plán je v tomto případě rafinovaný jak cukr krystal. Bohužel v dnešní době takováhle rafinovanost v tomhle žáru nepřináší tolik originality, aby to bylo na absolutní hodnocení. Přesto se na filmu povedlo co mohlo. Nemám co vytknout. Velice mě zaujal trošičku netypický Denzel Washington v typické roly...konkrétně jeho vystupování je jaksi jiné než na co je člověk zvyklý. A z Owena se mi stává ostře sledovaný adept na post jednoho z oblíbenců. ()

Icefist

Chytrý a velice dobře zpracovaný snímek o vyloupení banky tak trochu jinak. Výborné je zejména obsazení v první řadě s přesvědčivým Clivem Owenem a nedaleko za ním si to štrádujícím Denzelem Washingtonem. Potěší i Jodie Foster, ale u mě tady jednoznačně vyhrává Clive. Z jednoduché a několikrát ohrané zápletky bankovní loupeže tady řežisér ždímá co se dá a výsledek se podařil na jedničku. Za zmínku každopádně stojí i parádní titulní skladba. Rozhodně doporučuju! 90 % Oblíbená část- konec v ložnici, kdy to Denzelovi "docvakne" ()

BoXBe

Asi největší problém celého filmu. Nemá nikoho, kdo by mi byl aspoň trochu sympatický, protože jak postava Owena, tak Fosterové byly nafoukané a jinotajné až na půdu a Denzelova postava všechno charisma ztrácela v tom, jak s ní bylo máváno jako s žáčkem mateřské školky v celém filmu od začátku do konce. Hele, ten film mi prostě v ničem nebyl sympatický, je mi líto... Vlastně ani nevím, proč jsem to vydržel do konce... ()

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

21.12.2011

Starořecká řežba 300: Battle of Artemisia nedávno přišla o hlavního představitele, když Joel Edgerton odmítl hrát athénského generála Themistokla, který velel řecké flotile v námořní bitvě u mysu… (viac)

Spike Lee si nedá říct

Spike Lee si nedá říct

05.02.2009

...a navzdory velmi vlažným reakcím diváků i kritiků na svůj epos Miracle at St. Anna plánuje další film z období 2. světové války. Předlohou pro něj bude faktografická knížka dopisovatele New York… (viac)

Zachraňte černého vojína

Zachraňte černého vojína

11.06.2007

Spike Lee díky svému prozatím nejkomerčnějšímu filmu Spojenec přičichl k opravdovému úspěchu a velkým penězům a klasický Hollywood ho opět láká. Adaptace románu Waltera McBrida Miracle at St. Anna… (viac)