Obávaný bojovník

• Česko Obávaný bojovník (viac)

Koncom 19. storočia sa malý Huo Yuan-Jia snaží vyrovnať svojmu otcovi a dosiahnuť jeho majstrovstvo v bojovom umení Wu Shu. Jeho najväčšou túžbou je robiť česť svojmu rodu a byť tým najlepším. To sa mu po rokoch tvrdého tréningu a náročných súbojov aj podarí. Povesť majstra bojových umení sa šíri rýchlosťou blesku, ale úmerne s prichádzajúcou slávou rastie i jeho pýcha, tvrdohlavosť, arogancia a povýšenectvo. Správa sa pohŕdavo nielen k svojim obdivovateľom a študentom, ktorí sa od neho chcú učiť, ale aj k vyzývateľom, čo napokon vyústi do tragédie. Keď v súboji bezdôvodne zabije iného majstra, jeho žiaci mu prisahajú odplatu a krutá krvná pomsta padne na celú Huovu rodinu. Zlomený a smútiaci bojovník zmizne na sedem rokov a prejde strastiplnou cestou, aby pochopil podstatu bojových umení a objavil skutočný zmysel boja. Nový bojový štýl mu prinesie úspechy, vedie k založeniu športovej federácie Jin Wu a vyvrcholí legendárnym šanghajským súbojom so štyrmi cudzincami v roku 1910, na ktorý nikto nezabudne. (TV JOJ)

VooDoom

Tak jsem viděl Director's cut a jen jsem si pošušnával :) Mám rád tento typ filmů, Jet Li byl super, hudba, krajina, kostýmy, všechno si zaslouží pět hvězd. ()

Anticque

K tomuto filmu bych dodal, že se nese na podobné vlně jako film Twin Warriors a také film Hero, který je od stejných tvůrců jako film Fearless. Jet Li a jeho kouzelné asijské bojové umění smíšené s počítačovými efekty patří k tomu lepšímu co jsem mohl vidět v těchto dnech, ale hodnocení musím dát stejné jako u filmu Hero, tento druh filmu není pro mě až takovým potěšením. Je to všechno prakticky stejné, podobný příběh, který tentokrát vypráví o dvou malých dětech, jeden se věnuje umění boje a druhý se raději učí a vzdělává se. Poté co Jet Li dospěje vyhrává jeden boj za druhým, je namyšlený, zaslepený vítězstvími nevěnuje se moc své rodinně, chce jen vyhrávat. Jednoho dne vyzve na souboj posledního neporaženého bojovníka ve vesnici a v boji zvítězí, ale v té chvíli přijde na to, že všechno prakticky ztratil, stává se z něj zevlák, ale díky tomu si uvědomí, co je život a čeho si má jak vážit. Vrátí se zpět do vesnice aby bojoval proti silným protivníkům a pomohl Číně získat opět svou pověst jako zemi nejlepších bojovníků. Mám raději Jet Liho v jiných filmech, proto dávám 70%. ()

Niella

Ked su Americania nacionalisti, preco by nemohli byt aj Cinania? Vizualne nadherny film, bojove sceny uchatne, ale pod povrchom prazdno. Mudre vety sa tu sice sypu jedna za druhou, ale nemaju ziadnu (pre mna) realnu hodnotu, pretoze postavy si ich vo filme neodzili. ()

sedm.1

Mám opravdu hodně rád asijské bojové filmy,kde jsou souboje tělo na tělo a nejsou při tom používány žádné dráty,kdy aby někdo uštědřil ránu,musí vyskočit na strom,udělat pět kotrmelců,po dopadu na zem dvě salta a minutovou vývrtku a pak udeřit.Bohužel,pro někoho krása a poetika,pro mě nesmyslná nuda.A asijští tvůrci si v ní bohužel našli zalíbení až moc.Naštěstí,Ronny Yu se ve Fearless se na lítání,skákánía jiné tajtrlíkování vykašlal a naservíroval film,kdy to soupeři do sebe mydlí pěkně z ostra.Navíc se v těchto filmech i ukáže jak jsou oni představitelé hbytí,ohybní a zda jim skutečná akce vůbec něco říka.A Jet Li jen potvrzuje,že je králem.Jeho bojové umění zde propuká v plné kráse a zvlášť v první polovině se dočkáme totálních bojových orgií.Zápas střídá zápas,choreografie soubojů na mistrovské úrovni,aby zhruba v půlce filmu pak přišel jeden z nejlepších filmových soubojů vůbec(souboj v hospodě,po kterém přichází krvavá pomsta).Po této parádě sice film dost ubere na tempu i na počtu bitek,ovšem neztrácí nic na kvalitě.Finální boj mi pak přišel trochu víc přitažený za vlasy,ale čert to ven,to co tu předváděl Jet Li do té doby vše špatné smazává.Obávaný bojovník se pro mě zkrátka stal po dlouhé době PRAVÝM bojovým filmem,kde není nouze o nic,co k takovémuto filmu patří. ()

BMAJTZ

Tenhle film zdaleka neni mistrovske dilo. To snad ani o zadnem jinem filmu o bojovych umenicha ani rici nemuzu. Tenhle film je proste sakra dobry a sakra dobre se na nej kouka. Pripoustim ze pribeh uz jednodussi snad ani byt nemohl vlastne mohl ale i tak je docela linearni, presto me tenhle snimek uchvatil. Osobne ho zarazuji mezi jeden z nejlepsich bojovych filmu co jsem videl. Co se bojove choreografie tyce tak ta je jednoznacne genialni a na genialite ji nemalou merou pridava i vyborna kamera. Pro vsechny fandy bojoveho umeni jasna podivana pro ostatni je to velice kvalitne straveny vecer. ()

ranp

Velice slušný akční snímek. V žánru jednoznačně nadprůměr. Asi něco bude na rčení "Pýcha předchází pád..." ()

slovan1

Asijská filmografie mě nějak netankuje, ale po Obávaném bojovníkovi asi změnim názor. Vše je zde filmařsky vyšperkované. Souboje jsou excelentní a na mé oči působily jako magnety. Příroda na venkově byla taky úžasná. Herecky zvládnuto ve všech ohledech s přehledem a příběh není taky tuctový. Jo, tohle mě bavilo! ()

Reanimated

Vadilo mi vlastenčení skryté za vzosné ideály sportu. Hlavní hrdina je jedno velké klišé (Už nikdy neprohraju - jsem nejlepší, ale arogantní - pracuji na poli a získávám osvicení...). Souboje jsou parádní, ale mohli to zvládnout i bez lan. Fearless < Yip man (Jo a Donnie je i mnohem lepší herec). ()

OughJay

Proti Ip Manovi je to jen slabej odvar. Po dějový i bojový stránce značně slabší film a co se týče toho děje, ten jel od začátku podle předem ohraný lajny. Huo je značně ambiciózní, ale přemotivovanej, přežene to, na venkově jde do sebe, vrátí se napravenej a najednou je z něj nejčestnější člověk na planetě. Škoda, že ten příběh nebyl aspoň malinko košatější, protože tahle kostra je fakt o ničem. Jen na po sobě jdoucích zápasech film prostě postavit nejde. Konec prozrazovat nebudu, ten jedinej mě překvapil a jakž takž zachránil tři hvězdičky. ()

herr_carter

Skvělá pocta bojovým uměním a především potom stylu "wushu", jehož je Jet Li zcela jistě přeborníkem největším. Ovšem ještě více, než-li souboje, mě bavil příběh a lidská podstata věci - přerod člověka a uvědomění si svých vlastních nedostatků, konec ani jinak než smutně nemohl dopadnout..................moje hodnocení = 8 z 10. ()

blastboy

Jak se stalo pro Jeta Li pravidlem, odvedl na snímku vlmi dobrou řemeslnou práci, leč něco mi tam přece jen chybělo. Možná to bylo situováním do přelomu století. Ale jinak je film velmi slušně natočen. ()

casioa....

Jet Li je skvelý....respect :) Ale predsa, je to len poslabší "kung fu" film. Kvalít Tiger a drak, či Yipman....alebo Hero-nedosahuje, no tak či onak...stále patrí medzi to naj svojho žánru. ()

chef

Pre mňa to bola čínska hopsačka so zopár neokukanými bojovými chmatami a s kecami čo sa tvarili niekedy až moc vážne. 70% ()

Drak9

Při neustalým srovnávání Ipe Mana a Fearless jsem se musel na Fearless taky podívat. A je pravda, že se jedná o tentýž námět na glorifikaci čínského bojovníka, což mě se velmi libí, jelikož je to založeno na skutečných událostech, i když jen okrajově. Souboje jsou zde na velmi dobré úrovně, jediné co to trošku kazí, jsou nemožně proveditelné pochyby, kdy je jasné, že se houpou na laně. Já tento film hodnotím kladně, Jet Li předvedl, že je pořád v dobré formě, ale při srovnání u mě vyhrává Ip Man. ()

Han22

Vidět tohle před takovýma 10 roky, dal bych tomu pět hvězdiček a pouštěl si to pořád dokola, dnes už to tak jednoduchý není, protože přece jenom exitují skvosty jako Tygr a drak nebo Hrdina, které jsou trošku výše. Kostra příběhu je v podstatě klasická o neporazitelném a namyšleném bojovníkovi, který padne pořádně na hubu, projde duchovním očištěním a nakonec najde pro svůj boj i smysl. Ovšem to celé je podané s překrásnou výpravou, kostýmy, hudbou a i celkem slušným hereckým výkonem Jet-Li. Pasáže v idylické vesničce nebo nekonečné pitky mě trošku nudily, ale čert to vem. Kořením jsou ovšem boje a ty jsou prostě geniální. Opět se ukazuje že sebeslabší hongkongský bijec má talentu, že strčí všechny ty Seagaly, Norrise nebo van Dammy desetkrát do kapsy. A tady je navíc každý boj jiný - ty nejlepší jsou zuřivá bitva uprostřed domu, brutálně zábavný fight s americkou mlátičkou a nádherné gentlemanské a smutné finále s japonským bojovníkem, které by dojalo i Pierra de Coubertina. Suma sumárum - karate (neboli wu-shu) film dovedený téměř k dokonalosti. ()

Zagros

Obávaný bojovník je film plný asijské preciznost v akčních scénách, důraz klade na vizuálnost a má snahu o velký přesah v podobě boje proti nenáviděným kolonizátorům. Ano, možná je občas kýčovitý a někdy zbytečně dramatizovaný, ale pro filmy je obecně zjednodušení přijímáno. I přes tu výhradu se mi Obávaný bojovník líbil moc a změna charakteru hlavního hrdiny a jeho vývoj byl povedený. Ne moc často se o podobnou věc akční filmy snaží. Myslím tím vývoj charakteru a nějaký ten přesah. Popravdě to většinou není potřeba, od toho jsou jiné film. Ale pokud se to povede a vše do sebe zapadne, jsou z toho vydařené čtyři hvězdy. ()

eagle-eye

Tak doufám, že nebudu za barbara a trochu mě to mrzí, nicméně považuji za spravedlivé a jsem přesvědčen o tom, že tento film se dal zvládnout lépe. Jet-Li je výborný v bojových kreacích a mám ho zafixovaného i jako solidního herce, ale tady jsem mu jeho postavu příliš nevěřil, ale tím nechci říct, že hrál špatně. Nad filmy z východu je vždy třeba trochu přimhouřit oči nad scénářem. Tady jsem to zkoušel jako vždy, ale chyběla mi tam poetika Hrdiny nebo Klanu, dvě hvězdy dávám za spousty akce a choreografii bojových scén, to je opravdu lahůdka. Tak se na mě Číňani nezlobte, vám Milada Horáková také nic neříká... ()

Scytale

V době svého vzniku rozhodně jeden z nejlepších bojových filmů. Jet Li je ve výborné formě a nápaditá dynamická kamera dodává soubojům náležitou štávu. Souboj mistrů v restauraci patří k nejlepším scénám, které kdy byly natočeny. Film je zajímavý i z hlediska vývoje lidské bytosti od samolibosti k pokoře a pravé podstatě budo. Trošku zamrzí politicko-patriotický stín v závěru filmu, ale chápu ,že v kontextu novodobých dějin Číny je rivalita mezi Číňany a Japonci opodstatněná. ()

matias32

Cesta WuShu bojovníka Huo Yuana Jia určite neprekvapí zdrvujúcimi emóciami, alebo nedajbože filozofickou hĺbkou, ale prekvapí parádnymi martial arts scénami, Jetom Li a celkovým spracovaním, ktoré sa nedá ohodnotiť ináč než kladne. ()

Tygr a drak pokračuje

Tygr a drak pokračuje

27.01.2013

Film, který definitivně proslavil Anga Lee, získal čtyři Oscary (nejlepší cizojazyční film, výprava, kamera a hudba) a stal se (podle znalců žánru neprávem) prvním kung-fu filmem s duší a mozkem, se… (viac)